Рупер Мардок објави извинување во седум весници

2 копии

Медиумскиот магнат Руперт Мардок денес се извини за прислушкувањето на телефоните во кои се вмешани новинарите на неговиот весник „News of the world“, чии што двајца уредници поднесоа оставка поради скандалот. Во седум британски дневни весници Мардок денес објави огласи на цели страници со порака „Жал ми е“. “Жал ни е поради делата кои ги сторивме. Исклучително ни е жал поради страдањата на тие кои беа засегнати и погодени од приказните. Жалиме бидејќи не дејствуваме бргу за да ги востановиме работите,“ пишува во извинувањето. Мардок вчера ја прифати оставката на Ребека Брукс, извршната директорка на компанијата „News International“, британски огранок на корпорацијата „News corporation“ која беше издавач на лондонскиот таблоид. Оставка потоа поднесе и Лес Хинтон, извршен директор на „Dow Jones“ и претседател на компанијата „News international“ во период од 1995 до 2007 година. Извинувањето потпишано од Мардок објавено е во неговите весници "The sun" и "Times", но и во конкурентните "Daylu mail", "Daylu ...
| | веќе видена | слични

Скандалот со прислушување во Велика Британија добива се‘ поголеми размери. Оставка поднесе првиот човек на Скотланд јард. Под притисок е и премиерот Дејвид Камерон. Шефот на британската полиција Пол Стивенсон поднесе оставка на функцијата поради сомневањата дека е поврзан со поранешниот уредник на весникот „Њуз оф д Ворлд“, Нил Волис. Медиумите јавија дека Стивенсон престојувал во луксузен хотел, на сметка на Волис. Ребека Брукс, првата соработничка на медиумскиот магнат, Руперт Мардок денеска беше пуштена од притвор со кауција, по вчерашното апсење под сомневање за коруптивни зделки додека била на чело на корпорацијата. Стивенсон „ја носи водата на воденицата за оставка“ на Камерон Најновиот развој на настаните ја стави во фокус на вниманието британската влада, пред се‘ премиерот Дејвид Камерон. Досега на Камерон вешто му успеваше да се претстави како човек кој сака разјаснување на состојбите и обнова. Дел од тоа беше контроверзната одлука да го назначи за портпарол на владата Енди Коулсон, поранешен ...
| | веќе видена | слични

Британскиот премиер Дејвид Камерон изјави денеска дека ќе им се обрати на пратениците во Долниот дом, околу скандалот со прислушувањето и подмитувањето на полицијата од страна на новинари на „Њуз оф д Ворлд“. Решението, премиерот уште еднаш да даде специјална изјава за целиот случај доаѓа по барањето на лидерот на лабуристите Ед Милибанд за специјална сесија на Парламентот околу скандалот. Зборувајќи на прес -конференција во Преторија, каде се наоѓа во дводневна посета на Јужна Африка, премиерот Камерон се заложи за детална истрага за случувањата во веќе згаснатиот неделник „Њуз оф д Ворлд“ и компанијата „Њуз Интернешенел што го издаваше, без разлика до каде таа треба да оди. Обраќањето во Долниот дом ќе го направи в среда, еден ден по сослушувањето на Руперт Мардок, неговиот син Џејмс и на Ребека Брукс, доскорешен главен директор за печатени медиуми во компанијата, во парламентарната комисија за култура, медиуми и спорт. Камерон и понатаму е под силен притисок од опозицијата во врска со одлуката да го ...
| | веќе видена | слични

Скандал Поранешниот извршен дирекот на британскиoт дел од медиумската империјa на Руперт Мардок, Ребека Брукс, е пуштена од затвор со кауција. Таа беше притворена вчера за нејзината улога во скандалот со прислушкувањето и за корупција. Брукс од својата функција се повлече во петокот. По откривањето на скандалот, таблоидот „Њуз оф д ворлд“ престана да се печати“. Руперт Мардок и јавно се извини што еден од неговите медиуми прислушкувал стотици познати личности, политичари, новинарски ривали, британски војници и убиени тинелџери. Шефот на британската полиција, Пол Стивенсон, си поднесе оставка по скандалот со прислушкување телефони. Британскиот премиер Дејвид Камерон изјави дека скандалот длабоко ја нарушил и довербата на јавноста во полицијата.
| | веќе видена | слични
3 копии

Прислушување Поради скандалот со прислушувањето на мобилни телефони на новинарите на „Њуз оф д Ворлд“, како и поради тврдењата за поткупот на полицајци за добивање информации, комесарот на Скотланд Јард Пол Стивенсон, кој што е највисок полициски функционер во Велика Британија, поднесе оставка. Стивенсон поднесе оставка под притисок на британската опозиција, откако беше осомничен за поврзаност со Нил Волис, поранешен уредник на сега веќе згаснатиот весник на мардоковата медиумска империја. Волис минатата недела беше уапсен од полицијата во врска со скандалот. Полицискиот комесар Стивенсон беше поврзуван со Волис, бидејќои го ангажирал за надворешен советник поранешниот уредник на „Њуз оф д Ворлд“, кој сега работи за една ПР агенција. Освен тоа Стивенсон на почетокот од оваа година прифатил пет недели да престојува во едно луксузна бања, каде Волис бил ПР советник. Во соопштението за медиумите, шефот на британската полиција изјави дека си заминува од функцијата во обид да се прекинат спекулациите и ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Поранешната шефица на „News international“, Ребека Брукс, која беше уапсена поради аферата со прислушување во Велика Британија, е повторно на слобода по платена кауција. На крајот на октомври, Брукс мора повторно да се јави во полициска станица во Лондон, соопштија властите. Брукс е во центарот на скандалот со прислушување на говорни телефонски сандачиња од страна на вработени во весникот „News of the world“, кој во меѓувреме престана да излегува од печат. Таа порано беше главен уредник на весникот, а беше и десна рака на издавачот Руперт Мардок. Во аферата, во меѓувреме, се вмешани и политичари и други официјални лица. Шефот на Скотланд Јард, Пол Стивенсон , се повлече од функцијата. Скотланд Јард е обвинет дека и покрај тоа што постоеле укажувања за прислушување против „News of the world“ скандалот не бил разоткриен.
| | веќе видена | слични
3 копии

Извршната директорка на британската компанија “Њуз интернешнл“, во сопственост на медиумскиот магнат Руперт Мардок, Ребека Брукс е ослободена со кауција, откако доцна вечерта беше уапсена поради обвиненијата дека нејзиниот весник прислушкувал телефонски разговори. “Можам да потврдам дека Ребека е пуштена доцна синоќа и дека плати кауција за да излезе“, изјавил нејзиниот портпарол Дејвид Вилсон. Скотланд јард неодамна соопшти дека ја уапси Ребека Брукс поради наводното обвинение за корупција и прислушкување на телефонски разговори. “Малку пред полноќ Брукс плати кауција за да се појави во лондонската полиција кон крајот на октомври“, се наведува во соопштението на полицијата. Брукс беше уапсена доцна синоќа и испрашувана 12 часа за прислушкувањето и плаќањето на полицајците за доверливи информации кои ги организирал таблоидот “Њуз оф д ворлд“. Брукс пред три дена поднесе оставка на функцијата извршен директор на весникот “Њуз интеренешнл“ и доброволно се согласи да се појави пред комисијата на ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Британскиот премиер Дејвид Камерон ќе ја скуси својата официјална посета на Африка поради скандалот околу британскиот весник News of the World, пишува во понеделникот Guardian. Посетата на Дејвид Камерон на Африка ќе трае два дена, иако претходно беше објавено дека работната посета на британскиот премиер ќе трае четири дена. Камерон ќе ја посети Јужна Африка, каде ќе биде презентирана идејата за африканските слободни трговски зони, а исто така ќе ја посети и Нигерија. Потоа Камерон се враќа во Велика Британија за лично да ја надгледува истрагата во случајот на прислушување познати личности од страна на новинарите на весникот News of the World. Првично, покрај посетите на Јужна Африка и Нигерија, Камерон требаше да ги посети и Руанда и Судан. Издавачката куќа News International (дел од медиумската корпорација News Corp) на американскиот медиумски магнат Руперт Мардок, се најде под жестоки критики во врска масовното прислушување познати личности за добивање сензационални стории. Како последица од скандалот, ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Поранешната директорка на британскиот весник “Њуз интернешнл“ Ребека Брукс била уапсена под обвинение дека нејзиниот весник прислушкувал телефонски разговори, соопштил нејзиниот портпарол Дејвид Вилсон. “Ребека имаше закажан разговор со полицијата на кој таа самоволно отиде. Таа беше уапсена кога отиде во полициската станица“, изјавил Вилсон. Весникот “Њуз интернешнл“ е дел од корпорацијата “Њуз корп“ на медиумскиот магнат Руперт Мардок. Ребека Брукс во вторник ќе се појави пред Комисијата за медиуми во британскиот парламент, кога би требало да се изјасни за тоа дали знаела или не за прислушкувањето на телефонските разговори, што сега го негира.
| | веќе видена | слични
4 копии

Лондон, 18 јули 2011 (МИА) - Комесарот на Скотланд Јард Пол Стивенсон, највисокиот полициски функционер во Велика Британија, поднесе неочекувано оставка, поради скандалот со прислушувањето на мобилната телефонија на новинарите на „ Њуз оф д Ворлд “, како и поради тврдењата за поткупот на полицајци за добивање информации, јави дописникот на МИА од Лондон. Стивенсон поднесе оставка под притисок на британската опозиција, откако беше осомничен за поврзаност со Нил Волис, поранешен уредник на сега веќе згаснатиот весник на мардоковата медиумска империја. Волис минатата недела беше уапсен од полицијата во врска со скандалот. Полицискиот комесар Стивенсон беше поврзуван со Волис, бидејќои го ангажирал за надворешен советник поранешниот уредник на „Њуз оф д Ворлд“, кој сега работи за една ПР агенција. Освен тоа Стивенсон на почетокот од оваа година прифатил пет недели да престојува во едно луксузна бања, каде Волис бил ПР советник. Во соопштението за медиумите, шефот на британската полиција изјави дека си заминува ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Австралиецот Брентон Тарант, кој е осомничен за напад врз две џамии во Нов Зеланд и за убиство на 50 лица, во април 2016 година престојувал во Словенија. Ова ...
сите 278 | | | веќе видена

Пораката за нас е јасна, вели генералнот секретар на ГРОМ, Виктор Цветковски, кој во синоќешното гостување на „Отворено“ на Алфа го коментираше апсењето и ...
сите 231 | | | веќе видена

Охрид, 22. март 2019 (ИНПРЕС) – Времето денес ќе биде сончево со мала до умерена облачност. Ќе дува слаб до умерен ветер од северeн правец. Максималната ...
сите 184 | | | веќе видена

Белата куќа отфрли барања на конгресмени од Демократската партија да им бидат доставени информации за разговорите на американскит претседател Доналд Трамп и ...
сите 104 | | | веќе видена

Лаги и клевети се тврдењата дека нејзиниот татко монтирал процеси додека бил на власт како министер за внатрешни работи и како директор на БЈБ,тврди за ТВ21, ...
сите 100 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Рупер Мардок објави извинување во седум весници

Од:
До кого (е-маил):
Порака: