Ликовна изложба за 20 години јубилеј на училиштето `Нова`

3 копии

Со ликовна изложба насловена "Сеќавања" која од утре со почеток во 20 часот ќе биде отворена во Музејот на град Скопје , меѓународното училиште "Нова" ќе одбележи две децении од своето постоење. Присутните ќе може да погледнат дела на 20 автори од различни генерации кои по заминувањето од "Нова" својата универзитетска диплома ја имаат добиено во сфери кои се директно или индиректно поврзани со уметноста. Изложбата се реализира под водство на професорката по ликовна уметност, Марјана Костојчиноска Узунчева, а следниот ден по отворањето на "Сеќавања" ќе се одржат и работилница и предавање. "Во изминатиов период, генерации на наши ученици покажаа извонредни достигнувања креирајќи своја уникатна уметност. Избраните дела претставуваат прозорец кон нивните лични, интимни ставови и согледувања, изразени преку културниот идентитет, современите политички и социјални ставови", истакнуваат од училиштето "Нова". Дел од авторите чии дела ќе бидат изложени се: Виктор Ивановски кој има дипломирано на Шеридан колеџ, Генц ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Изложбата насловена “Пејзажни размислувања” ќе биде отворена на 8.јуни во 19 часот во Музејот на град Скопје и ќе биде претставена на публиката до 14 јуни. Претставувајки графички решенија од 5 проекти за пејзажно уредување,авторите Катерина Деспот,Васка Сандева и Александар Џинго, преку 20 графички панели ја приближуваат на публиката,идејата за пејзажната уметност и дизајнерските можности кои таа ги нуди. Изложбата ќе ја отвори Д-р Бојан Симовски кој во предговорот за каталогот напоменува дека: -Концептот пејзажна уметност како дизајнерска интерпретација на современата реалност на паркот е основен мотив во претставувањето на авторите на изложбата. Се работи за комбинирана техника на хартија и мисловен процес – скицирање до еден резултат на реален проект. Темата заокружена под наслов “Пејзажни размислувања” делумно реална и постоечка која го открива пејзажот онаков каков што тој се отсликува во нив, целосна разработка на композицијата како основа за создавање на проекти од пејзажен дизајн. Изборот во ...
| | веќе видена | слични

Факултетот за арт и дизајн при Европскиот универзитет, неодамна во Културно-информативниот центар ја одржаа 11-тата годишна изложба. Студентите од овој факултет, едуцирани за дизајнери од областа на графичкиот, модниот и дизајн на ентериер ја заокружија изминатата возбудлива академска година презентирајќи ја својата работа преку изложбата насловена „Јаготка на шлагот“. Имајќи ја предвид успешната година зад себе, каде се реализираа креативни наставни активности, збогатени со значаен број проекти, работилници, изложби, модни ревии, посети на музеи и галерии, награди, како и дружење со важни гости и визитинг професори од Македонија и надвор од неа, ова навистина за нив беше јаготка на шлагот. Изминатава академска година, студентите од факултетот за Арт и дизајн беа дел од меѓународниот проект „Дизајн пракса“ во рамки на програмата Еразмус плус, потоа нивната работа ја видовме и на Скопската недела на дизајн и на Модниот викенд Скопје, а освоија и две од трите главни награди на конкурсот за дизајн на плакат за ...
| | веќе видена | слични

Првата македонска платформа за дизајн на продукти, House of Thousand Designers (HOIOOOD), ги објави првите четири конкурси за дизајн на парчиња мебел: за дизајн на стол, ламба, работна станица и софа. Секој од овие четири конкурси, кои ќе бидат активни до 25 јуни 2017 година, е поддржан од различна локална компанија. Компанијата FEYDOM ќе го поддржи конкурсот за дизајн на софа , Лира конкурсот за дизајн на ламба , Махагони ќе го поддржи конкурсот за дизајн на стол , а новата компанија Coyaconeya, пак, конкурсот за дизајн на работна станица Конкурсите се отворени за секој заинтересиран – не само за искусните дизајнери и архитекти, туку и за сите страствени аматери, студенти и ентузијасти. Откако една дизајн – идеја ќе биде одобрена од стручното жири на HOIOOOD, дизајнерот ќе има можност да продолжи со развој на својот продукт во Отвореното дизајн студио на HOIOOOD, заедно со тим на експерти. Целиот процес ќе заврши со целосно развиен, брендиран продукт, пласиран на пазарот со соодветна маркетинг стратегија. ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Факултетот за арт и дизајн при ЕУРМ ја претстави својата 11. студентска изложба. На изложбата беа претставени делата на студентите од сите три насоки од прв и втор циклус на студии изработени во текот на годината. Јавноста преку делата на студентите можеше да го види нивото на квалитет кои студентите го постигнале во текот на годината Факултетот за арт и дизајн при ЕУРМ годинава достојно се претстави по 11 – ти пат со својата студентска изложба наречена "Јаготка на шлагот". Студентските дела беа изложени во Културно информативниот центар – КИЦ кој е стандарден пријател на Факултетот, бидејќи нуди професионални услови, односно галерии за изложување на делата на студентите. На изложбата беа претставени студентските дела на студентите од сите три насоки од прв и втор циклус на студии изработени во текот на годината. Јавноста преку селектирани дела по сите предмети од наставната програма можеше да го види нивото на квалитет кои студентите го постигнале во текот на годината. Деканот на ФАД, проф. д-р Јана ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Во уметничката галерија на Локална установа Градски музеј, Крива Паланка синоќа беше отворена изложбата на уметнички дела од ученици од основните училишта „Илинден“ и „Јоаким Крчовски“ и средното општинско училиште „Ѓорче Петров“. Изложбата е во организација на „GLOW-клубот“ од градот, еден од мрежата на GLOW-клубови во Македонија. - Клубот го формиравме пред три години со тогашната волонтерка од Мировниот Корпус - Кристина Дикорс. Целта е да се развие својствениот потенцијал пронајден во младите девојки преку обезбедување на вештини и знаења кои се неопходни за да станат активни лидери во нивните општини. Овде претставивме дел од нашите вештини, преку уметноста. Творевме на тема љубов, желби, визја за светот, истакна Андриана Алексовска од GLOW-клубот Крива Паланка. Упати благодарност до поддржувачите за соработката за изложбата. - Во реализацијата особено ни помогнаа професорот по ликовна уметност и академски сликар Робрет Цветковски, наставникот по ликовна уметност Лазо Ѓоргиевски, директорот на музејот ...
| | веќе видена | слични

Во ЈУ Културно Информативен Центар -Скопје, во продажниот ликовен салон в среда на 7-ми јуни 2017 во 18:00 часот , ќе биде отворена изложбата „Графиката - „Заеднички јазик " на 20 ученици од ОУ „Хасан Приштина" и ОУ „Вера Циривири – Трена " од Скопје. Организар на изложбата е Здужението СЕНСУС од Скопје, ментор на проектот е ликовниот уметник м-р. Шќипе Мехмети. Изложбата ќе биде отворена до 12 јуни 2017 год.
| | веќе видена | слични
2 копии

„Јаготка на шлагот“ е насловот на 11-та годишна изложба на студенти од Факултетот за арт и дизајн – ЕУРМ. Во Културно Информативниот Центар – Скопје, во Изложбените салони – Империјал 1 и 2, денеска, 1 јуни, во 20:00 часот ќе се отвори 11-та годишна изложба на студенти „Јаготка на шлагот“ од Факултетот за арт и дизајн – ЕУРМ. Изложбата ќе биде отворена до 6 јуни.
| | веќе видена | слични

Групната изложба на автори од Чешка и Македонија е со наслов „Изминување на времето“... Изложбата ќе биде отворена денска (четврток) во Музејот на град Неготино со почеток во 12 часот.
| | веќе видена | слични

Дела на уметниците Христина Иваноска, Јане Чаловски и Сашо Станојковиќ беа претставени на групната изложба насловена „Симптоми на општеството“ во Кина... Куратор на изложбата е познатата словенечка теоретичарка и кураторка Аленка Грегориќ. Изложбата беше отворена на 27 мај, во Музејот на современа уметност „Гуангдонг“ во Кина, а ќе трае до јули. Фокусот на изложбата е да се претстават дела од различни генерации, земји и медиуми од регионот. Изборот на делата има цел да ѝ ја претстави на кинеската публика сеопфатната слика на регионот. Заедно со делата на меѓународно реномирани уметници, претставени се и дела на млади уметници. На изложбата се прикажани делата и од уметниците: Марина Абрамовиќ и Улај, Маја Бајевиќ, Лучезар Бојаџиев, Јасмина Цибиќ, Немања Цвијановиќ, Лана Чмајчанин, Брацо Димитријевиќ, Вадим Фишкин, Томислав Готовац, Јон Григореску, Флака Халити, Ибро Хасановиќ, Ирвин, Правдољуб Иванов, Санела Јахиќ, Далибор Мартинис, Раденко Милак и Роман Урањек, Иван Мудов, Албан Муја, Владимир Николиќ, ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Четворица повредени во сообраќајната несреќа на автопатот Скопје – Тетово, што се случи пред една недела, се уште се во критична состојба. Двајца од нив се на ...
сите 320 | | | веќе видена

Дали сте подготвени да платите повеќе за одмор без пластика? Заслужено да уживате, а притоа да придонесувате против загадувањето на животната средина. Тоа е ...
сите 127 | | | веќе видена

Полицијата на округот Билфилд ги замолила очевидците на несреќата во која загина Шабан Шаулиќ да се јават како би сведочеле за судирот, во кој настрада ...
сите 190 | | | веќе видена

Состојбата со безбедноста во сообраќајот е катастрофална. Граѓаните секојдневно гинат додека на Спасовски и Заев прв приоритет им е доделувањето на ...
сите 208 | | | веќе видена

На средбата, двајцата соговорници го изразија задоволството за ратификацијата на Протоколот за НАТО во Бугарскиот парламент. Нагласена  е одличната соработка ...
сите 128 | | | веќе видена

Коалиција од 16 американски сојузни држави, предводени од Калифорнија, ја тужи администрацијата на претседателот Доналд Трамп поради неговата одлука за ...
сите 107 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Ликовна изложба за 20 години јубилеј на училиштето `Нова`

Од:
До кого (е-маил):
Порака: