„Архангел“ ќе настапи на „Д фестивал“ во Дојран


Настапите ги потврдија и „Рудиментал“, Рони Сајз, Кирил Џајковски, „Куп оскар оркестра“, „Синистер“, С.А.Р.С., Да Џака Накот, „Стринг Форсис“, „Егоритмиа“, „Проџект Ракија“, „Чалгија саунд систем“, „Трап да фак ап“ и други Откако својот настап на „Д фестивал“ го потврдија речиси 40 музички артисти од светската, регионалната и домашната сцена, програмата на новото фестивалско лето во Дојран станува уште посилна со едно од најголемите музички имиња од македонската сцена на сите времиња. Годинава „Д фестивал“ има чест да биде домаќин на великанот од домашната музичка сцена, легендарната рок-група „Архангел“ која ќе настапи како хедлајнер на главната бина. Со своите безвременски хитови „Архангел“, како никој друг, постигна култен статус не само кај нас, туку ширум цела поранешна Југославија. Групата оформена во 1989 година од страна на Ристо Вртев, во својата кариера има издадено четири албуми: „Архангел 1“ (1991), „Архангел 2“ (1993), „Heart Core“ (1998) и „Небесна машина“
| | веќе видена | слични
4 копии

Откако својот настап на „ Д фестивал “ го потврдија речиси 40 музички артисти од светската, регионалната и домашната сцена, програмата на новото фестивалско лето во Дојран станува уште посилна со едно од најголемите музички имиња од македонската сцена на сите времиња! „ Д фестивал “ годинава има чест да биде домаќин на великанот од домашната музичка сцена, легендарната рок група „Архангел“, која ќе настапи како хедлајнер на главната бина! Со своите безвременски хитови „Архангел“, како никој друг, постигна култен статус не само кај нас, туку ширум цела поранешна Југославија. Групата оформена во 1989 година од страна на Ристо Вртев , во својата кариера има издадено четири албуми: „Архангел 1“ (1991), „Архангел 2“ (1993), „Heart Core“ (1998) и „Небесна машина“ (2003). Со денес култните песни од овие албуми, „Архангел“ се смета за една од најдобрите групи во Македонија во деведесеттите години на минатиот век, која безмалку цели три децении убедливо стои на врвот од најреспектираните музички имиња кај нас. ...
| | веќе видена | слични

Музичките фестивали се одличен алтернативен начин да го поминете вашето лето. Добрата музика, новите луѓе и лудите забави се загарантирани, а ваше е само да купите карта и да се подготвите за највозбудливото лето до сега. Овие се некои од најдобрите летни музички фестивали во Европа. Ultra Europe Ultra Europe е електроски фестивал на отворено кој е дел од еветската експанзија на ултра музички фестивали. Фестивалот го направи своето деби како дводневен фестивал во 2013, а во 2015 стана дел од Destination Ultra кој трае 7 дена. Следното издание на Ultra Europe ќе се одржи во текот на 14-17 Јули 2017 година во Сплит Хрватска Sizget Festival Sizget е еден од најголемите музичко-културни фестивали во Европа. Се одржува секој Август во северниот дел на Будимпешта, Унгарија. Секоја година на овој фестивал учествуваат повеќе од 1000 зведувачи. Оваа година фестивалот се оддржува од 9-16 Август. EXIT Festival Exit e музички фестивал кој се одржува еднаш годишно на Петроварадинска тврдина во Нови Сад, ...
| | веќе видена | слични

Легендарната македонска рок-група “Архангел“ го потврди своето учество на престојниот “Д-фестивал“ во Дојран. Како што претходно објавивме “Архангел“ му се придружува на 40-на веќе најавени изведувачи меѓу кои: “Рудиментал“, Рони Сајз, Кирил Џајковски, С.А.Р.С. и други. Престојниот “Д-фестивал“ ќе се одржи од 14 до 16 јули во Дојран.
| | веќе видена | слични

По веќе објавените 40 музички изведувачи, ни стигнуваат и нови хедлајнери кои ќе настапат на главната бина на Д Фестивал кој ќе се одржи од 14 до 16 јули во Дојран! Станува збор за „Музичкиот караван на мирот“ со кои легендарните бендови„Али фарка туре бенд“ и „Теракафт“ од Мали ја пренесуваат нивната прекрасна музика и многу повеќе од тоа! Доаѓајќи од легендарниот Фестивал во Пустината на Тимбукту, кој сега е во егзил од Сахара, овие музички бунтовници веруваат дека фестивалските вредности на мир и толеранција кои денес се потребни повеќе од било кога, мора да продолжат да се пренесуваат и промовираат ширум светот. Караванот кој е сочинет од вкупно 11 музичари на овие две врвни имиња на музиката од Мали, ова лето ќе настапи на максимален број музички бини низ Европа, а во јули тој пристигнува и на единствениот open-air фестивал кај нас, на Д Фестивал во Дојран, каде ќе имаме ретка прилика да ги проследиме концертите на кои ќе ни го пренесат фасцинантниот пустински блуз. Оригиналните членови на бендот, чиј ...
| | веќе видена | слични

Програмата на фестивалот „Д фестивал“ (14 до 16 јули) во Дојран стана побогата за едно од најголемите музички имиња од македонската сцена, групата Архангел, која ќе настапи како водечка ѕвезда на главната бина, откако својот настап го потврдија безмалку 40 музички артисти од светската, регионалната и домашната сцена.Групата Архангел оформена во 1989 година од страна на Ристо Вртев, во својата кариера издаде четири албуми: „Архангел 1“ (1991), „Архангел 2“ (1993), „Харт кор“ (1998) и „Небесна машина“ (2003), на кои се наоѓаат култни песни, како што се „Милион долари“, „Нож“, „Војна“, „Сениште“, „Убер Македонише“, „Архангел“, „Молк“, „Човек без име и презиме“ и други.Својот настап на „Д фестивал“ досега го потврдија и Рудиментал, Рони Сајз, Кирил Џајковски, Куп оскар оркестра, Синистер, С.А.Р.С., Да Џака Накот, Стринг форсес, Егзоритиа, Проџект ракија, Месечинка, Чалгија саунд систем, Трап да фак ап и уште многу други. Згора, фестивалот наскоро ќе ја збогати листата со уште изненадувања.Уште е актуелна ...
| | веќе видена | слични

Останато

Стручните служби на Град Скопје ќе ја разгледаат иницијативата поднесена од Општина Аеродром за ново сообраќајно решение на булеварот „Србија“ и во соработка ...
сите 76 | | | веќе видена

Аналитичарите Сашо Клековски и Владимир Божиновски едногласни во објаснувањето зошто ВМРО-ДПМНЕ има несогласување со договорот и со референдумот во вечерашното ...
сите 23 | | | веќе видена

Во отвореното Студио 1 ги анализираме последните апели на партиите пред референдумот – маршот на коалицијата „За европска Македонија“ во Скопје и маршот на ...
сите 58 | | | веќе видена

Припадниците на Министерството за внатрешни работи во Белград заплениле 34,3 килограми марихуана и уапсиле црногорски државјанин З.М. поради постоење на ...
сите 131 | | | веќе видена

Вардарци со силно темпо продолжуваат на одигрување натпревари. После големата победа против актуелниот шампион на Европа, црвено-црните слетаа во Скопје, вчера ...
сите 109 | | | веќе видена

Единствена цел на пререгистрацијата на граѓаните во системот на Управата за јавни приходи (УЈП) е да се подобрат услугите што оваа институција им ги дава на ...
сите 87 | | | веќе видена

Вечерва, со почеток во 20 часот, во Музејот на современата уметност во Скопје ќе се отвори самостојна изложба на хрватскиот уметник Владимир Фрелих, насловена ...
сите 43 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

„Архангел“ ќе настапи на „Д фестивал“ во Дојран

Од:
До кого (е-маил):
Порака: