„На точак“ остро реагира на проширувањето на „Партизански одреди“

ПО НАЈАВАТА ЗА ГРАДЕЖНИ АKТИВНОСТИ НА БУЛЕВАРОТ По најавата на градските власти дека ќе се проширува коловозот на булеварот Партизански одреди за да се добие четврта лента за вртење во лево на крстосницата со улицата Франклин Рузвелт, реагира здружението „На точак“. Оваа група ентузијасти чија цел е подобро велосипедско Скопје реагираа на проширувањето на сметка на централното зеленило. - Овие промени се автоцентрични. Kонцептот за велоград е повеќе од реконструкција на велосипедски патеки. Значи: повисоко ниво на безбедност на ранливите учесници во сообраќајот, намалување на приоритетот на автомобилите, смирување на брзините во градска средина... Очекуваме дека ќе бидат разгледани нашите аргументи - потенцираа од „На точак“. Таму оценуваат дека во Скопје не е потребен дополнителен автомобилски простор, туку простор за пешачки, велосипедски, автобуски сообраќај и зеленило. - Оваа интервенција ќе предизвика негативни последици кои веќе ги гледаме кај крстосниците со слични решенија. Наместо претходното ...
| | веќе видена | слични
7 копии

Булеварот „Партизански одреди“ на потегот од раскрсницата со улицата Франклин Рузвелт до раскрсницата со булеварот „8 Септември“ ќе се реконструира за што од буџетот на Град Скопје ќе бидат инвестирани околу 29,2 милиони денари. На почетокот на градежните активности денеска увид изврши градоначалникот на Град Скопје, Коце Трајановски, кој изјави дека планирано е да се нанесат два слоја асфалт на шесте ленти во должина од околу 900 метри или околу 1.900 метри во двата правца. - Ова е втор дел од проектот за реконструкција на коловозот на булеварот Партизански одреди, каде пред неколку години го реконструиравме делот во Општина Центар, од соборниот храм „Свети Климент Охридски“ до крстосницата со улицата Френклин Рузвелт. Дополнително во 2015 година го пробивме и доизградивме булеварот Партизански одреди до кружниот тек кај црквата „Свети Петар и Павле“ во Ѓорче Петров, со што овој булевар беше изграден во целата негова должина, рече Трајановски. Градежните работи е планирано да траат 90 дена, но, ...
| | веќе видена | слични

Како и претходните, така и оваа година летниот период ќе се искористи за поголема градежна офанзива поради летните одмори и намалената фреквенција на луѓе и ќе се реализираат голем број на капитални инфраструктурни проекти на територијата на сите 10 општини во Скопје. Булеварот „Партизански одреди“ на потегот од раскрсницата со улицата Франклин Рузвелт до раскрсницата со булеварот „8 Септември“ ќе се реконструира за што од буџетот на Град Скопје ќе бидат инвестирани околу 29,2 милиони денари. На почетокот на градежните активности денеска увид изврши градоначалникот на Град Скопје, Коце Трајановски, кој изјави дека планирано е да се нанесат два слоја асфалт на шесте ленти во должина од околу 900 метри или околу 1.900 метри во двата правца. Градежните работи е планирано да траат 90 дена, но, градоначалникот Трајановски се надева дека ќе завршат побрзо. - Како и претходните, така и оваа година летниот период ќе се искористи за поголема градежна офанзива поради летните одмори и намалената фреквенција на луѓе и ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Почна реконструкцијата на булеварот Партизански одреди на потегот од раскрсницата со улицата Франклин Рузвелт до раскрсницата со булеварот 8.Септември, соопшти Град Скопје. Ова е втор дел од проектот за реконструкција на коловозот на булеварот Партизански одреди. Со оваа реконструкција ќе се изврши гребење на постоечкиот и нанесување на два слоја на асфалт на шесте ленти на потег во должина од околу 900 метри, или околу 1.900 метри во двата правци. Рокот за изведбата е 90 дена, вели Градот Скопје. И додава дека работите би требало да завршат пред почетокот на училишната година. На реконструкцијата на булеварот Партизански одреди ќе работат екипите на градежната компанија „Бауер БГ“, а за овој зафат Градот Скопје ќе одвои околу 29,2 милиони денари. Се повикаат автомобилистите да возат внимателно за време на градежните работи но и потоа.
| | веќе видена | слични
4 копии

Градоначалникот на Град Скопје, Коце Трајановски денеска изврши увид во почетокот на градежните работи од реконструкцијата на булеварот Партизански одреди. Станува збор за реконструкција на коловозот на булеварот на потегот од раскрсницата со улицата Франклин Рузвелт до раскрсницата со булеварот 8.Септември. – Градот Скопје почнува со реконструкција на булеварот Партизански одреди на потегот од раскрсницата со улицата Франклин Рузвелт до раскрсницата со булеварот 8.Септември. Ова е втор дел од проектот за реконструкција на коловозот на булеварот Партизански одреди, каде пред неколку години го реконструиравме делот во Општина Центар, од соборниот храм „Свети Климент Охридски“ до крстосницата со улицата Френклин Рузвелт. Дополнително во 2015 година и го пробивме и доизградивме булеварот Партизански одреди до кружниот тек кај црквата „Свети Петар и Павле“ во Ѓорче Петров, со што овој булевар беше изграден во целата негова должина. Со оваа реконструкција ќе се изврши гребење на постоечкиот и нанесување на два ...
| | веќе видена | слични

Утре (17.06.2017, сабота) во 11 часот на автобуската станица кај Симпо, Градот Скопје Ве поканува на почетокот на градежните работи за реконструкција на булеварот „Партизански одреди“. На почетокот на градежните работи, ќе присуствува Градоначалникот на Град Скопје, Коце Трајановски.
| | веќе видена | слични

Екипите на Град Скопје и на ЈП „Улици и патишта“ деновиве изведуваат градежни активности за проширување на коловозот на булеварот Партизански одреди за да се добие четврта коловозна лента за вртење во лево на крстосницата со улицата Франклин Рузвелт. Проширувањето на коловозот се изведува со скратување и стеснување на средишната жардиниера од булеварот во должина од 100 метри и широчина од 3 метри. По завршувањето на овие градежни зафати, на посочениот потег ќе биде нанесен нов асфалтен слој. По завршувањето на оваа коловозна лента, ЈП „Улици и патишта“ планира проширување уште на четири крстосници по должината на булеварот Партизански Одреди каде што не постои простор за вртење лево.
| | веќе видена | слични

Чија е надлежноста во врска со лошо паркираните возила во Скопје? Ова е прашањето на кое од иницијативата На Точак ќе се обидат да одговорат во претстојниот период, но наместо да ја извозат новата Критична маса, тие ќе собираат извадоци од Закони и правилници. За тоа, тие ги повикуваат самите граѓани да им помогнат. Нивната цел како што велат, е да побараат реализација на правото на слободно движење. „Секојдневно сите се соочуваме со блокирани пешачки и велосипедски патеки, пристапи кон објекти, па и пристап кон легално обележани паркинг места од нелегално паркирани возила. Да се пешачи, да се вози точак, да се биде во инвалидска количка, да се турка детска количка…. во Скопје е ускратено како право! Доведувани сме постојано во небезбедни и некомотни ситуации кои прават да се чувствуваме дол но, недостоинствено… Зашто општеството кога не сме во кола нè турнало на маргините… Правото на слободно движење на сите граѓани им е зарагарантирано со закони, дури и уставно, но за ова право очигледно од институциите ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Град Скопје интензивно работи на реализација на програмата за изградба на велосипедски патеки во Скопје, истакна градоначалникот Коце Трајановски, кој заедно со директорот на ЈП „Улица и Патишта“ Синиша Ивановски, изврши увид на градежните работи за велосипедската патека на булеварот „Партизански одреди“. Булеварот „Партизански одреди“ по целата негова должина ќе биде покриен со велосипедски патеки.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Миле Јанакиески, Кирил Божиновски и нивните семејства се жртви на политички прогон, терор и одмазда. Решението со кое што им се изрекува притвор на Јанакиески ...
сите 237 | | | веќе видена

СДСМ е единствената партија во Европа која ја води лице, три пати аболицирано за тежок криминал и злоупотребувајќи ја моќта и институциите наредува политички ...
сите 289 | | | веќе видена

Во моментов не постојат официјални информации дали полицијата има сознанија дека Груевски е во земјата, штом потрагата ја започна пред неговиот дом. Единствено ...
сите 218 | | | веќе видена

Кривичниот совет на Основен суд Скопје 1 на денешната јавна седница ги одби жалбите на одбраната и ги потврди решенијата на судијата на претходна постапка за ...
сите 272 | | | веќе видена

Кризниот штаб против промена на Уставот, распуштање на Собранието и распишување избори „Македонија-блокира“ и Координативното тело на дијаспората во Европа ...
сите 59 | | | веќе видена

Американскиот претседател Доналд Трамп денеска нагласи дека нема никакви разногласија помеѓу вработените во неговата Администрација. – Во Белата куќа работите ...
сите 74 | | | веќе видена

Избеганиот Никола Груевски е во Унгарија каде што побара азил, а таму стигнал преку Црна Гора. Територијата на Црна Гора ја напуштил истиот ден преку ...
сите 312 | | | веќе видена

Премиерот Зоран Заев, денеска одржа прес-конференција заедно со заедно со министерот за финансии Драган Тевдовски, на која ги презентираа главните аспекти на ...
сите 188 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

„На точак“ остро реагира на проширувањето на „Партизански одреди“

Од:
До кого (е-маил):
Порака: