Mицкоски: Дали може да има друго место за еден Македонец, освен Македонија?


2 копии

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски денеска со порака по повод 146 години од раѓањето на Гоце Делчев: “…Дали може да има друго место за еден Македонец, освен Македонија? Дали има и народ понесреќен од македонскиот? И дали има некаде пошироко поле за работа отколку во Македонија?…” Делчев, камен темелникот на македонската борба за осамостојување, синонимот за борба и пожртвуваност за Македонија. И ден денес одзвонуваат неговите зборови и ја рефлектираат реалноста како никогаш до сега. Браќа и сестри, во секој од нас има дел од нашиот најголем идеолог, во секој од нас тлее љубовта за Македонија, тлее жарот за Македонија. Му го должиме тоа нему, на себеси и на нашите идни поколенија. Вечна слава!
| | веќе видена | слични

Универзитетот „Гоце Делчев“ (УГД) во Штип денеска ќе биде отворен меѓународниот настан „Првата недела на математичко моделирање. Настанот трае ќе трае петок, а ќе присуствуваат студенти од втор и трет циклус од Европа. Целта е да се приближи математичкото моделирање до индустријата за заедничко изнаоѓање на решенија за индустриски проблеми. „Првата недела на математичко моделирање“ е во организација на Факултетот за информатика, Технолошко-техничкиот факултет и Електротехничкиот факултет при УГД, поддржани од COST Action Mathematics for Industry Network.
| | веќе видена | слични

146 ГОДИНИ ОД РАЃАЊЕТО НА ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ 4 февруари 2018 година, Скопје, Македонија - Денес, Македонија и Македонците во татковината и во светот одбележаа 146 години од раѓањето на великанот на македонското револуционерно движење во дваесеттиот век Гоце Делчев. Панихида за помен на името и делото на Гоце Делчев во 11.00 часот во дворот на црквата “Свети Спас“ до Калето, одржа Поглаварот на Македонската Православна Црква - Охридска Архиепископија Неговото Блаженство г.г. Стефан Архиепископ Охридски и Македонски со свештенослужители од Скопската Епархија. Свежо цвеќе на гробот на Гоце Делчев положија делегации на Владата на Република Македонија, претседателот на Републиката, АРМ, градот Скопје, ВМРО-ДПМНЕ, СДСМ, МАНУ, Инситутот за национална историја и Музејот на ВМРО, како и училишта и установи кои го носат неговото име. Свежо цвеќе на гробот на Гоце Делчев положија и делегации на Светскиот Македонски Конгрес, Сојузот на Македонците од Егејот МАКЕДОН, Сојузот на Македонците со исламска религија и Матицата на ...
| | веќе видена | слични

Македонија и Македонците во татковината и во светот одбележуваат 146 години од раѓањето на великанот на македонското револуционерно движење во дваесеттиот век Гоце Делчев. Идеологот на македонската револуционерна борба е роден на 4 февруари 1872 година во Кукуш, Егејскиот дел на Македонија, во семејството на Султана и Никола Делчеви. Визионерот, кој пред повеќе од еден век го разбра светот како поле за културен натпревар меѓу народите, се школувал во гимназијата во Солун и на Воената академија во Софија. Учителствувал во Штип, а како член на Централниот комитет на ТМОРО работел на создавање мрежа на бази, комитети и комитски чети на Организацијата. Гоцевата визија за светот како поле за културен натпревар меѓу народите не е само негова лична импресија, туку експресија на генетскиот код на Македонската цивилизација како цивилизација на мирот и љубовта наспроти омразата и војната, на толеранцијата и коегзистенцијата наспроти дискриминацијата и сегрегацијата, на културниот глобализам што подразбира интеграција ...
| | веќе видена | слични

Во рамки на одбележување на 146 годишнината од раѓањето на националниот херој и револуционер, Гоце Делчев, владина делегација предводена од заменик претседателка на Владата на Република Македонија и министерка за одбрана, Радмила Шекеринска денеска оддадоа почит и положија свежо цвеќе на вечното почивалиште на Гоце Делчев во црквата Свети Спас во Скопје. На одбележувањето се обратија и од МПЦ.
| | веќе видена | слични

Во Македонија денеска се одбележуваат 146 години од раѓањето на револуционерот Гоце Делчев, визионерот, кој пред повеќе од еден век го разбра светот како поле за културен натпревар на народите. По тој повод делегација на Владата на Република Македонија во состав Радмила Шекеринска министер за одбрана, заемник министерот за култура Владимир Лазовски и заменик министерот за информатичко општество и администрација Александар Бајдевски ќе положи цвеќе на гробот на револуционерот Гоце Делчев во црквата „Св. Спас“ Роден е на 4 февруари 1872 година во Кукуш, во семејството на Султана и Никола. Се школувал во гимназијата во Солун и на Воената академија во Софија. Учителствувал во Штип, а како член на Централниот комитет на ТМОРО работел на создавање мрежа на бази, комитети и комитски чети на Организацијата. Учествувал на Солунскиот конгрес на ВМРО (1896), а до 1901 година бил задграничен претставник на ВМРО во Софија. На 4 мај во 1903 бил убиен од турска војска во селото Баница, на пат кон Сер. Саркофагот со ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Во црквата „Св. Спас“ во Скопје денеска беше одржана панихида по повод 146 години од раѓањето на Гоце Делчев. Цвеќе пред неговиот саркофаг положи делегација на Владата составена од Радмила Шекеринска, министер за одбрана, и замениците министри - Владимир Лазовски - за култура, и Александар Бајдевски - за информатичко општество и администрација. Револуционерот и визионер кој пред повеќе од еден век го разбра светот како поле за културен натпревар на народите е роден на 4 февруари 1872 година во Кукуш, во семејството на Султана и Никола. Се школувал во гимназијата во Солун и на Воената академија во Софија. Учителствувал во Штип, а како член на Централниот комитет на ТМОРО работел на создавање мрежа на бази, комитети и комитски чети на Организацијата. Учествувал на Солунскиот конгрес на ВМРО (1896), а до 1901 година бил задграничен претставник на ВМРО во Софија. На 4 мај во 1903 бил убиен од турска војска во селото Баница, на пат кон Сер. Саркофагот со посмртните останки на Гоце Делчев од 1946 година се наоѓа ...
| | веќе видена | слични

Градоначалникот на општина Штип, Благој Бочварски на чествувањето на роденденот на Гоце Делечв изјави дека тојго изразувал слободарскиот дух во разбирањето на светот како поле за културен натпревар на народите.– Во тој дух Република Македонија и денес ја продолжува и одржува својата позција на независна и суверена држава. Република Македонија денес, како мирољубива држава во Европа, својата надворешна политика ја гради врз Повелбата на Обединетите нации: јакнење на меѓународниот мир и безбедност, развивање на економската соработка и заштита на човековите права, како предуслови за побезбеден и праведен свет за сите. Внатре, фокусирани сме на она што ги зближува граѓаните, на нивните заеднички интереси, рече Бочварски.Градоначалникот додаде дека Гоце Делчев се залагал за еднакво општество за сите, а со својата револуционерна дејоност и посветеност тој ги надминал тесните рамки на националната слободата и излегол со својот хуманизам и космополитизам.– Гоце бил човек кој не знаел за национализам, шовинизам и ...
| | веќе видена | слични

Идеалите и заложбите на големиот визионер Гоце Делчев се наша заедничка обврска да продолжиме да ја градиме државата како слободна, демократска и економски напредна земја. Потребна е вклученост и искрен пристап во политичките предизвици пред кои е исправена земјата од сите општествени чинители и граѓани, без разлика на нивната верска, етничка или политичка припадност. Ја одбележавме 146 годишнината од раѓањето на националниот херој и револуционер, Гоце Делчев.
| | веќе видена | слични

-И ден денес одѕвонуваат неговите зборови и ја рефлектираат реалноста како никогаш до сега.  Браќа и сестри, во секој од нас има дел од нашиот најголем идеолог, во секој од нас тлее љубовта за Македонија, тлее жарот за Македонија. Му го должиме тоа нему, на себеси и на нашите идни поколенија. Вечна слава!“, напиша Мицкоски на Фејсбук.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Од понеделник, откако ќе се достават дополнителни списи кои недостасуваат, Советот на јавни обвинители ќе решава по извештајот на Обвинителството за гонење на ...
сите 613 | | | веќе видена

„Јас од месец септември 2018-та година до некаде 10 април 2019-та сум постојано уценуван од група на луѓе кои од мене изнудија голема сума на парични средства“ ...
сите 593 | | | веќе видена

Данска ќе плати огромна цена поради одлуката на американскиот претседател Доналд Трамп да ја откаже неговата посета на земјата само 12 дена пред најавениот ...
сите 134 | | | веќе видена

Ибрахим Дехари ќе биде нов министер за странски инвестиции, дознава телевизијата Алсат М. Дехари е кадар на ДУИ, бизнисмен, потекнува од селото Гајре, а во ...
сите 89 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Mицкоски: Дали може да има друго место за еден Македонец, освен Македонија?

Од:
До кого (е-маил):
Порака: