Фридом Хаус: Македонија останува медиумски неслободна земја

Нашата држава и понатаму останува на темната страна во листата од „Фридом хаус“, во најновиот извештај, Македонија според слободите е позиционирана на исто место како и лани. Нашата држава е категоризирана како неслободна земја, а организацијата нотира дека во регионот се влошува состојбата со слободите на медиумите. Дополнително, назадување има и во областа на владеењето на правото и организирањето и спроведуавњето на фер и демократски избори. „Лидерите на Босна, Србија, Црна Гора и Македонија ја шиканираат критиката од граѓанското општество, спречуваат истраги за злоупотреби на власта и ги игнорираат уставните процедури. Набљудувачите изразиле загриженост дека напредокот кон демократските стандарди е заменет со отровен микс од национализам, корупција, дисфункција на власта и мешање на Русија“. Друштво на Македонија во групата на делумно слободни земји и прават, Косово, Албанија, Црна Гора и Босна и Херцеговина. Слободни земји на Балканот се Грција, Бугарија, Србија и Хрватска. Најслободни држави се ...
| | веќе видена | слични

Изминатата година била 11-та година по ред со пад на глобалната слобода. Ова го покажува новиот извештај на Фридом Хаус објавен деновиве, кој сугерира и назадување во политичките права и граѓанските слободи, дури и во држави во категоријата „слободни“, меѓу кои се САД. Од вкупно 195 земји, 87 земји (45%) се оценети како слободни, 59 од нив (45%) се делумно слободни, а 49 или (25%) се неслободни. Најлоши резултати се забележани кај земјите од Блискиот Исток и Северна Африка за 2016-та година, а недалеку од нив се наоѓа и Евроазија. Македонија според статусот на слобода се наоѓа во рангот на „делумно слободните“ земји. Извештајот нотира настани кои биле дестабилизирачки фактор. На пример, во САД на избори победи Доналд Трамп, кој се проценува како непостојана фигура со неконвенционални ставови кон надворешната политика, потоа излегувањето на Велика Британија од ЕУ и напуштањето на европските регулативи, колапсот на италијанската влада по неуспешниот референдум за уставните реформи, како и серијата ...
| | веќе видена | слични
5 копии

Република Македонија е делумно слободна земја, покажува најновиот извештај на Фридом хаус. Во групата со Македонија од регионот се уште Косово, Албанија, Црна Гора и Босна и Херцеговина, додека Грција, Бугарија, Србија, Романија и Хрватска се во категоријата слободни земји. Како главни забелешки во извештајот се наведува влошената состојба по изборите на Балканот, како и проблемот со владеењето на правото.
| | веќе видена | слични

Македонија е делумно слободна земја, стои во извештајот на Фридом хаус за состојбата со слободите во светот. Од можни 100 поени, Македонија има 57 што ја сместува во групата делумно слободни држави според почитувањето на правото и човековите слободи. Оценките покажуваат и дека земјава не ги почитува доволно политичките права, но уште помалку ги почитува граѓанските слободи. Целосниот извештај за Македонија ќе биде објавен наскоро, а во текстот кој дава општ преглед по региони и во светот под наслов “Популисти и автократи-двојна закана за светската демократија“ се наведува дека во регионов лидерите во Босна и Херцеговина, Србија, Црна Гора и во Македонија ги малтретираа критичарите од редовите на граѓанското општество, ги попречуваа истрагите за незаконските дејства на владата и ги игнорираа уставните процедури. Набљудувачите изразуваат загриженост дека напредокот кон демократските стандарди се заменува со отровна мешавина на национализам, корупција и неправилно функционирање на владата. Македонија Позиција ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Македонија и годинава останува со речиси истата оценка како и лани во извештајот за Слободата во светот во 2017 на организацијата Фридом Хаус. Откако во минатогодишниот извештај беше апострофирана како пример за тонењето на демократските стандарди во Европа, годинава Македонија „мирува“ на листата на Фридом Хаус. Земјата и натаму има статус на „делумно слободна“ земја со ниска оценка за политичките права и уште послаба за граѓанските слободи. Во делот на слободата на медиумите останува оценката „неслободна“ која ја доби уште минатата година, со што е една од ретките во Европа, во друштво на Турција и Русија. Поединечните извештаи за сите земји сѐ уште не се објавени од Фридом Хаус, а во заедничката оценка за земјите од Балканот се наведува дека тамошните политички моќници и натаму ги кршат демократските процедури. „На Балканот се случи понатамошно влошување на процесите за фер избори и владеење на правото, откако ЕУ ја запостави својата улога на промотор на демократијата меѓу потенцијалните земји-членки. За ...
| | веќе видена | слични

Македонија е делумно слободна земја и е меѓу најлошо рангираните држави во Европа. Нашата земја има вкупно 57 поени на скалата од 0 до 100. Ова е наведено во најновиот извештај на Фридом Хаус. Во извештајот стои дека состојбата на Балканот се влошила во однос на изборните процеси како и со владеењето на правото. Грција, Бугарија, Србија, Романија, Хрватска се во категоријата слободни земји. Зад Македонија, во Европа, се рангирани Белорусија, Русија, Турција, Босна и Херцеговина и Косово. Најслободните држави, со резултат од 100 поени, се Норвешка, Шведска и Финска, а зад нив се Канада и Холандија кои добија по 99 поени. Од организацијата регистрираат назадување во политичките и граѓанските права и кај голем број од „слободните“ држави, како Србија, Унгарија, Франција, САД, Бразил и други. Регионите на Блискиот Исток и Северна Африка имаат најлоши рејтинзи во светот во 2016 година, а блиску до нив е и евроазискиот регион. Извештајот на Фридом Хаус е насловен „Популисти и автократи: Двојна закана за ...
| | веќе видена | слични

Останато

Договорот од Преспа овозможува напредок и подготовка за иднината, се вели во директната видео порака на францускиот Претседател, Емануел Макрон до граѓаните на ...
сите 40 | | | веќе видена

Независниот пратеник Ферид Мухиќ за „ А1он “ не сакаше да каже дали ќе излезе на претстојниот референдум за промена на името, како и дали ќе гласа за уставните ...
сите 131 | | | веќе видена

И годинава на свеченото отворање на фестивалот „Браќа Манаки” во Битола се повтори истата пракса како и претходните години. По сликањето на црвениот тепих и ...
сите 71 | | | веќе видена

Со цел Зоолошката градина во Скопје да добие еден сосема нoв и убав лик, деновиве е поставена нова урбана опрема. Опрема се состои од нови клупи, каде ...
сите 29 | | | веќе видена

Ни пристигна и таа прекрасна есен, според многумина најубаво годишно време … Сепак, Меркур е денес во квадрат со Сатурн, а почетокот на есента се карактеризира ...
сите 65 | | | веќе видена

Од вчера стапи во сила договорот за взаемно признавање на возачките дозволи меѓу Македонија и Германија. Договорот го потпишаа Министерот за внатрешни работи ...
сите 79 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Фридом Хаус: Македонија останува медиумски неслободна земја

Од:
До кого (е-маил):
Порака: