Откриени телата на 110 души загинати при потонувањето на бродот „Булгарија“

Руските спасувачки екипи ги открија телата на 110 души, загинати при потонувањето на бродот „Булгарија“ во реката Волга, јави Интерфакс. Според информациите 30 од загинатите се деца. На палубата имало 200 души, од кои 60 биле деца. Во спасувачката акција се вкличени околу 100 души. Бродот „Булгарија“ потона во водите на реката Волга во регионот Татарстан.
| | веќе видена | слични

Руските спасувачи, до сега успеале да извлечат 92 тела од реката Волга, по потонувањето на бродот “Булгарија“ во неделата, а 73 жртви се идентификувани, изјавил министерот за сообраќај, Игор Левитин. Тој рекол дека исплатата на отштета на семјствата на жртвите ќе започне од утре од средствата што од федералниот буџет ќе бидат префрлени во буџетот на републиката Татарстан. Секое семејство ќе добие по 300.000 рубљи, јавува агенцијата “Итар тасс“ повикувајќи се на владини извори. До 100.000 рубљи ќе бидат исплатени на повредените, зависно од степенот на повредата, а околу десет илјади рубљи ќе бидат исплатени на име изгубен имот. Потрагата по исчезнатите патници од “Булгарија“ продолжува, а во спасувачката акција се ангажирани околу 170 нуркачи, кои ја пребаруваат водата во ширина од 130 километри. Во текот на досегашната истрага за несреќата на бродот, се приведени генералната директорка на компанијата “АргоРечТур“ која го изнајмила бродот, Светлана Ињкина и вишиот експерт на Камската филијала на рускиот речен ...
| | веќе видена | слични

Бројот жртви од бродската несреќа во Русија се искачи на 100 откако беа извлечени телата на неколкумина исчезнати. На бродот се наоѓале 208 лица, од кои беа спасени 79, соопштија руските надлежни власти. Бројот на жртвите во бродската несреќа што се случи во неделата на реката Волга се искачи на 100, соопшти денеска руското Министерство за вонредни состојби. Утринава имени нуркачи успеаја да извадат уште неколку тела од потонатиот брод „Бугарија“. Уште 29 луѓе се водат како исчезнати, но праксата покажува дека се мали шансите тие да се преживеани, со што бројот на жртвите би се искачил на 129. При тонењето на бродот „Булгарија“ 79 луѓе се спасени. Бродот „Бугарија“ потона во неделата со околу 205 патници, иако максимално можел да пренесува 120. Операторите на бродот, кој е изграден во 1955 година, исто така немал лиценца за превоз на патници, ниту пак за организирање на туристички тури. Бродот имал и цела низа безбедносни недостатоци. Автор: АТ/ миа/макфакс
| | веќе видена | слични
4 копии

Руското Министерство за вондредни состојби соопшти дека бројот на удавени луѓе во бродската несреќа што се случи во неделата на реката Волга се искачи на 100. Уште 29 луѓе се водат како исчезнати, но праксата покажува дека се мали шансите тие да се преживеани, со што бројот на жртвите би се искачил на 129. При тонењето на бродот „Булгарија“ 79 луѓе се спасени. Бродот имал капацитет за 140 луѓе, но на него имало 208 лица.
| | веќе видена | слични

Низа ПРОПУСТИ ПРИДОНЕЛЕ ЗА смртта на 129 луЃе при БРОДОЛОМОТ НА ВОЛГА во неделата Во остатоците од бродот на дното на Волга има 50-ина мртви тела, претежно деца Претседателот Дмитриј Медведев објави целосна проверка на сите транспортни средства во Русија откако истрагата покажа дека бродот што потона во Волга во неделата бил претоварен, имал неисправен мотор и немал валидна лиценца за превоз на патници. По смртта на една повредена жена, црниот биланс на бродоломот вчера се зголеми на 72 загинати, но во остатоците од бродот на дното на Волга с` уште има педесетина мртви тела, претежно деца. Се смета дека во бродоломот загинале вкупно 129 луѓе. Спасени се само 79 од 208-те луѓе на бродот, регистриран за превоз на 140 патници. На палубите имало и 25 нерегистрирани патници. Нуркачите што во изминатите два дена ги пребаруваат остатоците од речниот брод „Бугарија“ раскажаа дека телата на триесетина деца и дваесетина возрасни биле во собата за рекреација. Бродот се навалил и потонал за само осум минути и тие ...
| | веќе видена | слични

Подигнати обвиненија против капетаните на два брода кои не им помогнале на давениците во Волга! Во Казан, главниот град на руската република Татарстан, вчера почна погребувањето на загинатите патници на бродот Булгарија", кој во неделата потона во реката Волга. Вкупно 23 семејства ќе ги испратат своите блиски за последен пат, соопштија општинските власти во Казан. Изутрината во сите локални православни храмови се отслужи помен, а попладнето комеморативна богослужба во џамиите. Претседателот Дмитриј Медведев вчера прогласи ден на жалост во Русија во чест на жртвите во бродската несреќа. Жителите на Казан носат цвеќиња, свеќи и играчки во знак на почит кон загинатите деца, пренесува МИА. Според последните податоци од вкупно 208 патници на крузерот Булгарија", од кои дури 60 деца, спасени се 80 луѓе, а од реката досега биле извадени 66 тела од кои 44 се идентификувани. Останатите се водат како исчезнати. Општината Казан ги презеде сите трошоци за погребите, кои ќе бидат извршени во локалните мешани православни ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Во потонувањето на речниот туристички брод „Бугарија“ на реката Волга во неделата животот го загубиле најмалку 116 луѓе, меѓу кои и повеќе деца, јавуваат руските медиуми . Русија денеска ги именуваше и виновниците за трагедијата: директорката на туристичката агенција „Арго Реч Тур“, Светлана Иниакина и експертот за речна пловидба Јаков Ивачов, за кои постои сомневање дека ги занемариле безбедносните стандарди. На туристичкиот брод „Бугарија“ во моментот на несреќата се наоѓале 205 патници, а според последните информации, спасителите од реката ги извадиле телата на 88 патници, меѓу кои и 19 деца. Телата на децата биле извадени од музичката сала во која, во моментот на несреќата, биле фатени во стапица. Во Казан, главниот град на руската република Татарстан, знамињата се на пола копја во знак на жалост, а жителите фрлаат цвеќиња во Волга и палат свеќи за жртвите на најголемата речна несреќа во оваа земја. Ниту претседателот Дмитри Медведев, ниту премиерот Владимир Путин не го посетија местото на несреќата. ...
| | веќе видена | слични

Против капетаните на двата брода кои не му помогнале на туристичкиот брод „Бугарија“, иако биле во близина, се покренати кривични постапи, соопшти руската Комисија за истраги Двата брода, еден товарен и еден танкер за нафта, се нашле на местото на несреќата на реката Волга во неделата, но сепак продолжиле без да понудат помош. Имињата на капетаните се уште не се обелоденети. Седум минути откако „Бугарија“ се превртел и потонал на местото на несреќата пристигнал друг туристички брод, „Арабела“ и веднаш им почна да им пружа помош на преживеаните. Рускиот министер за транспорт, Игор Левитин, денеска изјави дека капетаните на двата брода кои не пружиле помош ќе ја добијат „максималната можна казна“. „Според првичните информации, отприлика во исто време кога се случила несреќата, минувале два брода. Ги знаеме имињата на капетаните и тие во моментов се испрашувани во градовите каде што живеат. Ќе ги употребиме сите легални мерки за тие двајца да ја добијат максималната можна казна“, рече Левитин. Бродот ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Семејствата на загинатите во бродската несреќа на Волга, што се случи во неделата ќе добијат отштета во висина од еден милион рубљи (25.125 евра), изјави денес рускиот премиер Владимир Путин. Тој наведе дека луѓето што се здобиле со тешки повреди при потонувањето на бродот „Булгарија“ ќе добијат по 40.000 рубљи (околу 10.000 евра), а тие што имаат полесни повреди по 200.000 рубљи (околу 5.000 евра). - Тоа е голема трагедија, голема несреќа, има голем број загинати, меѓу кои и деца, изјави Путин изразувајќи им сочувство на семејствата на загинатите од име на руската Влада. Путин посочи дека подоцна Владата на Република Татарстан ќе објави колкава отштета ќе добијат семејствата на загинатите и повредените лица. За време на несреќата на бродот „Булгарија“, според последните податоци имало 192 патници, а не како што досега се сметаше 208 луѓе, соопшти Руската истражна комисија. Спасени 79 луѓе, а досега е потврдена смртта на 88 луѓе, но се претпоставува дека загинале најмалку 116 луѓе.
| | веќе видена | слични

Во Русија е ден на жалост по трагедијата што пред два дена се случи во водите на Волга, кога при потонување на патнички брод се удавија 110 луѓе. Стотици граѓани се собраа на пристаништето на реката во Москва и со фрлање цвеќиња во водата им оддадоа почит на жртвите. Иако се уште неофицијално, се проценува дека меѓу загинатите 50-мина се деца. Бродот Булгарија потона во саботата во регионот Татаристан, 750 километри од Москва. Првичниот увид, покажа дека најверојатна причина за трагедијата е претовареноста на пловилото, на кое се превезувале 210 патници, иако било предвидено за 120.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Американските пилоти имале час до два за едукација за летање со новиот боинг 737 мах 8 , кој во последната половина година учествуваше во две авионски несреќи. ...
сите 198 | | | веќе видена

Кампањата за претседателските избори можеби официјално не е започната, но затоа кандидатите ги користат сите можности да им се додворуваат на гласачите. Пред ...
сите 215 | | | веќе видена

Началникот на полицијата во Нов Зеланд, Мајк Буш изјави денеска дека напаѓачот од Красјтчрч имал намера да изврши уште еден напад. Според полицијата, Тарант ...
сите 200 | | | веќе видена

Граѓаните кои купиле станови во зградите на земјиштето помеѓу Илинденска и кејот на Вардар, во скопски Карпош, каде претходно се наоѓаше ресторанот „Имес“, ...
сите 179 | | | веќе видена

Како што најавија од опозицискиот Сојуз за Србија (СзС) денеска пред зградата на општина Гроцка, во близина на Белград, се одржа протест со цел разрешување од ...
сите 216 | | | веќе видена

Заедничкиот кандидат за претседател на државата, Стево Пендаровски, денеска се сретна со граѓаните на главниот град, Скопје. На средбите со граѓаните низ ...
сите 97 | | | веќе видена

Франција е подготвена да стави вето на барањето на Велика Британија за одложување на Брегзит доколку Лондон не понуди никаков алтернативен план или, пак, со ...
сите 105 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Откриени телата на 110 души загинати при потонувањето на бродот „Булгарија“

Од:
До кого (е-маил):
Порака: