Сок што ги топи вишокот калории

Повеќето жени сонуваат за нежно, витко, обликувано тело, но тешко се откажуваат од омилените слатки и солени гурмански задоволства. Трајното решение е здрава исхрана и редовно вежбање, но има и еден многу корисен совет што може да го олесни слабеењето. Станува збор за сок од потполно природни состојки, кој го топи целиот вишок на калории што сте ги внеле. Состојки: – две лажици сечкан магдонос, – поголем филџан вода, – малку цимет, – јаболков оцет, – лажичка мед, – лажичка ѓумбир, и – сок од цеден лимон Подготовка: Ставете ја водата да проврие, додајте го магдоносот и оставете да се излади. Потоа процедете го, па додајте ги и другите состојки. Напитокот се консумира еден час пред легнување секоја вечер, две недели. Доколку сакате да продолжите, направете пауза од најмалку три дена, па повторете го сето тоа.
| | веќе видена | слични

Ги обожувате различните чоколадни кремови, но сепак мислите дека се премногу скапи? Се плашите за здравјето на вашите деца? Со овој рецепт нема да имате такви проблеми, а вкусот е фантастичен! За многумина чоколадниот крем е омилен намаз, но сите ние сме свесни дека тој можеби и не е најздравиот десерт. Меѓутоа, овој крем којшто ви прегладаме да го направите сами е направен исклучиво од природни, проверени и здрави состојки и со сигурност ќе добие водечко место помеѓу вашите омилени слатки намази. Состојки: ● 2 шолји сирови лешници ● 1.5 до 2 лажици кокосово масло ● 1 мала лажичка екстракт од ванила ● ½ шолја кокосов шеќер ● 1.5 лажици какао во прав ● ¼ до ½ мала лажичка еспресо прав ● ¼ мала лажичка морска сол Подготовка: Загрејте ја рерната на 150 степени Целзиусови и печете ги лешниците околу 13 минути, така што нивната арома ќе стане значајно поинтензивна. Кога ќе се изладат, излупете ги и ставете ги во блендер и добро сомелете. После 10-на минути додадете го кокосовото масло и продолжете да блендирате ...
| | веќе видена | слични

Позната е здравата страна на авокадото, но што велите за дегустација на вкусната страна преку еден сладолед од авокадо. За до подготвите овој вкусен летен специјалитет потребно е: – 2 зрели авокада – 8 лажици млеко – 4 лажици шеќер во прав – 2 лажици какао во прав – 60 грама темно чоколадо – 2 лажици масло од кокос Авокадото исечкајте го на парчиња, ставете ги во блендер се додека не добиете кремаста смеса. Потоа додадете го млекото, шеќерот и какаото во прав и продолжете да миксате уште неколку минути. На пара растопете ја чоколадата со кокосово масло, мешајќи цело време. Растопеното чоколадо додадете го на смесата во блендерот и се заедно добро измиксајте го. Истурете ја смесата во сад и оставете ја во замрзнувач најмалку три часа. Сладоледот сервирајте го декориран со парченца авокадо, малку банана сечкана на крукчиња и ситно исечкани фстаци.
| | веќе видена | слични

Воспалението на уринарниот тракт е изненадувачки чест проблем кај жените. Покрај непријатно чувство и пецкање при уринирање, овој проблем, доколку не се излечи на време, може да предизвика многу поголеми компликации. Доколку ги почувствувате симптомите на воспален уринарен тракт, веднаш побарајте лекарска помош, а сојузници во борбата против бактериите ќе ги најдете во следните едноставни, но многу моќни намирници: Увин чај Увиниот чај е добро познат на нашите простори како едно од најефикасните средства за справување со овој вид на воспаление. Станува збор за мешавина од билки кои поволно вилјаат на уринарниот тракт и му помагаат на телото да ги исфрли бактериите. Овој чај можете да го најдете во секоја аптека и поголем маркет. Вода Пиењето голема количина на вода е најдобар третман за воспалените мочни патишта. Водата од мочните канали ќе ги „одмие“ бактериите кои го предизвикуваат воспалението. Сода бикарбона Еден од најефикасните домашни средства во борбата против воспалениот мочен меур е сода ...
| | веќе видена | слични

На сите нас вообичаено ни се случува одвреме навреме да посакаме да се засладиме, а најчесто прво нешто што ни паѓа на ум е токму чоколадо. Сепак, не мора веднаш да посегнете по "нездрава верзија". Ако не сте го пробале овој волшебен овошен шејк, кој е далеку поздрав, но исто толку совршено вкусен, би требало да ја корегирате таа грешка.  За момент ќе ја "излажете" гладта, но и ќе ја задоволите вашата желба за нешто благо, а за самиот шејк може да кажеме дека е речиси – безгрешен. Потребни состојки: ● 1 банана ● 1 рака смрзнати капини/малини/јагоди ● ½ шолја полномасен јогурт ● 1 мала лажичка мед ● ½ мала лажичка мелен ѓумбир ● малку цимет Подготовка:  Сите состојки ставете ги во блендер и пасирајте додека да добиете фин и компактен шејк. Потоа сипете во висока чаша и послужете. Ова количество е доволно за една порција.  
| | веќе видена | слични

Лимонов сок и сода бикарбона Една лажичка сода бикарбона добро разматете ја во половина чаша вода и составете ја со чаша свеж сок од лимон. Пијте го ова наутро на празен стомак, 20 минути пред појадок. Јаболков оцет и сода бикарбона Измешајте една лажичка сода, половина чаша вода и две лажици јаболков оцет. Пијте го ова наутро пред појадок. Овошје и сода бикарбона Во блендер ставете една чаша јагоди со две чаши вода, неколку листови од нане, чаша свеж сок од лимон и половина лажичка сода. Пијте го ова смути два пати дневно.
| | веќе видена | слични

Bистинскo ботаничкo чудо, нането е многу едноставно за грижа, а неговиот пријатен мирис е добредојден во секоја градина. Најдобриот дел на оваа растение е неговата широка корисност. Нането се користи како вкусен прилог за храна, здрав чај, мирисни потпури и спреј против инсекти. Нането исто така има благотворно дејство и анестезиски својства со кое го прават одлично да се вклопи во домашни производи за нега на тело. Нането е лесно да се расте, а добивате придобивка од истото во текот на целата година. Погледнете 15 употреби на нане кои можеби не сте ги знаеле. 1. Растењето на нане во вашиот двор и градина ќе го прошири неговиот смирувачки мирис и ќе ја преполни градината со корисни инсекти. Нането е богат со нектар и полен и ќе стане брзо и лесно достапен за корисни бубулки како што е пчелата. 2. И покрај тоа што ги привлекува добрите бубачки, нането ги одвраќа сите “лоши” бубачки како што се муви и мравки. 3. Ќе ги спасите вашите миленичиња од досадните болви. Направите микс од 2 китки свежо нане, 1 китка ...
| | веќе видена | слични

Комбинацијата на лимон, сол и бибер не само што може да ви послужи за зачинување на салатата, туку може да ја употребите и како лек. Неколку работи можете да ги излечите со помош на оваа комбинација: 1. Воспалено грло Болното грло можете да го излечите со една лажица свеж лимонов сок, половина лажичка бибер и лажичка морска сол во млака вода. Неколкупати дневно правете гаргара со мешавината и болката ќе исчезне. 2. Жолчни камења Стврднатите депозити и дигестивни течности кои се формираат во жолчното кесе се познати како жолчни камења кои покрај тоа што можат да бидат хируршки отстранети можат да се лечат и со природни лекови. 3 лажици маслиново масло, 1 лажица свеж лимонов сок и бибер помагаат наутро да се ослободите од жолчните камења. 3. Ранички на устата Една лажица хималајска сол со топла вода после секој оброк може да ви помогне да се ослободите од штетните бактерии и да ги лекувате раничките во устата. 4. Гадење и лошење Гадењето можете да го избегнете со комбинацијата од бибер и лимон. Измешајте една ...
| | веќе видена | слични

Ако имате проблем со паѓање на трепките или ако тие се ретки и недоволно долги по ваше мислење, постои начин за природно забрзување на нивниот раст и подобар волумен. Добро е познато дека рицинусовото масло е одлично за забрзување на растот на косата. Според тоа, одлична работа завршува и кога станува збор за трепките. Рицинусовото масло има многу предности: * ги  прави трепките пополни, густи и посилни * го поттикнува растот на нови и подолги трепки * го спречува кршењето и паѓање на трепките * заштедува време и пари, бидејќи и без маскарата го постигнувате истиот ефект Најдовме рецепт за маска која ќе направи чуда за вашите трепки за кратко време. Состојки: 2 лажици рицинусово масло 1 белка од јајца 1 лажичка екстракт од ванила Измешајте две лажици рицинусово масло со една белка од јајце и лажичка екстракт од ванила. Секое утро нанесете ја смесата на очните капаци, на самиот раб на трепките. Смесата ќе ви помогне да ги зајакнете трепките, а оваа сума ќе ви биде доволна за еден месец.
| | веќе видена | слични

Сакате да имате помал стомак и потенок струк, а во исто време да го исчистете телото од масни наслаги? Постои рецепт за оброк кој се јаде само три дена, задолжително со ред, а кој ќе направи вистинско чудо за вашиот стомак. Клучот е во тоа што оваа витаминска бомба ќе ги исчисти маснотиите, наслагите и сите остатоци отпад од вашите црева, па надуеноста ќе исчезне, стомачните киселини ќе можат да работат правилно, а вие за три дена ќе изгледате послаби! Состојки: зелка цвекло морков сок од лимон маслиново масло Начин на подготовка: Изрендајте зелка, цвекло и морков во размер 3:1:1. Додајте малку зачини по ваша желба (магдонос, целер), па измешајте го зеленчкукот, исцедете ја течноста, па прелијте ја салатата со сок од еден лимон. На крај додајте неколку капки маслиново масло и вашиот витамински оброк е готов. Многу е важно да во салатата не додавате сол или било какви други додатоци. Јадете ја оваа салата навечер, барем три часа пред спиење, минимум три дена и ќе забележите сјајни резултати!
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Времето утре ќе биде сончево со мала до умерена облачност. Попладне претежно во крајните планински региони ќе има услови за појава на краткотрајна нестабилност ...
сите 278 | | | веќе видена

Како Управата за семе и саден материјал би можела да блокира капитални инвестиции, да добие замерки од меѓународната заедница, или да не работи транспарентно, ...
сите 91 | | | веќе видена

Јавното обвинителство за организиран криминал во куса изјава за „Република“ демантира дека за специјалната јавна обвинителка Катица Јанева е издадена наредба ...
сите 247 | | | веќе видена

Ефикасното слабеење со силиконски прстен на желудникот е оперативен зафат кој последните години е светски тренд. На овој зафат – gastric banding – кој ефикасно ...
сите 164 | | | веќе видена

Легендарниот тенисер Џон Мекинро е убеден дека Новак Ѓоковиќ ќе успее да биде подобар од Роџер Федерер и Рафаел Надал според број на освоени Грен слем титули. ...
сите 245 | | | веќе видена

Лидерската средба дефинитивнонема да се одржи. Од Владата објавија дека не се создадени услови за постигнување консензус за организирање на средба. Во ...
сите 60 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Сок што ги топи вишокот калории

Од:
До кого (е-маил):
Порака: