Концерт на Најџел Кенеди на „Охридско лето“

Концертот на светски познатиот виолинист Најџел Кенеди денес е на програмата на фестивалот „Охридско лето“. Светскиот виртуоз на виолина, Најџел Кенеди, е еден од најпознатите класични виолинисти на сите времиња, но истовремено и врвен џез-музичар, импровизатор и одличен шоумен. Познатиот музичар за прв пат ќе настапи во музичката програма на „Охридско лето“, и воопшто, во Македонија. Според зборовите на Гордана Јосифова-Неделковска, селектор на музичката програма на „Охридско лето“, Најџел Кенеди ќе биде „еден од уметниците коишто ќе го одбележат 51-то издание на фестивалот“. Едновремено, Најџел Кенеди е најпродаваниот класичен виолинист на сите времиња и има снимено десетици концерти со музика од класични композитори кои важат за најпродавани, меѓу кои се Бах, Бетовен, Берг, Брамс, Менделсон, Сибелиус, Чајковски и Валтон. Познатиот музичар е единствен по тоа што, покрај класичното свирење на виолина, е и одличен џез-музичар, кој со својот „Најџел Кенеди бенд“ го обиколува целиот свет и приредува концерти ...
| | веќе видена | слични

Светски познатиот виртуоз и еден од најпродаваните класични виолинисти на светот, маестро Најџел Кенеди, во саботата вечер настапи на „Охридско лето“ Ѕвезден викенд на „охридско лето“ Неспорниот талент и виртуозната техника, но и особениот шарм на Кенеди им понудија незаборавна вечер за вљубениците во класичната музика, но и во џезот. - Ние, музичарите, сме привилегирани да го работиме она што го сакаме. Оттаму и нашата обврска на сите оние што работат нешто друго, барем тие неколку часа што ќе ги одвојат за музика, да им ги направиме што попријатни - рече Кенеди во пресрет на настапот. Ексклузивниот гостин на фестивалот, инаку страстен навивач на фудбалскиот клуб Астон Вила, во Охрид се појави во оригинален дрес на англискиот фудбалски клуб. - Мошне сум возбуден што сум тука. Првпат сум во Македонија, но познавам дел од музиката од ова поднебје, некои прекрасни песни што се пренесувале низ генерациите - рече Кенеди. За себе рече дека имал голема среќа што можел да учи од Јехуди Мењухин и Стефан Грапели, ...
| | веќе видена | слични

Охрид - Со одлична музика, актерство и смисла за сценски настап, но и со охридска вода и скопско пиво, еден од водечките виртуози во светот и едно од најзначајните музички имиња во британската историја, воопшто, виолинистот Најџел Кенеди, го исполни вчеравечер просторот пред „Света Софија“. Кенеди ја воодушеви, ја внесе во својот концерт и својата претстава за музицирање бројната публика, која и со пристојната цена за наши прилики, карта од 1.000 денари, го исполни предворјето, околните простори - надвор од гледалиштето, терасите на соседните домови. Во првиот дел Кенеди сам го свиреше, како што рече, „тешкиот Бах“, барајќи помош од публиката, додека во вториот дел, заедно со својот бенд изведе неколку парчиња од Фатс Волер, а за крај одбра еден чардаш, но и прекрасна обработка, негов аранжман на македонските народни бисери: „Ајде Јано“ и „Јовано, Јованке“. Најџел Кенеди ги освои срцата на публиката и со неколкуте научени зборови на македонски јазик. Охриѓани, пак, посебно го прифатија и со тоа што ...
| | веќе видена | слични

Спектакуларен концерт одржа најпродаваниот светски виолинист Најџел Кенеди завчеравечер, во рамки на фестивалот Охридско лето. Шоумен на сцена, виртуоз на виолина, посебен во својот однос на сцената Со уникатен талент и шарм врвниот виолинист Најџел Кенеди ја освои публиката во предворјето на црквата "Света Софија". Два и полчасовно уживање во амбиентално и елегантно музицирање, испреплетено со класиката на Бах и џезот на Фатс Волер. Концерт кој долго ќе се памети. Публиката доживеа една незаборавна вечер. Вистинска шоу-програма со спонтан, шеговит и пријателски однос, надополнет со необичниот музички талент, врвниот виолинист направи магичен спој на музиката и публиката. "Чест е да се настапи пред ваква публика која знае да ја слуша музиката. Се гледа дека музиката ја имате во вашите срца", рече Кенеди. Кенеди и неговото своето трио ги почестија присутните со сплет на музика од Балканот, а ја изведоа и познатата "Јовано, Јованке". Се свиреа и "Ајде, Јано, коло да играмо" и унгарски чардаш. Публиката, пак, ...
| | веќе видена | слични

КОНЦЕРТ ЗА ПАМЕТЕЊЕ НА ОХРИДСКО ЛЕТО Публиката остана без здив од вистинското големо шоу на големиот уметник, светски познатиот виолинист, а тој сцената ја напушти презадоволен од приемот и од вниманието на публиката Вистинско музичко уживање и незаборавно шоу приреди врвниот светски виолинист Најџел Кенеди, на концертот, завчеравечер во Охрид, во предворјето на „Света Софија“. Публиката беше импресионирана од неговите беспрекорни изведби на виолина и спонтаниот однос на сцената, па со големи овации го награди извонредниот уметник. Концертот го следеа и претседателот Ѓорге Иванов, со сопругата, министерката за култура Елизабета Канческа - Милевска, преставници на бизнис елитата и други. Посетителите како да не дишеа кога тој ги свиреше двете партити на Бах. Кенеди беше презадоволен од вниманието што го доби, се заблагадори и рече дека е реткост е да свириш за внимателна публика. - Ми претставува навистина голема чест да свирам за ваква публика, која тивко и со толку големо внимание ме слушаше. Со ова гледам ...
| | веќе видена | слични

Ладното ветре по пеколниот охридски ден и преполната Света Софија како да го понесоа британскиот виртуоз на виолина, Најџел Кенеди да одржи маестрален настап во рамките на 51-то издание на фестивалот „Охридско Лето“. Кенеди кој важи за еден од најценетите и најбараните музичар на денешницата и кој за прв пат настапи на фестивалот, пред публиката се претстави со дека на Бах и американскиот џез музичар Фатс Волер. Најџел Кенеди е најпродаваниот класичен виолинист на сите времиња и има снимено десетици концерти кои важат за најпродавани, меѓу кои се Бах, Бетовен, Берг, Брамс, Менделсон, Сибелиус, Чајковски и Валтон. Кенеди е единствен по тоа што, освен класичното свирење на виолина, е и одличен џез музичар кој со својот „Најџел Кенеди бенд“ го обиколува целиот свет и приредува концерти кои прераснуваат во вистинско шоу и спектакл. Неговиот настап на фестивалот „Охридско лето“ беше со комбинирана програма од класична и џез музика. Во првиот дел уметникот свиреше соло Бах, а во вториот се претстави со извонредни ...
| | веќе видена | слични

Најџел Кенеди, најпродаваниот светски виолинист, вчера вечер одржа концерт во предворјето на Св. Софија, во рамки на фестивалот Охридско лето. Екстравагантниот Кенеди изведе дела од Бах и американскиот џез музичар Фатс Волер. Најпродаваниот светски виолинист настапи во Охрид Најџел Кенеди зад себе има исклучително успешна 25-годишна кариера во која настапувал со најдобрите светски оркестри и диригенти, како и на бројни јавни и приватни концерти. Неговата студиска изведба на „Четирите годишни времиња“ од Вивалди е внесена во Гинисовата книга на рекорди со продадени над два милиони примероци. OhridNews фото: Емилио
| | веќе видена | слични

Облечен во маичка, пантолони и патики, во раката со дрес од англискиот прволигаш “Астон Вила“ - како момче кое тргнало на натпревар, во овој темпераментен, ведар лик, никој не би го препознал големиот виолинист Најџел Кенеди. Со широка насмевка, неспосреден, пријателски расположен пред полноќ се симна од претседателскиот апартман во “Инекс Горица“ на прес конференцијата, приредувајќи вистинско шоу за новинарите. 10- минутната свирка посака да ја круниса со бакнеж. Овој 55 годишен шоумен е познат по својот специфичен настап. “Се трудам - вели музиката да ја почувствува секој, да не спои, како едно семејство“. - Вечера ќе ги свирам Бах и Волер - приватно не знам што правеле, едниот имал 30 деца, другиот пиел џин како вода, но создале фантастична мизика која ќе ја отсвирам на многу поинтимен начин тука. Виолината е прекрасен инструмент, меѓу срцето и умот, онаму од каде што извира гласот виолината и свири и пее. Супер, а можеш и да ја носиш во авион - рече тој. Вечерва во предворјето на Света Софија, ќе свирам ...
| | веќе видена | слични

Спортски облечен, опуштен и расположен, најпродаваниот светски виолинист, Најџел Кенеди на прес конференцијата што се одржа во невообичаен термин, синоќа пред полноќ, на терасата на хотелот „Инекс Горица“ приреди вистинско шоу... Спортски облечен, опуштен и расположен, најпродаваниот светски виолинист, Најџел Кенеди на прес конференцијата што се одржа во невообичаен термин, синоќа пред полноќ, на терасата на хотелот „Инекс Горица“ приреди вистинско шоу за медиумските претставници. Тој имаше проба со својот бенд пред телевизиските камери, најавувајќи незаборавно шоу на концертот што вечерва со почеток во 21 часот ќе се одржи во предворјето на Св. Софија. Настапите на Кенеди се непосредни и полни со изненадувања за публиката со која тој сaка да комуницира. Вели дека тоа е негов стил затоа што, како што истакна, музиката не им припаѓа само на тие кои ја изведуваат. Загревање на бендот -Понекогаш нема доволно контакт помеѓу изведувачот и публиката кога се свири класична музика, ...
| | веќе видена | слични

Останато

ВМРО-ДПМНЕ партијата заштитник на криминалот се уште молчи и не кажува кога нивните пратеници кои се обвинети во судски процеси ќе покажат морална одговорност ...
сите 234 | | | веќе видена

Пратеникот Емил Димитриев даде изјава која ја сметаме за недоследна: Изјава: „Не можам да му одземам нешто што не сум му дал“ [Извор: РСЕ – Виси ...
сите 159 | | | веќе видена

Народна партија на Австрија (ОВП) на канцеларот Себастијан Курц веројатно е јасен победник на денешните избори за Европскиот парламент, покажува прогнозата на ...
сите 142 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Концерт на Најџел Кенеди на „Охридско лето“

Од:
До кого (е-маил):
Порака: