Србија ги пренасочува автобусите со бегалци кон Хрватска!

4 копии

Автобусите кои претходните денови ги превезуваа бегалците во соседна Србија од Прешево кон Унгарија се пренасочуваат на Шид и границата со Хрватска, јавуваат српските медиуми. Возачите на автобусите изјавуваат дека им е наложен бегалците да ги превезуваат кон Шид и границата со Хрватска. До оваа промена во рутата по која се превезуваат бегалците доѓа по денешното затворање на граничните премини помеѓу Србија и Унгарија, поради што стотина бегалци останаа заробени во пограничниот појас на српско-унгарската граница.
| | веќе видена | слични

Над две илјади мигранти само утрово пристигнаа во Табановце. Кој со воз, кој со автобус или такси. Оттаму пешки го продолжуваат патот до соседна Србија, односно до Прешево, каде има прифатен камп за мигранти. По Србија, следна станица сега им е Хрватска, оти Унгарија, која претходно им беше влез во ЕУ, ја затвори границата со Србија. Ќе продолжам да пешачам додека не најдам земја што ќе нè прифати. Сега ќе одам до Хрватска, па Словенија, затоа што Унгарија стана голем проблем за бегалците, ние ништо не бараме од нив само да ни дозволат да поминеме понатаму. анкетиран мигрант. Утрово во Табановце пристигнаа три воза. Со третиот, кој машиновозачите го нарекуваат Горбачов, пристигнаа 500 луѓе. Дел од нив велат дека патот до тука не им е лесен. x „Во Грција пристигнавме со брод, потоа со воз до тука, услугата беше во ред, но потребни се повеќе тоалети. Возот беше преполн со многу луѓе и немаше место за сите, многу луѓе спиеја на земја, но издржавме, сега ќе пешачиме 6 до 7 километри до Прешево, до следната ...
| | веќе видена | слични

Откако Унгарија реши да ја затвори границата со Србија, бегалците на патот кон Европа од кризните региони на Блискиот исток се упатуваат кон Хрватска. Мигрантите со автобуси и пеш минуваат на меѓународниот премин Шид – Товарник. Волонтери и претставници на Црвениот крст ги прифаќаат бегалците. „Подготвено ги пречекуваме бегалците. Полицијата од граничните премини ги носи мигрантите со обработени податоци и натаму тие се транспортираат кон Загреб“, вели Здравко Келиќ – шеф на канцеларија за заштита на човекови права. Хрватските власти поранешната детска болница „Принциповац“ во Шид ја приспособија во прифатен центар за бегалци. Хрватскиот премиер Зоран Милановиќ изјави дека на мигрантите кои ќе влезат во Хрватска ќе им биде дозволено да минат и да го продолжат својот пат кон Западна Европа. „Подготвени сме да ги прифатиме и да ги насочиме тие луѓе, без разлика на верата и бојата, таму каде што сакаат да одат, во Германија или во некоја скандинавска земја“, вели Зоран Милановиќ – премиер на Хрватска. ...
| | веќе видена | слични

Низ безбедносна процедура поминува речиси секој од мигрантите, кои од рано утрово почнаа да навлегуваат на територијата на Хрватска, кај преминот Шид, на границата со Србија. Хрватската полиција патролира и ја качува во комбиња секој група мигранти на кои ќе наиде. Прво се прави безбедносна проверка со нивно претресување, а потоа следува нивно транспортирање со полициски комбиња до привремените прифатни центри кај Сисак и кај Кутина, во централните делови на Хрватска. Се вклучуваат и локалните жители кои, како што пренесуваат хрватски медиуми, се пријателски настроени кон мигрантите што минуваат покрај нивните домови. Претрес на мигранти во Хрватска (Принтскрин) Хрватска, според агенциски информации, засега добро се држи со бранот мигранти. Сепак, не е јасно дали нејзиниот систем на прием, легитимација, претресување и траспорт на секој мигрант до прифатен центар ќе биде одржлив и во мигови кога на границата ќе се појавата и повеќе илјади мигранти во еден ден. Засега, од рано утрово во земјата се влезени ...
| | веќе видена | слични
10 копии

Следните недели низ Србија се очекува да мине нов бран од околу 20.000 бегалци, соопшти денеска српскиот Црвен крст, откако првите бегалци од пограничниот град Шид влегоа во Хрватска, а тие од затворените унгарски премини се распрашуваат како да дојдат до таму. Како што пренесува агенцијата Фена, автобуси со бегалци денеска во раните утрински часови почнаа да пристигнуваат од Прешево, град на југот на Србија, во новоотворениот прифатен центар Принциповац, кај Шид. Неколку десетици бегалци, кои пристигнаа претходно, ја минаа хрватската граница одбегнувајќи ги официјалните гранични премини, јавуваат белградските електронски медиуми, повикувајќи се на извори од српската полиција. Низ Србија во моментов не минуваат голем број бегалци, но следните неколку недели може да се очекува нов бран од околу 20.000 до 23.000, изјави претставничка на Црвениот крст врз основа на информациите за нивното доаѓање во Грција.
| | веќе видена | слични
20 копии

Првиот автобус со 70 бегалци од Сирија, Авганистан, Пакистан, Ирак и Мавританија изутринава во 4:30 часот пристигна на автобуската станица во Шид, јави хрватската Н1 телевизија Пред пристигнувањето на хрватската граница, неколку бегалци се упатиле пеш, преку пченкарното поле во Товарник. – Чекавме во Прешево и не знаевме што да правиме, бидејќи до нас дојдоа информации дека е зтаворена границата со Унгарија. Одеднаш од сите автобуси исчезнаа таблите со натписи Суботица и Канижа и се појавија нови со Шид, Хрватска. Само ни рекоа да влеземе во тие автобуси и дека границата со Хрватска е отворена. Ние седнавме во третиот автобус, но како што гледам први стасавме во Шид, раскажа за хрватски „24 сата’ Јихад од Сирија, кој побегнал со четири деца, од кои најмалото има само шест месеци. Првите автобуси со бегалци од Прешево синоќа тргнаа кон Шид во Хрватска. На привремена станица, спроти прифатниот центар во Прешево уште десетина автобуси со натписи „Шид“ и „Хрватска“ се подготвуваат да тргнат кон Хрватска, ...
| | веќе видена | слични

Во Шид утрово од Прешево пристигнаа два автобуси со бегалци, кои што тргнале изминатата ноќ, а во меѓувреме се очекуваат уште најмалку три автобуси. Токму ова го најави известувачот на Танјуг од лице место. Според податоците, до 7 часот и 30 минути, во Шид, како со автобуси, така и со такси возила, пристигнале околу 80 бегалци, кои што својот пат го продолжиле пешки кон територијата на Хрватска. Автобусот, кој што екипата на Танјуг го пресретнала, ги оставил патниците во близина на преминот Товарник, на еден километар од хрватската територија. Бегалците по копнен пат, заобиколувајќи го официјалниот премин, тргнале во правец кон хрватската територија. Надлежните власти очекуваат уште три автобуси кои што во текот на ноќта тргнале од Прешево, но и продолжеток на бранот на бегалци во тој дел на Србија. Бидејќи никој од патниците од првиот автобус не се вратил во земјата, надлежните проценуваат дека хрватските власти очигледно ги прифатиле бегалците. Засега е нејасно дали бегалците во потполност ја промениле ...
| | веќе видена | слични

Откако Унгарија ја спушти рампата кон Србија, реки мигранти синоќа и денеска се упатија кон Хрватска, која се очекува да биде новата балканска рута по која бегалците ќе транзитираат кон западна Европа. Србија речиси сите мигранти ги пренасочува кон општината Шид на границата со Хрватска, а колони автобуси стојат во Прешево, подготвени да ги превезат бегалците кон својот западен сосед. На граничните премини кон Србија веќе им се делат летоци да ја избегнуваат Унгарија и да се упатат кон Хрватска, а од таму кон Словенија и Австрија до Германија. По повод новонастанатата состојба, официјален Загреб соопшти дека земјата има подготвено вонреден план кој е спремна брзо да го активира, но без да наведе детали.  Дел од медиумите објавуваат дека новата траса е многу опасна поради многуте мински полиња, останати од војните во 90-тите..
| | веќе видена | слични
2 копии

Првиот автобус со бегалци од Сирија, Авганистан, Пакистан, Ирак и Мавританија стигнал на автобуската станица во Шид утрово во 4.30 часот, јавуваат хрватските медиуми. Во него имало 70 бегалци потполно збунети и несвесни каде понатаму. Според зборовите на еден од нив, возачот на автобусот речиси со рели возење од Прешево ги довезол за неверојатни шест часа, што значи во просек возел 120 км/ч. Како што јавува телевизијата Н1, пред доаѓањето до границата неколку бегалци избегале во полето и преку нивите стигнале во Товарник. – Чекавме во Прешево и незнаевме што да правиме затоа што до нас стигнаа информации дека е затворена границата со Унгарија. Одеднаш од сите автобуси исчезнаа таблите со натписи Суботица и Канижа, и се појавија нови со Шид. Само ни рекоа да се качиме во тие автобуси и дека границата со Хрватска е отворена. Ние седнавме во третиот автобус, но како што гледам први стигнавме во Шид, раскажува Џихад од Сирија за 24 сата.хр кој на пат од Дамаск тргнал со четири деца, од кои најмалиот Адам има ...
| | веќе видена | слични

Со затворањето на граничните премини на Унгарија со Србија дојде до хаотични пресврти во автобуската рута со која се превезуваат миргантите. На автобуските станици во Прешево се подготвуваат повеќе автобуси за тргнување со поставени табли на кои го пишува името на градот Шид. Српски Блиц јави дека на возачите им било кажано да не застануваат сѐ додека сите бегалци не бидат префрлени до границата со Хрватска. Покрај тоа, полицијата сите автобуси кои евентуално тргнале кон границата со Унгарија ги пренасочува кон Хрватска. Хрватските власти уверуваат дека се подготвени да примат голем бран на бегалци, но се изнесени детали.
| | веќе видена | слични

Останато

Претседателката на комисијата Билјана Ивановска во интервју за Радио Слободна Европа вели дека освен изборната кампања и финансирањето на политичките партии, ...
сите 240 | | | веќе видена

Извршниот директор на Етиопиан Ерлајнс Теволде Гебремариам, по несреќата на атиопскиот авион во кој загинаа 157 лица, изјави дека предупредувањата и барањата ...
сите 51 | | | веќе видена

Бујар Османи, вицепремиерот за евроинтеграции, најави врбување на пратеници од опозицијата за да се постигне двотретинско мнозинство за новиот Закон за јавно ...
сите 219 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Србија ги пренасочува автобусите со бегалци кон Хрватска!

Од:
До кого (е-маил):
Порака: