За СДСМ, пописот сега не треба ни да се запише во владината програма

5 копии

Додека албанските лобисти во САД и албанските политичари во регионот лицитираат со високи проценти на албанското малцинство во Македонија, Социјалдемократскиот сојуз, кој е предводник на идниот владин состав, смета дека на пописот на населението не му е место во владината програма. Пребројувањето на населението, чиј последен обид заврши неуспешно и со прекинување на процесот во октомври 2011 година, во моментот не ниту на маса ниту се спомнува како тема додека потенцијалните коалициски партнери во идната влада ја договараат распределбата на ресорите. Откако изборите на 11 декември завршија и откако се видоа резултатите, од страна на оваа партија престана и да се зборува за пописот - ветување што последните две години беше најкатегорично најавувано. Пописот не е споменат со ниту еден збор во програмата за работата на Владата во периодот од 2017 до 2020 година, која ја претстави лидерот на СДСМ, Зоран Заев. Зошто социјалдемократите се откажаа од ова изборно ветување и не го предвидоа во владината програма? - ...
| | веќе видена | слични

Има една стара дефиниција што вели дека дипломатијата е вештина на некој да му се каже да оди по ѓаволите, но така што тој до кого е адресирана пораката едвај ќе дочека да тргне по патот. Шефот на српската дипломатија во последно време до толку станал вешт во испраќањето различни луѓе по ѓаволите, но на начинот што тоа предизвикува жестоки негодувања, дури и бес кај оние до кои се обраќа. Тоа се случи и со новиот премиер Зоран Заев. Белград во текот на целата македонска криза глумеше дека ја држи неутралната позиција на „немешање во внатрешните работи на други држави“, како што тоа го налага дипломатската етикеција и отворено го бара Европската Унија, но не се трудеше премногу да ги прикрие симпатиите кон Никола Груевски. Зошто тоа е така, наједноставно би можело да се објасни со три збора: автократија, национализам, Русија. Прво. Неприкосновениот српски лидер Александар Вучиќ не еднаш беше обвинуван за изразено авторитарните тенденции, но нему не му пречи да биде „малиот Путин“. Сопствените тенденции на ...
| | веќе видена | слични

Македонија е мала земја, дури според европските мерки. И колку и да им се сака на локалните аналитичари да се видат себеси во центарот на судирот на цивилизациите, македонската криза, дури и најдлабоките во најлош случај ги загрозуваат само најблиските соседи во глувоиот балкански агол, но не и светската стабилност . Затоа по примерот на малата Македонија, каде што сè е на екранот, е удобно да се изучува како функционираат механизмите на меѓународното регулирање. Како земја од европската периферија дојде до тоа да се покаже на границата на граѓанската војна и како ја извлекуваат од таа ситуација. Последната македонска криза во овој поглед беше особен показател, бидејќи во неа присуствуваа сите меѓународни фактори, типични за овој дел од светот. Тука беа и разговори за разурнувачката интервенција на Русија; и целосна беспомошност на Унијата, кој е опремена со сите лостови, но не може да ги притисне; и изморените САД, кои со задоволство би го заборавиле за оваа далечна и не важна за нив страна, но повторно им ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Во новиот број на неделникот „Република“ ќе читате: Срамно понижување на македонскиот народ Могерини докажа кој му дава власт на Заев Како народот ќе дознае дека неписмената Катица со монтирани случаи ги сместува во затвор патриотите, а ги ослободува терористите по налог на истите тие странци кои ја поставија неа исто како Заев? Преку медиумите? Во моментот се работи на целосно збришување на секој критички настроен медиум кој не ја следи политиката на окупаторите. Непослушните новинари ќе бидат уште пожестоко напаѓани, прогонувани и жигосувани, а медиумите што не се под капата на СДС и Сорос ќе бидат затворани. Всушност, дури и уште пред официјално да биде промовирана квислиншката влада, можеме јасно да ги видиме никулците на новиот фашистички поредок – засилени политички хајки, јавни закани кон новинари што не се по волја на СДС, цензура, најави за реваншизми, освети, закани за уривања споменици… Сѐ во рамките на новиот живот! Од канализација до кантонизација Платформата основен услов за новата тиранска ...
| | веќе видена | слични

Македонија, по тригодишна криза, се чини може да почне да здивнува, бидејќи по сѐ изгледа започна почетокот на крајот на политичката криза, која започна со непризнавањето на резултатите на изборите во 2014 година од страна на СДСМ. Доделувањето на мандатот на Зоран Заев, од страна на Ѓорге Иванов, претседателот на државата, е можеби чекорот со кој ќе започне почетокот на крајот на политичката криза. Почеток на крајот на политичката криза пред сѐ поради тоа што политиката се враќа во институциите. По насилството во Собранието на 27 април, Македонија беше пред ризик кризата од политичка да се трансформира во безбедносна. Иако по 27 април, по насилството во Собранието на Македонија, стана јасно дека власта на мнозинството (СДСМ со коалициските партнери), стана единственото можно решение, постоеше ризик со недавање на мандатот и избор на влада без доделен мандат, кризата да се продлабочи. Туркањето од страна на ВМРО-ДПМНЕ „паралелни институции“ е погубно за државата, и како такво е препознаено и од поддржувачите ...
| | веќе видена | слични

Иако голем дел од македонската јавност се надеваше дека со доаѓањето на Сириза и Ципрас за Премиер на Грција, сосотојбите можат да се променат во пизитивна насока пред се кон македонското малцинство, сепак изминативе две години нема никакви промени. Павле Воскопулос, од Виножито, партијата на Македонците во Гцрија, во интервју за Прес24, вели дека нема никакви промени, а тоа го поткрепува со позицијата дека во Грција за ова прашање нема леви и десни партии. Иако голем дел од македонската јавност се надеваше дека со доаѓањето на Сириза и Ципрас за Премиер на Грција, сосотојбите можат да се променат во пизитивна насока пред се кон македонското малцинство, сепак изминативе две години нема никакви промени. Павле Воскопулос, од Виножито, партијата на Македонците во Гцрија, во интервју за Прес24, вели дека нема никакви промени, а тоа го поткрепува со позицијата дека во Грција за ова прашање нема леви и десни партии.-Нема “лева” или “десна” опции окулу Македонското прашање. Има само една иста ...
| | веќе видена | слични

„Ниту една земја не испраќа мандатари на официјални средби во Брисел. Очигледно дека Македонија продолжува да биде опитен глушец на ЕУ во делот на кршењето на правото и универзалните вредности врз кои е изграден секој демократски правен поредок во Европа“, смета универзитетската професорка Тања Каракамишева Јовановска. Претседателот на СДСМ Зоран Заев, иако е само мандатар за составување на Влада на Република Македонија, ќе присуствува на вечерашната неформална вечера на премиерите на шесте балкански држави што во Брисел ја организира високата претставничка за надворешна и безбедносна политика на Европската унија, Федерика Могерини. Проф. Тања Каракамишева Јовановска „Во однос на тоа кој ќе учествува од БЈР Македонија на оваа вечера, потврдуваме дека Зоран Заев доаѓа како „определен за премиер“, изјавила портпаролката на Европската комисија, Маја Коцијанчиќ, за МИА, што значи дека лидерот на македонските социјал-демократи, иако се уште не е избран за нов претседател на македонската Влада, во Брисел ќе биде ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Македонија се албанизира и исламизира, тоа го потврдуваат многу политички и демографски трендови. Останува прашањето: Дали овој процес ќе го забрза новата влада, со која дефакто албанското малцинство ќе владее со македонското мнозинство Коалицијата на СДС, Зоран Заев, и албанските партии најавува власт во Македонија. Кога ќе се земе предвид и фактот дека и во СДС има најмалку 60.000 албански гласови и целосно се зависни од волјата на Албанците, и кон тоа ќе се додаде бројот на албанските пратеници во парламентот од ДУИ, Беса, Алијансата и ДПА, математички е лесно пресметливо дека во иднина Македонија ќе има албанска власт врз мнозинството Македонци, или - 20% од населението ќе владее со околу 66% од Македонците и остатокот составен од Турци, Срби, Роми, Власи и Бошњаци. Македонците немаат никакво влијание врз власта на Албанците во општините низ северозападна Македонија, но, затоа Албанците ја држат власта во цела држава. Тоа е цената која е спремен да ја плати Заев и СДСМ за да добие власт. Оваа секако ќе ...
| | веќе видена | слични

На двојните стандарди што ЕУ и САД ги применуваат во Република Македонија очигледно им нема крај. Едно зборуваат во пракса, друго спроведуваат во политиката. Во секоја можна пригода и настан зборуваат силно и гласно дека владеењето на правото, почитувањето на Уставот и на законите, градењето на правна држава, почитувањето на слободите и правата на граѓаните, спроведувањето на уставната демократија се највисоките вредности зад кои секогаш ќе стојат и ќе ги бранат во земјата. Зборуваат за обврската од почитувањето на демократијата, владеењето на правото и човековите права и слободи, а од друга страна целосно се ставени во одбрана на флагрантно кршење на Уставот и на законите во земјата. Целосно се ставени во одбрана на невладеење на правото. За нив се добри оние политичари кои насилно и бескрупулозно го газат македонскиот правен порредок, а не чинат оние кои го почитуваат Уставот и македонските автохтони вредности. ЕУ и САД застанаа во одбрана на кршењето на Уставот, законите, Деловникот на Собранието на РМ. ...
| | веќе видена | слични

Што толку згреши мандатарот за состав на новата македонска влада, Зоран Заев, па официјален Белград веќе со недели кон него истура најтешка вербална артилерија? И како ќе изгледаат односите меѓу двете соседни и, ако не е архаично да се каже, братски земји, ако новата политичка констелација во Скопје предизвика олкав излив на гнев во Белград, а Заев сè уште ја нема ни преземено власта? И во најкратката предисторија на случајот мора да се најде место за фактот дека режимот на Александар Вучиќ ѝ даваше целосна поддршка на владата во заминување на Никола Груевски и ВМРО, и покрај сите нејзини зла, но исто така и фактот дека таа го загуби парламентарното мнозинство. Заев и социјалдемократите беа прикажувани како „продадени души“ и сојузници на злите (големо)Албанци, то ест беа обвинувани дека за да дојдат на власт, спремни се прво да ја разорат сопствената држава, а потоа и „половина Балкан“, вклучувајќи ја и Србија, преку полуфамозната-полуфантомска „Тиранска декларација“. Тоа беше наречено „македонско сценарио“ ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

ВМРО-ДПМНЕ партијата заштитник на криминалот се уште молчи и не кажува кога нивните пратеници кои се обвинети во судски процеси ќе покажат морална одговорност ...
сите 340 | | | веќе видена

Времето во земјава ќе биде поменливо облачно со сончеви периоди и со умерен, во источните делови засилен ветер од југоисточен правец. Попладне ќе има локална ...
сите 272 | | | веќе видена

Претседателот Стево Пендаровски денеска ќе има средба со министерот Никола Димитров. - Претседателот на РС Македонија, Пендаровски, денеска во Вила Водно ќе го ...
сите 242 | | | веќе видена

Големата евровизиска еурофија која за Тамара Товевска траеше повеќе од три месеци, најпосле заврши и тоа со резултат кој ја направи особено горда. Тие денови ...
сите 111 | | | веќе видена

Пратеникот Емил Димитриев даде изјава која ја сметаме за недоследна: Изјава: „Не можам да му одземам нешто што не сум му дал“ [Извор: РСЕ – Виси ...
сите 93 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

За СДСМ, пописот сега не треба ни да се запише во владината програма

Од:
До кого (е-маил):
Порака: