„Ќосето` заврши во Металски Завод Тито - споменикот тргнат преку ноќ


3 копии

Споменикот на Андон Ќосето ноќеска е отстранет од пред Врховниот суд во центарот на Скопје. Споменикот е спакуван во камион и однесен во магацините на Металски завод Тито. Споменикот на Андон Ќосето ноќеска е отстранет од пред Врховниот суд во центарот на Скопје. Споменикот е спакуван во камион и однесен во магацините на Металски завод Тито.Налогот за негово отстранување го издал градежниот инспекторат на општина Центар по извршениот увид и утврдената фактичка состојба дека немало решение за негово поставување. Според најаваите следен за тргање е централниот споменик на „Воинот на коњ“ од плоштадот Македонија, пренесе
| | веќе видена | слични
3 копии
3 копии

Ја слушам новата изјава на градоначалникот на Скопје, Петре Шилегов и искрено имам помешани чувства, човек не знае дали повеќе да го жали или да се смее. Ова ...
| | веќе видена | слични

Ќосето тешко дека ќе застане на кружниот тек кај Сопиште. Иако општината изгласда одлука за негово поставување, сепак реализацијата нема да оди лесно. Покрај ...
| | веќе видена | слични

Скопскиот градоначалник Петре Шилегов ги навреди сопиштани, одговарајќи на барањето Градот да им го даде отстранетиот споменик на Андон Лазов Јанев-Ќосето за ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Скопскиот градоначалник, Петре Шилегов изјави дека Општина Сопиште има автономно право да носи одлуки, коментирајќи ја одлуката на Советот во оваа Општина, кој ...
| | веќе видена | слични
7 копии

Ова денеска го истакна градоначалникот Петре Шилегов, одговарајќи на прашање дали здружението што го донирало споменикот на Ќосето се јавило да го подигне. - ...
| | веќе видена | слични

Општина Сопиште може да посака и метро да имаат во Сопиште, рече градоначалникот Петре Шилегов откако Советот на Општината вчера донесе одлука со која бараат ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Полицијата 24 часа на ден ги чува таблите со новото име Северна Македонија, за да не бидат уништени и ишкртани како оние за автопатот Пријателство, пишува ...
сите 296 | | | веќе видена

Повредените и семејствата на жртвите во несреќата од 13 февруари кај село Ласкарци треба да ги обезбедат потребните документи и да ги достават во ...
сите 290 | | | веќе видена

Претседателот на партијата„ Алтернатива“ која настана по расколот во „Беса“, Африм Гаши по средбата со премиерот Заев изјави дека за партијата е повеќе ...
сите 212 | | | веќе видена

Професорката Гордана Силјановска, кандидатката за Претседател на Република Северна Македонија, на својот ФБ профил објави фотографија на која е со првиот ...
сите 162 | | | веќе видена

Двајца пациенти денеска беа пуштени на домашно лекување од болницата „8-ми Септември“. Пациентите ги пречекаа нивните роднини. Тие беа во добра состојба, но не ...
сите 198 | | | веќе видена

Наградата „Евалд Фон Клајст" што се доделува за придонес кон светскиот мир и безбедноста, а им беше врачена на двајцата премиери, Зоран Заев и Алексис Ципрас, ...
сите 136 | | | веќе видена

Самопрогласениот времен претседател на Венецуела, Хуан Гуаидо ја повика војската да дозволи влез на хуманитарната помош за Венецуела, која се очекува да ...
сите 123 | | | веќе видена

Фирмата „Авто мото здружение Гостивар“, чиј сопственик е газдата на „Дурмо турс“, минатата година имала забрана да врши технички преглед на возила. Забраната е ...
сите 199 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

„Ќосето` заврши во Металски Завод Тито - споменикот тргнат преку ноќ

Од:
До кого (е-маил):
Порака: