Вечерва и утре пороен дожд и ветер

4 копии

Пороен дожд проследен со засилен ветер и пад на температурите за десетина степени, најавува за вечерва и за утре Управата за хидрометеоролошки работи. Влажната и нестабилна воздушна маса од Медитеранот што ќе ја зафати Македонија ќе предизвика изобилни врнежи од дожд кои наместа ќе бидат и над 30 литри на квадратен метар, особено во западните и југозападните делови од земјата. Ќе дува умерен, а повремено и засилен југоисточен ветер. Метеоролозите предупредуваат и на можна појава на град. Утре ќе има и значителен пад на температурите. Се очекува максималната температура да достигне до 22 степена. Врнежите од дожд ќе продолжат и в петок, но со послаб интензитет. Од викендот следува период на стабилно и потопло време.
| | веќе видена | слични

Следува период на претежно сончево и топло време , по одделни котлини со услови за појава на слаба утринска магла. Од вторник подрачјето на Македонија ќе биде под влијане на топлол бран од Медитеранот. Времето ќе биде доста топло за овој дел од годината.
| | веќе видена | слични

Според прогнозата на синоптичарите, наредната седмица во Охрид не очекува топло и стабилно време проследено со постепен пораст на температурата на воздухот. Максималната температура ќе се движи од 26 до 30 степени, а најтопло ќе биде во четврток и петок. Минималната температура ќе биде од 15 до 20 степени целзиусови.
| | веќе видена | слични
2 копии

Метеоролозите за во недела во Македонија најавуваат сончево време со слаб до умерен ветер од југоисточен правец. УВ индексот ќе изнесува 6. Минималната температура ќе се движи од седум до 16 степени, а максималната ќе биде во интервал од 22 до 30 степени. Во наредните денови времето ќе биде претежно сончево и топло. /
| | веќе видена | слични
17 копии

Времето во Македонија ќе биде сончево со слаб до умерен ветер од југоисточен правец. Утринската температура ќе биде во интервал од седум до 16, а дневната од 23 до 30 степени. Во Скопје ќе биде сончево со слаб југоисточен ветер. Утринската температура ќе се спушти до 12, а дневната ќе достигне до 27 степени. УВ-индексот ќе биде 6. Следува период на претежно сончево и топло време, по одделни котлини со услови за појава на слаба утринска магла.
| | веќе видена | слични

Времето денеска ќе биде сончево со мала до умерена локална облачност. Ќе дува слаб, долж Повардарието умерен ветер од северозападен правец. Максималната температура ќе биде во интервал од 21 до 29 степени. УВ-индексот ќе биде 6. Следува период на претежно сончево и топло време, по одделни котлини со услови за појава на слаба утринска магла. Од вторник подрачјето на Македонија ќе биде под влијане на топлол бран од Медитеранот. Времето ќе биде доста топло за овој дел од годината. Еве какво ќе биде времето наредната недела: Оцени ја веста
| | веќе видена | слични
2 копии

Со прилично свежо, но сончево утро го започнавме вториот ден од викендот. Сосема мала облачност утринава има во поречкиот крај, но со тенденција на брзо расчистување. Температурата утрово во добар дел од земјава се спушти на вредности околу 10 °С. Потопло беше само во гевгелиско-дојранскиот крај, над 15°С. Сепак, според Метеопро , денешниот ден ќе биде потопол од вчерашниот. Максималната вредност на температурата во југоисточниот крај може да достигне вредности околу 31°С, а во котлините во северниот регион околу 28°С. Малку посвежо ќе биде во југозападниот крај. Таму температурата ќе има вредности помеѓу 25°С и 28°С.
| | веќе видена | слични

Времето во Македонија ќе биде сончево со слаб до умерен ветер од југоисточен правец. Времето во Македонија ќе биде сончево со слаб до умерен ветер од југоисточен правец.Утринската температура ќе биде во интервал од седум до 16, а дневната од 23 до 30 степени.Во Скопје ќе биде сончево со слаб југоисточен ветер.Утринската температура ќе се спушти до 12, а дневната ќе достигне до 27 степени. УВ-индексот ќе биде 6. Следува период на претежно сончево и топло време, по одделни котлини со услови за појава на слаба утринска магла.
| | веќе видена | слични

Според прогнозата на Управата за хидрометеоролошки работи времето во Македонија денеска ќе биде сончево со слаб до умерен ветер од југоисточен правец.Дневните температури ќе бидат од 23 до 30 Целзиусови степени во јужниот дел од земјата. УВ индексот ќе биде 6.Во Скопје ќе биде сончево со слаб југоисточен ветер и максимална дневна температура до 27 степени.И наредните денови времето ќе биде сончево и топло, по одделни котлини со услови за појава на слаба утринска магла.
| | веќе видена | слични
2 копии

Летото се враќа . Претежно сончево време со мала до умерена облачност се очекува во текот на денешниот ден. Долж Повардарието ќе дува умерен северен и северозападен ветер. Утринската температура ќе се движи од 12 до 19, а дневната од 21 до 27 степени. Летото се враќа и во Скопје. Денес во главниот град времето ќе биде претежно сончево со умерен северен ветер. Утринската температура ќе се спушти до 17, а дневната ќе се искачи до 25 степени. За време на викендот максималната температура ќе достигне до 28 степени. Летото се враќа, кон средината на неделата темепартурите до 30 степени Во наредните денови ќе преовладува претежно сончево време со постепен пораст на дневните температури. Особено топло се очекува кон средината на наредната седмица кога наместа дневните температури ќе се искачат и над 30 Целзиусови степени. УВ-индексот во наредните денови ќе има вредност 6.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Владата на СДСМ повторно удира по џебот на граѓаните. Прогресивниот данок кој го наметнува однародената и криминална власт, негативно влијае врз бизнисот и ...
сите 174 | | | веќе видена

Дали процесот за името е пред нова пречка – што значи изјавата на екс-министерот Никос Коѕијас дека нацрт-амандманот на членот 49 од Уставот, предложен од ...
сите 158 | | | веќе видена

Каков ќе биде ефектот на даночната реформа, односно прогресивниот данок ќе се види на долг рок. Не мора да значи дека повисоките даноци ќе се одразат добро или ...
сите 173 | | | веќе видена

СЈО има одврзани раце до крај да го истера случајот „Империја“, односно по отворената истрага набрзо можат да поднесе и обвинение, бидејќи не им е истечен ...
сите 214 | | | веќе видена

По трагичната гостиварска случка, кога бегајќи од куче скитник младата Џејха Меџити заврши во водите на Вардар и се удави, се огласи и Ветеринарната комора на ...
сите 73 | | | веќе видена

Поради службено отстуство на претседателот на Судечкиот совет Оља Ристова, рочиштето за предметот „Титаник 3“ на Специјалното јавно обвинителство е одложено за ...
сите 70 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Вечерва и утре пороен дожд и ветер

Од:
До кого (е-маил):
Порака: