Чаламот поважен од изборите!

Премиерот и лидер на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, вчера повика на парламентарни избори во најкус можен рок. Притоа, тој попушти за дел од барањата на опозицијата за прекин на бојкотот на Собранието, но не и за главниот предуслов - деблокирање на сметките на медиумите на Перо Наков. Се додека овој став е на сила, СДСМ останува надвор од парламентот. Ајде на брзи, неодложни, предвремени парламентарни избори, без условување, повика премиерот и лидер на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски. Тој не сакаше да прецизира кога парламентарното мнозинство ќе го распушти собранието и ќе распише избори, но партиски извори брифираат дека изборната трка би можела да се одржи кон крајот на април. Се додека овој став е на сила, СДСМ останува надвор од собранието, експресно возвратија од најголемата опозициска партија. Владејачката ДУИ, пак, се одзва на пораките на меѓународната заедница дека на евентуалните избори треба да им претходи политички дијалог, а за тоа потребно е опозицијата да се врати во Собранието. - Ајде на ...
| | веќе видена | слични

Владата веќе ги обезбедила парите што се потребни за предвремени избори, кои ќе треба да и се дадат на Државната изборна комисија, соопшти вчера вицепремиерот Зоран Ставревски иако датумот за нивно одржување се уште е неизвесен. Според процените, гласачките кутии, најверојатно, ќе се отворат во мај. ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ се уште калкулираат и остануваат на своите ставови, владејачката партија бара опозицијата да се врати во парламентот и да се отворат прашањата поврзани со Изборниот законик и со избирачките списоци, а СДСМ сака прво да се одмрзнат сметките на телевизијата „А1“ и на весниците „Време“, „Шпиц“ и „Коха е ре“. Дури потоа, велат социјалдемократите, ќе бидат подготвени да разговараат за другите прашања. Натегнувањето меѓу власта и опозицијата, според познавачите, само го одложува датумот за избори бидејќи, како што очекуваат, премиерот Никола Груевски нема да оди на избори без согласност на опозицијата. Тоа, посочуваат аналитичарите, би бил преголем ризик. Одлуката на СДСМ и натаму да го бојкотира ...
| | веќе видена | слични

Во партиски кругови блиски до власта и до опозицијата се шпекулира дека желба на ВМРО-ДПМНЕ за парламентарни избори бил 15 мај, додека СДСМ би прифатил изборите да се одржат два викенди подоцна, односно на 29 мај, но само ако претходно бидат исполнети нивните услови за фер и демократски избори. На 15 или на 29 мај - кога ќе се одржат итните предвремени парламентарни избори, кои деновиве ги најавува премиерот Никола Груевски? Во партиски кругови блиски до власта и до опозицијата се шпекулира дека желба на ВМРО-ДПМНЕ бил 15 мај, додека СДСМ би прифатил изборите да се одржат два викенди подоцна, односно на 29 мај, но само ако претходно бидат исполнети нивните услови за фер и демократски избори. Некои „помали“ политички партии, пак, се подготвуваат за избори на 8 мај. Изборниот циклус теоретски може да се спроведе и последниот викенд на април (30 април). Како што неофицијално дознава „Шпиц“, власта во текот за завчерашниот ден ги собирала потребните потписи за поднесување точка на дневен ред за ...
| | веќе видена | слични

Социјалдемократите нема да учествуваат во измените на Законот за судски совет што ги предложи премиерот Никола Груевски како одговор на барањето на СДСМ, министерот за правда да не биде член на советот Јани Макрадули вели дека тоа што министерот ќе остане член на советот но без право на глас не е одговор на нивните барања. Од СДСМ остануваат на ставот дека за тоа се потребни уставни измени од кои тие, поради изборите, се откажуваат. И покрај понудата на Груевски, СДСМ не отстапува од условите што му ги испорача на премиерот, а пратениците од оваа партија остануваат надвор од парламентот. - Со измените на Законот за судски совет се предвидува министерот за правда да нема можност за гласање во советот и ова решение е преодно до прифаќањето на уставните измени, кои ќе одат во редовна процедура - вели претседателот на Собранието, Трајко Вељаноски. Заменик-премиерот за европски прашања Васко Наумовски на средбата на координаторите на пратеничките групи веќе им ја доставил работната верзија на измените на ...
| | веќе видена | слични

Предвремени парламентарни избори ќе има, но нив ќе ги бојкотира СДСМ. Овие информации дојдоа од партиските седишта на ВМРО-ДПМНЕ и на СДСМ, откако лидерите Никола Груевски и Бранко Црвенковски по два дена префрлање на одговорноста за распишувањето и создавањето услови за фер избори, не успеаја да најдат заеднички јазик. Наместо тоа, с` повеќе ги оддалечија своите позиции, поради што во игра влезе најнепосакуваното сценарио за државата, а тоа е да се одржат предвремени избори на кои нема да учествува СДСМ. Експертите предупредуваат дека двете политички групи не смеат да дозволат избори со бојкот, бидејќи со тоа нема да се излезе од политичката криза, туку таа само ќе се продлабочи и ќе предизвика штети на долгорочен план. Раководството на СДСМ останува на тврдите позиции - или исполнување на сите услови или бојкот. Иако во јавноста доминираше впечатокот дека Груевски направи отстапки со тоа што прифати да се формира комисија за Избирачкиот список и прифати заеднички во Собранието да го менуваат Изборниот ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Немам намера да отстапам од повиците за остварување дијалог и разрешување на спорните прашања чие единствено и вистинско место на разрешување е Парламентот, изјави вчера претседателот на Собранието Трајко Вељаноски, по координативната средба на која повторно не дојдоа претставниците на опозицијата. За петок напладне, Вељановски повторно закажа координативна средба на пратеничките групи на која ќе треба да се изјаснат за одлуката за основање парламентарна комисија за проверка на избирачкиот список, измените на Изборниот законик и на Законот за Судски совет. Токму овие три прашања се дел од барањата на опозицијата за да се врати во Парламентот. Вицепремиерот за европски прашања Васко Наумовски на средбата на координаторите вчера им ги доставил работните верзии на измените на Изборниот законик и на Законот за Судски совет. Со измените на Законот за Судски совет се предвидува министерот за правда да нема можност за гласање во Судскиот совет и ова решение е преодно до прифаќањето на уставните измени, кои ќе одат ...
| | веќе видена | слични

Нема да има попис без учество на членовите Албанци во Државната пописна комисија. Ова денеска го изјави пратеникот на ДУИ, Тахир Хани. Тој додаде дека во работата на ДПК, сите одлуки треба да се донесат со консензус. Во спротивно, се става под знак прашалник целиот процес. „ДПК требаа да го почитува принципот на консензус. Ако не е предвиден бадентеровиот принцип, тогаш треба да се почитува консензусот и тука не може да се донесат одлуки без согласност на Албанците бидејќи самиот Закон е во духот на консензусот, во бадентеровиот принцип. Ако тоа не се почитува, тогаш право на членовите на ДПК е да одлучат да ја бојкотираат работата на ДПК. Не може да има попис без учество на членовите Албанци во ДПК“. Од друга страна пак, НД бара итно прекинување на подготвоките за попис предвиден за април. „На прагот на предвремените парламентарни избори, власта на ВМРО – ДПМНЕ и на ДУИ си поигруваат со националните и верските чувства на нашите граѓани, како со пописот на населението, така и со црквата на Калето и со ...
| | веќе видена | слични

Пропадна координацијата на шефовите на пратеничките групи и на потпретседателите со спикерот на Собранието Трајко Велјановски, каде што на дневен ред беа три прашања поднесени од страна на опозицијата. Продолжувањето на седницата Велјановски го закажа за в петок, доставувајќи го текстот на предложените нацрт амандмани на Изборниот законик, законот за Судскиот совет предложен од страна на владата и одлуката за формирање на парламентарна комисија која ќе ја провери состојбата на избирачкиот список. Според него, овие три точки се прашања за кои парламентот може да расправа и кои се поставени како услови од страна на опозицијата. Реализација на сите овие прашања, според Вељановски ќе трае во рок од две недели, а потоа би можеле да бидат објавени предвремените избори. ” Немам намера да отстапам од повиците за остварување дијалог и разрешување на оние спорни прашања чие единствено и вистинско место на разрешување е токму Собранието на Македонија “ рече Вељаноски. Од СДСМ го повторија ставот дека не се враќаат во ...
| | веќе видена | слични

Одговорот на СДСМ на повикот за избори е несериозен и неодговорен. Се покажа дека блефираат. А кој го прави тоа на крајот ќе мора да се соочи со сопствениот блеф. Премиерот Груевски и денеска со рафал од критики кон СДСМ и особено кон Црвенковски, посочувајќи дека партијата е заложник на неговите лични интереси. - Со сопствените неодговорни постапки ја доведоа земјата во една неприлична ситуација пред се во лицето на светот, да имаме парламент без опозиција, која што опозиција не сака ни на избори да се појави. Истовремено се виде дека блефирале цело време, се виде дека манипулирале, се виде дека имаат страв од избори, порача премиерот Груевски. Речиси истовремено спикерот Вељановски уште еднаш ја повика опозицијата да дојде в петок на нова координативна средба, откако денешната пропадна. А, на која би се разговарало за чекорите кои би довеле до избори. Како што рече, немал намера да се откаже од повиците кон опозициските пратеници. - За петок 25 февруари закажав продолжение на денешната координативна ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Предраг Васиљевиќ Кога Црна Гора влезе во НАТО, неофицијално, стана Монтенегро. Македонија за да влезе во Алијансата беше преименувана во Северна Македонија. ...
сите 125 | | | веќе видена

Бројот на заболени од мали сипаници постојано расте. За една недела пријавени се вкупно 71 случај. Од почетокот на епидемијата во Скопје, заклучно со денешниот ...
сите 213 | | | веќе видена

Владата на Црна Гора го утврди предлог-законот за ратификација на Протоколот за пристап на Република Северна Македонија во НАТО и го достави до Парламентот за ...
сите 146 | | | веќе видена

Асоцијацијата на Спортски Обложувалници на Македонија (АСОМ) ќе донираат средства во висина од 1.200.000 денари како помош за семејствата на настраданите во ...
сите 191 | | | веќе видена

СДСМ одлучи да нема предвремени парламентарни избори заедно со претседателските со што е одбиено барањето на опозициската ВМРО-ДПМНЕ. Според партискиот ...
сите 113 | | | веќе видена

Во скопското обвинителство кое ја води предистрагата за трагедијата кај Ласкарци не можат да ги потврдат првичните сознанија што ги објави Алсат – дека засега ...
сите 231 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Чаламот поважен од изборите!

Од:
До кого (е-маил):
Порака: