Доналд Трамп повторно ја осиромашува Америка

Дури ни долгогодишните сојузници на САД веќе не може да сметаат дека ќе бидат исклучени од повисоки даноци за увоз на разни производи. Дописникот на ДВ, Даниел Винтер не ја разбира логиката на даночната политика на Трамп Неодамнешните протекционистички закани на Доналд Трамп дека ќе воведе повисоки даноци за клучните сојузници на САД ги збунија економистите. САД имаат масивен дефицит во трговската размена од 461 милијарди евра, што за Трамп е причина за паника поради количеството на кеш кој истекува надвор од земјата за увоз на странски производи. Тој смета дека дефицитот на земјата е знак дека странските партнери ги цедат САД, ускратуваат работни места за обични работници и го попречуваат нивниот економски потенцијал. Вистината изгледа поинаку. Трамп греши во двата случаи, и за тоа што ги обвинува другите земји и за ефектите од големиот трговски дефицит. Наместо тоа САД би требало објаснувањето да си го најдат во сопствениот двор. Ајде да почнеме со основна економија. Ако една земја има потреба да ...
| | веќе видена | слични

Кинескиот суфицит во трговската размена со САД скокнал во првите три месеца од годинава за 19,4 отсто во однос на истиот период минатата година, објави во петокот кинеската трговска управ. Во првото тримесечје од годинава вишокот изнесувал 58,3 милијарди американски долари, покажуваат официјалните кинески податоци. Кинескиот извоз во САД притоа пораснал за 14,8 отсто на годинишно ниво, достигнувајќи 99,9 милијарди долари. Вредноста на увозот, пак, растела малку побавно, за 8,9 проценти, на 41,7 милијарди долари. Се очекува дека зголемувањето на суфицитот дополнителни ќе ги зголеми тензиите во односите меѓу двете водечки економии на светско ниво, коишто минатата седмица разменија закани со воведување царини во вредност од неколку стотици милијарди долари. Така, американската влада минатата седмица објави список од кинески производи, вклучително и машини и лекови, коишто би можеле да бидат царинети поради наводно кинеско крадење на интелектуалната сопственост, во износ од 50 милијарди долари. Кина возврати со ...
| | веќе видена | слични

Кинескиот трговски суфицит во трговијата со САД скокна за 19,4 отсто во првите три месеци од годината во споредба со истиот период oд минатата година. Ова е она што го објавија денес кинеските царински служби, цитирано од страна на светските агенции. Кинескиот трговски суфицит со САД изнесуваше 58,3 милијарди долари во првиот квартал. Извозот на Кина во САД се зголеми за 14,8 отсто на годишна основа на 99,9 милијарди долари. Вредноста на увозот на САД во Кина се зголеми со релативно бавно темпо – 8,9 отсто на 41,7 милијарди долари. Зголемувањето на кинескиот трговски суфицит со САД беше основа на трговските судири во последниве недели помеѓу двете најголеми економии во светот. Минатата недела американскиот претседател Доналд Трамп се закани дека ќе воведе 150 милијарди долари давачки за кинески стоки увезени во САД. Пекинг објави листа на американски стоки во вредност од 50 милијарди долари за увоз и вети дека ќе се бори против „унилатералниот американски протекционизам по секоја цена“.
| | веќе видена | слични
4 копии

Додека САД и Кина секојдневно воведуваат давачки и царини за разни производи, кинеските власти изненадија денеска со најава дека ќе ги укинат царините за увоз на цитостатици. Одлуката била донесена од страна на кинеската Влада, а ќе стапи на сила од 1 мај. Паралелно со овој чекор, Владата решила да го засили правилата за почитување на интелектуалната сопственост. САД и другите развиени држави честопати ја обвинуваат Кина дека ги крши овие правила и илегално фалсификува лекови, софтвер и други производи кои лесно се копираат, а за чиј развој се неопходни сериозни инвестиции.
| | веќе видена | слични

Кина поднесе жалба до Светската Трговска Организација (STO) поради американските такси на производите од челик и алуминиум. Организацијата со седиште во Женева соопшти дека Кина бара рок од 60 дена за консултација со САД со цел решавање на спорот. Ако и двете страни не најдат решение, следен чекор би можел да биде барање од Пекинг повеќе трговските експерти да донесат пресуда. Кина тврди дека царините од 25% за увоз на челик, и 10% за увоз на алуминиум, ги кршат правилата на меѓународната трговија.
| | веќе видена | слични
4 копии

Меѓународниот монетарен фонд е оптимистичен во поглед на економскиот раст, но предупредува на можноста од собирање на темни облаци доколку се продолжи со намалувањето на финансирањето и растот на каматите, изјави челничката на оваа организација Кристин Лагард, пренесува Ројтерс. Во говорот во Хонг Конг таа подвлече дека за глобалната економија најважно е да се спречи протекционизмот и да се обезбеди долгорочен раст. „Историјата не учи дека органичувањата на увозот им штетат на сите, особено на сиромашните корисници“, изјави Лагард фокусирајќи се на трговската војна меѓу САД и Кина. Според неа, доколку се прекршуваат правилата на Светската трговска организација може да дојде до пропаст на колективното правило и долгорочни последици.
| | веќе видена | слични

Откако започнал да се занимава со земјоделството во 1980-та година, секое утрото на фармерот Брент Шол од Илиноис е речиси исто ... будење рано и работа во една од неколкуте згради на неговата свињарска фарма. „Секои осум недели добиваме 1.100 свињи“ вели Шол пред да го активира системот за хранење на свињите. Тој ги храни животните неколку месеци пред да ги продаде. „За една година, продаваме над 6.000 свињи“. Тоа е скап процес која бара интензивен труд - но понекогаш е профитабилен процес, затоа што како што вели Шол, расте странската побарувачка за свинско месо. „Четвртина од моето производство оди некаде во странство“, изјави тој за Гласот на Америка. „Тоа значи дека 25 до 28 проценти од она што го продавам е платено од пари кои доаѓаат од странство.“ Но ваквата продажба е изложена на ризик ако Кина ја примени предложената царина од 25 проценти за американско свинско месо, кое беше предложено како одговор на американските царини за кинески алуминиум и челик. Мал профит Зголемените трговски тензии меѓу ...
| | веќе видена | слични

Директорката на Меѓународниот монетарен фонд предупреди дека глобалниот трговски систем е во опасност од „распарчување.“ Во говорот во Хонг Конг, Кристин Лагард ги повика државите да не се вртат кон протекционизам. Пораката може да се протолкува како забелешка упатена кон Вашингтон по неодамнешните потези за воведување на поголеми царини за увоз на челик и другите производи. Кина одговори со зголемување на царините на производи направени во САД. Некои експерти предупредија од започнување на циклус на воведување на мерки кои може да ескалираат во започнување трговска војна. Лагард вели дека трговијата носи повеќе бенефиции отколку негативни ефекти. Таа рече дека отворената глобална трговија помогнала во драстично намалување на бројот на лица кои живеат во екстремна сиромаштија ширум светот. Лагард и други експерти се согласни дека сите губат кога се водат трговски војни, особено 800 милиони луѓе ширум светот кои, како што вели Светската банка, остануваат да живеат во сиромаштија. Додека коментарите на Лагард ...
| | веќе видена | слични

Кинескиот претседател Кси Џинпинг ветил денес дека ќе ги намали кинеските даноци за увоз на автомобили и ќе ја подобри заштитата на интелектуалната сопственост, што би можеле да бидат отстапки поради ублажување на спорот со САД околу трговијата и технологијата. Во обраќањето на деловната конференција, Кси не го споменал директно својот американски колега Доналд Трамп, ниту трговскиот спор. Тој, меѓутоа, ветил напредок во областите кои се приоритетни за САД, вклучувајќи отворање на кинески банкарски индустрии и поттикнување на увоз. Кси сепак не ги споменал најболните прашања за САД, како што се обврските на странските компании во Кина да отвораат претпријатија на основа на заедничките вложувања, со обврска за пренос на технологии во локалните компании. Кси ја претставил Кина како бранител на слободната трговија и соработка, што е своевиден одговор на барањето на Трамп за рестрикции на увозот и за поповолни трговски договори со САД. "Кинеската врата нема да се затвор и само ќе биде пошироко отворена", рекол ...
| | веќе видена | слични

Кина во Светската трговска организација (СТО) поднела жалба поради американските такси на челични и алуминиумски производи. Организацијата со седиште во Женева денеска соопштила дека Кина побарала 60 дена за консултации со САД со цел да се реши спорот. Ако двете страни не најдат решение, следниот чекор би можел да биде по барање на Пекинг пресудата да ја донесат поголемите трговски експерти. Кина тврди дека царината од 25 осто на увоз на челик и 10 отсто на увоз на алуминиум ги кршат правилата на меѓунардоната трговија.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

 Единствено денеска го информирала СЈО информираше дека отворила боледување на 16 јули, ден по аферата Рекет во која  и беше одземен мобилниот  телефон. Од што ...
сите 793 | | | веќе видена

Од Синдикатот на културата велат дека го чекаат владиното образложение за нејзиното разрешување. Одлуката според нив е изненадувачка, како и тоа дека таа доаѓа ...
сите 88 | | | веќе видена

Турските научници предупредуваат за опасноста од нови силни земјотреси што го загрозуваат Истанбул и реонот на Мраморно море, пишува денеска турскиот весник ...
сите 156 | | | веќе видена

Оперските пејачи Благој Нацоски, Весна Ѓиноска-Илкова, Ирена Кафкалевска и Наде Талевска-Спасовска синоќа на концертот на Охридско лето во црквата „Св. Софија“ ...
сите 92 | | | веќе видена

Коментаторот на Вимблдон, Андреу Кејстл, се нашол на удар на критики бидејќи го кометирал прстенот на Мирка Федерер за време на финалето помеѓу нејзиниот ...
сите 238 | | | веќе видена

Новоизбраниот претседател на Европската комија, Урсула фон дер Лајен побара земјите од ЕУ да и предложат по двајца кандидати за еврокомесар – жена и маж, ...
сите 200 | | | веќе видена

За десетина дена се очекува да бидат сублимирани проценките од штетите што ги предизвика минатонеделното невреме во Преспа и да бидат доставени до владината ...
сите 89 | | | веќе видена

Градоначалникот на Општина Охрид, Константин Георгиевски е уверен дека до следната сесија во февруари Охридскиот регион ќе ја надмине опасноста да биде ставен ...
сите 59 | | | веќе видена

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски нема да се појави на лидерската средба в петок, потврди денеска претседателка на Унијата на жени на партијата, ...
сите 303 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Доналд Трамп повторно ја осиромашува Америка

Од:
До кого (е-маил):
Порака: