Молк во ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ за новата влада

2 копии

Од ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ молчат за почеток на преговорите за евентуално формирање на новата влада. Засега нема официјална потврда ниту од едната, ниту од другата партија Според извори на Макфакс наводно разговорите ќе се водат на ниво на преговарачки тимови. Неофицијално завчера на седницата на партиското раководство на ДУИ била формирана работната група која треба да ги води преговорите со ВМРО-ДПМНЕ, а ќе ја предводи актуелниот вице-премиер за спроведување на Рамковниот договор, Абдулаќим Адеми . Дел од тимот треба да бидат и Изет Меџити , Муса Џафери, Ермира Мехмети и Фатмир Бесими . Од ВМРО-ДПМНЕ нема никаква информација кои би биле членовите во нивниот преговарачки тим. Целта на ДУИ при преговорите наводно освен претседателското место во Парламентот како една од трите клучни позиции во државата, ќе биде да добијат место во некои од институциите кои раководат со државните пари и оние кои се дел од правосудниот систем, безбедносните служби и инфраструктурата. Неофицијално интегративците ќе побараат и ...
| | веќе видена | слични

Разговорите на ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ за формирање на новата влада се пред прекин. Тимот на Груевски предводен од Мартин Протуѓер во разговорите не бил подготвен да ги прифати барањата на ДУИ која пак, не сакала да се откаже ни милиметар од нив. За ВМРО-ДПМНЕ барањата на победничката партија во албанскиот политички блок се претерани, велат извори во оваа партија. Муса Џафери, кој е во преговарачкиот тим на ДУИ, денеска излезе пред јавноста, но не даде детали за текот на разговорите, велејќи дека страните ги разгледуваат и аспектите за подобрување на владеењето. „Три години сме заедно. Сите преговори ќе бидат во насока како да го подобриме владеењето, да анализираме каде беа нашите заеднички точки, слабите или добрите, затоа што така функционираат сите органи во владата, вклучувајќи ги и комисиите и седниците на Владата. Преговарачите се среќаваат врз основа на потребата, понекогаш 2-3 пати во текот на денот“, рече Муса Џафери, член на преговарачкиот тим на ДУИ. Меѓутоа, АЛСАТ дознава дека ДУИ пред да ги започне ...
| | веќе видена | слични

Од една страна Јанкуловска, Мијалков, Пешевски и Тодоров, од друга страна на преговарачката маса Адеми, Меџити, Џафери и Мехмети, веќе почнаа со барањата, понудите и пазарењата за новиот владин кабинет. Официјално молчат и од едната и од другата страна - велат се договориле да играат фер-плеј до конечната разрешница. Пораката со јасни услови Ахмети ја испрати неофицијално преку медиумите. Како гарант дека овој пат тоа и ќе се реализира, потпис ќе стават и Груевски и Ахмети. „Ние уште немаме нов парламент, значи тие преговори почнаа на време, за да има доволен простор за партиите или структурите на партиите да не бидат под тој притисок“, вели Муса Џафери, ДУИ. Од преговарачките тимови велат договарањето овој пат тешко. Од ВМРО-ДПМНЕ нема никаква реакција до каде се подготвени да одат и дали и кои од условите на ДУИ за нив се прифатливи. А тоа се - Брзо решавање на името, но не без стриктни рокови, зошто се свесни дека прашањето е комплексно, затворање на хашките случаи, решавање на статусот на борците на ...
| | веќе видена | слични

Скопје, 15 јуни- Зоран Ставревски Гордана Јанкуловска, Владимир Пешевски и Никола Тодоров едрим тимот на Груевски кој ги вкрстувакопјата секојдневно со Абдулаќим Адеми, Ермира Мехмемти Деваја, Муса Џафери и ИзетМеџити Претседателскатафотелја на Трајко Вељаноски во Собрание,миснистерска во финанасии, одбрана и транспорт и врски се дел од владиниот колач со кој би се задоволил Ахмети. Ако ВМРО –ДПМНЕ го добиеправда, ДУИ да го има обвинителство,ако МВР остане кај Груевски тогаш местотона Мијалков или Тодоровски да се сели кај Ахмети, приоритети за ДУИ остануваат и евроинтеграциите, односнобрзо решавање на спорот за името, како и затворање на хашките случаи и решавање на статусот на припадниците на ОНА. Сето ова прецизнои ставено на хартија и потпишано од двајцата лидери, го бара Ахемти оддоскорашниот коалициски партнер и најверојатно иден, а брифираат извори за„Журнал“ од преговарачките тимови. Според иститеизвори договарањето ќе оди тешко бидејќи велат од ДУИ овојпат немаат намера даотстапат од она ...
| | веќе видена | слични

Иако се на самиот почеток од преговорите за состав на новата влада, ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ веќе почнаа да информираат за можни кандидати за министри и за функционери. Како што е познато, од ДУИ во текот на преговорите ќе побараат некои од клучните министерства, какви што се тие за внатрешни и за надворешни работи, за одбрана и за правда, а не се исклучува и можноста нивните апетити да се насочат кон функциите јавен обвинител, претседател на Собранието, началник на ГШ, или кон некое од директорските места во разузнавачките служби. Како што е веќе познато, ДУИ, најверојатно, за претседател на парламентот ќе ја понуди потпретседателката на партијата, Теута Арифи. Според информации на „Време“, сопругот на Арифи, адвокатот Шпенд Деваја, можно е да биде понуден како кандидат за јавен обвинител. ДУИ типуваат и на началничкото место во ГШ каде, како најсериозен кандидат се спомнува генералот Насер Сејдини, актуелен заменик на началникот на ГШ. Името на Ермира Мехмети се поврзува со ресорот за надворешни работи или за ...
| | веќе видена | слични

Остануваат енигма преговорите за формирањето на новата влада. Молк и од ВМРО- ДПМНЕ и од ДУИ. И покрај предвидувањата на многу политички аналитичари дека преговорите овој пат ќе се одвиваат лесно зашто станува збор за партнери кои три години владеат заедно, сепак работите не одат така. Неофицијално, на последниот состанок на раководството на ДУИ бил донесен заклучок да се побара изборната програма на интегративците да биде дел од владината и во иднина успешните проекти да бидат заеднички, а не да ги приосвојува само ВМРО-ДПМНЕ. Освен тоа, ДУИ се стреми и за добивање позначајни министерства, како што е она за финансии, како компензација за тоа што не го доби гувернерот на Народната Банка. За најсериозен кандидат за тоа место се споменува актуелниот министер за економија Фатмир Бесими. Од партијата на Ахмети се надеваат дека ќе добијат едно од министерствата за внатрешни работи или за одбрана. За претседателското место во Собранието, на кое ќе инситираат, ќе ја предложат Теута Арифи.
| | веќе видена | слични

Старите и потенцијално нови коалициски партнери ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ, според најави од партиите, вчера доцна попладнето требаше да ги почнат преговорите за состав на новиот владин кабинет, на ниво на работни групи. Според наши информации, групата на мандатарот Никола Груевски било предвидено да ја предводи неговиот најблизок соработник и шеф на кабинет, Мартин Протуѓер, а во преговорите требало да учествува и министерката за внатрешни работи, Гордана Јанкуловска. Ставовите на ДУИ, пак, беше најавено дека ќе ги бранат генералниот секретар на ДУИ, Абдулаќим Адеми, Ермира Мехмети, Муса Џафери, Изет Меџити и Фатмир Бесими. Според извори во ДУИ, приоритетите на нивниот лидер Али Ахмети биле добро познати, а тоа се евроинтеграциите, националните и државните интереси. Според истите извори, од ДУИ на средбата со работната група на ВМРО-ДПМНЕ ќе барале, пред се, заедничка владина платформа составена од изборните програми на двете победнички партии, се со цел ВМРО-ДПМНЕ да престане да си ги припишува сите заслуги само на ...
| | веќе видена | слични

Брзо решение наспорот за името ќе биде главното барање на ДУИ. Партијата на Ахмети типува и на функцијата претседател на Собранието, за каде што ја токми Теута Арифи Годинешниов прием по повод роденденот на кралицата, кој го организира британската амбасада, беше мал преглед кој е кој во Македонија. Приемот се одржа во националната галерија „Даутпашин амам“, а имаше две теми - Олимпијадата и Параолимијадата следната година во Лондон, па оградата на дворот беше украсена од банери со слики на спортови и обележја на Велика Британија, и 15-годишнината на Британскиот совет во Македонија и притоа беше прикажано шестминутно видео креирано по тој повод. Претседателско место во Собранието и еден од поважните министерски ресори - внатрешни работи, надворешни работи или финансии се првичните барања со кои ќе настапи ДУИ во преговорите за состав на новата владина коалиција со ВМРО-ДПМНЕ, брифираат од ДУИ. Евроинтеграциите остануваат приоритет за ДУИ. Ахмети повторно ќе инсистира новата влада да го реши спорот за ...
| | веќе видена | слични

ПОЧНУВААТ ПАЗАРЕЊАТА ЗА ПОДЕЛБА НА ВЛАДИНИОТ КОЛАЧ Иако с` уште формално не почнале преговорите, веќе почнаа првите разногласија. Додека од ДУИ брифираа дека вчера требаше да се одржи првата средба меѓу Груевски и Али Ахмети , на која лидерите јавно ќе ги претстават преговарачките тимови, од ВМРО-ДПМНЕ тврдеа дека таква средба нема Зголемените апетити на ДУИ и дилемите дали, и покрај незадоволството кај јавноста, министрите Гордана Јанкуловска и Миле Јанакиески и понатаму треба да бидат дел од владиниот кабинет, се клучните прашања со кои Никола Груевски ќе се соочи при составувањето на новиот тим. Груевски од една страна мора да биде внимателен кон барањата на ДУИ, бидејќи зависи од нејзините пратеници, но претходно мора да расчисти дали неговите најблиски соработници ќе останат во ресорите за внатрешни работи и за транспорт и врски или и овие министерства ќе влезат во пазарењето. Иако победничките партии ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ с` уште формално не ги почнале преговорите, веќе почнаа првите разногласија. Додека ...
| | веќе видена | слични

Остануваат енигма разговорите меѓу ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ за формирање на новата влада. Коалиционите партнери уште пред да започнат да разговараат за формирањето на новата влада, изгледа се договориле да не кажуваат ништо за текот на разговорите и истите ги одржуваат далеку од очите на јавноста. И покрај обидите да дознаеме нешто повеќе за разговорите, тоа никому не му успева. Неофицијално се дознава дека на последната седница на централното претседателство на ДУИ е побарано пред да започнат разговорите на Груевски да му се испорачуваат услови околу деблокирањето на процесот на интегрирањето на земјава во евроатланските структури. Членовите на претседателството на ДУИ биле гласни и истакнале дека не сакаат и во следниот мандат да бидат, како што рекле, заложници на политиката на Груевски. Но, едно е сигурно. ДУИ веќе подготви преговарачки тим предводен од генералниот секретар на партијата, Абдулаќим Адеми. Со него се и потпретседателот Изет Меџити, Ермира Мехмети-Деваја, Муса Џафери и Фатмир Бесими. Неофицијално ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Во текот на следните неколку денови, поточно некаде до вторник ќе продолжи променливото време со локални послаби врнежи и тоа од дожд на ниските и снег на ...
сите 222 | | | веќе видена

Законот за двојазичност е штетен и ќе предизвика далекусежни последици по Република Македонија. Дополнителен проблем е што законот е донесен на начинот на кој ...
сите 377 | | | веќе видена

Залудни се обидите на Мицкоски и ВМРО-ДПМНЕ преку неосновани кривични пријави да го блокираат напредокот на државата, се наведува во реакцијата на СДСМ на прес ...
сите 229 | | | веќе видена

Јелена Карлеуша и понатаму е во центарот на вниманието во сите балкански медиуми преку порно скандалот предизвикан од преписките и порно фотографиите кои што ...
сите 169 | | | веќе видена

Според него, спогодбата прво ќе мине во надлежните собраниски комисии, по што како што изјавил за новинарите, ќе кулминира со дебата на пленарна седница. ...
сите 61 | | | веќе видена

Од прогласувањето на епидемијата, досега, се вакцинирани 2.925 деца. Денеска до 13 часот вакцинирани се 181 дете, соопшти Министерството за здравство. За време ...
сите 139 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Молк во ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ за новата влада

Од:
До кого (е-маил):
Порака: