Има ли врска со името: Ќе се менува законот за референдум


5 копии

Поради неусогласенот на постојниот текст на Законот за референдум и други облици на непосредно изјаснување на граѓаните, со текстот на Изборниот законик и Законот за судови, Министерството за правда на Единствениот национален електронски регистар на прописи, објави дека се потребни законски измени. Во целта на предлог-законот пишува дека измените се потребни поради „надминување на постојните проблеми поради неусогласенот на законското решение со Изборниот законик и Законот за судовите“. Јавна расправа не е предвидена. Временската рамка за предлог-законот треба да се донесе најдоцна до 31 јануари
| | веќе видена | слични

Во екот на обидите за премостување на деценискиот јаз меѓу Македонија и Грција, едно од најзначајните прашања кое ја дели јавноста е и потребата за распишување референдум за евентуалното решение. Безмалку сите македонски политички партии во своите изборни програми, во сегментот посветен на овој проблем, предвидуваат консултација со своите сограѓани. Но, како владејачките коалиции во двете земји оптимистички се доближуваат до компромис, од истиот се чини се оддалечуваат обичните луѓе. Оттаму и стравот од изјаснување на јавноста за ова исклучително значјно прашање, кое би можело да им пресуди на вонредните усилби на властите во Скопје и во Атина, нескромно поддржани од дел од меѓународната заедница. Друго прашање е дали со оваа динамика на разговори и преговори ќе стигнеме да организираме референдум кој би имал ефект на договореното. Министерството за правда се обиде на мала врата да протурка измени во Законот за референдум, но се повлече од идејата да интервенира по скратена постапка по реакциите во јавноста, ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Министерството за правда се откажа од намерата да го менува законот за референдум.. Иницијативата за промена на законот првин ја објави на единствениот електронски регистар на прописи ЕНЕР, па за кратко го повлече предлогот.. Во телефонски разговор за Сител, Заменик министерот за правда, Оливер Ристовски, изјави дека постапката била сопрена по бурните реакции на јавноста.. Дополнително објасни дека најавените измени не предвидувале драстични промени туку само технички измени за усогласување на дел од членовите на постојниот закон со Изборниот законик и законот за судовите.. Во писменото известување од правда испратено како објаснување се наведува дека со измените ќе се надминат одредени застарени решенија.. „Со предложените измени во Законот за референдум и други облици на непосредно изјаснување на граѓаните се врши уредување на прашања кои се од значење за практичното спроведување на законот и техничко доуредување на текстот на истиот“ се вели во известувањето од Министерството за правда. Според ...
| | веќе видена | слични

Од Министерството за правда посочуваат дека Измените на Законот за референдум се прават со цел усогласување со Изборниот законик а по бурната реакција на социјалните мрежи и во јавноста Владата реши да го повлече предлогот за измени кој беше објавен утринава и на страницата на ЕНЕР. Имено, од Министерството за правда потенцираат дека со предложените измени во Законот за референдум и други облици на непосредно изјаснување на граѓаните, се врши усогласување на законскиот текст со Изборниот законик и се напуштаат односно надминуваат одредени застарени решенија при што ги демантираат информациите на дел од порталите по објавувањето на законот на Единствениот национален регистар на прописи (ЕНЕР). Законот за референдум и други облици на непосредно изјаснување на граѓаните е донесен во септември 2005 година, a Изборниот Законик во март 2006 година, потестува Министерството. - Во предложените измени на член 1, член 2, член 3 и член 4 од Законот за референдум и други облици на непосредно изјаснување на граѓаните се ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Министерството за правда се премисли. Од Единствениот електронски регистар на прописи (ЕНЕР) ја тргна иницијативата за промена на Законот за референдум и другите облици на непосредно изјаснување на граѓаните кое беше објавено вчера. Од Министерството за правда попладнево испратија „демант“, во кој воопшто не се демантира претходно објавената информација од „Макфакс“ , туку се појаснува за какви законски измени станува збор. Во соопштението на Министерството пишува дека со измените кои се бараат се усогласува Изборниот законик. „Со предложените измени на Законот за референдум и други облици на непосредно изјаснување на граѓаните се врши усогласување на текстот на Законот со Изборниот законик и се напуштаат, односно надминуваат одредени застарени решенија, од причина што Законот за референдум и други облици на непосредно изјаснување на граѓаните е донесен во септември 2005 година, a Изборниот законик во март 2006 година“, пишува во соопштението. На крајот од соопштението повторно се додава: „Нагласуваме дека ...
| | веќе видена | слични

Претходно, по информациите во дел од медиумите и објавата на предложените законски измени на Единствениот национален регистар на прописи (ЕНЕР)  Министерството за правда  соопшти дека  тие се вршат заради усогласување со Изборниот Законик и за напуштање односно надминување на одредени застарени решенија. Наведоа дека Законот за референдум и други облици на непосредно изјаснување на граѓаните е донесен во септември 2005 година, a Изборниот Законик во март 2006 година. - Во предложените измени на член 1, член 2, член 3 и член 4 од Законот за референдум и други облици на непосредно изјаснување на граѓаните се врши усогласување на истиот со Изборниот законик. Изборниот законик е објавен на 31 март 2006 година и истиот влезе во сила со денот на објавување во Службен весник. Со денот на објавување на Изборниот законик престанаа да важат Законот за избор на претседател  на РМ, Законот за избор на пратеници во Собранието на РМ, Законот за локалните избори, Законот за избирачки список, Законот за избирачките места  и ...
| | веќе видена | слични
6 копии

Министерството за правда во ново корегирано соопштение попладнево информира дека се одложени предложените измени на Законот за референдум и други облици на непосредно изјаснување на граѓаните, потенцирајќи дека со нив не се менува суштината на законот, туку станува збор за усогласување на термини со други закони. Претходно, по информациите во дел од медиумите и објавата на предложените законски измени на Единствениот национален регистар на прописи (ЕНЕР) Министерството за правда соопшти дека тие се вршат заради усогласување со Изборниот Законик и за напуштање односно надминување на одредени застарени решенија. Наведоа дека Законот за референдум и други облици на непосредно изјаснување на граѓаните е донесен во септември 2005 година, a Изборниот Законик во март 2006 година. ТВ24
| | веќе видена | слични

Министерството за правда ја запре постапката за подготовка на измените на Законот за референдум и други облици на непосредно изјаснување на граѓаните се запира, изјави заменик-министерот за правда, Оливер Ристовски, во изјава за Академик.мк. „Измените на Законот за референдум требаше да бидат технички, но со оглед на тоа дека најавите за измени добија друга конотација и кренаа непотребна врева, сега засега постапката за измени на Законот се запира“, вели Ристовски. Заменик-министерот појаснува дека со најавените измени требало да се допрецизираат одредби во законското решение во насока на нивно усогласување со Изборниот законик и со текстот на Законот за судовите. Министерството за правда на Единствениот национален електронски регистар најави дека подготвува измени на Законот за референдум и други облици на непосредно изјаснување на граѓаните. Најавата за подготовка на измените, која предизвика реакции во јавноста и која беше доведена во контекст на преговорите за името, денес е повлечена од регистарот. Од ...
| | веќе видена | слични

Според Министерството за правда, се врши уредување на прашања кои се од значење за практичното спроведување на законот  и техничко доуредување на законскиот текст. Законот за референдум и други облици на непосредно изјаснување на граѓаните е донесен во септември 2005 година, a Изборниот Законик во март 2006 година, потестува Министерството. - Во предложените измени на член 1, член 2, член 3 и член 4 од Законот за референдум и други облици на непосредно изјаснување на граѓаните се врши усогласување со Изборниот законик, наведува Министерството за правда. Дополнува дека Изборниот законик е објавен на 31 март 2006 година и влезе во сила со денот на објавување во Службен весник. Со денот на објавување на Изборниот законик, пак, престанаа да важат Законот за избор на претседател  на РМ, Законот за избор на пратеници во Собранието на РМ, Законот за локалните избори, Законот за избирачки список, Законот за избирачките места  и Законот за изборните единици  за избор на пратеници во Собранието на РМ. Според ...
| | веќе видена | слични

Со предложените измени во Законот за референдум и други облици на непосредно изјаснување на граѓаните, се врши усогласување на законскиот текст со Изборниот законик и се напуштаат односно надминуваат одредени застарени решенија, соопшти денеска Министерството за правда демантирајќи ги информациите на дел од порталите по објавувањето на законот на Единствениот национален регистар на прописи (ЕНЕР). Според Министерството за правда, се врши уредување на прашања кои се од значење за практичното спроведување на законот и техничко доуредување на законскиот текст. Законот за референдум и други облици на непосредно изјаснување на граѓаните е донесен во септември 2005 година, a Изборниот Законик во март 2006 година, потсетува Министерството.- Во предложените измени на член 1, член 2, член 3 и член 4 од Законот за референдум и други облици на непосредно изјаснување на граѓаните се врши усогласување со Изборниот законик, наведува Министерството за правда. Дополнува дека Изборниот законик е објавен на 31 март 2006 ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Српскиот министер за внатрешни работи Небојша Стефановиќ во пресрет на утрешните саботни протести „Еден од пет милиони“, денеска изјави дека секој има право ...
сите 227 | | | веќе видена

Охрид, 22. март 2019 (ИНПРЕС) – Времето денес ќе биде сончево со мала до умерена облачност. Ќе дува слаб до умерен ветер од северeн правец. Максималната ...
сите 161 | | | веќе видена

На средбите  тој посочи дека во земјава откако е СДСМ на власт имаме се потешко секојдневие, неправди на секој чекор и огромна неспособност на власта да донесе ...
сите 171 | | | веќе видена

,,Ова е ИД на денот на изборите . Ова е ИД денеска” , рече Трамп покажувајќи им на новинарите географска карта со бројни црвени точки претходнои со бела ...
сите 110 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Има ли врска со името: Ќе се менува законот за референдум

Од:
До кого (е-маил):
Порака: