ЗЛОУПОТРЕБА: Извршителка сакала да продаде имот што веќе бил под закуп

Вредноста на извршувањето изнесувала 2.456.000 денари, а пријавената го ставила на продажба целиот имот вреден трипати повеќе, односно 6.525.533 денари СВР-Куманово поднесе кривична пријава против В.К.
| | веќе видена | слични

Вработена во Основниот суд во Kуманово заработила кривична пријава за злоупотреба на службената положба и овластување, информира полицијата. Според СВР Kуманово, станува збор за Ј.И. (55) од Kуманово, вработена на приемниот шалтер во приемното одделение на кумановскиот суд. Истрагата утврдила дека вработената во септември 2015 година, на предлог за повторување на постапката што го доставил Б.М., на првиот примерок ставила приемен печат со датум и без потпис, а на останатите два предлога ставила приемен штембил со датум, ги потпишала, но не ги заверила. На овој начин пријавената придонела предлогот од страна на судија да биде отфрлен како ненавремен, со што го оштетила Б.М. за 40.000 евра за спор што се водел од 2006 година.
| | веќе видена | слични
4 копии

Нотарка од Куманово заработи полициска пријава за злоупотреба на службената положба и овластување. Таа овозможила да се издаде Решение кое станало првасилно и извршно, без притоа да биде известен нејзиниот клиент Т.С. од Куманово, со што го пропуштил правото да вложи приговор. Пријава од МВР заработи и Ј.И. (55) од Куманово, вработена во Основниот суд во Куманово. Таа е осомничена за кривично дело злоупотреба на службената положба и овластување. На 22.09.2015 година пријавената, вработена на приемен шалтер во приемното одделение на Основен Суд Куманово, на предлог за повторување на постапката, доставен од Б.М., на првиот примерок ставила приемен печат од 22.09.2015 година без потпис, а на останатите два ставила приемен штембил од 23.09.2015 година, ги потпишала, но не ги заверила. Пријавената на овој начин придонела предлогот од страна на Судија да биде отфрлен како ненавремен, со што Б.М. бил оштетен за 40.000 евра или 2.460.000 денари за работен спор кој се водел од 2006 година. Loading...
| | веќе видена | слични
2 копии

Полицијата од Куманово поднесе кривична пријава против 55-годишната кумановка Ј.И., вработена во Основен суд Куманово, поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „злоупотреба на службената положба и овластување“.Во септември 2015 година пријавената, вработена на приемен шалтер во одделението на Основниот суд во Куманово, на предлог за повторување на постапката, доставен од Б.М., на првиот примерок ставила приемен печат од 22.09.2015 година без потпис, а на останатите два ставила приемен штембил од 23.09.2015 година, ги потпишала, но не ги заверила.Пријавената на овој начин придонела предлогот од страна на судијата да биде отфрлен како ненавремен, со што Б.М. бил оштетен за 40.000 евра или 2.460.000 денари за работен спор кој се водел од 2006 година.
| | веќе видена | слични

Извршителка во Штип се обидела преку измама да изнуди пари. Кривична пријава е поднесена против извршителката од Штип која ставила на продажба недвижен имот со вредност од околу 106 илјади евра, а вредноста на извршувањето иснесувало околу 40 илјади евра. Извршителката е осомничена дека го игнорирала Договорот за закуп на еден дел од недвижниот имот заверен со нотарски акт. МВР информира дека СВР Куманово поднеле кривична пријава против В.К. (43) од Штип, извршител на подрачје на Основен суд Куманово, Крива Паланка и Кратово со седиште во Куманово, поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „злоупотреба на службената положба и овластување“. Полицијата утврдила дека пријавената во повеќе наврати ја злоупотребила својата службена положба. Таа при спроведување на извршувањето, постапувајки по извршен предмет во две спротивни постапки за продажба на недвижен имот – деловни простории, две ниви и градежно изградено земјиште со вкупна вредност од 6.525.533 денари, иако вредноста на извршувањето ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Извршителка од Штип на своите клиенти им продавала недвижен имот што бил под закуп, игнорирајќи го договорот за закуп заверен кај нотар на еден од имотите. Од МВР информираат дека СВР Куманово за извршителката поднело кривична пријава заради сомневање за сторено кривично дело – злоупотреба на овластувањата. Пријавената во повеќе наврати ја злоупотребила својата службена должност. Имотот што го продавала бил со вредност од 6.525.533 денари, иако цената на извршувањето изнесувала 2.456.000 денари.
| | веќе видена | слични

Кривична пријава е поднесена за извршителка од Штип која ставила на продажба недвижен имот со вредност од околу 106 илјади евра, а вредноста на извршувањето иснесувало околу 40 илјади евра и притоа го игнорирала Договорот за закуп на еден дел од недвижниот имот заверен со нотарски акт. Од МВР информираат дека СВР Куманово поднеле кривична пријава против В.К. (43) од Штип, извршител на подрачје на Основен суд Куманово, Крива Паланка и Кратово со седиште во Куманово, поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „злоупотреба на службената положба и овластување“. Пријавената во повеќе наврати ја злоупотребила својата службена положба, на тој начин што при спроведување на извршување, постапувајки по извршен предмет во две спротивни постапки за продажба на недвижен имот – деловни простории, две ниви и градежно изградено земјиште со вкупна вредност од 6.525.533 денари, иако вредноста на извршувањето изнесувала 2.456.000 денари, пријавената го ставила на продажба целиот имот. На овој начин го ...
| | веќе видена | слични

Останато

Зоврива револтот по грозоморното убиство на Алил Бекир, кој беше убиен и запален од полицаецот Енвер Тоска, пред една недела во прилепското село Беловодица. ...
сите 161 | | | веќе видена

Дигитални мерачи на брзина ќе бидат поставени во близината на пет средни училишта во Скопје. Овие инструменти постојано ќе ја детектираат брзината со која ...
сите 138 | | | веќе видена

Во Собранието на Република Македобија утрово беше отворена дводневна регионална конференција за дијалог на високо ниво за политичкото учество на младите и ...
сите 21 | | | веќе видена

Охрид, 20. септември 2018 (ИНПРЕС) – На Граничниот премин на аеродромот „Свети Апостол Павле“ во Охрид, вчера, после 17:00 часот, за излез од Република ...
сите 90 | | | веќе видена

Министерот за финансии Драган Тевдовски денеска изјави дека поддржува наоѓање решение со кое ќе се овозможи пензионерите без дополнителни приходи да немаат ...
сите 76 | | | веќе видена

„Секое дете, секој пензионер, секој вработен или невработен граѓанин во Република Македонија, Зоран Заев го задолжи со нови 30 евра пред референдумот. Власта ...
сите 287 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

ЗЛОУПОТРЕБА: Извршителка сакала да продаде имот што веќе бил под закуп

Од:
До кого (е-маил):
Порака: