ВАЦ бара Керим да соработува со основачите на „Дневник“ и на „Утрински весник“

Сопственикот на Медија принт Македонија, издавач на весниците „Дневник“, „Утрински весник“ и „Вест“, германски ВАЦ бил изненаден од одлуката основачите на овие медиуми да се отстранат од импресумот, дознава „Шпиц“. По писмото со негодување на ваквата одлука што основачите на „Утрински весник“ го испратија директно до централата на ВАЦ во Есен, Германија, според нашите информации, експресно стигнал одговор во кој се вели дека менаџментот на компанијата е изненаден од ваквата интерна одлука на раководните структури во МПМ. Во писмото тие бараат од директорот на МПМ, Срѓан Керим, во најкус можен рок да се состане со нив и да се надмине ова недоразбирање. Дел од основачите ја потврдија оваа информација и велат дека средба ќе биде одржана. Тие се надеваат дека до петок директорот Срѓан Керим ќе најде време да се состане со нив и да се надмине овој неразумен чин. Писмо до централата на ВАЦ ќе испратат и основачите на „Дневник“, Бранко Героски, Миле Јовановски и Александар Дамовски. Одлуката на МПМ од ...
| | веќе видена | слични

Како што неофицијално дознава АЛФА, менаџментот на МПМ, македонска филијала на германскиот медиумски концерн ВАЦ, ги прифатил барањата на трите редакации. Денеска попладне, конечната одлука на уредниците на „Дневник“, „Вест“ и „Утрински“ ќе им ја соопшти управителот на МПМ, Срѓан Керим. Трите печатени медиуми најавија дека ќе протестираат пред управната зграда на корпорацијата доколку одборот на директори реши да прави рационализација на работните места. Според информации на АЛФА, менаџментот на МПМ решил да ги намали трошоци коишто го оптоваруваат неговото работење на друг начин, а не со намалување на бројот на новинари во весниците. Пред состанокот со уредниците, Керим закажал средба и со претставници на самостојниот синдикат на новинари и медиумски работници. Тие вчера застанаа зад своите колеги коишто работат во медиумите на МПМ.
| | веќе видена | слични

Новинари на четирите печатени изданија на „Медиа принт Македонија“ најавија едночасовен штрајк пред седиштето на компанијата во вторник Според информации од редакциите, меѓу новинарите имало незадоволство поради препораките на консултантската куќа „Шиклер“ да се укине „Утрински весник“ или да се трансформира во електронско издание, а во другите три весника да се скрати бројот на вработени, за да се намалат трошоците на МПМ. Било испратено и писмо до директорот Срѓан Керим, во кое биле изнесени забелешките за препораките на „Шиклер“. Новинарите се надеваат дека нема да дојде до штрајкот, односно дека ќе им се исполнат барањата. За своето незадоволство го известиле и седиштето на ВАЦ во Германија, чија фирма-ќерка е МПМ. Од МПМ не ги коментираа овие најави.
| | веќе видена | слични

Овој предлог наишол на жестока реакција кај уредниците и вработените во овие редакции, кои бараат од него да си даде оставка од функцијата до вторник, зашто во спротивно ќе стапат во штрајк. Директорот на МПМ, Срѓан Керим, на уредниците на весниците кои ги издава оваа фирма завчера им соопштил дека сака да го укине „Утрински весник“, а „Дневник“ да го приближи до владејачката ВМРО-ДПМНЕ и да го намали бројот на вработените во овој и во весникот „Вест“, објави вчера А1 телевизија. Според извори на телевизијата, овој предлог наишол на жестока реакција кај уредниците и вработените во овие редакции, кои се побуниле дека доколку Керим не си даде оставка од функцијата до вторник и не си оди од МПМ, тие ќе стапат во штрајк. Вработените новинари и уредници на весниците, вчера на Керим овие ултимативни барања му ги доставиле во писмо. А1 дознава дека Срѓан Керим им соопштил на уредниците дека „Утрински весник“ сака да го ликвидира и да направи портал, чиј главен уредник ќе биде Сашо Дамовски. Притоа тој ...
| | веќе видена | слични

За еден месец во Македонија ќе биде затворен „Утрински весник“ а во останатите изданија на „Медиа Принт Македонија“ - „Дневник“, „Вест“, и „Теа Модерна“ ќе има сериозни намалувања на персоналот, соопшти Телевизијата Алфа. Во „Утрински весник“ ќе бидат отпуштени околу 50 лица, 10 од „Дневник“ и двајца ќе се разделат со својата работа во „Вест“. Одлуката на раководството е предизвикало жестока реакција меѓу вработените и тие се соочуваат со штрајк. Шефот на „Медиа Принт Македонија“ Срѓан Керим ги добил во писмена форма барањата на вработените. Ако тие не бидат усвоени од вторникот вработените почнуваат штрајк, се вели во писмото до Керим. Според „Медиа Принт Македонија“ мерките имаат за цел да ги намалат трошоците и да оптимизираат работата на компанијата. (Крај)
| | веќе видена | слични

Скопје - ВАЦ бара отпуштање на вработени и загаснување на „Утрински весник„, пренесе Телма. Имало неизвесност меѓу вработените во изданијата на Медиа-принт Македонија откако германски ВАЦ ја соопштил идејата за редуцираање на бројот на вработените и за згаснување на Утрински весник. Од редакциите на Дневник, Вест, Утрински весник и Теа-модерна новинарите велеле дека тие не се виновни за влошената финансиска состојба, туку менаџерскиот тим. Покрај тоа, тие потсетувале дека се направени бројни вработувања во менаџерскиот тим, како и за непостоечко он-лајн издание.
| | веќе видена | слични
2 копии

Неизвесност владее меѓу вработените во изданијата на Медиа-принт Македонија откако германски ВАЦ ја соопшти идејата за редуцираање на бројот на вработените и за згаснување на Утрински весник, пренесува националната телевизија „Телма“. Од редакциите на Дневник, Вест, Утрински весник и Теа-модерна новинарите велат дека тие не се виновни за влошената фианснска состојба, туку менаџерскиот тим на чело со Срѓан Керим. Покрај тоа, тие потсетуваат дека се направени бројни вработувања во менаџерскиот тим, како и за непостоечко он-лајн издание. Новинарите сведочат дека им е соопштено дека уредничката политика треба да стане понаклонета кон владата зашто „Македонија е мала земја и на изданијата им е потребно стабилно финансирање“. Постои можност во вторник да биде одржан едночасовен предупредувачки штрајк. Новинарскиот синдикат предупредува дека менаџерскиот тим треба и со нив да разговара и дека Синдикатот треба да биде учесник во решенијата „без оглед дали станува збор за државен, јавен или приватен медиум“. Од МПМ ...
| | веќе видена | слични

Се затвора „Утрински весник“, откази во „Дневник“ и „Вест“, најавен штрајк Затворање на „Утрински весник“ за помалку од еден месец и откази во „Дневник“, „Вест“ и во „Теа Модерна“ ќе изврши компанијата „Медиа принт Македонија“, издавач на некои однајвлијателните дневни весници, објави Алфа телевизија. Според А1 ќе се намалат 50 работни места во „Утрински весник“, 10 во „Дневник“ и две во „Вест“. Информацијата за рационализација, предизвикала жестока реакција во медиумите. На Срѓан Керим, првиот човек на МПМ „денеска ќе му биде врачен ултиматум со барање, одлуката за бркање новинари да биде повлечена и намалувањето на компаниските трошоци да биде направено со рационализација во менаџерскиот тим на МПМ. Доколку не бидат прифатени нивните барања, сите новинари од „Дневник“, „Вест“, „Утрински“ и „Теа“ во вторник ќе одржат предупредувачки штрајк пред управната зграда на компанија“ пренесе телевизијата. Непопуларната одлука доаѓа по сугестија на консултанската компанија „Шиклер“, со цел намување на трошоците. ...
| | веќе видена | слични

Скопје, 10 март – Еден од најтиражните весници во земјава „Утрински весник“ за еден месец ќе згасне, а ќе бидат отпуштани новинари и од другите три весници под капата на МПМ, „Вест“, „Дневник“ и „Теа модерна“. Затворањето на весникот ќе биде направено заради намалување на буџетот на МПМ за весниците во нејзина сопственост во Македонија, но Срѓан Керим, првиот човек на фирмата во земјава, не сака да ги кометира „внатрешните одлуки“. Портпаролот на МПМ, Ана Здравсковска, за „Алфа тв“ телефонски кусо одговорила дека тоа се внатрешни одлуки на компанијата и дека не треба за тоа да се интересираат другите медиуми. Од Синдикатот на новинарите, велат дека ќе се обидат на секој начин да ги заштитат своите членови и колеги доколку дојде до примена на такви драстични мерки во четирите медиуми. „Работодавачот не нема информирано дека постои некаква одлука за рационализација, иако неофицијално за тоа се зборува. Tака она што сега можеме да го кажам е дека вработените во „Утрински весник“, „Дневник“, „Вест“ и дел од ...
| | веќе видена | слични

Нов атак врз новинарството. На удар се „Дневник“, „Вест“, „Утрински“ и „Теа Модерна“. Според одлуката што Срѓан Керим ја донесол по сугестија на консултанската компанија „Шиклер“, МПМ мора да ги намали трошоците. Товарот треба да го понесат новинарите во четирите весниците. Кратења на работни места ќе има во „Дневник“, „Вест“ и во „Теа Модерна“ а најрадикален потег му се заканува на „Утрински“. Овој весник ќе излегува уште помалку од еден месец. Од средината на април, редакцијата ќе згасне, а пеесетина новинари кој стојат зад овој бренд ќе останат на улица. Информацијата за рационализација, предизвикала жестока реакција во медиумите кои се под чадорот на МПМ. По серијата редакциски состаноци се најавува радикализација на отпорот против Керим и против раководството на МПМ. Денеска ќе му биде врачен ултиматум со барање, одлуката за бркање новинари да биде повлечена и намалувањето на компаниските трошоци да биде направено со рационализација во менаџерскиот тим на Медиа Принт Македонија. Доколку не бидат ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Министерката за туризам, Елена Кундура, иако важи за една од најубавите средновечни жени во Грција синоќа пред полноќ беше известена дека е исклучена како член ...
сите 556 | | | веќе видена

Генералниот секретар на ВМРО-ДПМНЕ, Игор Јанушев, соопшти дека партијата денеска поднесува кривични пријави против претседателот на Собранието, Талат Џафери, ...
сите 344 | | | веќе видена

“Очекувајте пукање од сите топови...“Поради моменталната медиумска афера во која се наоѓа, поедини медиуми го довеле во прашање настапот на Јелена Карлеуша на ...
сите 159 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

ВАЦ бара Керим да соработува со основачите на „Дневник“ и на „Утрински весник“

Од:
До кого (е-маил):
Порака: