Македонскиот Културно-информативен центар во Софија годинава со амбициозна програма

4 копии

Културно-информативниот центар на Република Македонија во Софија неделава што измина беше вклучен во организација на меѓународната „Европска ноќ на литературата“, која годинава се одржа шести пат. КИЦ беше домаќин и на 10-тата книжевна визита со 12 писатели од Македонија, на која беше одбележана 25-годишнината од потпишувањето на првиот договор за соработка помеѓу Друштвото на писателите на Македонија и Сојузот на писателите на Бугарија. КИЦ оваа година, меѓу другите настани, ќе ги промовира книгите од македонски автори кои се преведени на бугарски јазик преку Конкурсот на Министерството за култура за субвенционирање странски изавачи кои објавуваат преводи на македонски дела. - Во последните две години се издадени преку 25 нови наслови. Годинава почнавме проект за промоција на сите тие книги. Во април промовиравме романи на шест македонски писатели од помладата генерација, млади но веќе наградувани во нашата земја со „Роман на годината“ и со други престижни награди. До крајот на годината ќе промовираме дела ...
| | веќе видена | слични

Се гордеам многу со успесите на балетскиот уметник Трајче Стојковски, на телевизискиот режисер Зоран Петревски, кој ги работи најгледаните бугарски ТВ-серијали, на Горан Митевски - еден од најдобрите клупски менаџери во Бугарија, кој е познат тука и ги прави најдобрите забави. Овде веќе се слуша за нив и би сакал кога и дома, во Македонија, би се интересирале за нив, вели директорот на Македонскиот културен центар во Бугарија, Васко Шутаров Македонските уметници редовно секоја година добиваат шанса да се претстават пред бугарската публика преку организирани настани од Културно-информативниот центар (КИЦ) на Република Македонија во Софија, но и со негова поддршка и соработка со тамошни институции. Изминатиот период беше навистина со густа програма на КИЦ-от, особено во областа на книжевноста, беше вклучен во организација на меѓународната „Европска ноќ на литературата“, која годинава се одржа шести пат, а исто така беше домаќин и на 10-тата книжевна визита со 12 писатели од Македонија, на која беше одбележана ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Културно-информативниот центар на Македонија во Софија, во рамките на програмата за „Ноќта на музеите“ во Пловдив, ќе ја претстави ликовната изложба „Поврзување“. Во репрезентативниот простор на „Балабановата куќа“, со педесетина дела, ќе бидат претставени ликовните уметници: Маријана Иванова (плакат), Марјан Ѕин (масло на платно), Зоран Мише (графика), Перица Георгиев-Пепси (масло на платно), Иван Стоименов (скулптура), Горан Тричковски (графика), Слободан Милошески (скулптура), Павел Целкоски (графика) и Иво Пецов (масло на платно). Изложбата ќе ја претстават и отворат Васко Шутаров од име на КИЦ на Р. Македонија во Софија и Димитрина Петрова од општинскиот институт „Стар Пловдив“.
| | веќе видена | слични
2 копии

Вчеравечер, во рамките на манифестацијата “Ноќ на Музеите” во Пловдив, во познатата Балабанова Куќа, беше отворена изложбата “Поврзување”. Овој ликовен проект се реализираше со помош на нашиот Културно-информативен Центар во Бугарија, а во него , со преку 50 дела беа претставени ликовните уметници Мирјана Иванова, Марјан Ѕин, Перица Георгиев-Пепси, Зоран Мише, Иво Пецов, Иван Стоименов, Слободан Милошески, Горан Тричковски и Павел Целкоски. Изложбата која во Пловдив ќе може да биде видена до 31 мај, ја отворија директорот на КИЦ ма Р.Македонија Васко Шутаров и зам.директорот на Општинскиот Институт “Стар Пловдив”, Светлозар Чичиков. По овој повод беше нагласена, веќе традиционално добрата и плодна соработка помеѓу двете институции, во пресрет на 2019 година, кога Пловдив станува Европска престолнина на културата.
| | веќе видена | слични
2 копии

Во рамки на манифестацијата „Ноќ на музеите“ вчеравечер во Балабанова куќа во Пловдив беше отворена изложбата „Поврзување“. На изложбата се претставени над 50 дела од ликовните уметници Мирјана Иванова, Марјан Ѕин, Перица Георгиев-Пепси, Зоран Мише, Иво Пецов, Иван Стоименов, Слободан Милошески, Горан Тричковски и Павел Целкоски. Изложбата ќе биде отворена до 31 мај, а е организирана во соработка со македонскиот Културно-информативен центар во Бугарија. На отворањето се обратија директорот на КИЦ на Р. Македонија Васко Шутаров и заменик директорот на Општинскиот институт „Стар Пловдив“, Светлозар Чичиков. На отворањето беше нагласена добрата и плодна соработка меѓу двете институции во пресрет на 2019 година, кога Пловдив станува европска престолнина на културата.
| | веќе видена | слични
2 копии

Во репрезентативниот простор на „Балабановата куќа" со педесетина дела ќе бидат претставени ликовните уметници Маријана Иванова (плакат), Марјан Ѕин (масло на платно), Зоран Мише (графика), Перица Георгиев -Пепси (масло на платно), Иван Стоименов (скулптура), Горан Тричковски (графика), Слободан Милошески (скулптура), Павел Целкоски (графика) и Иво Пецов (масло на платно). Културно-информативниот центар на Република Македонија во Софија вечер во рамки на програмата за Ноќта на музеите во Пловдив ќе ја претстави ликовната изложба „Поврзување". Во репрезентативниот простор на „Балабановата куќа" со педесетина дела ќе бидат претставени ликовните уметници Маријана Иванова (плакат), Марјан Ѕин (масло на платно), Зоран Мише (графика), Перица Георгиев -Пепси (масло на платно), Иван Стоименов (скулптура), Горан Тричковски (графика), Слободан Милошески (скулптура), Павел Целкоски (графика) и Иво Пецов (масло на платно). Културно-информативниот центар на Македонија во Софија, Општинскиот институт „Стар Пловдив" и ...
| | веќе видена | слични

Изложбата ќе ја претстават и отворат Васко Шутаров од име на КИЦ на Р. Македонија во Софија и Димитрина Петрова од име на Општинскиот институт "Стар Пловдив Културно-информативниот Центар на Р. Македонија во Софија во рамките на програмата за Ноќта на музеите во Пловдив, ќе ја претстави ликовната изложба „Поврзување“. Во репрезентативниот простор на "Балабановата Куќа" со педесетина дела ќе бидат претставени ликовните уметници Маријана Иванова (плакат) Марјан Ѕин (масло на платно), Зоран Мише (графика), Перица Георгиев -Пепси (масло на платно), Иван Стоименов (скулптура), Горан Тричковски (графика), Слободан Милошески (скулптура), Павел Целкоски (графика) и Иво Пецов
| | веќе видена | слични
2 копии

За тоа дека 32-годишниот Луис Хамилтон започнал романса со 18-годишната ќерка на Лајонел Ричи се зборуваше уште во февруари месец оваа година, кога фотографи ја уловија двојката во ресторан во Беверли Хилс. Сега се појавија нови докази дека двајцата се блиски, пишува OK Magazine. На 10 мај новинарите ги следеа Софија и Луис во Беверли Хилс. Во почетокот двајцата се навратија во кафетеријата Cecconi’s, а потоа посетија црква и продавници за намирници и се вратија во автомобилот на конкурентот. Хамилтон се среќаваше околу седум години со Никол Шерцингер. Се разделија во 2015 година Потоа се проговори за негова поврзаност со Ријана, а по неа Луис го насочи својот интерес кон млади девојки, но не од музичкото општество, туку меѓу младите модели. Значи пред да дојде до Софија Ричи, неговото име беше поврзано со Кендал Џенер и Барбара Палвин. Софија од своја страна се среќаваше со Џастин Бибер и беше забележана со Бруклин Бекам.
| | веќе видена | слични
2 копии

Стотици муслимани од една провладина група, со молитва пред Аја Софија во Истанбул, се обидуваат да издејствуваат познатата градба која што денес е музеј, повторно да стане џамија. Слични вакви собири во Истанбул беа забележани и во изминатите неколку години, но ситуацијата значително се има променето денес кога според аналитичарите, Турција е помалку секуларна држава од времето кога модерната турска држава ја формираше Кемал Ататурк, па шансите за претворање на Аја Софија во џамија стануваат поголеми. Аја Софија или Света Софија е поранешна православна патријаршиска базилика (црква) која подоцна била претворена во џамија, а денес е еден од најпознатите музеи и една од најголемите туристички атракции во Турција и општо во светот. Аја Софија е ремек дело на византиската архитектура и уметноста воопшто. Била најголема црква на светот речиси илјада години, се додека не била изградена Катедралата во Севиља во 1520-та година. Од времето на завршувањето на изградбата во 537-ма година, па се до 1453-та година, ...
| | веќе видена | слични

Останато

Гордана Силјановска-Давкова ги премолчи дваесетината прашања на вмровскиот реформатор. Одговорите на тие прашања ќе го разјаснеа нејзиното политичко кредо. Но ...
сите 182 | | | веќе видена

Британската премиерка, Тереза Меј, е соочена со зголемен притисок од нејзината партија да поднесе оставка или да одреди датум за оставка со цел обезбедување на ...
сите 85 | | | веќе видена

Извршниот директор на Етиопиан Ерлајнс Теволде Гебремариам, по несреќата на атиопскиот авион во кој загинаа 157 лица, изјави дека предупредувањата и барањата ...
сите 52 | | | веќе видена

Оставки на претседателот Александар Вучиќ, премиерката Ана Брнабиќ, првиот собраниски спикер Маја Гојковиќ, оставка на раководството на РТС и обезбедување ...
сите 185 | | | веќе видена

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски денес е во посета на Општина Битола каде што оствари средба со жителите на населбата Јени Мале и битолско ...
сите 201 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Македонскиот Културно-информативен центар во Софија годинава со амбициозна програма

Од:
До кого (е-маил):
Порака: