Хулиганот од натпреварот Ајакс-АЗ заврши во затвор

Судот во Амстердам го осудил на 6 месеци затворска казна хулиганот кој го нападна голманот Алварадо на натпреварот помеѓу Ајакс и АЗ Алкмар. 19 годишниот хулиган, сега идентификуван како Весли ван В. е осуден за „обид за напад со предумисла“ ќе отслужи 4 месеци во затвор, а останатите два ќе му бидат условна казна следните две години. На пијаниот Весли на 21 декември животот очигледно му тргна по надолна линија. Откако мислеше да го нападне голманот Алварадо, прво си доби убав ќотек, а сега ќе заглави во затвор. Сеирот кој му го гледаше целиот свет му доаѓа како бонус. Како капак на се, забранет му е пристапот на натпреварите на Ајакс за следниве 30 години. Поради негова вина во 37. минута беше прекинат куп дуелот помеѓу Ајакс и АЗ Алкмар, кој сега ќе се преигра од почеток на 19. јануари, но без публика. Во меѓувреме Ајакс е казнет со 10.000 евра од холандската фудбалска федерација, а на голманот Алварадо му е поништен црвениот картон кој го доби откако во самоодрбана го истепа пијаниот хулиган.
| | веќе видена | слични
2 копии

Судот во Холандија го осуди 19-годишниот пијан навивачот на Ајакс кој во рамките на осминафиналето од Купот на Холандија го нападна голманот на АЗ Алкмар на шест месеци затвор. Хулиганот идентификуван како Весли ван В. следните шест месеци ќе ги помине во затвот, а по издржувањето на казната, во следните две години ќе мора да се пријавува во полиција пред секој натпревар на Ајакс и на репрезентацијата на Холандија. Хулиганот дополнително заработи и забрана за влез на натпреварите на Ајакс во следните 30 години. За потсетување, на 21 декември на Амстердам арената при водство од 1:0 на Ајакс, 19-годишен пијан хулиган влезе на терен во обид да го повреди гостинскиот голман. Голманот Алварадо беше поуспешен во овој дуел и го „нокаутира“ хулиганот кого мораше да го спасува обезбедувањето. На голманот му беше покажан црвен картон, мечот беше прекинат, а подоцна холандскиот сојуз ја поништи казната и донесе одлука натпреварот да се преигра следниот месец.
| | веќе видена | слични

Холандскиот суд го осуди 19-годишниот хулиган на Ајакс на шест месеци затворска казна за нападот на голманот на АЗ Алкмар, Естебан Алварадо, за време на 1/8-финалниот меч од националниот Куп. Освен што го извлече подебелиот крај во инцидентот со Алварадо, тој доби и 30 годишна забрана да ги следи во живо мечевите на неговиот омилен тим, а во следните две години ќе треба да се јавува во полиција во термините кога ќе играат Ајакс, АЗ Алкмар или холандската репрезентација. Прекинатиот меч ќе се преигра од почеток на 19 јануари пред празни трибини. Да потсетиме, Алварадо доби црвен картон за физичката пресметка со хулиганот, по што тренерот на АЗ го повлече целиот тим од теренот, а дуелот беше прекинат при водство на домаќинот Ајакс од 1-0 во 37. минута. Подоцна холандската фудбалска асоцијација му ја укина санкцијата на Алварадо.
| | веќе видена | слични

Хулиганот кој го нападна голманот на мечот Ајакс - АЗ Алкмар, заработи казна од шест месеци в затвор. Обвинителите бараа десет месеци, но изречена му беше шест месечна казна в затвор и две години забрана за посетување на натпревари во “Ередивајс“ Лигата и репрезентацијата на Холандија. Натпреварот кој беше прекинат, ќе се преигра на 19 јануар а црвениот картон на голманот од АЗ Алкмар, Естебан Алвадара е поништен. Мх.П.
| | веќе видена | слични

Судот во Холандија му изрече казна од шест месеци затвор на хулиганот на Ајакс кој го нападна голманот на АЗ Алкмар. Хулиганот на Ајакс, кој го нападна голманот на АЗ Алкмар доби затворска казна од шест месеци. Покрај тоа што овој навивач доби ќотек од Алварадо, во наредните шест месеци ќе биде зад решетки, така одлучи судот во Холандија. Претходно тој доби забрана за посетување било каков фудбалски меч во земјата во трање од 30 години. Инаку, на овој меч хулиганот го нападна голманот Алварадо кој во обид да се одбрани го ишутира, а потоа од судијата доби црвен картон. Сепак, тамошната Фудбалска федерација веднаш потоа го поништи исклучувањето на голманот на АЗ Алкмар, а мечот ќе биде преигран пред празни трибини.
| | веќе видена | слични

Хулиганот, кој на 21. декември, влета на теренот на „Амстердам Арена“ и го прекина дуелот помеѓу Ајакс и АЗ Алкмар, доби шест месечна затворска казна. Хулиганот, кој според холандскиот закон за приватност е идентификуван како Весли ван В. на куп натпреварот во 32-та минута влета на теренот во обид да го нападне голманот на АЗ Алкмар, Естебан Алварадо, но го извлече подебелиот крај. Поради инцидентот, Алварадо доби црвен картон, кој подоцна е поништен, а тренерот на Алкмар реши да ја повлече екипата од теренот, поради што Холандската федерација реши тој да се преигра на 19. јануари. Весли ван В. за кого обвинителот бараше 10 месечна затворска казна, претходно од Ајакс доби 30-годишна забрана за влез на стадионот во Амстердам. крај/мф/нц
| | веќе видена | слични

Останато

Владата на СДСМ повторно удира по џебот на граѓаните. Прогресивниот данок кој го наметнува однародената и криминална власт, негативно влијае врз бизнисот и ...
сите 191 | | | веќе видена

Дали процесот за името е пред нова пречка – што значи изјавата на екс-министерот Никос Коѕијас дека нацрт-амандманот на членот 49 од Уставот, предложен од ...
сите 158 | | | веќе видена

По трагичната гостиварска случка, кога бегајќи од куче скитник младата Џејха Меџити заврши во водите на Вардар и се удави, се огласи и Ветеринарната комора на ...
сите 73 | | | веќе видена

Поради службено отстуство на претседателот на Судечкиот совет Оља Ристова, рочиштето за предметот „Титаник 3“ на Специјалното јавно обвинителство е одложено за ...
сите 50 | | | веќе видена

Исто како и во првиот круг гласање од локалните избори во 2013 година, притисокот и на 7 април, денот на вториот круг, врз членството на ВМРО-ДПМНЕ, вработени ...
сите 193 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Хулиганот од натпреварот Ајакс-АЗ заврши во затвор

Од:
До кого (е-маил):
Порака: