Eлектронска распределба на EKMT дозволи


2 копии

Министерот за транспорт и врски Владо Мисајловски ќе присуствува на годишната електронска распределба на EKMT дозволите. Елекстронската распределба на дозволите ќе се одржи во хотел Холидеј Ин со почеток во 10 :00 часот.
| | веќе видена | слични
2 копии

Во изминативе неколку години се отворија голем број фабрики од металната, фармацевтската и автомобилската индустрија коишто имаат потреба нивната стока да се транспортира до повеќе дестинации. За 2016 година по електронски пат одобрени се 1.460 ЦЕМТ дозволи Странските инвестиции и зголемениот извоз во земјите од ЕУ, покрај тоа што директното влијаат врз подемот на економијата, го поттикнаа и развојот на транспортниот сектор во Македонија. Во изминативе неколку години се отворија голем број на фабрики од металната и автомобилската индустрија кои што имаат потреба нивната стока да се транспортира до повеќе дестинации. Статистиката покажува дека токму изминативе три години во континуитет расте и бројот на издадените ЦЕМТ дозволи. Македонските транспортери за меѓународен транспорт за 2016 по електронски пат од Министерството за транспорт и врски веќе добија 1.460 ЦЕМТ дозволи. Најголемиот дел од нив, односно 1.000 се за возила со Еуро 5 стандард и 468 за Еуро 6 стандард. Споредено со годинава што изминува ...
| | веќе видена | слични
12 копии

На електронската распределба на дозволи за 2016 година, беа доделени 1.000 годишни ЦЕМТ дозволи за возила со Еуро 5 стандарди и 468 за Еуро 6 стандарди. Ова е десетта година на распределба по електронски пат на ЦЕМТ дозволите. Превозниците добија можност за работа на територијата на 43 држави, пишува Миа. Министерот за транспорт и врски Владо Мисајловски, обраќајќи им се на превозниците, рече дека за 2016 година на располагање имаат вкупно 1.468 годишни ЦЕМТ дозволи, што е за 44 годишни дозволи повеќе во споредба со 2015 година. За возила со категорија Еуро 2015, на располагање има 1.000 дозволи, додека за возила со категорија Еуро 6 на располагање се 468 годишни ЦЕМТ дозволи. Електронскиот систем е функционален и се базира на доверба и транспарентност, а важен елемент на електронското аплицирање и распределба е можноста за двојна проверка на податоците, со што се овозможува коригирање на евентуалните грешки во системот.
| | веќе видена | слични
2 копии

За превоз на стока низ Европа за наредната година макеоднските транспортери добија над 1.460 ЦЕМТ дозволи за меѓународен транспорт. Од овие електронски распределени дозволи 1.000 се за возила со Еуро 5 стандард, и 468 за ЕУРО 6 стандард. Министерот за транспорт и врски Владо Мисајловски истакна дека постојано се работи на дополнување на квотите, а годинава во споредба со лани се доделени 44 дозволи повеќе. Транспортерите се задоволни од електронската распределба и велат дека однапред самите можеле да си ги пресметаат бодовите и во зависност од сработеното да знаат дали ќе ја добијат меѓународната дозвола.Од Макамтранс информираа дека и годинава најтешко е да се добијат дозволите за превоз на стока низ Австрија и Грција. Со дозволите транспортерите ќе можат да превезуваат стока на територијата на 43 европски држави.
| | веќе видена | слични

Електронски распределени над 1460 ЦЕМТ дозволи за меѓународен транспорт, со кои камионџиите ќе превезуваат стока низ Европа догодина. Од нив, 1000 се однесуваат за возила со Еуро 5 стандард, и 468 за ЕУРО 6 стандард. Министерот за транспорт Мисајловски истакна дека постојано се работи на дополнување на квотите а годинава во споредба со лани се доделени 44 дозволи повеќе. Транспортерите задоволни од електронската распределба. Велат дека однапред самите можеле да си ги пресметаат бодовите и во зависност од сработеното да знаат дали ќе ја добијат меѓународната дозвола. Од Макамтранс информираа дека и годинава најтешко е да се добијат дозволите за превоз на стока низ Австрија и Грција. Со дозволите транспортерите ќе можат да превезуваат на територијата на 43 европски држави.
| | веќе видена | слични

Транспортерите добија речиси 1500 ЦЕМТ дозволи, илјада за возила со еуро 5 стандард, а останатите за еуро 6 стандардот. Но, и денешната десетта електронска распределба не помина без серизони забелешки и обвинувања од транспортерите, поради бројот на дозволи што им биле одобрени. Тврдат дека критериумите се менуваат во последен момент, но клучно според нив што игра улога, не се исполнетите услови, туку ургенциите од власта кон некои транспортери. Надлежните не ги коментираа обвинувањата, порачуваат дека македонските превозници треба да имаат непречен транспорт. Покрај возниот парк и бројот на вработени, исполнувањето на критериумите подразбира и остварување добри финансиски резултати, вкупен приход, остварена добивка како и ефикасно користење на веќе добиените ЦЕМТ дозволи. Со овие дозволи превозниците ќе можат да работат на територијата на 43 земји. Секоја земја има право да направи одредено ограничување во однос на бројот на доделени дозволи. Грција, Италија, Русија и Унгарија се земјите кои секогаш ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Министерот за транспорт и врски Владо Мисајловски обраќајќи им се на превозниците рече дека за 2016 година на располагање имаат вкупно 1.468 годишни ЦЕМТ дозволи, што е за 44 годишни дозволи повеќе во споредба со 2015 година. За возила со категорија „Еуро 2015“, на располагање има 1.000 дозволи, додека за возила со категорија „Еуро 6“ на располагање се 468 годишни ЦЕМТ дозволи. - Прелиминарната листа од денешната распределба ќе биде истакната на веб-страницата на Министерството за транспорт и врски и во наредните осум дена во електронска форма ќе можат да се поднесат сите забелешки во однос на распределбата, рече Мисајловски. Информираше дека Министерството за транспорт и врски во континуитет оддржува состаноци на мешовитите комисии за меѓународен патен сообраќај, со цел да се овозможи дополнување на квотите на транспортни дозволи и либерализирање на превозот со земјите со кои се остварува економска размена. - Веќе е овозможен и целосно е либерализиран превозот со Чешка, Словачка, Велика Британија, ...
| | веќе видена | слични

Останато

Претседателот на грчкиот парламент, Никос Вуцис, соопштил дека пратениците ќе гласаат за ратификување на Преспанскиот договор со Македонија до крајот на ...
сите 604 | | | веќе видена

Во текот на следните неколку денови, поточно некаде до вторник ќе продолжи променливото време со локални послаби врнежи и тоа од дожд на ниските и снег на ...
сите 222 | | | веќе видена

Залудни се обидите на Мицкоски и ВМРО-ДПМНЕ преку неосновани кривични пријави да го блокираат напредокот на државата, се наведува во реакцијата на СДСМ на прес ...
сите 224 | | | веќе видена

Јелена Карлеуша и Огњен Врањеш имаат експлицитно видео клип кој секој момент може да осамне во јавноста. Пеачката и фудбалерот се снимале за време на се*с во ...
сите 170 | | | веќе видена

Според него, спогодбата прво ќе мине во надлежните собраниски комисии, по што како што изјавил за новинарите, ќе кулминира со дебата на пленарна седница. ...
сите 61 | | | веќе видена

Од прогласувањето на епидемијата, досега, се вакцинирани 2.925 деца. Денеска до 13 часот вакцинирани се 181 дете, соопшти Министерството за здравство. За време ...
сите 139 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Eлектронска распределба на EKMT дозволи

Од:
До кого (е-маил):
Порака: