Златан Ибрахимовиќ предизвика земјотрес во Лос Анџелес (Видео)


Шведскиот фудбалер Златан Ибрахимовиќ, кој од неодамна е играч на ЛА Галакси, во гостувањето кај американскиот комичар Џими Кимел рече дека не е типичен Швеѓанец, но ти успеал да ја стави Шведска на мапата. Вели дека е најдобар фудбалер во светот заради својата самодоверба, потенцирајќи дека ако не играл фудбал, тогаш во кој било друг спорт би бил најдобар само заради својата самодоверба. -Знам дека во Лос Анџелес има многу земјотреси, но последниот беше кога јас кога слетав во градот, вели Ибрахимовиќ.
| | веќе видена | слични

Фудбалската федерација на Шведска објави денеска дека Златан Ибрахимовиќ нема да се врати од репрезентативната пензија… Така, Швеѓаните без „Ибракадабра“ ќе настапат на Светското првенство во Русија ова лето каде што се наоѓаат во група со светскиот шампион Германија, Мексико и Јужна Кореја. Откако одлучи после ЕП 2016 да се повлече од репрезентавниот дрес, медиумите започнаа често да шпекулираат дека Ибра би можел повторно да се врати во националната селекција и биде дел од наредниот Мундијал. „ Разговаравме со Златан во вторникот. Рече дека не ја променил својата одлука, што значи дека нема да оди на Светското првенство оваа година “, стои во официјалното соопштение на директорот на шведската фудбалска федерација, Ларс Рихт. Да додадеме уште дека 36-годишниот Ибрахимовиќ е најдобриот стрелец со 62 голови во историјата на репрезентацијата на Шведска за која настапил вкупно 116. пати.
| | веќе видена | слични
2 копии

Фудбалскиот сојуз на Шведска соопшти денеска дека Златан Ибрахимовиќ нема да игра за националниот тим на Светското првенство во Русија. Спортскиот директор на ФС на Шведска, Ларс Рихт изјави дека разговарал со Ибрахимовиќ пред два дена. – Ме извести дека не ја променил одлуката, изјави Рихт. Ибрахимовиќ ја напушти репрезентацијата на Шведска во 2016 година по 116 одиграни натпревари и 62 постигнати гола. Напаѓачот кој сега игра за ЛА Галакси, неодамна навести дека можно е да се врати во националниот тим за Мундијалот во Русија. Селекторот на Шведска треба на 15 мај да го соопшти тимот што ќе игра на СП во Русија. МИА
| | веќе видена | слични

Златан Ибрахимовиќ нема да се врати во репрезентацијата на Шведска за да настапи на Светското првенство во Русија, потврдија од федерацијата на оваа земја.Пред извесно време се појавија гласини дека Златан Ибрахимовиќ би можел да се врати во репрезентацијата на Шведска за да игра на Светското првенство иако претходно се пензионираше од националниот тим.Но директорот на Фудбалската Федерација на Шведска потврди дека Ибра нема да биде во составот.„Во вторникот зборував со Златан. Тој ми рече дека нема да ја промени неговата одлука за националниот тим, па нема да игра на Светското првенство“, вели директорот Ларс Рихт.Селекторот на Шведска, Јане Андерсон на 15. мај ќе го објави составот на фудбалери на кои ќе смета за Мундијалот во Русија.
| | веќе видена | слични

Можеби Златан Ибрахимовиќ ќе патува на Светското првенство, но сигурно не како дел од репрезентацијата на Шведска. По оние „контра" ставови кои ги имаа селекторот Јане Андерсон и Златан Ибрахимовиќ, денеска беа тргнати сите дилеми околу тоа дали „Ибракадабра" ќе биде учесник на претстојниот Мундијал во Русија. „Златан се повлече од репрезентацијата, и не го промени мислењето" - се наведува во официјалното соопштение на спорскиот директор на фудбалскиот сојуз на Шведска, Ларс Рихт. „Разговарав со него денеска и ми соопшти дека останува на одлуката дека повеже нема да игра за националниот тим". Претходно, новиот фудбалер на ЛА Галакси изјави дека „ќе патува" на СП па останува да се види во која улога. Селекторот Андерсон на тоа одговори дека треба Ибрахимовиќ само да го повика ако сака да игра. Но на крајот изгледа дека од сето тоа нема да има ама баш ништо.
| | веќе видена | слични

Ибра донел одлука, пишуваат шведските медиуми! Ибрахимовиќ неодамна тврдеше дека Светското првенство без него не е Светско првенство, но изгледа дека ќе мора да го гледаме и без него. Имено, Ибрахимовиќ имал понуда од репрезентацијата, но одбил да се врати. Уште вчера нешто се најавуваше, а денес Швеѓаните официјално соопштија дека тим менаџери разговарал со Ибра, но дека неговиот одговор бил негативен. Се шпекулираше дека поголемиот дел играчи не го сакаат Ибрахимовиќ во тимот, сметаа дека би се нарушил тимскиот дух, иако би донел и квалитет. Се уште нема официјална потврда ниту од Ибра, ниту од селекторот, но како што кажавме според медиумите во оваа земја искусниот напаѓач и дефинитивно нема да игра на Мундијалот. Meдиумите во Шведска: Тим на менаџери разговарал со Ибра СЕ е готово!
| | веќе видена | слични

Најдобриот стрелец во историјата на шведската репрезентација, Златан Ибрахимовиќ нема да се врати во националниот дрес на скандинавската репрезентација на Мундијалот во Русија, објави Шведската фудбалска федерација преку соопштение. Шпекулациите дека 36-годишниот Ибра, кој замина од Манчестер јунајтед во Лос Анџелес галакси, би се вратил во тимот по повлекувањето по Евро 2014, не престанаа последните денови, а и самиот тој најави дека тоа е можно. Ибрахимовиќ, кој има 62 гола во 116 настапи за Шведска, сега дефинитивно не се враќа, велат во федерацијата. „Зборував со Златан во вторникот и тој го нема сменето мислењето околу националниот тим. Така да, одговорот е не. Затоа тој не е дел од можниот тим кој селекторот Јане Андерсон ќе го објави на 15 мај“, изјави Ласе Рихт, директорот на репрезентацијата. Фото: ЕПА
| | веќе видена | слични

Иако рече дека „Светското првенство без мене не е вистинско Светско првенство“, сепак овој Мундијал ќе го гледаме без него. Златан Ибрахимовиќ нема да се врати од репрезентативната „пензија“ и нема да заигра на Светското првенство во Русија кое се игра ова лето, соопшти Шведската фудбалска федерација. Пред неколку дена, гостувајќи кај познатиот американски телевизиски водител Џими Кимел, 36-годишниот Златан го најави своето учество на Мундијалот. „Светското првенство без мене не би било вистинско Светско првенство“, изјави во таа прилика Швеѓанецот. Меѓутоа, претседателот на Фудбалската федерација на Шведска Ларс Рихт ги отстрани сите сомневања. „Разговарав со Златан во вторникот. Тој соопшти дека не ја променил одлуката околу играње за националниот тим. Тој став е – не“, изјави Рихт. Ибрахимовиќ преку постојани изјави и објави на социјалните мрежи, редовно ги зголемуваше шпекулациите околу можноста повторно да го облече дресот на шведската репрезентација, иако веќе се повлече од националниот тим.
| | веќе видена | слични

Шведскиот селектор, Јане Андерсон во изминативе неколку дена даде две изјави поврзани за Златан Ибрахимовиќ, а малку конфузно беше тоа што со првата го отпиша Швеѓанецот од настапот за Светското првенство во Русија, за потоа да даде изјава дека ако добие негов повик, можеби и ќе се предомисли. Сето ова предизвика голема неизвесност во шведкста спортска јавност и меѓу фановите кои со нетрпение го очекуваат списокот на селекторот за мундијалот кој ќе се одржи ова лето, па поради тоа, ова попладне пристигна и официјална потврда околу евентуалниот настап на актуелниот напаѓач на ЛА Галакси во Русија. Првиот човек на шведската фудбалска федерација, Ларс Рихт на домашните медиуми им откри дека пред два дена разговарал со Златан, по што донесена е конечна одлука тој да не настапи на големиот турнир. – Разговарав со Златан во вторникот. Тој ми порача дека го нема променето мислење околу националниот тим и тука е крајот. Одговорот е не, тој нема да игра на Светското првенство, – истакнал Рихт.
| | веќе видена | слични

Ибрахимовиќ е вистинска атракција во САД и привлекува внимание каде и да се појави. Најновата реклама која ја сними Ибрахимовиќ беше поврзана со неговиот евентуален настап на Мундијалот во Русија. Како што може да се види на видеото Ибрахимовиќ се опушта во својот дом со разладување во базенот, а во еден момент му ѕвони телефонот кој е поврзан со неговиот часовник. На дисплејот пишува Јан, што сугереира на селекторот на Шведска (Јан Андерсон. Секако, Ибра со гримаса „досаден си“ не се јави на повикот. Иако станува збор само за реклама, можеби Златан сакаше да испрати некаква порака. Видео: Селекторот го бара Ибрахимовиќ на талефон, а тој – „досаден си“…
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Премиерот Зоран Заев, по вчерашната средба со германската канцеларка Ангела Меркел, со видео преку Фејсбук се обрати до јавноста.„Вчерашната пријателска средба ...
сите 163 | | | веќе видена

Од ВМРО-ДПМНЕ велат дека Зоран Заев продолжува со целосно редефинирање на Македонија. Велат дека откако ја избришал македонската историја, се откажа од ...
сите 223 | | | веќе видена

- На телефон се карав многу вулгарно со моја блиска личност, и таксистот го искористил моментот да ме снима, но верувам дека не очекувал дека ќе ме сними како ...
сите 97 | | | веќе видена

Народниот театар од Битола за претставата „Бакхи – краток преглед на распадот“ во режија на Игор Вук Торбица ги доби наградите за најдобра претстава и режија ...
сите 75 | | | веќе видена

Не сум херој. Тоа ми беше работа. Да не го направев тоа, ќе ми дадеа отказ. Како ќе најдев работа после тоа, рекол Олексиј Ананенко, еден од тројцата инженери ...
сите 77 | | | веќе видена

Американската војска објавила видео снимка на која, како што се тврди, се гледа како иранската Револуционерна гарда отстранува мина која не експлодирала на ...
сите 93 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Златан Ибрахимовиќ предизвика земјотрес во Лос Анџелес (Видео)

Од:
До кого (е-маил):
Порака: