Европската Комисија го казни Google 4,34 милијарди евра за прекршување на антимонополски правила со Android


Европската Комисија денеска излезе со соопштение во кое ја објави својата одлука да го казни Google со рекордни досега 4,34 милијарди евра, односно 5 милијарди долари, поради, како што тие истакнуваат, прекршување на антимонополските правила на Унијата. Во соопштението тие истакнуваат дека Google од 2011 година наметнува нелегални рестрикции на производителите на Android уреди, како и на мобилните оператори со цел да ја зацементира својата позиција во интернет пребарувањето. Тие му даваат на Google 90 дена рок да престане со овој начин на работа, а во спротивно ќе се соочи со пенали кои би биле до 5% од приходите на главната компанија Alphabet. Комисијата истакнува три клучни практики кои Google ги користи, а се проблематични според нив, а тие се следните: Google бара од производителите да ја пред-инсталираат Google Search апликацијата, како и Google Chrome, како услов за лиценцирање на продавницата за апликации, Play Store. Google има плаќано на одредени големи производители, како и мобилни оператори ...
| | веќе видена | слични

Некои Pixel корисници се жалат за Google search на почетниот екран, на кои не им се појавува историјата од она што претходно го листале. Очигледно се работи за багови што се влезени во Pixel моделите. Рестартот не му помага на телефонот. Багот е отстранет кај Pixel моделите со Android 8.1 Oreo и Android P Developer Preview 4. Се надеваме дека Google работи интензивно на овој проблем за да стави закрпа. Овој проблем се појавува само во барот за пребарување на почетниот екран. Отворете ја Google апликацијата на Pixel телефон и проверете ја.
| | веќе видена | слични

Секој месец, Google ги информира корисниците за дистрибуцијата на различни верзии на Аndroid. Податоците на компанијата се најверодостојниот начин да се разбере колку паметни телефони ги добиле најновите софтверски ажурирања. Излезе дека бројот на уреди кои веќе се ажурирани на Android Oreo сега изнесува 12,1%. Ве потсетуваме дека последен пат Google го објави својот традиционален извештај во почетокот на мај или пред околу 11 недели. Аndroid 8.0 Oreo го зголеми својот удел за 5,2% во споредба со претходните верзии на Android, додека Аndroid 8.1 го зголеми само 2% од паметните телефони на производителите. Главната причина за овие бројки е дека во последниве неколку години многу компании ги ажурираа своите уреди претставени во 2017 година на новата платформа, информира 9to5google. Големото прашање е дали Android Oreo ќе може да го пречекори ограничувањето од 20% во месеците што остануваат до крајот на годината. Официјалните податоци на Google откриваат дека најпопуларната верзија повторно е Аndroid Nougat, со ...
| | веќе видена | слични

Google го надградува својот дигитален асистент секоја недела, Google Assistant сега може да извршува и видео повици. Ако побарате од Assistant да започне видео повик со еден од вашите контакти, тој автоматски ќе ви направи трансфер до Duo . Ако не сте ја инсталирале апликацијата досега, Assistant ќе се обиде да го користи Google Hangouts наместо тоа. Покрај другите алатки на Google Assistant, ова би можело веќе да биде достапно на вашиот уред. Проверете со зборовите "OK Google, video call *name*" и проверете дали функционира кај вас. Видео интеграцијата е достапна за iOS и Android верзиите на Google Assistant
| | веќе видена | слични

Google речиси два месеца не ги откри актуелните состојби со фрагментацијата на Android мобилната платформа, па по оваа пауза ги откри процентите на пазарно учество на различните верзии на Android оперативниот систем. Сега Android Oreo кој е последно достапен систем пред најавата и пуштањето во употреба на Android Pistachio, стигна до двоцифрена бројка односно е инсталиран кај 12,1% од сите Android уреди. На листата како најраспространета верзија „седмицата“ на Android Nougat со вкупно пазарно учество на сите надградби од 30,8%. Со оваа состојба има надежи дека Pistachio кога ќе биде пуштен во употреба наесен брзо ќе стигне до поголем број на Android уреди и оваа фрагментација уште еднаш ќе се намали. Шестата верзија на Android Marshmallow и натаму е присутна кај дури 23,5% од мобилните уреди, додека пак „петтката“ Lollipop од застарените верзии е единствена со двоцифрена бројка од 20,4%.
| | веќе видена | слични

Оваа година, „Google“ ќе издаде нов бесплатен „Messenger“ – „Android Chat“. Експертите го опишаа како „убиец“ на „WhatsApp“. Оваа апликација ќе се појави на сите нови мобилни уреди кои работат на оперативниот систем „Android“. Според техничките специјалисти, компанијата „Google“ ќе лансира таква одлична апликација со која „Viber“, „Telegram“ и „WhatsApp“ ќе се најдат во втор план. Според прелиминарните податоци, „Android Chat“ е ажурирана верзија на „Android Messenger“. Во почетната фаза, апликацијата нема да добие целосна конкурентска предност над другите услуги за размена на пораки. Ќе треба време за сите нови функции да бидат распоредени. Експертите го предвидуваат крајот на „WhatsApp“ кога целосната верзија ќе стане реалност. Сепак, точниот датум засега не е познат. Според многумина, дефинитивно е едно нешто – апликацијата ќе биде објавена до крајот на оваа година.
| | веќе видена | слични

Android нуди импресивни можности за персонализација и е слободен за производителите на паметни телефони, и поради тоа платформата е толку популарна. Во моментов има над 2 милијарди активни уреди со Android OS, што само по себе е доказ за успехот на софтверот во мобилната индустрија. Нова истрага на антимонополските органи на европскиот континент, сепак може да создаде неочекувани проблеми, бидејќи ЕУ го казнија Google со 4.3 милијарди евра поради Android. Тоа е импозантна сума дури и за компанија од рангот на Google и може да стане причина за поведување невидени мерки досега. Во голема мера ЕУ сакаат да се прекинат сегашните договори со производителите, кои им даваат дозвола до Google Play и гарантираат дека можат да го користат бесплатно Аndroid. Ако тоа се случи секоја компанија ќе избира какви апликации да инсталира однапред на смартфоните, што ќе им овозможи целосна слобода. Сигурно идејата ќе им се допадне на потрошувачите, но ќе доведе до дополнителни трошоци, со што ќе се зголеми цената на паметните ...
| | веќе видена | слични

Со месеци на Интернет се шпекулира дека Google работи на својот прв паметен часовник. Се очекува да биде од брендот Pixel, а веќе беше соопштено дека часовникот веројатно ќе биде претставен во октомври, заедно со смартфоните Pixel 3 и Pixel 3 XL. Според новите информации од популарниот Еван Блас, Google исто така подготвува и други хардверски изненадувања. Во прилог на двата паметни телефони и паметни часовници, оваа есен веројатно ќе биде претставена и новата генерација на лаптопот Pixelbook, кој ќе има намалени рамки околу екранот. За жал, нема конкретни информации за неговите спецификации, но продажбата на уредот треба да започне пред крајот на годината. Текстот Google наесен ќе претстави нова генерација Pixelbook е превземен од USB.mk .
| | веќе видена | слични
3 копии

Повеќе од две години слушаме гласини за тајниот нов оперативен систем што се развива во Google... Новиот софтвер би можел да направи револуција на пазарот на паметни уреди. Projekt Fuchsia е новиот оперативен систем што целосно ќе го замени Android. Со оглед на тоа што Android оперативниот систем се наоѓа моментално на повеќе од две третини од паметните телефони низ светот, тоа би можело да биде пресуден чекор за Google. Со оглед на тоа што ЕУ го казни Google со 5 милијарди долари поради начинот на кој компанијата го шири Android, можеби е време за нешто ново.
| | веќе видена | слични

Односно, Европската Комисија има проблем со начинот на кој Google ти приморувал прозиводителите на смартфони по „дифолт“ да ги инсталираат апликациите Google Chrome и Google Search на нивните уреди. Google им плаќал на повеќе компании кои произведуваат смартфони за да го сторат ова. Во спротивно, не им дозволувале на тие компании да ги поврзат своите уреди со Play Store, што во пракса би ги направило тие уреди речиси бескорисни (повеќе од 80 проценти од смартфоните ширум светот користат Android оперативен систем). Иако Google го условува користењето на Play Store на мобилни уреди со инсталирање на 11 различни апликации, ЕК има проблем само со Chrome и Search, бидејќи смета дека токму тие апликации се најупотребуваните од страна на корисниците (за што се во право – Chrome е екстремно доминантен на Европско тло со 90 проценти удел во пазарот на интернет пребарувачи). Дополнително, ЕК има проблем со тоа што Google им плаќал на производителите за тие да го инсталираат Google Search на мобилните уреди (нешто ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Веднаш да се најде замена за притворената специјална јавна обвинителка Катица Јанева, порача денеска од Новаци премиерот Зоран Заев.Тој испрати јавна порака ...
сите 374 | | | веќе видена

Нека прекинат да глумат лудило во Јавното обвинителство, порача денеска адвокатот Јанаки Митровски, во врска со најновите детали од криминалната афера Рекет, ...
сите 128 | | | веќе видена

Изјавата на премиерот Зоран Заев, кој најави дека ќе ме тужи мене и нашата редакција, не е ништо повеќе од паничен рефлекс во момент кога станува јасно дека ...
сите 236 | | | веќе видена

Портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ Наум Стоилковски го прашува републичкиот јавен обвинител Љубомир Јовески каде се парите од рекетот ако објавениот извештај навистина ...
сите 153 | | | веќе видена

Мерката притвор од 30 дена на Јанева и беше доделена поради можност од бегство, влијание врз сведоци и инволвирани во истрагата за предметот „Рекет“ и ...
сите 382 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Европската Комисија го казни Google 4,34 милијарди евра за прекршување на антимонополски правила со Android

Од:
До кого (е-маил):
Порака: