МИЛЕВСКИ СЕ ИЗЈАСНИ ЗА ПОЛСКА: Познати се 17 патници за Еврошампионатот


Селекторот на младата репрезентација на Македонија се одлучи за дел од играчите за ЕП, а списокот ќе го дополни в недела Селекторот на фудбалската репрезентација на Македонија до 21 година, Благоја Милевски, соопшти имиња на 17 играчи на кои ќе смета за Европското првенство во Полска. Тоа се 17 играчи чие место е сигурно, додека списокот ќе биде дополнет од генерацијата 1996/97, а нивните имиња ќе бидат познати на 4 јуни. - Овие 17 играчи се тие што дадоа голем придонес во остварувањето на големите резултати. Моја обврска е да го испочитувам тоа без разлика на формата. Мое е да го испочитувам она што го дадоа за оваа репрезентација во квалификациите, така што тие ќе бидат сигурно на Европското првенство. Списокот ќе го дополнам со уште шест помлади фудбалери - изјави Милевски. Подготовките почнуваат в недела и ќе има девет дена за тренинзи пред заминувањето за Полска. - Почнуваме на 4 јуни и до 12 јуни ќе тренираме во Скопје. После ова заминуваме за Полска. Јас би бил задоволен кога сите играчи на кои сметам ...
| | веќе видена | слични

Селекторот на младата фудбалска репрезентација на Македонија за играчи до 21 година, Благоја Милевски, го комплетира списокот со фудбалери кои ќе патуваат на Европското првенство (ЕП), од 16 до 30 јуни во Полска. Милевски на ЕП во Полска ќе поведе 24 фудбалери, од кои тројца голмани.На првичниот список од 17 играчи сега се додадени седуммина. Трет голман на списокот на Милевски е Филип Илиќ, а повикани се и Елиф Елмас, Тихомир Костадинов, Јован Попзлатанов, Петар Петковски и Алекса Амановиќ, како и најмладиот во овој состав, Давор Здравковски (17), за кој селекторот рече дека игрите и односот му го обезбедиле повикот во генерацијата на поискусните колеги.Македонија првпат во историјата оствари пласман на една ваква манифестација како ЕП, притоа низ игрите во квалификациите успеа да елиминира репрезентација од калибарот на Франција, поранешен шампион во оваа конкуренција од 1988 година и сега полна со ѕвезди.Во Полска ЕП ќе се игра во шест града, Лубин, Киелце, Гдинија, Бидгошч, Краков и Тичи. Македонија е во ...
| | веќе видена | слични

Младата фудбалска репрезентација на Македонија влегува во подготвителен ритам за настап на претстојното Европско првенство во Полска. Селекторот Благоја Милевски денеска го одржа и првиот тренинг во центарот „Петар Милошевски“ крај Фудбалската федерација на Македонија (ФФМ). Притоа е заокружен и конечниот список со 23 фудбалери кои ќе патуваат на завршиот турнир во Полска. На 17. стандардни, како што претходно и најави, Милевски додаде уште седуммина од генерацијата 1996/97 што оваа есен ја очекуваат квалификации за младинското ЕП 2020 во Италија.
| | веќе видена | слични

Ељиф Елмас (Работнички), Давор Здравковски (Македонија Ѓ.П.), Тихомир Костадинов (Злате Моравце, Словачка), Јован Попзлатанов (Пелистер), Петар Петковски (Вардар), Филип Илиќ (Гандзасар, Ерменија) и Алекса Амановиќ (Јавор, Србија) се фудбалерите кои влегуваат на списокот на Благоја Милевски за Европското првенство во Полска. На сигурните 17 фудбалери кои веќе беа на првиот список, селекторот Благоја Милевски ги додаде и седуммната од генерацијата 1996/97. -Поголемиот дел од фудбалерите веќе беа со нас и апсолутно го заслужија повикот за ЕП во Полска. Давор Здравковски е профил на играч кој ни е потребен иако заедно со Елмас се најмладите, изјави Благоја Милевски. Првиот и историски натпревар на Европското првенство го играме на 17. јуни со Шпанија.
| | веќе видена | слични
6 копии

Селекторот на фудбалската репрезентација на Македонија до 21 година, Благоја Милевски, во понеделникот одржа брифинг со новинарите на кој го соопшти конечниот список на фудбалери кои ќе патуваат на Европското првенство кое ќе се одржи во Полска. Селекторот на македонските надежи минатата недела објави список со 17 имиња, како сигурни патници за Полска, а по одработените тренинзи и неделниот натпревар на генерацијата 96/97, првичниот список го надополни со уште седум имиња: Елиф Елмаз (Работнички), Давор Здравковски (Македонија ЃП), Тихомир Костадинов (Злате Моравце, Словачка), Алекса Амановиќ (Јавор, Србија), Филип Илиќ (Гандзасар, Ерменија), Јован Попзлатанов (Пелистер) и Петар Петковски (Вардар). „Според планот, денеска го објавувам списокот на играчи кои ќе патуваат на ЕП во Полска. На оние 17 кои претходно ги објавивме, им приклучивме уште седум играчи од новата генерација 96/97. Мислам дека сите со своите игри низ квалификациите и со својот однос кон македонскиот дрес во целост го заслужија повикот. ...
| | веќе видена | слични

Десетина дена остануваат за глазура на формата пред најважниот настан во историјата на македонскиот фудбал. Првпат една наша селекција ќе биде дел од Европско првенство, а сите погледи се насочени кон нашит херои, селекторот Благоја Милевски и младите репрезентативци. Тие се собраа на финални подготовки и им преостанува да ја темпираат формата токму за најважните дуели, против Шпанија, Србија и Португалија, на ЕП во Полска. Селекторот Милевски, мирен, скромен, но и секогаш со однапред прецизиран план, знае што е најважно во моментот. Да се задржи и уште повеќе да се засили мотивацијата кај фудбалерите, самодовербата да биде на највисоко ниво. „Вербата во себе ќе биде нашиот најсилен адут и на Европското првенство во Полска. Ова се истите фудбалери кои одиграа фантастични квалификации, завршија на првото место во групата пред Франција, Украина, Исланд, и сигурно дека имаат квалитети достојни за да се носат и со ривалите на ЕП во Полска. Ние сме речиси истите, со уште неколку надополнувања од помладата ...
| | веќе видена | слични

Македонските фудбалски херои се комплетираа. Селекторот Благоја Милевски денеска го комплетираше списокот од 24 имиња, кои ќе патуваат на Европското првенство, по што и веднаш се прејде на детална разработка на „мисијата Полска“. На денешниот попладневен тренинг во строј беа сите фудбалери, освен Давид Бабунски, кој пристигна во Македонија, но поради долгото патување од Јапонија од утре ќе се приклучи во тренажниот процес. Сите останати, што е најважно, се здрави и орни за работа…За Полска мора да се биде „тип топ“! тикер
| | веќе видена | слични

Селекторот на македонската фудбалска репрезентација до 21 година, Благоја Милевски, ги објави имињата на седумте последни играчи кои ќе ù се приклучат на експедицијата на Европското првенство во Полска. Меѓу нив, дебитант е и играчот на Македонија Ѓорче Петров, Давор Здравковски. Во листата се и Елиф Елмаз, Тихомир Костадинов, Петар Петковски, Јован Поп-Златанов, Филип Илиќ и Алекса Амановиќ. Првиот натправар на нашите младинци е на 17 јуни против Шпанија.
| | веќе видена | слични

Селекторот на македонската фудбалска репрезентација за играчи до 21 година, која ќе биде првата што ќе настапи на една завршница од ЕП, Благоја Милевски ги одреди 24-те патници за Полска. Покрај 17-темина, кои беа носители на успешните квалификации преку кои се изборија за историскиот успех за мак-фудбалот, дополнителни покани од новата генерација, која ќе игра во квалификациите за ЕП 2019 во Италија, почнувајќи од септември, добија: Давор Здравковски (Македонија ЃП), Тихомир Kостадинов (Злате Моравце, Словачка), Јован Попзлатанов (Пелистер), Петар Петковски (Вардар), Филип Илиќ (Гандзасар, Ерменија) и Алекса Амановиќ (Јавор, Србија) и Елиф Елмас (Работнички). - Поголемиот дел од овие седум новоповикани кандидати беа со нас и во добар дел од квалификациите. Ново име што досега не било со оваа репрезентација, а ќе биде во Полска, е Давор Здравковски, кој го заслужи повикот. Овие имиња се повикани согласно потребите на тимот за пополнување на позициите што се попроблематични. Сите максимално заслужуваат да ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Благоја Милевски при своето обраќање минатата недела за време на објавувањето на првичниот список на играчи кои ќе нстапат во Полска истакна дека денеска ќе ги соопшти имињата на преостанатите 7 играчи кои ќе добијат билет за Европското првенство, а нашиот селектор си остана на зборот и ова попладне го истакна и конечниот список на фудбалеир кои на средината на овој месец ќе тргнат по фудбалско чудо. Милевски ќе смета на вкупно 24 фудбалери на најпрестижното фудбалско натперварување на кое некогаш заиграла Македонија, а покрај 17-те херои кои обезбедија историски пласман на Европското првенство, македонскиот селектор одлучи да им даде шанса уште на Ељиф Елмас (Работнички), Давор Здравковски (Македонија Ѓ.П.), Тихомир Костадинов (Злате Моравце, Словачка), Јован Попзлатанов (Пелистер), Петар Петковски (Вардар), Филип Илиќ (Гандзасар, Ерменија) и Алекса Амановиќ (Јавор, Србија).
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Кандидатот за претседател, Стево Пендаровски денеска се повлече од учеството во Комитетот за интеграција на Република Северна Македонија во НАТО Алијансата. ...
сите 168 | | | веќе видена

По двете фатални несреќи и приземјени модели од типот на 737 Макс 8 во целиот свет, Боинг продолжува со производство на проблематичната флота 737 Макс, објави ...
сите 239 | | | веќе видена

Кандидатот за претседател, Гордана Силјановска Давкова вчера оствари средба со граѓаните во Општина Крива Паланка и разговараше со нив за енормното загадување, ...
сите 168 | | | веќе видена

Сончево со мала до умерена облачност, најавува УХМР за утре. Ќе дува слаб до умерен, а во западните делови до засилен ветер од западен правец. Прогноза за ...
сите 208 | | | веќе видена

Премиерот Зоран Заев во вечерашното гостување во „Само вистина“ на Канал 5 телевизија рече дека oчекува квалитетно законско решение за Специјалното јавно ...
сите 244 | | | веќе видена

За само неколку дена, лидерот на ВМРО ДПМНЕ, три пати остро ја нападна Специјалната јавна обвинителка Катица Јанева, споменувајќи мафијашко и рекетарско ...
сите 121 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

МИЛЕВСКИ СЕ ИЗЈАСНИ ЗА ПОЛСКА: Познати се 17 патници за Еврошампионатот

Од:
До кого (е-маил):
Порака: