Трајко Вељановски повторно избран за претседател на Собранието

Скопје - По верификацијата на мандатите, новите парламентарци повторно го избраа Трајко Вељановски претседател на Собранието. освои коалицијата предводена од ВМРО-ДПМНЕ 56. Коалицијата предводена од Социјалдемократскиот сојуз на Македонија (СДСМ) доби 42 мандати, Демократската унија за интеграција (ДУИ) – 15, Демократска партија на Албанците (ДПА) – 8 и Националната демократска преродна (НДП) – двајца. За прв пат Во Собранието ќе седнат и двајца пратеници на НДП, чиј лидер е Руфи Османи, еден од оние на листата на градоначалници кои се откажаа од своите мандати.
| | веќе видена | слични

Понеделник, 27 јуни 2011 година Говор на претседателот на Собранието, г. Трајко Вељаноски, на првата конститутивна седница Почитувани претставници на државниот врв, Ваши екселенции, Драги колеги пратеници, Почитувани претставници на средствата за јавно информирање, Дами и господа, На самиот почеток, дозволете најискрено да се заблагодарам за изборот за претседател на македонското Собрание. Довербата што ми ја искажавте, избирајќи ме на функцијата претседател на седмиот состав на македонскиот законодавен дом претставува огромна чест и обврска за мене, особено затоа што доаѓа во мигови кога од нашата заедничка посветеност и делување во голема мера ќе биде определена траекторијата по која ќе се движи нашата Татковина. Во оваа смисла, дозволете да ве уверам дека должноста што ми ја доверивте ќе ја извршувам совесно, пожртвувано и најмногу од сé – одговорно. Моето политичко искуство, посветеноста во остварувањето на македонските национални приоритети, како и приврзаноста кон вредностите на демократијата нека ...
| | веќе видена | слични

Понеделник, 27 јуни 2011 година По вонредните парламентарни избори, на 25 јуни 2011 година, се конституира новото Собрание на Република Македонија, на кое беа верификувани мандатите на 123 пратеници, а г. Трајко Вељаноски беше реизбран на функцијата претседател на Собранието Ова е седмиот пратенички состав од независноста на Република Македонија во 1991 година, прв што ќе брои 123 пратеници, од кои тројца од дијаспората. Коалицијата предводена од ВМРО-ДПМНЕ доби 56 пратеници, коалицијата предводена од Социјалдемократскиот сојуз на Македонија (СДСМ) - 42 мандати, Демократската унија за интеграција (ДУИ) - 15, Демократската партија на Албанците (ДПА) - 8 и Националната демократска преродна (НДП) - 2. Според законските рокови, најдоцна до 10 август треба да се формира новата влада на Република Македонија.
| | веќе видена | слични

Шефот на државата, Ѓорге Иванов, деновиве ќе му го додели мандатот за составување влада на лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, откако изминатиот викенд беше конституиран новиот парламент и избран старо- новиот спикер, Трајко Вељаноски. Пратениците од седмиот парламентарен состав завчера и официјално почнаа да го трошат четиригодишниот мандат, но во прилично непријатна атмосфера. На првиот работен ден наидоа на невообичаен пречек - стотина млади луѓе го „гушнаа“ парламентот, во знак на протест против полициското насилство. Демонстрантите фатени за рака трпеливо ги чекаа пратениците на сите влезови. Го исвиркаа претседателот Иванов, како и пратениците, а досегашни министри Гордана Јанкулоска, Зоран Ставрески и Антонио Милошоски. И во еден таков вознемирувачки амбиент стартуваше конститутивната седница, која требаше да има свечен карактер, а траеше повеќе од шест часа. На ова прво свикување на Собранието се верификувани мандатите на сите 123 пратеници, 120 плус три од дијаспората - што се случува премиерно ...
| | веќе видена | слични

Спикерското место повторно во рацете на ВМРО-ДПМНЕ Седмиот состав на Парламентот ќе биде потврда за новата политичка зрелост на Македонија, изјави Вељаноски по реизборот Собранието на Република Македонија на првата конститутивна седница едногласно ги верификува мандатите на новите 123 пратеници и повторно го избра Трајко Вељаноски за претседател на законодавниот дом. За Трајко Вељаноски гласаа 70 пратеници, двајца беа воздржани, а 47 против. Вељаноски смета дека седмиот состав на Парламентот ќе биде потврда за новата политичка зрелост на Македонија. - Политичката независност и одговорниот однос кон сите и за се ќе бидат основата на чии темели ќе ги градиме нашите меѓусебни односи. Македонија заслужува собрание во кое политичките разлики ќе не обединуваат под сонцето на Македонија, кое ќе му дава енергија на нашиот европски и евроатлантски пат и конечно, кое како симбол на единството на шареноликоста на Македонија, ќе го промовира духот на меѓуетничкото разбирање, толерантноста и солидарноста, рече Вељаноски. ...
| | веќе видена | слични

Досегашниот претседател на Собранието на Република Македонија Трајко Вељаноски останува на функцијата прв човек на македонскиот Парламент и во новиот четири годишен мандат. Тој порача дека Собранието останува гарант на државните интереси на Република Македонија, реформите остануваат приоритет на патот кон евроатланските интеграции. Ова е седми парламентарен состав со плус тројца пратеници од дијаспората. Вељаноски е избран со 70 гласови ЗА. Тој по изборот даде свечена изјава и им се обрати на пратениците. Вељаноски нагласи дека Македонија заслужува Собрание во кое политичките разлики ќе не обединуват под сонцето на Македонија, Собрание кое ќе му дава енергија на нашиот европски и евроатлански пат. - Изборите се завршени, но од денеска почуваме со новата кампања, која има иста цел за сите, тоа е силна, стабилна, демократска и просперитетна Македонија. Сакам да ве уверам дека мојот интерес ќе продолжи да биде единствено Македонија, а алатките за остварување на таа цел, како што споменав во истата таа прилика ...
| | веќе видена | слични

"Собранието на Република Македонија на својата прва конститутивна седница едногласно ги верификува мандатите на новите 123 пратеници и повторно го избра Трајко Вељаноски за претседател на законодавниот дом. На седницата со која раководеше најстариот пратеник Љубисав Иванов Ѕинго, за изборот на Вељаноски гласаа 70 пратеници, двајца беа воздржани, а 47 пратеници беа против. Старо-новииот претседател вети дека должноста која му е доверена ќе ја извршува совесно и пожртвувано. Уверен сум дека седмиот состав на македонскиот законодавен дом ќе ги совлада предизвиците и ќе даде свој значаен влог во развојот на Република Македонија и ќе биде потврда за новата политичка зрелост на Македонија за да можеме на крајот од нашите мандати сите заедно да застанеме на позитивната страна од историјата истакна Вељаноски Пред изборот на Вељаноски за претседател во Собранието се водеше жестокоа расправа. Јани Макрадули од СДСМ истакна дека жали што претседателот на Собранието нама да биде избран со конзензус. Тој но и ...
| | веќе видена | слични

Со 70 гласа за, 47 против и 2 воздржани, Трајко Вељаноски е реизбран на функцијата претседател на Собранието на Република Македонија. Старо-новиот спикер изрази увереност дека седмиот состав на македонскиот парламент ќе биде потврда за новата политичка зрелост на Македонија ,пред која, како што рече, се исправени историски предизвици за што ќе бидат потребни голема одговорност, зрелост и одлучност. На конститутивната седница на Собранието што се одржа вчера беа верификувани мандатите на 123-та пратеници. OhridNews
| | веќе видена | слични

Во расправата за претседател на Собранието не учествуваа пратениците од ДУИ иако го поддржаа изборот на Трајко Вељановски. По заврШување на конститутивната седница никој не сакаше да говори за тоа дали и каков договор е... Во расправата за претседател на Собранието не учествуваа пратениците од ДУИ иако го поддржаа изборот на Трајко Вељановски. По заврШување на конститутивната седница никој не сакаше да говори за тоа дали и каков договор е постигнат помегу интегративците и ВМРО ДПМНЕ за распрелбата на вицепремиерските и министерските места во новата влада. Ермира Мехмети вели дека сите прашања се на маса но не сака да открие дали е шпекулација дека едното вицепремиерско место ке го добие таа. Демократската унија за интеграција во власта ќе биде застапена на квалитативна и квантитативна основа, изјави пратеничката Ермира Мехмети-Деваја по изборот на Трајко Вељаноски за претседател на Собранието на Република Македонија. - Има еден начелен договор, меѓутоа ништо не е конечно. Поради тоа не сакам повеќе да ...
| | веќе видена | слични

Претседателот Трајко Вељаноски порача дека Собранието останува гарант на државните интереси на Република Македонија, реформите остануваат приоритет на патот кон евроатланските интеграции. Ова е седми парламентарен состав со плус тројца пратеници од дијаспората. Вељаноски е избран со 70 гласови ЗА. Тој по изборот даде свечена изјава и им се обрати на пратениците. Меѓу другото во своето обраќање, Вељаноски порача дека Македонија заслужува Собрание во кое политичките разлики ќе не обединуват под сонцето на Македонија, Собрание кое ќе му дава енергија на нашиот европски и евроатлански пат. „Изборите се завршени, но од денеска почуваме со новата кампања, која има иста цел за сите, тоа е силна, стабилна, демократска и просперитетна Македонија. Сакам да ве уверам дека мојот интерес ќе продолжи да биде единствено Македонија, а алатките за остварување на таа цел, како што споменав во истата таа прилика во 2008 година, ќе продолжат да бидат единствено Уставот, законите и Деловникот на македонското Собрание. ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

На високи тонови, со обвинувања за изборот на новите членови поради тоа што неколку пратеници ги напуштија нивните пратенички групи, со жестоки реакции од ...
сите 406 | | | веќе видена

Во Општина Илинден продолжува традицијата, среќникот што го фати Богојавленскиот крст што свештениците од црквата „Свети Константин и Елена“ го положија во ...
сите 332 | | | веќе видена

Скопските општини не ги почитуваат препораките на градската администрација. И покрај екстремното загадување дозволуваат на терен се уште да траат градежните ...
сите 209 | | | веќе видена

Генералниот секретар на ВМРО-ДПМНЕ Игор Јанушев, вели дека Законот за употреба на јазици е противуставен. Според него, тој е донесен во нелегална процедура и ...
сите 308 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Трајко Вељановски повторно избран за претседател на Собранието

Од:
До кого (е-маил):
Порака: