Од денеска рута на солидарноста низ Скопје


Во рамките на манифестацијата „Зборува Скопје“ денеска почнува Рута на солидарноста, односно панорамско разгледување на Скопје . Во паркот Мајка Тереза (платото пред зградата на ЕВН) во 11 часот, ќе почне „Рутата на солидарноста“, поточно граѓаните ќе имаат можност со автобуси панорамски да го разгледаат Скопје со фокус на случувањата поврзани со катастрофалниот земјотрес во 1963 година. Поаѓање од местото каде-што е родена Мајка Тереза паркчето пред зградата на ЕВН на плоштад, автобусот се движи покрај Старата железничка станица, продолжува кон населбите Тафталиџе 1 и 2 (населби изградени со помош на светската солидарност), ќе се помине покрај улиците (Варшавска,Прашка, Лондонска,Осло, Хелсинки..) преку Московска по булеварот Партизански одреди се поминува спроти поликлиника Букурешт (подарок од Романија), поминува покрај местото на уништените блокови во Карпош 2, па покрај Универзална сала (подарок од Бугарија), па покрај блоковите од Градски ѕид (проект на архитектот Кензо Танге), па покрај стариот ...
| | веќе видена | слични

Многу се и сѐ уште не можат да се раскажат сите приказни на луѓето што го преживеале катастрофалниот земјотрес во Скопје во 1963 година. Тие стравични спомени на една тешка катастрофа длабоко останале врежани во сеќавањата на многумина што се обидувале од под урнатините да ги извадат мртвите и живите што очекувале некој да им подаде рака и да ги спаси. Еден од тие спасувачи е Лазар M. Дракул, средношколецот што успеал со своите другари од под урнатините на градот да спаси 36 луѓе. Бил момче кое се саможртвувало несебично само за да се спаси уште еден човек повеќе. Дракул е автор на првиот и единствен роман со наслов „5.17‘‘ како втиснат печат на времето кога катастрофата го разурна Скопје. Сега е 74-годишен пензионер и со многу детали и емоции се сеќава на кобниот 26 јули, многу топол летен ден. Тогаш, во таа далечна 1963 година, Дракул бил младо момче, спортист и гимназијалец во тогашната таканаречена Женска гимназија, а неговото семејство живеело во куќа спроти бензинската пумпа на улицата Орце Николов, во ...
| | веќе видена | слични

Вчера се одбележаа 55 години од катастрофалниот земјотрес кој во 1963-та година го срамни со земја Скопје. По катастрофалниот земјотрес Скопје одново почнало да се гради според планот на Кензо Танге кој бил поддржан од Обединетите нации, а делумно спроведен од наши архитекти. Планот бил делумно реализиран, а речиси завршен во 1980-та година, по оваа година било создаден нов град кој не покажувал знаци на земјотрес. Доказ дека Кензо Танге имал голема улога во изградбата на градот се денешните градби кои се уште сведочат за едно поинакво Скопје од минатиот век. Македонската амбасада во Токио по отворањето во 2015 година по тој повод постхумно и врачила благодарница на ќерката на Танге кој е најзаслужен за повторното „раѓање“ на градот. По повод одбележувањето на вчерашниот ден Македонската амбасада на чело со амбасадорката Андријана Цветковиќ неодамна оствари и средба со ќерката на архитектот со кого се присетија за легендарниот проект на Кензо.
| | веќе видена | слични

Домашни и странски делегации на Градските гробишта во Бутел, положија цвеќиња пред Споменикот на загинатите од катастрофалниот земјотрес во Скопје, што се случи пред 55 години. Во чест на загинатите, венец положи официјална делегација на градот, предводена од градоначалникот на Скопје, Петре Шилегов, како и делегација на Советот на Скопје. Со положување цвеќе почит на жртвите во скопскиот земјотрес од далечната 1963 година им изразија делегација од кабинетот на претседателот на Владата на Република Македонија, делегација од кабинетот на претседателот на Собранието, делегации составени од претставници од политичките партии во Македонија, делегации од сите општини во градот Скопје, претставници од „Црвениот крст“ на Скопје и на Република Македонија, делегација на Армијата на Република Македонија, претставници од јавните претпријатија и јавни културни установи од градот, како и претставници од институции во нашава земја и граѓани. Цвеќиња на гробиштата на загинатите од земјотресот, положија и официјални ...
| | веќе видена | слични

Дваесет и шести јули 1963 година е датумот кој буди лоши спомени и го менува ликот на Скопје од земјотресот во кој животот го загубија 1.070 луѓе, 3.000 биле повредени и под урнатите чекале да бидата спасени од војската и граѓаните на тогашните југословенски републики. Скопје во мигот на потресот ја губи врската со светот, но веднаш потоа 87 држави му подаваат рака на градот за тој повторно да се издигне и изгради и да го добие епитетот „Град на солидарноста“. На пет различни локации низ главниот град утрово се спроведе аудио-уметничка акција во траење од една минута „Разбуди се Скопје“. Организатор е групата која ги прави урбаните уметнички акции низ Скопје и работи во рамки на Центарот за современи уметности. Тие сметаат дека на овој начин содаваат нова димензија во одбележувањето на скопскиот земјотрес Стручните лица велат дека иако во следните сто години мала е веројатноста дека ќе се повтори сличен силен земјотрес, сепак не треба да ги потценуваме послабите потреси кои ги имамвме локално или со ...
| | веќе видена | слични
4 копии

По повод 55 години од скопскиот земјотрес, вечерва во Музејот на Град Скопје беше отворена тематската изложба за младинските бригади „Од Братство и единство ’63 до Скопје ’63“.Изложбата се фокусира на настаните во Скопје во првите денови по земјотресот кога во градот први напомош пристигнале младинците од скопските студентски м работни бригади „Мирче Ацев“ и „Мите Богоевски“.Поставена е во Музејот и надвор од зградата, на отворениот простор под источната фасада, во автентичен амбиент во урнатини на старата железничка станица. На отворениот простор има и импровизирана бригадирска населба со шатори, клупи, огниште, знамиња, алат…На 15 паноа се прикажани повеќе од сто автентични фотографии, факсимили, документи и предмети од времето на земјотресно и поземјотресно Скопје, кои ги документираат настаните почнувајќи од 27 јули 1963.Според авторката на изложбата, кустос советник-историчар во Музеј на Град Скопје Зоја Богдановска, досега немало ваква изложба и многу малку се пишувало за улогата на младинските ...
| | веќе видена | слични

Вечерва (26 јули 2018 година, четврток), во Музејот на град Скопје, во рамките на манифестацијата „Зборува Скопје“ (23-26 јули) која ја одбележува 55-годишнината од катастрофалниот земјотрес, градоначалникот Шилегов ја отвори изложбата „Од братство и единство `63 до Скопје `63“. - Со денешната изложба на фотографии, архивски материјали и на експонати од младинските работни акции и бригади врз чии плеќи се издигна новото Скопје ја привршуваме серијата настани наречена „Зборува Скопје“ со која оддадовме почит за жртвите од катастрофалниот земјотрес, но и на сите оние што со својата хуманост и солидарност помогнаа во обновата на Скопје. Музејот на Град Скопје преку оваа изложба успеа да ни ја доближи претставата за дадената помош од младинските бригади од сите републики на поранешна Југославија кои со својот волонтерски труд го понесоа најголемиот дел од товарот при расчистувањето на урнатините и изградбата на голем дел од објектите на новото Скопје – истакна Шилегов. Тој додаде дека младинските бригади во ...
| | веќе видена | слични

26 јули 1963, датум силно врежан во меморијата на скопјани. Датум кој стана симбол за солидарност, за сплотеност, за заедништво. Пет часот и 17 минути тоа летно утро, е времето кога главниот град го погоди голема катастрофа. Земјотрес со јачина од 6,1 степени по Рихтер оштети речиси 80% од тогашното Скопје. Градот се разбуди во паника, плач и неверување. Денес, 55 години потоа, Sкопје се сеќава. Според официјалните податоци, во земјотресот загинаа илјада и 70 лица, а над три илјади беа повредени. Од потресот беа урнати 15 илјади 800 станови, а оштетени беа 28 илјади. Над 200 илјади луѓе останаа без покрив над глава. Трагедијата го потресе целиот свет. 87 нации од целиот свет испратија помош во тешко оштетениот град, а Скопје стана град на меѓународната солидарност. 55-годишнината од земјотресот се одбележува со повеќе активности и манифестации. Програмата насловена „Зборува Скопје“ во четири дена ја обедини ликовната, театарската, филмската и мултимедијалната уметност. Одбележувањето почна во понеделникот, ...
| | веќе видена | слични

Народната банка на Република Македонија на својот Фејсбук профил објави фотографии од зградата на НБРМ пред земјотресот во 1963 година и неколку минути по катастрофалниот земјотрес кој оставил трага и врз тогашната зграда на НБРМ. Објектот во кој работеше централата на Народната банка, на 26 јули 1963 година, неколку минути по 5 часот и 17 минути, кога се случи катастрофалниот земјотрес.
| | веќе видена | слични

Владина делегација во состав Драган Тевдовски, министер за финансии, Дамјан Манчевски, министер за информатичко општество и администрација и Зорица Апостолска, министерка задолжена за странски инвестиции, утрово оддаде почит и положи свежо цвеќе пред споменикот на жртвите од земјотресот во Скопје, во 1963-та година, соопшти владината прес-служба. „Одбележувањето на 26-ти јули, кога се случи катастрофалниот земјотрес во Скопје, за Владата е сеќавање на бројните жртви, но и вечен потсетник за сочувството, помошта и солидарноста што ги покажа светот кон семејствата на загинатите и кон градот Скопје. Тоа е наша обврска, да возвраќаме со сочувство и помош кон оние на кои им е потребно, да градиме општество врз темелите на солидарноста и да продолжиме да го развиваме главниот град со ентузијазмот и прогресивната визија, со којашто беше обновен“, се вели во соопштението на Владата.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Специјалната јавна обвинителка Катица Јанева наводно разработила неколку сценарија со кои сакала бизнисменот Орце Камчев да го спаси од затвор како осомничен ...
сите 283 | | | веќе видена

Во Кривичниот суд утре ќе се проверува дали записникот од сведочењето на Орце Камчев за „Рекет“ воопшто стигнал до судот, за да потоа се види дали можеби ...
сите 134 | | | веќе видена

Кандидатка за нова министерка за финансии ќе биде Нина Ангеловска, додека за функцијата нови замени-министри за економија, за образование и за политички систем ...
сите 111 | | | веќе видена

Не ќе може да продолжат да се водат истрагите за „Империја“, кај што првоосомничен е бизнисменот Орце Камчев кој ја пријави Специјалната обвинителка Катица ...
сите 373 | | | веќе видена

Штуро и непрофесионално се води истрагата за случајот Рекет, смета опозициската ВМРО-ДПМНЕ. Портпаролот на оваа партија, Димче Арсовски денеска на прес ...
сите 127 | | | веќе видена

 Месеците на Илинденска бб. им се избројани, криминалите разоткриени и знаат дека сите до еден ќе одговараат за своите злодела. Најавите за тужби за новинари, ...
сите 290 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Од денеска рута на солидарноста низ Скопје

Од:
До кого (е-маил):
Порака: