„Рациново признание“ за „Јас и Лин, отпосле“, почесно признание за Предраг Матвеевиќ


Наградата „Рациново признание“ за најдобра прозна книга објавена меѓу две Рацинови средби едногласно ~ е доделена на Ана Стојаноска за романот „Јас и Лин, отпосле“, а „Почесното Рациново признание“ за 2017 година за особени заслуги во афирмација и промоција на македонскиот јазик, книжевност и култура постхумно му е доделено на Предраг Матвеевиќ од Хрватска, истакнат универзитетски професор и шеф на катедри на три респективни универзитети, загрепскиот, париската „Сорбона“ и римската „Ла Сапиенца“, информира организаторот на манифестацијата, што ќе се одржи денеска и утре во Велес. Граѓанин на светот, докажан пријател на Македонија За наградата „Рациново признание“ годинава биле пријавени 20 прозни дела, а ги разгледувала комисија во состав Владимир Јанковски, писател и минатогодишен лауреат во својство на претседател, Сашо Димоски, писател и минатогодишен лауреат во својство на член и проф. д-р. Марија Ѓоргиева-Димова, во својство на член. Во образложението на одлуката за наградата се вели: - „Јас и Лин, ...
| | веќе видена | слични
5 копии

Делегација на Општина Велес и на манифестацијата „Рацинови средби“ го посети Лопушник Кичевскo местото каде што на 13 јуни 1943 беше убиен Рацин и на спомен обележјето во негова чест положија букети цвеќе и му оддадоа почит на поетот и револуционер... Коста Солев Рацин се смета за еден од основоположниците на современата македонска литература, а неговата стихозбирка „Бели мугри“ отпечатена во 1939 година во Самобор во Хрватска претставува едно од најзначајните поетски дела во македонската современа литература. Освен со поезија, Рацин се занимавал и со проза, а напишал и неколку значајни трудови од областа на историјата, филозофијата и литертарната критика. Познат е и по неговата „Антологија на болката“ стихови кои на картички и ги пишувал на саканата симпатија Рахилка Фирфова Раца, по која го добил прекарот Рацин. Вечерта на 13 јуни 1943 година додека се враќал во партизанската печатница на планината Лопушник, Кичевско, Рацин смртно бил застрелан. Има две верзии околу смртта на Рацин. Според првата, ...
| | веќе видена | слични

Коста Солев Рацин се смета за еден од основоположниците на современата македонска литература, а неговата стихозбирка „Бели мугри“ отпечатена во 1939 година во Самобор во Хрватска претставува едно од најзначајните поетски дела во македонската современа литература. Освен со поезија, Рацин се занимавал и со проза, а напишал и неколку значајни трудови од областа на историјата, филозофијата и литертарната критика. Познат е и по неговата „Антологија на болката“ стихови кои на картички и ги пишувал на саканата симпатија Рахилка Фирфова Раца, по која го добил прекарот Рацин. Вечерта на 13 јуни 1943 година додека се враќал во партизанската печатница на планината Лопушник, Кичевско, Рацин смртно бил застрелан. Има две верзии околу смртта на Рацин. Според првата, станува збор за несреќен случај, поради вродената наглувост Рацин не го чул повикот на стражарот да застане и да се идентификува, по што овој го истрелал смртоносниот куршум. Според втората верзија тој бил намерно убиен. Во негова чест во родниот Велес секоја ...
| | веќе видена | слични

Во организација на резервните воени старешини од Кичево, беше одбележана 74-годишнината од прераната смрт на поетот и револуционер Коста Солев Рацин.На чевствувањето на спомен обележјето на планината Лопушник, беа присутни делегации на родниот град Велес, претставници на боречките организации од Кичево, Прилеп, Охрид и Демир Хисар, резервните воени старешини, претставници на АРМ, учениците од ОУ „Христо Узунов“ од село Другово и голем број почитувачи на животот и делото на Рацин.Денес на местото каде што пред 74 години го загуби животот творецот на Бели Мугри, Коста Солев Рацин, со повеќе содржини му се оддолживме на бесмртниот поет. Така историчарот и хроничар од Кичево, Душан Ристоски говореше за значењето на Лопушник во времето на НОВ, каде што била и првата партизанска печатница.Во инспиративниот говор поранешниот градоначалник на Општина Другово Добре Никоски, ги потсети присутните на животот и делото на Рацин, додека учениците од училиштето „Христо Узунов“ од село Другово подготвија драмски текст за ...
| | веќе видена | слични

Со низа активности и годинава ќе биде oдбележана 74-годишнината од смртта на Коста Солев Рацин, на планината Лопушник. По тој повод голем број почитувачи на животот и делото на големиот поет, ќе го посетат локалитетот каде што саботното попладне под се уште неразјаснети околности загина творецот на „Бели Мугри“.- Седумедесет и четиригодишнината од смртта на Коста Солев Рацин и годинава ќе биде одбележана со повеќе активности на планината Лопушник. Реферат за животот и делото на Рацин ќе поднесе Добре Никоски, поранешен градоначалник на општина Другово. Учениците од ОУ „Христо Узунов“ од истотото село, ќе изведат драмски текст за Рацин, додека историчарот и хроничар на кичевијата Душан Ристоски, ќе зборува за значењето на Лопушник во времето на НОВ.Покрај полагањето свежо цвеќе пред спомен-обележјето, на присутните ќе се обратат и претставници од општината на родниот град Велес, а на чествувањето се очекува присуство и на претставници на Сојузот на борците од градот на Рацин, како и претставници на велешката ...
| | веќе видена | слични
6 копии

"Рациновото признание" за 2017 синоќа годинава отиде во рацете на Ана Стојаноска за романот "Јас и Лин, отпосле". Признанието свечено и беше врачена синока во рамки на 54. Рацинови средби. Што се одржаа на сцената на Велешкиот театар. Поостхумно првпат беше доделно и "Почесното Рациново признание" за 2017 за Предраг Матвејевиќ од Хрватска. Ловровиот венеце на лауреатката Стојаноска и го врачи градоначалникот Славчо Чадиев, а плакетата "Рациново признание 2017" и парична награда од 60 илјади денари и ги врачи Владимир Јанковски, претседател на жирито и еден од двајцата минатогодишни лауреати на ова високо литературно признание. " Ова признание ми значи како соѕвездие од приказни, како живот напишан да остави траги. За мене ова признание значи дека сите зборови што си играле со мене и јас сум играла со нив пред повеќе од една деценија, денес си го нашле своето место во македонската литература. И благодарам на комисијата и организаторот и на сите читатели на романот", рече Стојаноска, обраќајќи се пред ...
| | веќе видена | слични

Меморијален планинарски марш „Цвеќе за Рацин“ на ЛопушникПо повод денот на трагичната смрт на великанот на пишаниот збор Коста Солев Рацин, планинарско еколошкото друштво „Ендорфини“, во соработка со спелеолошкото друштво „Бистра“, и двете од Кичево, денес го организираа меморијалниот планинарски марш „Цвеќе за Рацин“.- Нашите планинарски друштва искачувањето на врвот Стог на 1.574 метри надморска височина, местото на споменикот на Рацин, го почнаa од селото Извор во 8 часот наутро.Должината на патеката во двата правци изнесува над 24 километри. Во првата етапа се движевме по колски пат до ливадата Долни Лопушник.Отука патот го продолживме по козји патеки низ столетната букова шума. Пред врвот Стог повторно продолживме по шумски пат и целото искачување траеше околу 4 часа. На враќање од кај споменикот на Рацин, се упативме на местото кај спомен обележјето каде што загина големиот поет и каде положивме букети свежо цвеќе. Оттаму по екстемно патека, која беше голем предизвик, по пет часа пешачење се вративме ...
| | веќе видена | слични
3 копии

На свеченоста беше изведен уметничкиот перформанс „Азбучарење по Рацин“ во кој на сликовит начин со секоја буква од азбуката, актери и деца презентираа по едно дело на Рацин или важни делови од неговиот живот... Во Велес – градот на поетот, револуционер и борец Коста Солев Рацин во салата на новиот театар свечено беа отворени традиционалните 54-те Рацинови средби. Рациновите средби за отворени ги прогласи Васил Зафирчев, директор на оваа културна манифестација, што ја организираат општина Велес и Министерството за култура. Беседа за Рацин одржа Мишел Павловски, член на Друштвото на писателите на Македонија, кој потсети за големината на Рацин и неговото дело. – Коста Солев Рацин е еден од меѓниците на македонската култура и свеста за нашата посебност, поради страста, ентузијазмот со кој не застапува и ја брани идентитетската припадност. Тој се бореше дека Македонците се посебен идентитет, со посебна историја во континуитет на мислата и борбата за национална слобода. Објавувањето на неговата стихозбирка ...
| | веќе видена | слични
6 копии

Во Велес - градот на поетот, револуционер и борец Коста Солев Рацин синоќа свечено беа отворени традиционалните 54-ти Рацинови средби. Во Велес - градот на поетот, револуционер и борец Коста Солев Рацин синоќа во салата на новиот театар свечено беа отворени традиционалните 54. Рацинови средби. На свеченоста беше изведен уметничкиот перформанс „Азбучарење по Рацин“ во кој на сликовит начин со секоја буква од азбуката, актери и деца презентираа по едно дело на Рацин или важни делови од неговиот живот. Рациновите средби за отворени ги прогласи Васил Зафирчев, директор на оваа културна манифестација, што ја организираат општина Велес и Министерството за култура. Беседа за Рацин одржа Мишел Павловски, член на Друштвото на писателите на Македонија, кој потсети за големината на Рацин и неговото дело. - Коста Солев Рацин е еден од меѓниците на македонската култура и свеста за нашата посебност, поради страста, ентузијазмот со кој не застапува и ја брани идентитетската припадност. Тој се бореше дека ...
| | веќе видена | слични
6 копии

Друштвото на писателите на Македонија ќе му оддаде почит на поетот и револуционер Кочо Рацин, основоположник на современата македонска литература... Делегација на ДПМ вечерва, 9 јуни, во 20 часот во Спомен-костурницата во Велес ќе положи цвеќе во негова чест. Традиционалната Беседа за Рацин на годинашните Рацинови средби ќе ја има Мишел Павловски, кој ќе ја предводи делегација на македонската писателска асоцијација. На меѓународниот поетски митинг во рамки на Рациновите средби вечер во театарот „Џинот“ во Велес ќе настапат поетите на ДПМ: Игор Крајчев, Олга Панкина, Филип Клетников, Мирјана Тренчева и Александра Велинова. На денот на погибијата на Кочо Рацин, 13 јуни, претставници на ДПМ ќе читаат стихови посветени на поетот, на Лопушник – местото на трагичниот настан.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Претседателот на грчкиот Парламент, Никос Вуцис, рече дека пратениците со јасно мнозинство треба да го изгласаат Преспанскиот договор, бидејќи, како што вели, ...
сите 564 | | | веќе видена

Макрон денеска ја почна националната дебата , што ќе трае во наредните три месеци . Дебатата ја почна со 600 градоначалници и локални функционери во малото ...
сите 130 | | | веќе видена

Демократите од Конгресот во САД ја одбија поканата на претседателот Доналд Трамп да учествуваат на работен ручек во Белата куќа да преговараат за блокадата на ...
сите 117 | | | веќе видена

Спирос Данелис, пратеник во грчката парламентарна партија на партијата Потами, беше исфрлен од својата парламентарна група, а претседателот на партијата, ...
сите 108 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

„Рациново признание“ за „Јас и Лин, отпосле“, почесно признание за Предраг Матвеевиќ

Од:
До кого (е-маил):
Порака: