Мурињо ќе се раздели со најмалку четворица фудбалери!?

Маруан Фелаини, Лук Шо, Хенрик Михтарјан, Дејли Блинд се фудбалерите за кои се шпекулира дека Јунајтед ќе се обиде да ги продаде во претстојниот зимски трансфер период. Белгиецот веќе неколку месеци е мета на Галатасарај, но според последните информации за неговите услуги се заинтересирани и Арсенал и Вест Хем. Лук Шо би можел да замине во Тотенхем, Михтарјан во Интер, а Блинд во Барселона.
| | веќе видена | слични

Жозе Мурињо е незадоволен со своите опции на левата бековска позиција, се врати Лук Шо, но и понатаму се шпекулира дека Португалецот не смета на него, па е подготвен да го „одврзе кесето“ за квалитетно засилување. Одамна се споменуваа имиња за ново засилување на позицијата лев бек на Јунајтед. Наводно, прв пик на Мурињо бил Дани Роуз од Тотенхем, но денеска се појави веста дека тоа засилување би можел да биде Фаузи Гулам. Фазузи Гулам е 26-годишен лев бек од Алжир кој игра во Наполи, но за негов трансфер „Црвените Ѓаволи“ би морале да платат скапо, односно се споменува сума од 60 милиони евра. Како што пренесуваат италијанските медиуми, Наполи е подготвен да го пушти Алжирецот, но само ако заинтересираниот клуб ја плати клаузулата од споменатите 60 милиони. Наполи веќе подготвил алтернатива во случај на заминување на Гулам. Италијанскиот клуб е блиску до трансфер на 22-годишниот Шпанец Алехандро Грималдо, за 30 милиони евра од Бенфика.
| | веќе видена | слични

Според англиските медиуми Мурињо решил да го затвори проблемот со лев бек во јануарскиот преоден рок. Јунајтед веќе подолго не смета на Лук Шо па заота опција е бекот на Наполи , Алжирецот Гулам за кого откупната клаузула е 60 милиони евра. Наполитанците веќе имаат најдено и замена и тоа во редовите на Бенифика. За сума од 30 милиони евра е капарисан Шпанецот Алехандро Грималди.
| | веќе видена | слични

Незадоволството од играчите на бековските позиции може да резултира со неочекуван трансфер во Манчестер Јунајтед во јануарскиот преоден рок. Италијански медиуми тврдат дека избор број еден на Жозе Мурињо е фудбалерот на Наполи и алжирски репрезентативец Фаузи Гулам. Неговата вредност се проценува на околу 60 милиони евра, а и откупната клаузула изнесува толку. Проблем е тоа што Наполи се бори за титулата во Серија А и можеби нема да се согласи да раздели со својот фудбалер. Но, постои опција да го донесе Алехандро Грималдо од Бенфика за двојно помала сума со што клубот дури ќе излезе во добивка. Ако трансферот се оствари, Гулам ќе стане првиот Алжирец во историјата што го облекол дресот на Манчестер Јунајтед.
| | веќе видена | слични

Италијанскиот калчолигаш Наполи има во план да доведе нов напаѓач во зимскиот преоден рок. Тимот имаше проблеми со повредите на Аркадиуш Милик и на Дрис Мертенс, па тренерот Маурицио Сари сака да ја зголеми конкуренцијата и да има поширок избор за навалната линија. Во опција за ангажман се двајца млади фудбалери од Серија А. „Наполитанците“ размислуваат за Федерико Киеза, младиот напаѓач на Фиорентина, кој блесна оваа сезона во полн сјај. Неговата вредност на трансфер – пазарот е 40 милиони евра. Малку поизгледна варијанта е Симоне Верди, напаѓачот на Болоња, кој сезонава има шест гола и пет асистенции, и според италијанските медиуми Наполи би можел да го добие за сума од 25 милиони евра.
| | веќе видена | слични

Со отворањето на трансфер пазарот италијанските медиуми направија список со вредноста на играчите на нивните позиции, а на списокот се и двајцата албански репрезентативци Елсеи Хисај и Томас Стракоша. Албанскиот голман е на 8 место според вредноста и тој вреди 4,9 милиони евра. Првото место го држи голманот на Милан, Донарума со 49,8 милиони. Кај одбранбените играчи, бекот на Наполи, Елсеи Хисај вреди 32,4 милиони евра, а пред него се Ромањоли, Бонучи, Шкринар и Алекс Сандо. За само 24 часа откако стартуваше зимскиот преоден рок клубовите веќе потрошија 250 милиони евра. Претежно станува збор за трансфери кои се договорени од порано, а моментално најмногу пари имаат потрошено Ливерпул, Челзи, Баерн Минхен и Ајндховен. Според анкетата на шпанскиот весник МАРКА за најдобар фудбалер во 2017 година, читателите на весникот кој важи за близок до Реал Мадрид, го избрале Лео Меси. Зад него со 25% од гласовите е Кристијано Роналдо. Во анкетата учествуваа околу 63 илјади читатели, а Меси добил 56% од гласовите. Сафет ...
| | веќе видена | слични

Почетокот на новата година го означи и стартот на трансфер-лудилото, со оглед на фактот дека клубовите ширум Европа повторно имаат зелено светло да носат нови фудбалери. Јануарскиот преоден рок важи за не премногу атрактивен за врвните екипи, па токму затоа неверојатно делува податокот дека во лигите ширум Европа за само еден ден се свртени над 250 милиони евра. Секако, овие трансфери беа договорени од претходно, а на 1 јануари следеше само официјализацијата, но во секој случај станува збор за импозантна сума, ако се знае дека гигантите најчесто своите буџети ги трошат само во летото. Рекорд е доаѓањето на Вирџил ван Дајк во Ливерпул за 85 милиони евра, а новата година ја слават навивачите на Атлетико Мадрид, чиј клуб ја одлежа трансфер-забраната и конечно ги доведе Диего Коста и Витоло. Баерн Минхен доведе резерва за Роберт Левандовски ангажирајќи го Сандро Вагнер од Хофенхајм за 13 милиони евра, додека Севилја го доведе 20-годишниот Гилјерме Арана од Коринтијанс за 11 милиони евра. Сериозно засилување ...
| | веќе видена | слични

Со почеток на новата 2018 година почна и зимскиот трансфер период во јануари, каде екипите ќе можат да се засилуваат за претстојната полу-сезона. Во првите 24 часа, веќе се потрошени 250 милиони евра на неколку трансфери. Во центар на вниманието беше доаѓањето на Виргил Ван Дајк во Ливерпул за рекордни 85 милиони евра за еден дефанзивец. Втор по ред беше трансферот на Диего Коста од Челси во Атлетико за 66 милиони евра, а трет враќањето на Сандро Вагнер во Баерн, кој мораше да му плати на Хофенхајм 13 милиони евра. Четврти најскап трансфер беше во Севилја, каде тамошната екипа го донесе Гилјермо Арена од Коринтијанс, додека на петтата позиција е трансферот на Максимилијано Ромеро од Аргентинскиот Велез во холандскиот ПСВ за 10.5 милиони евра.
| | веќе видена | слични

Јануарскиот преоден рок започна со големиот трансфер на Вирџил ван Дајк кој за 84,5 милиони фунти од Саутемптон се пресели во Ливерпул, а Атлетико ги официјализираше трансферите на Витоло и Диего Коста. Меѓутоа овој преоден рок може да биде клучен за она што ќе се случува наредното лето, бидејќи на неколку одлични фудбалери договорите со нивните тимови им истекуваат во јуни и тие уште сега можат да преговараат со заинтересираните клубови. Во центарот на вниманието ќе бидат тројца играчи на Манчестер јунјатед, двајцата најдобри фудбалери на Арсенал, но и играчи на Лацио, Шалке, Ливерпул… Еве како изгледа идеалниот тим составен од фудбалери кои во јуни 2018 година ќе можат без обебсштетување да ги напуштат своите актуелни тимови. Голман: Кепа Аризабалага (Атлетик Билбао) проценета на 20 милиони евра Одбрана: Дејли Блинд (Манчестер јунајтед) проценет на 22 милиони евра Стефан де Фрај (Лацио) проценет на 35 милиони евра Емре Џан (Ливерпул) проценет на 22 милиони евра Хуанфран (Атлетико Мадрид) проценет на 8 ...
| | веќе видена | слични

Денес и официјално започна јануарскиот преоден рок, а голем број фудбалери влегуваат во последните шест месеци од својот договор и веќе сега можат да потпиша пред договори со идните клубови. Секако главни во оваа приказна се двајцата фудбалери на Арсенал, Алексис Санчез и Месут Озил, но тука секако е и секогаш контроверзниот Марио Балотели. Како што сега стои ситуацијата, двајцата фудбалери на „топџиите“ ќе завршат во Манчестер, Чилеанецот во синиот дел, додека Германецот во црвениот. Додека веќе е познато дека Кеп Аризабалага ќе стане нов член на Реал Мадрид, пишува Спортски.мк . Во продолжение погледнете го идеалниот тим составен од фудбалери кои се слободни да започнат преговори со своите идни клубови. Summer 2018 out of contract XI pic.twitter.com/nV7QAoobAP — 101 Great Goals (@101greatgoals) January 1, 2018
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Состојбата во регионот, светскиот економски форум во Давос и проблемите со кои се соочува британската премиерка Тереза Меј со ситуацијата со Брегзит. На овие ...
сите 317 | | | веќе видена

На големиот христијански празник Богојавление-Водици, по одржувањето на богослужбата од страна на отец Димитрие Павлески, во црквата „Св. Никола“ во Подгорци, ...
сите 143 | | | веќе видена

Во Русија Богојавление често се одбележува со капење на ниски јануарски температури. Тоа го направиле и овие убавици и со тоа се пофалиле на Инстаграм Минатиот ...
сите 212 | | | веќе видена

Соопштение на ВМРО-ДПМНЕ: Претседателот Христијан Мицкоски заедно со Потпретседателот Александар Николоски и меѓународниот секретар Тимчо Муцунски се сретна со ...
сите 165 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Мурињо ќе се раздели со најмалку четворица фудбалери!?

Од:
До кого (е-маил):
Порака: