„ЗА ЗАЕДНИЧКА МАКЕДОНИЈА“: Воодушевени сме од одзивот, апелираме што повеќе луѓе да се вклучат на оваа иницијатива (ВИДЕО)


5 копии

Воодушевен сум од одзивот на денешниот марш. Мислев дека ќе бидеме неколку пати помалку. Многу позитивно сме изненадени од одзивот на луѓе. Голем дел од нив кажаа дека не биле никогаш на протест, но дека сега почувствувале потреба да излезат и да ја споделат емоцијата, истакна во вечерашните вести на Сител Богдан Илиевски од граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“. Тој посочи дека има две цели за маршот, заедничка Македонија и четврт Илинден, односно повторување на вредностите. -Решивме дека сега е нашето време, нашата должност, дека сакаме да живееме во оваа земја, заеднички со сите народи, како што сме живееле и досега. Нема да фрламе со бои по фасади и да уништуваме споменици. На мирен, достоинствен начин сакаме да го покажеме она што го чувствуваме и повикуваме и апелираме што повеќе луѓе да се вклучат на оваа иницијатива, на ова движење. Со огромна радост можам да ви кажам дека не е само сликата на улица која што ја видовте, туку и поддршката која што ја добиваме од страна. Има премногу луѓе ...
| | веќе видена | слични
7 копии

Доста ни е од Европското „Имате перспектива“ во идно несвршено време. Бараме од Могерини да објави дека Македонија веднаш ги почнува преговорите за членство во Европската Унија, бидејќи нашите граѓани се европјани, порача на денешниот протест еден од основачите на граѓанската иницијатива ЗА ЗАЕДНИЧКА МАКЕДОНИЈА, Богдан Илиевски. Тој во говорот посочи дека Македонија има право да биде рамноправен дел од Обединета Европа, бидејќи како што вели, Македонија е европска цивилизација, лулка на писменоста и бидејќи македонската младина сака и пее Европска музика. Илиевски ги поздрави барањата на ЕУ и НАТО и целата меѓународна заедница за владеење на правото во Република Македонија и побара владеење на правото од сите и кон сите.
| | веќе видена | слични

За демонстрантите од иницијативата за заедничка Mакедонија, Mогерини не е добредојдена во земјава, но од неа, сепак, бараат решение за кризата. Бараат и да ја осуди платформата на албанските партии и враќање на Македонија на евроинтеграцискиот пат. „Бараме од Могерини веднаш да објави дека Македонија веднаш ги почнува преговорите за членство во ЕУ. Нашите граѓани се европјани, Македонија е европска цивилизација и лулка на писменоста“. Протестите ќе траат се додека партиите на албанците не се откажат од барањата наведени во платформата. „Со наместнување на ваквата постизборна платформа во основа е погазено непишаното правило на политичката фер плеј игра“ - изјави Дарко Мијалковски. Протестите се најавени како непартиски, но во први редови може да се забележат членови и активисти на ВМРО- ДПМНЕ, а дел од демонстрантите носат маИци со ликот на Никола Груевски. За разлика од претходните протести, кога голем број новинари беа физички или вербално нападнати, вечерва помина без инциденти.
| | веќе видена | слични

Тој во говорот посочи дека Македонија има право да биде рамноправен дел од Обединета Европа, бидејќи како што вели, Македонија е европска цивилизација, лулка на писменоста и бидејќи македонската младина сака и пее Европска музика. Илиевски ги поздрави барањата на ЕУ и НАТО и целата меѓународна заедница за владеење на правото во Република Македонија и побара владеење на правото од сите и кон сите.
| | веќе видена | слични

Некогаш се чини дека скоро ништо корисно не учиме на факултет или на училиште. Токму затоа, луѓето беа пријатно изненадени кога еден корисник на Твитер го постираше златниот совет кој нејзината професорка го сподели со неа и нејзините колеги. Професорката, позната само како Г-ѓа М, ги сподели своите мудри зборови : 1. Спијте повеќе отколку што учите 2. Учете повеќе отколку што се забавувате 3. Забавувајте се колку што можете повеќе College advice my professor gave us
| | веќе видена | слични
4 копии

Многу пријатно сме изненадени од реакцијата на граѓаните, од огромната масовност со која тие излегоа овие два дена на улица. Вчера не само во Скопје, туку и во други градови во Македонија. За денес се најавени уште пет-шест нови. Ќе трае додека треба да трае вели, вели во разговор за ТВ Нова Богдан Илиевски кој е дел од граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“. Вчера упативме и неколку барања. Побаравме сите политички партии заедно со граѓаните да изготват платформа за заедничка Македонија и да ги отфрлат Платформите пишувани во други држави, а се однесуваат на Македонија. побаравме од политичките партии, во преговорите да не помислуваат да усвојат владина програма која не била изгласана со мнозинство поддршка од граѓаните на Република Македонија. Бараме од политичките партии, особено од ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ да не допуштаат да се гласа во Собрание законот за двојазична Македонија, затоа што тоа ќе биде вовед во редефинирање на нашата држава. Последно, бараме од претседателот на Република Македонија ...
| | веќе видена | слични

Тој посочи дека има две цели за маршот, заедничка Македонија и четврт Илинден, односно повторување на вредностите. -Решивме дека сега е нашето време, нашата должност, дека сакаме да живееме во оваа земја, заеднички со сите народи, како што сме живееле и досега. Нема да фрламе со бои по фасади и да уништуваме споменици. На мирен, достоинствен начин сакаме да го покажеме она што го чувствуваме и повикуваме и апелираме што повеќе луѓе да се вклучат на оваа иницијатива, на ова движење. Со огромна радост можам да ви кажам дека не е само сликата на улица која што ја видовте, туку и поддршката која што ја добиваме од страна. Има премногу луѓе кои се заинтересирани да се вклучат во ова, рече Илиевски.
| | веќе видена | слични

Останато

Во наредниот период ќе преовладува облачно време со слаби локални врнежи од дожд, а на планините од снег. По одделни котлини ќе има појава на магла, а повеќе ...
сите 250 | | | веќе видена

По тврдењето на лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, дека изјавата на генералниот секретар Игор Јанушев за можноста партијата да ги бојкотира ...
сите 163 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

„ЗА ЗАЕДНИЧКА МАКЕДОНИЈА“: Воодушевени сме од одзивот, апелираме што повеќе луѓе да се вклучат на оваа иницијатива (ВИДЕО)

Од:
До кого (е-маил):
Порака: