Ѓорчев се обрати во Сенатот: Македонија и САД се стратешки сојузници


Пратеникот Влатко Ѓорчев се обрати како еден од воведните панелисти на 12 Парламентарен форум за безбедност кој што се одржува во Сенатот на САД, со кој претседава конгресменот Роберт Питинеџер, претседавач со Работна група за тероризам и неконвенционално војување на Конгресот на САД. Се очекува на Форумот да учествуваат 340 парламентарци од над 80 земји, кои ќе разменат мислења за безбедноста, борбата против тероризмот и неговото финансирање, сајбер-безбедноста, размената на разузнавачки информации и крипто-валутите. На парламентарниoт форум учествуваат сенатори и конгресмени од САД, како и парламентарци од Европа, Азија, Африка и Јужна Америка. Во своето обраќање Ѓорчев подвлече дека безбедноста и мирот се основни предуслови за економски напредок. Современиот свет се соочува со бројни предизвици и закани на кои што мора да се најде адекватен одговор. Ѓорчев ја подвлече водечката улога на САД во одржувањето на мирот и стабилноста на Европа. Во тој контекст, Македонија и САД ги поврзува стратешкото ...
| | веќе видена | слични
5 копии

Влатко Ѓорчев од Извршниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ денеска одржа прес-конференција на која говореше за, како што рече, иселувањето и егзодусот во Македонија и ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Оваа прес конференција ќе биде посветена на темата поврзана со иселувањето и егзодусот во Македонија, по повод секојдневните извештаи за падот на ученици во ...
| | веќе видена | слични

Владимир Ѓорчев, членот на ИК на ВМРО-ДПМНЕ на денешната прес конференција во седиштето на партијата, потенцираше дека наместо живот кој Заев го ветил на ...
| | веќе видена | слични

Наместо живот со Зоран Заев во Македонија дојде до егзодус и невидено, невидено до сега иселување. Се иселуваат луѓето од сите региони на Република Македонија, ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Пратеникот од редовите на ВМРО-ДПМНЕ Влатко Ѓорчев на својот Фејсбук профил објави видео од делот за името од ТВ дуелот во емисијата „Само вистина“ во која тој ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Вие со вашата политика на неразбрани трговци ги рушите македонските позиции што беа грдени 200 години, рече Влатко Ѓорчев од ВМРО-ДПМНЕ обраќајќи се на другиот ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Проблемот на владата предводена од СДСМ е што има голема непопуларност, што луѓето не и веруваат, премиерот е и судија и кадија, ослободувате пратеници од ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Зошто бегате од соочувања на телевизија, пред јавноста, не е работата да зборувате во камерна атмосфера со нарачани прашања. Не бегајте од телевизиски ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Не се претставив како жртва, јас бев жртва. Со целокупниот процес и изнуда што беше правен од страна на оваа злосторничка група, предводена од Бојан Јовановски ...
сите 677 | | | веќе видена

Иако работата е завршена околу членот 11 од Законот за помилување, во емисијата „Вин Вин“ на Телма телевизија пратеникот Антонијо Милошоски истакна дека ...
сите 520 | | | веќе видена

По масовниот протест од минатата недела, членови и поддржувачи на локалната иницијатива Fridays for future и овој петок се собраа да продискутираат за ...
сите 103 | | | веќе видена

Овен (21.03 – 20.04) Посветете им внимание на приоритетните обврски и дозволете си малку одмор. Во љубовниот живот лесно го губите интересот за партнерот. ...
сите 147 | | | веќе видена

Кумановец на возраст од 28 години е повреден и пренесен во болница, откако во неговиот дом во селото Доброшане експлодирала плинска боца.Како што информираат ...
сите 103 | | | веќе видена

Тренерот на Барселона, Ернесто Валверде е уверен дека Лионел Меси има уште фудбал во себе. Во понеделникот вечерта, Аргентинецот ја собра „Златната топка“ и ...
сите 216 | | | веќе видена

Лицемерието на СДСМ нема крај. Денеска ќе ви презентираме еклатантен случај како се фатени живи во креирање лажни вести и чистото лицемерие и политиканство на ...
сите 58 | | | веќе видена

И претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски ѝ верува на баба Перса. Суровиот живот во Волково е ситината која излегува на површина, вели Мицкоски ...
сите 173 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Ѓорчев се обрати во Сенатот: Македонија и САД се стратешки сојузници

Од:
До кого (е-маил):
Порака: