Негативни сите тестови на СП во фудбал


Светската фудбалска федерација соопшти дека пред и за време на Светското првенство од фудбалерите земени се преку 3000 примероци за допинг тест и ниту еден до овој момент не е позитивен. Пред почетокот на првенството анализирани се точно 2761 примерок, а во текот на натпреварувањето направени се 626 што е рекорден број на тестирања за евентуално користење на стимулативни средства во историјата на Мундијалите. Во извештајот се потенцира дека во просек секој фудбалер бил тестиран четири пати, а има случаи кога од некои играчи се земени и осум примероци. Фудбалерите се тестирани за време на подготовките пред стартот на првенството, по завршувањето на натпреварите, но и за време на слободните денови кога националните селекции не настапувале. Сите земени примероци ќе се чуваат во следните 10 години и ќе бидат достапни за евентуални нови тестирања.
| | веќе видена | слични

Mундијалот во Русија е зад нас – Франција е новиот светски шампион. Изминатиот месец целиот свет уживаше во Светското првенство кое на крајот може да се каже и дека ги оправда очекувањата. Видовме прекрасни голови, контроверзни моменти, изненадувања разочарувања…. Најголемо разочарување кое прво ќе ви падне на памет секако е елиминацијата на светскиот шампион Германија која во својата група заврши како последно, а најголемо изненадување дефинитивно беше Хрватска која се избори за големото финале. На официјалниот канал на ФИФА сега се појави едно фантастично видео кое ни го пренесува комплетниот Мундијал во скоро четири минути. Уживајте…  Незаборавно Светско првенство: Комплетниот Мундијал „спакуван“ во видео од четири минути!
| | веќе видена | слични

Челниците на ФИФА уште еднаш потврдија дека наредното светско првенство, во Катар, ќе се игра од 21 ноември до 18 декември 2022 година. СП во Катар ќе биде првото што ќе се одржи во зима, а големото финале е закажано за 18 декември, на националниот празник на државата. „Челниците на националните првенства во целиот свет се известени и секако ќе мора да се адаптираат на оваа ситуација“, рекол претседателот на ФИФА, Џани Инфантино. Во исто време, националните Сојузи низ целиот свет се незадоволни од можноста во Катар да се натпреваруваат 48 репрезентации, а Инфантино рекол дека одлуката е на домаќинот да реши дали ќе остане стариот формат со 32 репрезентации. Инаку, токму Инфантино ја покрена иницијативата за зголемување на бројот на репрезентации од 32 на 48, иако првично беше најавено дека тоа ќе се случи од Светското првенство во 2026 година, чија организација ја добија САД, Мексико и Канада.
| | веќе видена | слични
2 копии

ФИФА објави видео од најинтересните моменти од Светското првенство во Русија.-Какво Светско првенство беше ова! Русија 2018 имаше се – неверојатни приказни, убави голови, одлична игра, се вели под видеото.
| | веќе видена | слични
2 копии

Претседателот на ФИФА, Џани Инфантино, и се заблагодари на Русија за организацијата на Мундијалот за кој рече дека била на највисоко ниво. – Ова првенство покажа дека Русија е навистина фудбалска земја. Ви благодарам, Русија, за организацијата на најдоброто Светското првенство во историјата, изјави Инфантино.
| | веќе видена | слични

Ова е најдоброто Светско фудбалско првенство досега. Имавме 90 проценти исполнетост на стадионите, повеќе од еден милион навивачи дојдоа во Русија, повеќе од три милијарди ТВ-гледачи, повеќе од седум милиони посетители на фан-фест, имавме голем успех на системот ВАР, ниту еден позитивен допинг-тест, рече, меѓу другото, претседателот на ФИФА Ова е најдоброто Светско фудбалско првенство досега. Благодарност до сите инволвирани, секако најважните се тие на теренот – фудбалерите, тренерите, судиите, но и сите што се погрижија за сѐ да биде во најдобар ред. Благодарност до Русија, до Владата, претседателот Владимир Путин, организацискиот комитет, Фудбалската федерација на Русија, сите волонтери и сите што овозможија ова да биде најдоброто СП. Ова СП е многу успешно и затоа што му овозможивме на фудбалот да зборува. Честитки до сите 32 репрезентации, многу големи честитки до финалистите. На ова СП се покажа дека веќе нема мали и големи, туку постои само квалитетот, изјави, меѓу другото, Џани Инфантино, ...
| | веќе видена | слични

Домаќинот на Светското првенство 2018 година, Русија симболично ја предаде штафетата на Катар, земјата која треба да биде домаќин на следниот Мундијал во 2022 година. На церемонијата во Кремљ присуствуваа претседателот на Русија, Владимир Путин, првиот човек на ФИФА, Џани Инфантино, како и емирот на Катар Тамим бен Хамад Ал Тани. Претседателот на Русија Владимир Путин му ја врачи топката на Емирот од Катар за и официјално да се знае дека за четири години оваа земја треба да биде домаќин на најдобрите репрезентации во светот. Путин изјави дека е горд на русија и тоа како е организиран најголемиот светски фудбалски собир, а на Емирот од Катар му остана задача да ја повтори организацијата од овој планетарен собир, кој денеска се затвора со финалето меѓу Франција и Хрватска.
| | веќе видена | слични

Рускиот претседател Владимир Путин денес и формално ја предаде должноста домаќин на наредното Светско првенство. Пред почетокот на денешното финале во Москва, Путин се сретна со шеикот Ал-Тани и претседателот на Светската фудбалска федерација, Џани Инфантино. „Светското првенство во Русија беше успешно и сигурен сум дека нашите пријатели од Катар ќе успеат да организараат Мундијал на истото ниво“, изјави Путин. Путин фудбалската топка му ја предаде Инфантино, кој потоа му ја додели на Ал-Тани. „Светското првенство ќе биде голем настан за сите во нашата земја“, изјави шеикот. Да потсетиме Мундијалот во Катар ќе се игра за четири години, но во поинаков термин, од 21 ноември до 18 декември. Путин ја предаде „фудбалската топка“ на шеикот Ал-Тани
| | веќе видена | слични

Нема веќе билети за финалето на Светското фудбалско првенство во Русија, објави ФИФА на својата веб-страница. Во решавачкиот натпревар на турнирот, кој ќе се игра во Москва на стадионот „Лужники“ во Москва ќе се сретнат Франција и Хрватска. Последната можност да се дојде билет навивачите имаа пред три часа кога се уште беа достапни билети од прва, втора и трета категорија. Почетокот на финалето е закажан за 17 часот.
| | веќе видена | слични

Претседателот на ФИФА Џани Инфантино смета дека ВАР технологијата го направила фудбалот почесен, без суштински да го промени. – Благодарение на ВАР технологијата гледавме почесно првенство. Ова е напредок и подобро е од минатото. ВАР технологијата не го менува фудбалот, туку го прави потранспарентен и им помага на судиите да донесат правилни одлуки. Па така головите од офсајд станаа минато, нагласи Инфантино. Првиот човек на ФИФА наведе дека во почетокот бил скептичен, но резултатите се позитивни. – Прифатен е и добро функционира. Кога пред две години почнавме да ја тестираме ВАР технологијата бев скептичен, но резултатите беа јасни и позитивни, истакна претседателот на ФИФА. Досега на Светското првенство во Русија беа извршени 440 проверки и беа направени 16 корекции на судиските одлуки.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Очекуваме своите ставови пратениците да ги кажат во собранието, а ако имаат забелешки да поднесат амандмани. Градењето на дво-третинско мнозинство ќе биде во ...
сите 157 | | | веќе видена

Скандалот со рекетарско – политичко – судско – медиумскиот октопод секој ден добива нови и нови димензии. Затоа влегуваат од лага во лага и со тоа уште повеќе ...
сите 98 | | | веќе видена

Претседателот Стево Пендаровски во интервју за Радио Слободна Европа вели дека се залага за помиpyвање, а на забелешките на ВМРО-ДПМНЕ дека помиpyвањето го ...
сите 107 | | | веќе видена

Фејсбук статус на пратеникот на СДСМ, Александар Кирацовски: Случајот „Рекет“ е олицетворение на рекет-културата којашто како лоша практика се создаде за време ...
сите 36 | | | веќе видена

Предлог законот за јавно обвинителство на власта не е предлог за воспоставување на обвинителство кое ќе биде независно и кое ќе гони вистински криминал, туку ...
сите 136 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Негативни сите тестови на СП во фудбал

Од:
До кого (е-маил):
Порака: