ЦЕФТА, задутре ќе се одлучува за спорните косовски царини


Косово да излезе од ЦЕФТА договорот. Ова е една од контра-мерките која што ќе ја бараат српските Власти на состанокот со земјите од регионот кој што ќе се одржи во среда. Следува откако Косово воведе дополнителна царина од 30 отсто за увоз на дваесетина земјоделски производи. Српскиот министер за трговија и туризам Расим Љајиќ тврди дека не очекува од Приштина да ја повлече оваа вонцаринска бариера којашто важи за сите земји, а најголеми штети трпат Македонија и Босна и Херцеговина. „Секако, нашиот притисок кон Европската комисија ќе биде перманентен бидејќи ваквото однесување мора да престане или Приштина да излезе формално од ЦЕФТА договорот. Мислам дека ова е фер, отколку на ваков начин да ги користат бенефитите, па кога ќе ви падне на ум, да воведете воцарински бариери кон партнерите“, рече Расим Љајиќ, Министер за трговија и туризам на Србија. И додека српските власти ги подготвуваат контра-мерките, македонските власти веќе шести ден тактизираат дали и какви економски мерки евентуално ќе преземат против ...
| | веќе видена | слични

Европската комисија итно го повикува Косово да се однесува конструктивно за да ја реши ситуацијата без одложување, особено со оглед на тоа дека Косово моментално претседава со ЦЕФТА Сѐ уште е неизвесно дали и кога Косово целосно ќе ја повлече одлуката за зголемените царини на земјоделските производи. По повеќе денови чекање, за да се види дали Косово и земјите од регионот ќе успеат да ги надминат разликите во трговскиот спор, Европската комисија (ЕК) се огласи со остар речник кон Приштина. Иако ЕК ја поздрави одлуката на косовските власти да ги укинат заштитните мерки за увоз на овошје и на зеленчук, кои доаѓаат од ЕУ, загриженост постои околу фактот дека мерките кон земјите од регионот сѐ уште се во сила. – Жалиме што заштитните мерки остануваат во сила за другите земји, вклучувајќи ги и регионалните партнери до ЦЕФТА. Ова е загрижувачки и штетно за регионалната економска соработка. Затоа, Европската комисија итно го повикува Косово да се однесува конструктивно за да ја реши ситуацијата без одложување, ...
| | веќе видена | слични

Денеска би требало да се знае дали Косово ќе ја укине повисоката царина за 30 насто за седум македонски земјоделски производи. Министерот за економија на Република Македонија, Крешник Бектеши во петокот добил уверување од косовскиот министер за трговија и индустрија, Бајрам Хасани, дека проблемот ќе го реши косовската влада која и ја донела одлуката за зголемените царини и најави дека ова прашање ќе се најде на дневниот ред на денешната седница на владата во Приштина. Косово пред 15 дена, и среде сезона, ги зголеми за 30 насто царините за 21 земјоделски производи со објаснување дека со тоа им помага на домашните производители. Набрзо ја смени одлуката, но останаа повисоките царини за доматите, пиперките, јаболката, крушите, сливите, малините и грозјето, на кои отпаѓа најголем дел од македонскиот извоз на косовскиот пазар. Поради повисоките царини, извозот од Македонија кон Косово од 18 јули е речиси стопиран. Вчера и Европската комисија изрази жалење што одлуката беше укината само за земјите од ЕУ, но остана ...
| | веќе видена | слични
6 копии

По денешната седница на косовската Влада, закажана за 14 часот, ќе биде познат исходот од реакциите на земјите од регионот, а посебно на Македонија, за одлуката за зголемени царини на овошјето и зеленчукот. Министерот за економија Крешник Бектеши час подоцна, во Скопје на прес-конференција ќе соопшти соопшти дали косовската Влада ги земала предвид аргументите на македонската Влада, презентирани од него на петочниот состанок во Пришитна. Бектеши во петокот имаше средба со косовскиот колега Бајрам Хасани но, се врати без конкретен договор. Косово на 18 јули воведе одлуката за 30 отсто повисоки царини со најава дека ќе трае три месеци и ќе важи за сите земји извознички на овошје и зеленчук во Косово.
| | веќе видена | слични

Точката за укинување на Зголемените царини што ги воведе Косово е ставена на дневен ред на утрешната седница на владата во Косово, дозвава тв 24. Според нашите сознанија, утре се очекува владата да ја прифати ваквата точка доставена од ресорното министерство по што зголемените царини ќе бидат укинати. Ваквата разврска, следува по средбата на министерот за економија Крешник Бектеши од Македонија со неговиот косовски колега Хасани, кадешто Бектеши успеал да аргументира дека со таквиот потег се прави огромна штета на трговската соработка меѓу двете земји.
| | веќе видена | слични
7 копии

Денеска ќе се знае дали Косово целосно ќе ја повлече одлуката за зголемените царини на земјоделските производи. Владата на Косово треба да одржи редовна седница на која, меѓу другото, ќе бидат разгледани и аргументите од македонска страна за штетите што ги предизвика оваа времена мерка. Европската комисија вчера изрази жалење што одлуката е укината само за земјите од ЕУ, а уште важи за останатите во регионот, поради што го повика Косово да се однесува конструктивно и да ја реши ситуацијата без одлагање. – Жалиме што заштитните мерки остануваат на сила за другите земји, вклучувајќи ги и регионалните партнери во ЦЕФТА. Ова е загрижувачки и штетно за регионалната економска соработка. Затоа, ЕК итно го повикува Косово да се однесува конструктивно и да ја реши ситуацијата без одлагање, особено со оглед дека моментно претседава со ЦЕФТА, наведе ЕК во реакцијата. Македонските власти очекуваат позитивен исход од денешната владина седница на Косово и целосно повлекување на одлуката. Во петокот, минисерот за економија ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Министерот за економија Крешник Бектеши попладнево ќе соопшти соопшти дали косовската Влада ги земала предвид аргументите на македонската Влада, презентирани од нПо денешната седница на косовската Влада, закажана за 14 часот, ќе биде познат исходот од реакциите на земјите од регионот, а посебно на Македонија, за одлуката за зголемени царини на овошјето и зеленчукот.Министерот за економија Крешник Бектеши час подоцна, во Скопје на прес-конференција ќе соопшти соопшти дали косовската Влада ги земала предвид аргументите на македонската Влада, презентирани од него на петочниот состанок во Пришитна.Бектеши во петокот имаше средба со косовскиот колега Бајрам Хасани но, се врати без конкретен договор.Косово на 18 јули воведе одлуката за 30 отсто повисоки царини со најава дека ќе трае три месеци и ќе важи за сите земји извознички на овошје и зеленчук во Косово.
| | веќе видена | слични

Сѐ уште е неизвесно дали и кога Косово целосно ќе ја повлече одлуката за зголемените царини на земјоделските производи. Македонија ја чека седницата на косовската Влада, на која ќе се разгледаат аргументите што во петокот министерот за економија Бектеши му ги пренесе на косовскиот колега Хасани. Од тоа ќе зависи дали државава ќе воведе контрамерки. Откако Приштина ги повлече мерките за земјите од Европската унија, се огласи Европската комисија. Жалиме што заштитните мерки остануваат на сила за другите земји, вклучително и регионалните партнери на ЦЕФТА. Ова е загрижувачки и штетно за економската соработка, посочуваат од Комисијата. Брисел побара конструктивност од Косово за да ја реши ситуацијата без одлагање. Пред две недели, косовската влада воведе времена мерка за зголемена царина од 30 насто за одредени овошја и зеленчук.
| | веќе видена | слични

Министерот за економија Крешник Бектеши закажа прес конференција во очекување владата на Косово целосно ја повлече одлуката за зголемените царини на земјоделските производи. Косово претходно делумно ја повлече одлуката, односно ги врати царините за одделни производи, но на листата со високи цаини останаа главно производите што ги увезува од Македонија. Косово донесе времена мерка што стапи во сила на 18 јули годинава со најава дека ќе трае три месеци и ќе важи за сите земји извознички на овошје и зеленчук во Косово. Со мерката царините за овој вид производи се зголемија 30 отсто. Одлуката предизвика реакции кај трговците и производителите од двете земји, како и кај земјите од регионот. И Европската комисија вчера изрази жалење што одлуката е укината само за земјите од ЕУ, а уште важи за останатите во регионот, поради што го повика Косово да се однесува конструктивно и да ја реши ситуацијата без одлагање. „Жалиме што заштитните мерки остануваат на сила за другите земји, вклучувајќи ги и регионалните партнери ...
| | веќе видена | слични

И покрај речиси целосно „замрзнатиот“ извоз кон Косово поради мерката со зголемени царини за увоз која оваа држава ја воведе, македонските земјоделски производи не поевтинуваат, иако голема количина овошје и зеленчук остана без пласман и скапува. Од друга страна, земјоделците трпат сериозна штета и се жалат дека во екот на сезоната е многу тешко да се најдат други пазари. Од Царинската управа информираат дека денеска границата ја минале само 4 камиони товарени со овошје и зеленчук, а во саботата 3. Пред воведувањето на времената мерка дневно за Косово од земјава заминуваа по 20-тина камиони. Иако земјите од регионот официјално реагираа до ЦЕФТА, СТО и Косовската влада, Приштина ја укина зголемената царина само за дел од производите. Во таа насока, официјална реакција до Косово испрати и ЕК. „Жалиме што заштитните мерки остануваат на сила за другите земји, вклучително регионалните партнери од ЦЕФТА. Ова е загрижувачки и штетно за регионалната економска соработка. Затоа ЕК итно го повикува Косово да се ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Министерството за внатрешни работи во дневниот билтен со детали за синоќешната тешка сообраќајна незгода којашто се случи на автопатот Демир Капија-Неготино. ...
сите 71 | | | веќе видена

Во средата , Бирото за јавна безбедност - Одделот за сузбивање на организиран и сериозен криминал, во содејство со полициски службеници од сојузната ...
сите 293 | | | веќе видена

Од понеделник, откако ќе се достават дополнителни списи кои недостасуваат, Советот на јавни обвинители ќе решава по извештајот на Обвинителството за гонење на ...
сите 614 | | | веќе видена

„Јас од месец септември 2018-та година до некаде 10 април 2019-та сум постојано уценуван од група на луѓе кои од мене изнудија голема сума на парични средства“ ...
сите 593 | | | веќе видена

Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција, најостро го осудува ваквото однесување. -Обвинителството нема да ги коментира ...
сите 11 | | | веќе видена

Ибрахим Дехари ќе биде нов министер за странски инвестиции, дознава телевизијата Алсат М. Дехари е кадар на ДУИ, бизнисмен, потекнува од селото Гајре, а во ...
сите 89 | | | веќе видена

Смешно и жално е што после четири месеци од добивање на сите докази за случајот Рекет, Заев дозволи УЈП да влезе во контрола на невладините организации на Боки ...
сите 486 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

ЦЕФТА, задутре ќе се одлучува за спорните косовски царини

Од:
До кого (е-маил):
Порака: