Македонско-босански пресметки во првото коло од SEHA

4 копии

Двата македонски претставници во новоформираната регионална ракометна лива, Металург и Вардар, во првото коло за противници добија клубови од Босна и Херцеговина. Денешната жрепка, која се одржа во Белград, одлучи македонскиот шампион Металург на стартот од новоформираната лига на 12 септември во Скопје да ја пречека Босна, додека Вардар ќе гостува во Бања Лука кај Борац. Во останатите мечеви се среќаваат Ловќен (Црна Гора) - Тетран (Словачка) Црвена Ѕвезда (Србија) - Нексе (Хрватска) Кроација Осигурување (Хрватска) - Партизан (Србија) Извиѓач (БиХ)-Сутјеска (Црна Гора) На денешната презентација на SEHA (South East Handball Association) присуствуваа бројни функционери од европските и регионалните ракометни сојузи, како би дале до значење на една од најсилните и најатрактивните ракометни лиги во светот. „Лигата е основана со јасна цел, да им овозможи на најдобрите клубови од просторот на југоисточна Европа услови за квалитетно натпреварување“, изјави претседателот на SEHA и прв човек на Хрватскиот ...
| | веќе видена | слични

Металург и Вардар ќе ги одмерат силите во 11. коло од новоформираната ракометна Регионална лига (СЕХА), која во конкуренција на 12 клуба од пет држави се игра првпат и ќе почне на 10 септември годинава. Македонскиот шампион Металург во 1. коло ќе игра со Босна во Скопје, додека вицешампионот Вардар ќе гостува во Бања Лука против вториот претставник од Босна, тимот на Борац. Дербито на колото ќе се игра во Загреб, каде што силите ќе ги одмерат Кроација Осигурување и белградски Партизан Вака сакаше жрепката влечена завчера во Белград, Србија. Регионалната лига, која фигурира под кратенката СЕХА (Ракометна асоцијација на Југоисточна Европа), можно е да претрпи и дополнителни измени. Ако во лигата се вклучи и полскиот Виве Тарги Килце (се очекува да биде познато за неколку дена), тогаш лигата ќе биде проширена за уште една екипа (до вкупно 14 тима). Тогаш 14 претставник ќе биде одлучен преку бараж-дуели на третопласираните екипи од првенствата во Македонија (Пелистер), Хрватска (Бјеловар) и Србија (Колубара). Од ...
| | веќе видена | слични

На почетокот од новоформираната Регионална ракометна лига, Металург и Вардар про ќе играат со босанските претставници Босна и Борац, беше одлучено со ждребот што се одржа во вторникот во Белград. „Металурзите“ првиот натпревар со сараевска Босна ќе го играат на домашен терен, а „вардарци“ на стартот ќе гостуваат во Бања Лука. Првиот меѓусебен дуел на двата македонски тима во Регионалната лига ќе биде во последното, 11. коло од есенскиот дел во „Автокоманда“. Натпреварите во Регионалната лига ќе почнат на 12 септември, ќе се игра по двокружен систем, а четирите најдобри екипи од лигашкиот дел во март ќе играат на завршниот турнир во Сараево. Како што е најавено, во првата сезона во Регионалната лига ќе учествуваат 12 екипи од Македонија, Србија, Ц. Гора, БиХ, Хрватска и шампионот на Словачка. Доколку се приклучи и полскиот Киелце, што конечно ќе се знае за неколку дена, тогаш лигата ќе биде проширена на 14 учесници со бараж на третите екипи од Македонија, Хрватска и од Србија. Во тој случај се отвора простор, ...
| | веќе видена | слични

Македонско-босански дуели на стартот Металург и Вардар ќе играат со босанските екипи Босна и Борац на стартот на Југоисточната лига во ракомет. Новоформираната регионална лига, која ќе ги обедини најдобрите клубови од Македонија, Србија, Хрватска, Црна Гора, БиХ и Словачка, засега брои 12 екипи. Наскоро ќе се знае дали ќе се приклучи и полско Кјелце и, во тој случај, 14-от учесник би се добил преку баражот на третопласираните екипи од првенствата на Македонија (Пелистер), Хрватска и Србија. Првото коло е закажано за 12 септември, кога се среќаваат: Борац (БиХ)-Вардар, Ловќен (ЦГ)-Татран (Слк.), Црвена звезда (Срб.)-Нексе (Хрв.), Загреб (Хрв.)-Партизан (Срб.), Извиѓач (БиХ)-Сутјеска (ЦГ) и Металург-Босна (БиХ). Македонските љубители на ракометот малку ќе почекаат на дербито Металург-Вардар, бидејќи овие две екипи, кои се вклучуваат во домашната Суперлига дури напролет, за првпат играат во 11. коло во Автокоманда. (Г.К.)
| | веќе видена | слични

Двата македонски претставника Металург и Вардар про имаа поволна ждрепка за стартот во новоформираната Регионална лига во ракомет за мажи, во која за противници добија екипи од Босна и Херцеговина. Шампионот Металург на 10 септември ќе ја пречека Босна, а вицепрвакот Вардар про ќе му гостува на Борац во Бања Лука. Дерби на првото коло е дуелот меѓу Кроација осигурање Загреб и Партизан, а другите дуели се Ловќен - Татран, Црвена звезда - Нексе и Извиѓач - Сутјеска. „Мислам дека сите натпревари се дерби, бидејќи станува збор за силни екипи, што е и целта на ваквото здружување“, изјави Санди Шола, претседател на Југоисточна ракометна асоцијација (СЕХА), на официјалната промоција прексиноќа во Белград. „Лигата е основана за да им овозможи на најдобрите клубови од Југоисточна Европа услови за квалитетно натпреварување, во кое низ лигашки систем ќе имаат континуирана можност да ги одмеруваат силите против врвни соперници и со тоа да го јакнат квалитетот на сопствената екипа“. Инаугуралното издание на СЕХА-лигата ...
| | веќе видена | слични

Ако полски Киелце прифати учество во ракометната лига на Југоисточна Европа (СЕХА), покрај Металург и Вардар од Македонија, можно е да се отвори место и за битолчани, кои би играле бараж Играњето на Пелистер во новоформираната Југоисточна ракометна лига (СЕХА) ќе зависи од пријавата на полски Киелце кој на ден пред ждрепката на броевите за новата сезона искажа подготвеност да се приклучи на балканската ракометна елита. Ова го потврди Санди Шола, претседателот на СЕХА, на ждрепката на броевите за првата натпреварувачка сезона вчера во Белград. Покрај Вардар и Металург, кои уште од почетокот на идејата за ваква лига беа главните поддржувачи, покрај сегашните 12 екипи кои ќе играат има шанса уште во првата сезона бројот на тимови да биде зголемен на 14. За разлика од луѓето од ЕХФ кои беа присутни во истиот хотел каде беше ждрепката и со недоверба гледаа на СЕХА, претставниците на клубовите задоволни што конечно ќе има вистински ракомет и полни сали. Лигата почнува на 10 септември и ќе трае до крајот на март ...
| | веќе видена | слични

Регионална лига Кроација осигурување (Загреб) и Нексе (Нашице) - Хрватска Партизан (Белград), Црвена Звезда (Белград) - Србија Металург (Скопје), Вардар про (Скопје) - Македонија Ловќен (Цетиње, Сутјеска (Никшиќ) - Црна Гора Босна (Сараево), Борац (Бања Лука), Извиѓач (Љубишки) - БиХ Татран (Прешов) - Словачка
| | веќе видена | слични

Во Белград беше извршена ждрепката за регионалната СЕХА ракометна лига во која ќе учествуваат најдобрите екипи од Македонија, Србија, Хрватска, БиХ, Црна Гора и Словачка. Првото коло е закажано за 10 септември, предвидено е да се одиграат 22 кола а потоа најдобрите 4 тимови на завршен турнир ќе одлучуваат за титулата. Финалниот турнир ќе се одигра на 31 март или 1 април догодина а домаќинот на турнирот дополнително ќе биде одреден. Од следната сезона во лигата најверојатно ќе се приклучат и екипи од Словенија, Унгарија и Полска . . Македонија во оваа лига ја преставуваат Металург и Вардар Про. 1 коло Борац Бања Лука - Вардар Про Металург - Босна Ловќен - Тетран Црвена Звезда - Нексе Кроатиа Осигурување Загреб - Партизан Извиџаќ - Сутјеска
| | веќе видена | слични

Останато

Нека прекинат да глумат лудило во Јавното обвинителство, порача денеска адвокатот Јанаки Митровски, во врска со најновите детали од криминалната афера Рекет, ...
сите 128 | | | веќе видена

Веднаш да се најде замена за притворената специјална јавна обвинителка Катица Јанева, порача денеска од Новаци премиерот Зоран Заев.Тој испрати јавна порака ...
сите 229 | | | веќе видена

Портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ Наум Стоилковски го прашува републичкиот јавен обвинител Љубомир Јовески каде се парите од рекетот ако објавениот извештај навистина ...
сите 153 | | | веќе видена

Мерката притвор од 30 дена на Јанева и беше доделена поради можност од бегство, влијание врз сведоци и инволвирани во истрагата за предметот „Рекет“ и ...
сите 382 | | | веќе видена

За Денот на нашата Армија ни пристигнаа и честитки од Кабул, Авганистан од нашите учесници во мисијата “Одлучна поддршка”. По повод празникот се одржаа ...
сите 78 | | | веќе видена

Кандидатка за нова министерка за финансии ќе биде Нина Ангеловска, додека за функцијата нови замени-министри за економија, за образование и за политички систем ...
сите 134 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Македонско-босански пресметки во првото коло од SEHA

Од:
До кого (е-маил):
Порака: