Клиперс подобар од Сакраменто,Чикаго се врати на победничките патеки


Кошаркарите на ЛА Клиперс славеа победа против Сакраменто Кингс со 122-95. Уште во првата четвртина двата тима прикажаа ефикасна игра и најавија меч со многу поени. По првите 12 минути резултатот беше 30-30. Но, тука и заврши неизвесноста. Веќе во втората четвртина Клиперси ја презедоа контролата на играта и на резултатот и во еден момент стигнаа и до 20 поени разлика. Клиперси во триумфот ги предводеше Монтезл Харел со 22 поени, а еден поен помалку постигна Лу Вилијамс. На спротивната страна кај кингси подобар од другите беше Вили Коли – Стајн со 17 поени, седум скока и три асистенции. Во дуелот во Денвер, домашниот тим славеше против Јута џез со 107-83. Најефикасен во составот на Денвер беше Џамал Мареј со 22 поени и осум скока, 16 поени и осум скока додаде Треј Лајелс, а по 15 поени запишаа Вилсон Чендлер и Гери Херис. „Џезерите“ ги предводеше Дерик Фејворс со 20 поени и шест скока, Јеребко и Донован Мичел постигнаа по 13 поени за Јута. Никола Миротиќ направи пресврт во сезоната на екипата на Чикаго. Од ...
| | веќе видена | слични

Тери Розиер беше главниот играч на Бостон, во триумфот од 102:88 постигна 20 поени. Кајри Ирвинг немаше добра шутерска вечер, против својот некогшен тим постигна 11 поени и 10 скока. На другата страна кај Кливленд, Леброн Џејмс имаше 19 поени, додека Корвер 15. Со оваа победа, Бостон се зацврсти на првото место на табелата во Источната конференција, каде Кавси се на третото место зад Торонто. Одлична кошаркарска престава приредија Голден стејт и Далас, на мечот паднаа 247 поени, а победата ја однесе актуелниот шампион. Стеф Кари беше спасителот на Вориорс, постигна тројка на три секунди до крајот и ги постави конечните 125:122. Кари на крајот мечот го заврши со 32 поени, додека Томпсон и Дурент имаа по 25 поени, а Грин застана на 18 поени и 10 скока. Резултати: Орландо - Хјустон 98:116, Филаделфија - Сан Антонио 112:106, Вашингтон - Њујорк 121:103, Бруклин - Минесота 98:97, Мајами - Детроит 111:104, Бостон - Кливленд 102:88, Чикаго - Торонто 115:124, Милвоки - Индијана 122:101, Далас - Голден стејт 122:125, ...
| | веќе видена | слични

Во вчерашната вечер на НБА терените се одиграа дури 12 натпревари, и целата вечер беше полна со изненадувања. Посебно интересни беа натпреварите на минатосезонските финалисти Кливленд и Голден Стејт, кои се сретнаа со Бостон, односно Далас. Стеф Кари го погоди последниот шут на натпреварот за да му донесе победа на неговиот тим против Далас Маверикс од 125:122. Двократниот МВП на лигата беше фантастичен во текот на целиот натпревар, кој го заврши со 32 поени, 5 скока и 8 асистенции. Најимпресивната статистика беше дека тој шутираше крајно ефикасно, со 57,9% од поле и 50% за три поени. На крајот од мечот неговата статистика ја дополни уште и погодениот шут за победа. Кари имаше и помош од соиграчите, посебно од Кевин Дурант и Клеј Томпсон, кои постигнаа по 25 поени, како и Дрејмонд Грин, кој мечот го заврши со 18 поени и 11 скока. Кај тимот на Далас Маверикс каков-таков отпор дадоа само Харисон Барнс и Весли Метјуз, кои постигнаа 18, односно 22 поени. Ветеранот Дирк Новицки имаше скор од 12 поени и 8 скока, а ...
| | веќе видена | слични

Бостон ја доби големата пресметка со Кливленд со убедливи 102-88, со што селтикси уште повеќе се зацврстија на првото место во Источната конференција. „Зелените“ одиграа извонредна одбрана и го задржаа противникот на скромни 38% шут од поле, додека на спротивната страна во нападот ги имаа расположениот Тери Розиер, кој како адут од клупата постигна 20 поени. Кливленд се најде во двоцифрена негатива уште во првата четвртина (32-21), но за разлика од бројни претходни натпревари овојпат Леброн и соиграчите не успеаја да најдат начин да се вратат. Голден стејт стигна до тешка победа од 122-125 на гостувањето против Далас, прекинувајќи ја серијата од четири победи на маверикс. Клучните четири кошаркари на шампионот (Кари, Дурант, Грин и Томпсон) постигнаа вкупно 100 поени, а во главна улога сепак беше Стеф Кари, кој ја погоди клучната тројка на три секунди до крајот. Хјустон и без помошта на повредениот Џејмс Харден забележа убедлива победа на гостувањето во Орландо (98-116). Џералд Грин беше прв стрелец на ...
| | веќе видена | слични

Торонто ја забележа првата победа во Новата Година а таа ќе се памети и по историскиот учинок на ѕвездата на Торонто ДеМар ДеРозан кој постигна 52 поени што е рекорд во историјата на Торонто во чии редови Винс Картер и Теренс Рос имаа досега рекордни по 51 поен. Со оваа победа Рапоторс имаат 14 победи од 15 средби на свој терен, што го прави убедливо најдобар кога се работи за мечевите пред домашна публика, сезонава. Бруклин се намачи, но на крајот со 98:95 го победи Орландо, во дуел на две екипи кои се меѓу најслабите во лигата. Резултати: Бруклин - Орландо 98:95, Торонто - Милвоки 131:127, Чикаго - Портланд 120:124, Минесота - ЛА Лејкерс 114:96.
| | веќе видена | слични
4 копии

Кошаркарот на Торнто Репторс, Демар Дерозан постигна 52 поена ноќеска на дуелот со Милвоки Бакс што претставува негов рекорд на кариерата. Дерозан 21 од вкупно 52 поени (17/29 од натпреварот, 5/9 за три, 13/13 слободни фрлања) постигна во првата четвртина. Тој додаде уште пет скокови и осум асистенции и беше најдобар играч во „Еир Канада Центар“. Торонто го доби натпреварот по продолжение со резултат 131:127. Во поразениот тим се истакна Ерик Бледос со 29 поени.
| | веќе видена | слични

Во НБА лигата одиграни се четири натпревари. Портланд по продолжение од пет минути го совлада Чикаго со 124:120 и на противникот му го нанесе вториот последователен пораз. Си Џеј МекКалум мечот го заврши со 32 поени, осум асистенции и шест скока, Ал Фарук Амину имаше 24 поени и седум освоени топки по обрачите, а Еван Тарнер додаде 22 поени о шест асистенции. На спротивната страна Крис Дан забележа 22 поени и седум додавања, Лаури Марканен впиша 19 поени и осум скока додека Робин Лопез имаше учинок од 15 поени и шест освоени топки. Лос Анџелес Лејкерс доживеа пораз од 114:96 на гостувањето против Минесота и стигна до 10-от неуспех во последниве 11 натпревари. Џими Батлер забележа 28 поени и девет асистенции, Ендрју Вигинс додаде 21 поен, девет скока и четири асистенции, а Карл Ентони Таунс имаше 16 поени и 13 освоени топки под обрачите. Во поразениот тим најефикасен со 20 поени беше Џордан Кларксон, Џулиус Рендл впиша 15 поени и 12 скока додека Брендон Инграм постигна 14 поени. Во останатите натпревари ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Торонто Рапторс победнички ја почна годината. Тие успеаа да го победат тимот на Милвоки благодарение на играта на ДеМар ДеРозан кој уфрли 52 поени со што успеа да го надмине рекордот на Торонто на Винс Картер и Теренс Рос со по 51 поен. Покрај ДеРоузан, Кајл Лаури одигра одлична партија со 26 уфрлени поени додека кај поразените Милвоки, одлична партија прикажа Бледсо со постигнати 29 поени. Инаку ова беше 14 победа од 15 натпревари на свој терен, со што Рапторси имаат еден од најдобрите коефициенти на домашен терен. Останати натпревари: Бруклин – Орландо 98:95 Чикаго – Портланд 120:124 Минесота – ЛА Лејкерс 114:96.
| | веќе видена | слични

Демар Дероузан го надмина Винс Картер и постави нов рекорд на франшизата по број на поени на еден натпревар, во синоќешната победа на Торонто над Милвоки со 131-127. Бекот постигна 52 поени со што стана најефикасниот кој некогаш играл за Торонто. Само уште двајца имаат 50+ поени во дресот на Репторс, Винс Картер и Теренс Рос, двајцата по 51 поен. Синоќа секој пола кош беше важен, бидејќи Торонто славеше над Милвоки по продолжение. Токму Дероузан имаше мирна рака на 37 секунди до крајот, да погоди две слободни фрлања за 114-114. Никој до крајот не успеа да реализира, па мечот замина во продолжение, во кое Торонто го презеде водството некаде по две минути игра и до крајот стабилно го држеше. Покрај 52 поена, Дероузан додаде и осум асистенции и пет скока, а голема поддршка имаше од Кајл Лаури со 26 поени и по шест скока и асистенции. Кај Милвоки толку постигна Јанис Адетокумбо, а Ерик Бледсо броеше до 29. Од програмата со четири меча уште еден заврши во продолжение, во Чикаго, но овде се радуваа гостите од ...
| | веќе видена | слични

Ноќта кон вторникот во неколкуте натпревари одиграни во најсилната кошаркарска лига на светот, се истакна кошаркарот на Торонто Репторс, Демар Дерозан кој постигна 52 поена. Орландо Меџик со резултат 95:98 беа поразени на гостувањето кај Бруклин Нетс. Лос Анцелес Лејкерс, пак, беа поразени во Минеаполис со 114:106. Во другите два натпревара кои беа одиграни на првиот ден од 2018 година, победниците беа добиени по продолжувањата. Демар Дерозан со 52 кошови беше најзаслужниот за победата на Торонто над Милвоки од 131:127. Со поставувањето на личниот рекорд според постигнатите поени на еден меч, Дерозен стана и рекордер на Репторс според постигнатите кошови во дуел од регуларниот дел на сезоната. Единствената гостинска победа изминатата ноќ ја остварија Портланд Трејлблејзерс кои со 124:120 славеа над Чикаго Булс. Си Џеј Мекколам со 32 поени и 8 асистенции беше најдобар кај Портланд.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

-Спојувајќи ги религијата и хуманоста, тие денеска инспирираа голем број на кавадарчани да се вклучат во хуманитарната акција за помош на Малкиќ,  на која и е ...
сите 155 | | | веќе видена

И понатаму не стивнуваат реациите и најразлични трачеви и нови информации поврзани со секс скандалот на пејачката Јелена Карлеуша и босанскиот фудбалер Огњен ...
сите 216 | | | веќе видена

Одговорност за шверцескиот начин на кој СДСМ го објави Законот за двојазичност мора да има. Законот за двојазичност е штетен и ќе има несогледливи последици по ...
сите 383 | | | веќе видена

„Доколку (претседателот на Грција) Прокопис Павлопулос го потпише Преспанскиот договор кој не е потпишан од претседателот (на пјРМ) ќе учествува во уставно ...
сите 78 | | | веќе видена

Македонија е слободна, демократска и напредна држава, на чекор до полноправно членство во НАТО и ЕУ. Мицкоски, Бачев, и нивниот шеф Груевски не успеаја, ...
сите 189 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Клиперс подобар од Сакраменто,Чикаго се врати на победничките патеки

Од:
До кого (е-маил):
Порака: