Музика 24

По повод 14 години постоење SureShotz Entertainment, а во соработка со Младинскиот културен центар, со гордост ви го најавува гостувањето на еден од најквалитетните хип хоп диџеи и продуценти на сите времиња Џези Џеф, кој доаѓа во рамки на светската турнеја “Where you add” и на која како специјален гостин му се појавува американскиот МС Рајм Фест – познат по соработката со Кање Вест. Настанот е закажан на 22 октомври (понеделник) во Денсинг салата на МКЦ со почеток од 21 часот. И ако за миг помисливте дека понеделник не може да биде убав ден за излегување, мало потсетување – 23 октомври е неработен ден. Инаку, Џези Џеф е еден од оние диџеи чие име прво ви паѓа на памет кога помислувате на хип хоп и забава во исто време. Оваа легенда на хип хоп културата е родена пред 53 години во Филаделфија, каде на 10-годишна возраст за прв пат се среќава со магијата на грамофоните. Поради својата младост, на почетокот на кариерата работел како “bathroom dj”, забавувајќи ја публиката во локалните клубови, кога resident ...
сите 5 | | | веќе видена

Живата легенда на светскиот рок ен рол вокалистот и флејтист Јан Андарсон и негоата група “Jethro Tull” доаѓаат во скопје да покажат дека се уште се “премлади за пензија”. “За скопскиот концерт ја одбравме салата во СРЦ “Кале”, бидејќи се покажа како одлична за концертите на Simple Minds, Apocalyptica и Morrissey, во комбинација со стоење и седење”, велат организаторите. Билетите се во продажба онлајн преку продажната мрежа на kupikartizase низ цела Македонија и во Југотон на првиот кат во ГТЦ. Овој култен британски рок бенд има снимено 30 албуми досега, а истите ги има продадено во над 50 милиони примероци, за прв пат доаѓа и во Скопје, во рамките на турнејата “50 years of Jethro Tull”.
сите 5 | | | веќе видена

По учеството на меѓународниот фестивал во Брешов, Романија каде го освои второто место, младата пејачка Антониа Гиговска неодамна ја однесе победата на 33-то издание на Фестивалот на забавни мелодии “Макфест”. “Никогаш не вели никогаш” е победничката песна за која освен стручното жири, гласаше и присутната публика во салата за време на одржувањето на финалето на “Макфест”. И овој пат зад оваа хит песна стојат Лазар и Магдалена Цветковски, кои во нашата држава важат за најголеми хитмејкери. Антониа за новата песна ќе изјави: “Уште кога за првпат ја слушнав песната знаев дека е за на “Макфест” и бев убедена дека ќе освои награда. Лазар и Магдалена уште еднаш си ја завршија својата работа како што треба и навистина сум пресреќна. Оваа 2018-та ќе ја паметам само по убави работи”, изјави Антонија. Веднаш по завршувањето на фестивалот, таа заедно со својот тим го промовира видео спотот за победничката макфестовска, во кој што свое учество зема и моделот Павле Николов. Видео спотот е дело на Даниел Јовески.
сите 14 | | | веќе видена

На 12-ти октомври во Струмица еден од најпознатите естрадни парови во Македонија, Горан и Ленче Кукиќ, одржаа голем солистички концерт кој веруваме уште долго време ќе се памети и ќе се прераскажува. На овој концерт на кој што имаше и емоции, и по некоја солза, радост и забава публиката два ипол часа уживаше во песните и одличниот репертоар. Публиката освен со главните ѕвезди, уживаше и со многубројните музички гости, меѓукои ќе ги споменеме Иван Ѓаков од Бугарија кој што настапи со ќерката Ивана, Благица Калева, Снежана и Мирче од групата “Интервали”, како и одличниот маестро Горан Алачки. Освен овие гости, на сцената се појавија и дел од изведувачите и колеги на Ленче и Горан од музичкото тв шоу “Никогаш не е доцна”: Марко Зигмановиќ, Билјана Прокиќ и Мирзад Перваниќ-Мигос. Концерт на Ленче, Горан & Јупитер Концерт на Ленче и Горан Кукиќ & ЈУПИТЕР Gepostet von Радио СтрумицаНет am Freitag, 12. Oktober 2018 Се надеваме и веруваме дека освен овој концерт во Струмица, Ленче и Горан Кукиќ ќе одржат исто ваков, ...
сите 4 | | | веќе видена

Како што дознава музичкиот портал Музика24, музичкиот фестивал “Роса Фест” по 19-ти пат ќе се оддржи кон крајот на месец октомври, поточно, на 26-ти октомври во Македонската опера и балет со почеток во 20 часот. Организатор на овој фестивал е препознатливото и уникатно радио – Радио “Роса” кое што оваа година прославува јубилеј 25 години посотење во македонскит етер. “Решивме фестивалот да го поместиме за крај на октомври. На сцената ќе се појави фолк елитата и затоа фестивалот годинава ќе биде во живо. Ќе има и фестивалски оркестар, “Браќа Нуне”, кои ќе ги следат пејачите на сцена. Фестивалот ќе се одржи во МОБ со почеток во 20 часот. Македонската телевизија ќе го снима и одложено ќе го емитува, вели Александар Димитров директор на радио “Роса”. Оваа година на фестивалската сцена присутната публика ќе има чест и задоволство во живо да ги чие новите композиции на познатите: Марјан Коцев, Наум Петрески, Миле Кузмановски, Благоја Груевски, Јордан Митев, Горан Кукиќ, Душко Ѓеоргиевски, Сузана Гавазова, Благица ...
сите 5 | | | веќе видена

Од 8-ми до 12-ти октомври, Хотелот “Вила Парк” во Струмица и Претседателката на асоцијацијата на шефови на кујни Андријана Алачки, беа домаќини на третиот интернационален гастрономски натпревар “Гастромак Македонија”. На оваа голема манифестација познати гастрономи од целиот свет го одмеруваа своето знаење и вештини и по трет пат потврдија дека со добра идеја и реализација се е можно. Во изминатите четири дена свое учество зедоа околу петстотини реномирани судии, мастер клас предавачи, натпреварувачи како и специјални гости од над триесетина земји од светот. Не случајно самата манифестација се оддржуваше под мотото: “Залче од светските вкусови”. Последната гала вечер, кога всушност и се доделуваа наградите и се прогласуваа победниците, во присуство на голем број гастрономи, шефови на кујни, судии… беа прогласени најдобрите тимови, готвачи, ресторани. А како најдобри учесници годинава кој што ја добија и Гран При наградата, Градоначалникот на градот Струмица каде и се одржуваше четиридневното кулинарско ...
сите 5 | | | веќе видена

Како што самиот Роберт Билбилов напиша на својот Фејсбук профил, од толку многу слушање на оваа хит песна направи и ремикс кој што веруваме исто така ќе биде слушана и популарна. Тој меѓудругото во својот статус посветен на “Дупер” напиша: “Од толку слушање на песнава, зедов ремикс и направив! “Дупер”, дечки, ептен ме ќефите, ваш фан уште од самиот почеток”, напиша Билбилов при тоа промовирајќи го ремиксот на првата песна од овој се популарно трио во Македонија. Ремиксот на Билбилов стигна во пакет со видео во режија на Зоран Зонде Стојановски, а како изгледа и звучи сето тоа дознајте во продолжение. Уживајте! Коментари коментари
сите 4 | | | веќе видена

Песната “Ничег није било измеџу нас”, која ја освои целата публика во регионот, петтата нумера од новиот албум на Здравко Чолиќ, доби своја филмска илустрација. Новиот спот може да го погледнете и на официјалниот YouTube канал на Здравко Чолиќ, а во продолжение погледнете го на Музика24. Ова дело е со потпис на Александар Сретеновиќ, а аранжманот на Никша Братош. “Сензуалните сцени кои ги снимавме, досега не се видени во спотовите на Здравко. Моравме да ја внесеме магијата на провокацијата, заведувањето, приказна која ќе ги држи во неизвесност гледачите до самиот крај на спотот”, изјави Александар Керкеш Кеки, режисерот кој својот визуелен печат го става и на овој спот. Приказната за младиот брачен пар, кој поминува низ емотивни искушенија и кризни моменти, е снимана во Нови Сад. Во рамки на регионалната турнеја “Оно мало срече”, Здравко Чолиќ ќе одржи концерти: во Загреб (20-ти октомври), во Тузла (3-ти ноември), во Скопје – два концерти (10-ти и 17-ти ноември). Од првиот концерт кој ќе се одржи во ВИП ...
сите 10 | | | веќе видена

Во вторник 16-ти октомври, со почеток во 20 часот, во Македонската опера и балет ќе биде изведена раскошната балетската претстава “Дамата со камелии”, на музика од Џузепе Верди. “Дамата со камелии” е балетска продукција која наиде на одличен одзив кај публиката и беше оценета со позитивна критика, својата премиера ја имаше на 31.10.2014 г. Работена по музиката на Џузепе Верди, а драматуршката подлошка е земена од неговата популарна “Травијата”. Кореографијата е на еден од водечките руски кореографи Василиј Медведев, кој работи со големите театри “Бољшој” од Москва и “Марински” од Санкт Петербург. Прекрасните костими и убавата сценографија се дело на Павол Јураш, гостин од Словачка. Во главните улоги ќе настапат: Првенците Марија Кичевска-Шокаровска и Бобан Ковачевски. Настапуваат, солисти, балетскиот ансамбл и оркестарот на Македонската опера и балет. Диригент е Иван Еминовиќ. Коментари коментари
сите 22 | | | веќе видена

Третиот по ред Меѓународен филмски фестивал за духовни, хумани и културни вредности “Богородичен покров”, годинава ќе се одржи од 15 до 18 октомври во Скопје, во Кинотеката на Република Македонија. На фестивалот се прикажуваат филмови со духовни, хумани, морални, религиски и семејни вредности и филмови од културното и духовно наследство. Свеченото Отворање на Фестивалот е на 15 октомври/понеделник во 20 часот во Кинотеката на Република Македонија. Фестивалот е поддржан од Амбасадите на Чешката Република, Словачка Словенија, Романија и Босна и Херцеговина. На Свеченото отворање ќе се обратат Амбасадорите на Чешка, Словачка и Словенија и други поддржувачи и гости. Фестивалот ќе го прогласи за отворен Почесниот Претседател проф.д-р Јован Таковски, протојер-ставрофор, кој ќе ги додели и Дипломите за духовни и хумани вредности на покровителите и гостите. Отворањето на фестивалот е со документарниот филм Очите на Фотографката, добитник на околу 70 интернационални награди, во режија на Матеј Минач, лауреат со ...
сите 18 | | | веќе видена

Овој петок, на 12 октомври во 20 часот, Македонската филхармонија ќе го одржи симфонискиот концерт „Хармонија мунди“, кој ќе претстави атрактивен, уникатен видео-аудио перформанс. Под диригентската палка на маестро Емил Табаков, ќе бидат изведени фантастичните „Планети“ од Густав Холст, кои ќе доживеат и видео-анимација, дело на Милчо Узунов од „3Д“ студио. Грандиозното дело на англискиот композитор, ќе биде изведено на сцената на Македонската филхармонија по подолга пауза, а за првпат доживува и видео придружба која ќе ги збогати сетилата. Во изведбата на „Планети“ учество ќе земе и хорот „ПроАрс“ подготвен од диригентот Сашо Татарчевски. Солист на концертот „Хармонија мунди“ е врвниот македонски контрабасист Ѓорѓи Цинциевски, кој ќе го изведе Концертот за контрабас и оркестар од Емил Табаков, а оваа вечер ќе биде изведено уште едно негово мошне интересно и иновативно дело – “Астрална музика“. Контрабасистот Ѓорѓи Цинциевски се образува на престижната висока музичка школа “Royal Northern College of Music“ ...
сите 9 | | | веќе видена

Oд 12 до 14 октомври во Радовиш ќе се одржи традиционалната манифестација „Самун ем татлија“, а годинава домаќините на сите посетители ќе им понудат збогатена програма во чии рамки се очекуваат рекорден број посетители, многу вкусни деликатеси и, се разбира, одлична забава. „Самун ем татлија 2018“ ќе стартува во петок со почеток во 17 часот, и тоа со промоција на најголемиот самун (5 метри) и најголемата татлија (2 метри). Веднаш потоа ќе следува свеченото отворање на манифестацијата и поздравниот говор на градоначалникот Герасим Конзулов. Во склоп на музичкиот дел во рамките на првата вечер ќе настапат: Кристијан Мицев, РГБ бенд, Троја бенд, Кристина Арнаудова и легендарните “Црвена јабука”. „Големи поздрави до нашите пријатели во Македонија, особено до Радовишани. Се гледаме во петок на одлична журка“, вели Жера, фронтменот на легендарните “Црвена јабука”. Саботата е резервирана за Фолклорни ансамбли и натпреварот во брзо јадење самун, кои почнуваат во 13 часот, додека во вечерта присутните ќе уживаат во ...
сите 6 | | | веќе видена

Традиционалниот Скопски џез фестивал годинава ќе се одржува од 17-21 октомври на две локации во главниот град: Македонската опера и балет и Младинскиот културен центар. Главните карактеристики на ова фестивалско издание се ексклузивноста, уникатноста и храбрата програмска ориентација. Речиси сите концерти што ја сочинуваат програмата на фестивалот се специјални и ексклузивни по својот карактер и не претставуваат дел од турнеите на музичарите. Исклучок е настапот на David Murray Quartet со Saul Williams, што ќе го означи стартот на нивната европска турнеја. Најдобриот британски џез пијанист денес, Alexander Hawkins, доаѓа од Лондон во Скопје само за еден пијано џез-рецитал. Иновативниот гитарски херој Arto Lindsay пристигнува од Рио, каде што живее кога не живее во Њујорк, а во Скопје ќе му се придружи извонредниот норвешки тапанар Paal Nilssen-Love, еден од најактивните и најпродуктивните скандинавски музичари во последните две децении. Од Њујорк ни доаѓа веројатно најзначајниот и најкреативниот жив музичар ...
сите 32 | | | веќе видена

Oд денес, па во следните пет денови, врвните кулинарски светски судии, едукатори и готвачи повторно ќе се сретнат во Македонија, на Третиот Меѓународен Гастрономски Натпревар – ГастроМак Македонија 2018. Континенталниот натпревар се одржува по трет пат во Македонија, ќе трае од 08 до 12 октомври, а домаќини се градот Струмица и Хотелот Вила Парк. Овој годишен светски собир на кулинарските мајстори и натпреварувачи, е во организација на ГастроМак – Асоцијацијата на готвачи и шефови на кујни од Македонија, а под покровителство на WACS – World Association of Chefs Societies (Светската организација на шефови на кујни), со седиште во Париз, Франција. Организациски и логистички поддржувачи и оваа година се Општината Струмица и Хотелот Вила Парк, кои по втор пат ќе бидат домаќини на едно од најголемите годишни гастрономски случувања во регионот и пошироко. “Ги поканувам сите заинтересирани да дојдат, во живо да ги видат големите гастрономски мајстори и да вкусат од нивните јадења. Поттикнати и охрабрени од ...
сите 9 | | | веќе видена

Сите неа ја паметиме по учеството во многубројните македонски музички реални шоу-а, како и нејзиното последно учество во “Ѕвездите на Гранд”, каде досега никогаш не проговори за својот приватен живот како и за своите емоции и чувства. Веќе извесен период таа заедно со нејзиниот многу добар пријател и другар, поп пејачот Марио Арангеловски се ЈуТубери, односно, снимаат влогови, видеа, предизвици и разни интерсни и забавни видеа за кои имаат поддршка од своите фанови, како и сите оние кои ги следат на социјалните мрежи и ги гледаат нивните досегашни видеа. Таа во последното видео ги покажа своите чувства и емоции и едноставно премногу искрено им се довери на своите фанови и сите оние кои ја следат. Премногу храбро и искрено. Низ солзи раскажа за се она што и се има случено изминатиот период, зошто ја немаше некое време заедно со Марио на YouTube каналот, како и се она што и лежеше на срце, што е нормално кога на човек ќе му прелие чашата. “Ми беше тешко. Почна со тоа што татко ми замина да работи во странство. ...
сите 2 | | | веќе видена

Фолк пејачот Саша Матиќ платил 400.000 илјади евра за куќата на Петар Петровиќ-Његош што се наоѓа во Пераст, на црногорското приморје. Пејачот и неговото семејство секоја година летуваат на Јадранот, па решиле наместо да отседнуваат во хотел, да купат имот. Црногорските медиуми пишуваат дека сопругата на пејачот веќе ја преуредува куќата. Една соба ќе биде студио за компонирање. Како што пренесуваат балканските медиуми, прв сосед на Матиќ во Пераст ќе му биде Горан Бреговиќ. Бреговиќ пред неколку години купил вила во вредност од два и пол милиони евра, а потоа во близина на вилата купил и хотел. Коментари коментари
сите 10 | | | веќе видена

Ѓоко Танески, Антонија Гиговска, Дани, Александар Тарабунов, Димитар Андоновски и Наташа Малинкова се дел од изведувачите кои ќе се натпреваруваат на годинашното 33-то издание на “Макфест” кој стартува од вечерва и ќе трае во наредните два дена во Штип. Новиот уметнички директор на фестивалот Владимир Дојчиновски најави дека годинава ќе се пее само на македонски јазик и нема да има гости од странство како изминатите две изданија. Промени има и во гласањето. Овој пат за победникот ќе одлучуваат две жири-комисии, медиумско и стручно, во комбинација со гласовите на публиката во Домот на културата. Годинашниот награден фонд е 14.000 илјади евра. Авторите и изведувачите на победничкиот рефрен ќе си поделат 5.000 илјади евра, второпласираниот тим ќе добие 4.000 илјади евра, а третопласираниот 3.000 илјади евра. По 500 евра се предвидени и за најдобриот дебитант, текстописец, аранжер и за интерпретаторот со највпечатлив сценски настап. На една од прес-конференциите Џина Папас-Џокси ќе промовира видеоспот, а на ...
сите 63 | | | веќе видена

Како што пишуваат светските медиуми, маскарката Енрика Петрондари тврди дека пејачот од групата “One Direction”, Зејн Малик ги сака девојките со “големи задници” и ја молел да направат неколку експлицитни селфи слики откако го масирала и спиела со него. “Тој тогаш ми раскажа дека сонува да биде со две жени во исто време. Ме нарекуваше негова италијанска божица. Неговиот асистент ми се јави и ме замоли да дојдам само две недели по раскинувањето со Џиџи”, открива Енрика која некогаш се занимавала и со танц. Таа раскажа како изгледал престојот во големиот стан на популарниот пејач. “Кога пристигнав во станот, веднаш знаев за кого станува збор. Влегов во спалната соба додека спиеше. Го масирав околу два-три часа. Во еден момент, тој ме фати за рака и ми рече да се опуштам и дека не мора да се да бидам вознемирена покрај него. Морам да признаам дека ме привлече, многу е згоден. По масажата, разменивме броеви и се допишувавме со пораки. Тогаш тој ми кажа дека тој сака девојки со големи задници. Се почувствував ...
сите 2 | | | веќе видена

Поп пејачката Мадона соопшти дека новиот албум ќе биде објавен во 2019-та година, иако неговото излегување беше најавено за крајот на оваа година. Ова ќе биде 14-ти по ред студиски албум во нејзината кариера, а е прв по четири години пауза. Мадона неодамна во интервју за “Вог” изјави дека современата музика “звучи исто” и дека нејзиниот албум ќе се обиде да ја разбие едноличноста. Воедно поп иконата истакна дека музиката станала премногу формална. Таа неодамна се пресели во Лисабон каде нејиниот син планира да гради кариера на професионален фудбалер. Коментари коментари
сите 16 | | | веќе видена

Како што дознава музичкиот портал Музика24, “Underfest” денес го распиша конкурсот за пријавување на млади и неетаблирани музичари, актери, поети, писатели од Македонија кои сакаат да ги претстават своите дела пред пошироката јавност на “Underfest” фестивалот во Скопје кој ќе се одржи на 5-ти, 6-ти и 7-ми Април 2019-та во просториите на Public Room во Скопје. Авторите треба да ги испратат своите податоци на електронската адреса: [email protected] најдоцна до 31 декември 2018-та година. Избраните дела ќе бидат презентирани пред пошироката јавност и ќе се очекува нивен настап на фестивалот. Се очекува да настапат преку 50 артисти од полето на музиката, театарот, литературата, културата и уметноста на 3 посебни сцени. Влезот за сите настани ќе биде бесплатен. Целта на конкурсот е да им се даде шанса на младите автори да го презентираат својот креативен труд и своите дела пред публиката на фестивалот и на тој начин да се мотивираат да продолжат со својата работа. Кои се потребни информации за конкурирање на ...
сите 2 | | | веќе видена

next