Хрватска политичарка пронајдена мртва во својот стан


Поранешна пратеничка на Жив ѕид во Ријека, Мирјана Јукиќ пронајдена е мртва вчера во својот стан. Околностите на смртта уште не се утврдени и не може со сигурност да се каже што точно се случило. Според неофицијални информации не станува збор за самоубиство, но не и за кривично дело. -За оваа трагедија ни јави нејзината сосетка која кажа дека ја видела низ прозор дека лежи на под во својот стан. После тоа е повикана полиција која влегла во станот и утврдила дека нашата колешка починала, наведуваат од Жив ѕид. Мирјана Јукиќ е родена на 20. април 1970 годин, а во Градското собрание влегла пред две години и по една година откако Жив ѕид на локалните избори бил во коалиција со Акција на младите. Како градска пратеничка не се експонирала премногу, но упатените велат дека била многу ангажирана кога станува збор за социјалните прашања.
| | веќе видена | слични

Валери Рејес (24) од Њујорк се фотографирала со својот дечко Хавијер да Силва Рохас во аптека, а направеното селфи и било последното нешто што девојката го објавила на социјалните мрежи. Благодарение на таа фотографија полицијата подоцна успеала да го резреши случајот со мистериозното убиство во САД. Службите утврдиле дека Хавијер, кој исто така бил на фотографијата е одговорен за нејзината смрт. #MissingPerson Have you seen VALERIE REYES? 5′ 3″, black hair, brown eyes, 1/2 sleeve tattoo on left arm. Last seen wearing a green coat, black jeans, and black shoes. Suffers from anxiety and depression. pic.twitter.com/vxvXi40fiV — NYPD Midtown North (@NYPDMTN) January 31, 2019 Тој признал дека ја киднапирал својата девојка, ја ставил во куфер, а подоцна ја фрлил на автопат. Куферот бил пронајден на 12 февруари од страна на еден работник на патот, во близина на границата со Конектикат. Во портокаловиот куфер работникот го забележал телото на Валери, а внатре била девојката на која ѝ биле врзани и рацете и нозете. ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Валери Рејес (24) од Њујорк е фотографирана со своето момче Хавијер во аптека, не препоставувајќи дека тоа ќе биде нејзината последна објавена фотографија на социјалните мрежи. Токму таа фотографија помогнала во решавање на нејзиното мистериозно убиство, со оглед на тоа дека на неа е во друштво со момче за кое подоцна се испоставило дека е одговорно за нејзината смрт. За ужасниот злочин е обвинет токму нејзиниот поранешен партнер Хавијер Да Силва Рохас. Тој признал дека ја киднапирал, ја спакувал во куфер и ја фрлил на автопат. #MissingPerson Have you seen VALERIE REYES? 5' 3", black hair, brown eyes, 1/2 sleeve tattoo on left arm. Last seen wearing a green coat, black jeans, and black shoes. Suffers from anxiety and depression. pic.twitter.com/vxvXi40fiV — NYPD Midtown North (@NYPDMTN) January 31, 2019 Според судските документи, мајката на Валери рекла дека тие прекинале пред околу една година, токму во периодот кога настанала оваа фотографија. Непосредно пред да исчезне, Валери ѝ раскажала на мајка си дека ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Хрватската политичарка Мирјана Јукиќ е пронајдена мртва во својот стан во Риека, објави хрватскиот весник „Нови лист“. Причините за смртта засега се непознати, а „Дневник. хр“ објави дека на нејзиното тело немало траги на насилство. Јукиќ е советничка во Градското собрание од партијата Жив ѕид. Како советничка таа не се експонирала многу, а „Нови лист“, повикувајќи се на упатени извори, објави дека била ангажирана за социјални прашања. На крајот на декември го поддржала буџетот на градоначалникот на Риека, Војко Оберснел, поради што наишла на напади од колегите во партијата. Од Жив ѕид рекле дека смртта на нивната колешка е трагичен настан. Хрватскиот портал „Индекс“ објави дека таа била забележана од сосетката, која ја видела низ прозорецот како лежи на подот во својот стан.
| | веќе видена | слични
3 копии

Членката на Градскиот совет на Ријека, Мирјана Јукиќ е пронајдена мртва во нејзиниот стан, објави хрватскиот весник „Нови Лист“, додавајќи дека причините за нејзината смрт се уште се утврдуваат. Но, повеќето медиуми јавуваат дека, според неофицијални информации, Мирјана се самоубила. Јукиќ, која е поранешна членка на партијата Жив Ѕид, беше доста ангажирана во врска со социјалните прашање. Во декември минатата година, таа го поддржа усвојувањето на Буџетот на Ријека за 2019 година, поради што беше изложена на критики од страна на нејзините сопартијци и ја напушти партијата Жив Ѕид, која е дел од опозицијата во Градскиот совет. Извори од Жив Ѕид информираа дека за смртта на 49-годишната Јуриќ биле информирани од нејзина сосетка, која изјавила дека „преку прозорецот ја видела како лежи на подот во нејзиниот стан“. „Нови лист“ наведува дека најверојатно станува збор за самоубиство.
| | веќе видена | слични

Јукиќ, која е поранешна членка на партијата Жив Ѕид, беше доста ангажирана во врска со социјалните прашање. Во декември минатата година, таа го поддржа усвојувањето на Буџетот на Ријека за 2019 година, поради што беше изложена на критики од страна на нејзините сопартијци и ја напушти партијата Жив Ѕид, која е дел од опозицијата во Градскиот совет. Извори од Жив Ѕид информираа дека за смртта на 49-годишната Јуриќ биле информирани од нејзина соседка, која изјавила дека „преку прозорецот ја видела како лежи на подот во нејзиниот стан“. „Нови лист“, повикувајќи се на неофицијлани полициски информации, наведува дека најверојатно станува збор за самоубиство.
| | веќе видена | слични

Останато

Обвинителката Русковска од Антонио Милошоски барала и доколку може да посочи сведоци за објавените аудио-материјали од негова страна за да се забрза предметот ...
сите 244 | | | веќе видена

Судењето за изборни нерегуларности „Титаник“ продолжува на 5 март поради отсуство на обвинетиот Кирил Божиновски. На денешното рочиште требаше да бидат ...
сите 87 | | | веќе видена

Факти на денот: Венко Филипче штанцаше милионски тендери, но не знае да ги заштити граѓаните од Корона вирусот. ЈО молчи и не отвора постапка против Заев за ...
сите 271 | | | веќе видена

Преговорите за евентуалната голема предизборна македонско албанска коалиција се пред самиот финиш и се водат интензивно и со БЕСА но и со останатите коалициски ...
сите 175 | | | веќе видена

Се повеќе европски земји информираат за нови потврдени случаи со коронавирусот. Хрватска утринава соопшти за уште еден, втор пациент инфициран со смртоносниот ...
сите 576 | | | веќе видена

Околу 10.000 демонстранти маршираа во германскиот град Ханау за да оддадат почит на деветмината кои пред четири дена беа убиени од антиисламски екстремист. ...
сите 108 | | | веќе видена

Поради опасноста од ширење на коронавирус во Клиниката за детски боолести, менаџментот од денеска 26 февруари 2020 година, најстрого ја забранува посетата на ...
сите 446 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Хрватска политичарка пронајдена мртва во својот стан

Од:
До кого (е-маил):
Порака: