Детали за апсењето на Саркози - го сослушуваат поради Гадафи


16 копии

Француската полиција денеска го приведе на распит поранешниот претседател на Франција, Никола Саркози во рамки на истрагата за илегално финансирање на неговата предизборна кампања. Француската полиција денеска го приведе на распит поранешниот претседател на Франција, Никола Саркози во рамки на истрагата за илегално финансирање на неговата предизборна кампања. Како што јави АФП, истрагата се води околу сомнежите дека за време на претседателските избори во Франција во 2007 година, кампањата на Саркози била илегално финансирана од Либија. Во 2014 година, француската телевизија Франце-3 кренала прашина откако била емитувана видео-снимка од разговорот до Муамер Гадафи. Покојниот либиски лидер тврдел дека во 2007 година ја финансирал претседателската кампања на Саркози.Распитот на Саркози се спроведува неколку недели откако во врска со истата истрага во Лондон беше уапсен неговиот поранешен соработник Александар Џури. Џури подцна беше ослободен со кауција.
| | веќе видена | слични
2 копии

Основачот на Викиликс, Џулијан Асанж се осврна на најновите вести кои што доаѓаат од Франција во врска со поврзаноста на Николас Саркози и Моамер Гадафи. Асанж на својот профил на социјалната мрежа Твитер се осврна на текстот кој што го објави британски „Дејли Мејл“ пред шест години, а во кој беше наведено дека поранешниот либиски претседател Моамер Гадафи бил убиен од страна на припадник на француската тајна служба по наредба на тогашниот претседател Саркози. Тој истакна дека тие тврдења кои што за прв пат се појавија во јавноста во 2012-та година треба да бидат повторно проверен после неодамнешното отворање на истрагата за Саркози и неговата „пасивна“ корупција – односно примањето на милиони евра од Гадафи за неговата изборна кампања. „Мотивот беше Гадафи да биде отстранет за да не биде испрашуван поради наводните сомнителни врски со Саркози. Претходно францускиот претседател го нарече „братски лидер“, а се зборува дека добил милиони од либискиот лидер за да ја финансира својата претседателска кампања во ...
| | веќе видена | слични

Роднина на некогашниот либиски лидер Муамер Гадафи, денес изјавил дека обвиненијата за корупција против поранешниот француски претседател Никола Саркози се "Божја казна", за неговата улога во востанието кое го поддржало НАТО, а во кое Гадафи бил тргнат од власт и убиен. "Фала ти Боже. Ова е Божја казна, бидејќи тој прв ги започна воздушните напади во Либија", рекол за "AP" роднината и некогаш близок соработник на Гадафи, Ахмед Гадаф ал Дам, кој инаку живее во Каиро. Тој вели дека знаел за милионите евра кои владата на Гадафи, како што се наведува во обвиненијата, му ги дал на Саркози. Објаснува дека Либија сакала поддршка од Франција за воспоставување на таканаречените "Обединети Африкански Држави", сон кој Гадафи го промовирал во јавните говори до 2010. година. French investigators have untangled a complex web of political and financial ties involving advisers to former President Nicolas Sarkozy and officials who were part of Muammar el-Qaddafi’s government in Libya https://t.co/iGd2KoAa6W — New York Times ...
| | веќе видена | слични

Основачот на Викиликс, Џулијан Асанж денеска изјави дека треба да се проверат тврдењата од 2012 година дека поранешниот француски претседател Никола Саркози е одговорен за смртта на либискиот претседател Муамер ел Гадафи. Асанж алудира на текст објавен од во британскиот весник „Дејли мајл“, во кој се наведува дека припадник на француската тајна служба, по наредба на тогашниот претседател на Франција, го уби Гадафи. - Мотивот беше Гадафи да биде отстранет со цел да не биде испитуван поради наводните сомнителни врски со Саркози. Претходно, францускиот претседател го нарече „братски лидер“, а се зборува дека добил милиони од либискиот лидер за да ја финансира својата претседателкс кампања во 2007 година. Со Гадафи беше близок и поранешниот британски премиер Тони Блер и тука стануваше збор за многу пари, беше наведено во текстот на „Дејли мејл“. Весникот исто така објави и дека британски и француски „воени советници“ биле во Либија за време на превратот, а привремениот премиер на Либија, Махмуд Џибрил изјави ...
| | веќе видена | слични

Тој истакна и дека тврдењата, кои за прв пат во јавноста се појавиле во 2012 годна, треба повторно да бидат проверени после неодамнешното отворање на истрагата против Саркози. Асанж го сврте вниманието на текст кој го објавил британскиот „Дејли Меил“, а во кој се наведува дека Гадафи убил припадник на француската тајна служба, по наредба на тогашниот претседател на Франција. „Мотивот бил Гадафи да биде отстранет за да не може да биде испитуван за наводните сомнителни врски со Саркози. Претходно францускиот претседател го нарече “братски лидер“, а се зборува дека добил милиони од либискиот лидер за да ја финансира својата претседателска кампања во 2007 година. Со Гадафи беше близок и поранешниот британски премиер Тони Блер и тука имаше приказни за големи суми на пари“ – се наведува во текстот. „Дејли Меил“ тогаш пишуваше дека британските и француските “воени советници“ биле во Либија во текот на превратот во кој е убиен Гадафи, а привремениот претседател на владата на Либија, Махмид Џибрил изјавил дека еден ...
| | веќе видена | слични
7 копии

Поранешниот француски претседател Никола Саркози им порача на судиите што наредија полициска истрага против него, дека обвинувањата оти примал тајни финансиски средства од Либија за својата предизборна кампања во 2007 години се лажни, а од неговиот живот направиле „пекол“.- Тие обвинувања направија пекол од мојот живот од 11 март 2011 година - ја изјавил 63-годишниот Саркози.Обвинителите ги разгледуваат наводите дека предизборниот штаб на Саркози во 2007 година примил финансиска помош од повеќе милиони евра од бившиот либиски лидер Моамер Гадафи, кој беше убиен во 2011 година.„Фигаро“ наведува дека Саркози тврди оти е жртва на дестабилизирачка кампања, поведена во март 2011 година, заснована врз обвинувања од Триполи.Саркози е обвинет за „пасивна корупција, нелегално финансирање изборна кампања и влијание врз либиските јавни средства“, објавија француски медиуми, повикувајќи се на свои извори.
| | веќе видена | слични

,,Божја казна зашто Саркози прв ги почна нападите во Либија “ , рече Ахмет Гадаф ал- Дам за агенцијата АП. Тој вели дека знаел за милионите евра што владата на Гадафи му ги дала на поранешниот Француски претседател Николас Саркози за неговата предизборна камшања. Гадаф ал-Дам рече дека Либија од Франција барала поддршка за формирање таканаречени ,,Обединети Африкански држави” , сон што го промовираше Гадафи во своите говори до 2010 година. ,, Ни беше потребен пријател во Елисејската палата . Педесет милиони евра не е премногу за Африка.”, рече роднината на Гадафи . Претходните два дена Саркози беше на испитување и доколку се докаже дека навистина примал мито од Либија , се соочува со десет години казна затвор.
| | веќе видена | слични

Братучедот на покојниот либиски лидер Моамер Гадафи изјави дека обвиненијата за корупција, покренати против поранешниот претседател на Франција, Николас Саркози, се божја казна поради неговата улога во рушењето на долгогодишното владеење на Гадафи во северноафриканската држава.Ахмед Гадафи ал Дам, кој во моментов живее во Каиро, изрази убедување дека неговиот братучед додека бил жив давал милиони евра за предизборната кампања на Саркози. Гадафи ал Дам рече дека повеќето Либијци кои биле вклучени во трансферот на пари се или во затвор, или се мртви или стравуваат за својот живот.Истрагата во моментов ги разгледува обвинувањата дека режимот на Гадафи тајно му обезбедил на Саркози 50 милиони евра за неговата предизборна кампања во 2007-та година. Саркози ги негира обвинувањата.извор: Makfax
| | веќе видена | слични

Саркози кој што е на мета на критики затоа што во 2007-ма година го пречекал Гадафи, тврди дека неговите проблеми започнале во 2011-та година затоа што им бил домаќин на либиските бунтовници и станал еден од главните заговорници на кампањата под водство на НАТО. Поранешниот француски претседател Николас Саркози изјавил пред судот дека обвинувањата за наводното либиско финансирање на неговата изборна кампања во 2007-ма година е мрежа на лаги кои што животот му го претвориле во пекол и поради тоа ги загубил изборите во 2012-та година. 63-годишниот Саркози кој што беше прв човек на Франција во периодот од 2007-ма до 2012-та година, истражителите после два дена испитување во притвор му соопштиле дека и формално е обвинет за „пасивна“ корупција, а обвинението носи затворска казна до 10 години. Станува збор за „матна“ афера околу либиски шпиони, препродавачи на оружје и обвинението е дека режимот на поранешниот претседател на Либија, Моамер Гадафи донирал милиони евра за претседателската кампања на Саркози, ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Синот на Муамер Гадафи, Саиф ал Ислам, кој планира да се кандидира на претседателските избори оваа година, е широко поддржан од обичните луѓе кои се надеваат дека ќе ја спаси Либија од хаосот предизвикан од револтот што го поддржува НАТО, изјави неговиот адвокат за „Раша тудеј“ и додава дека само Ал Ислам може да го обедини либискиот народ во национален интерес. И покрај тоа што сé уште не е сигурно кога Либија ќе гласа на претседателските избори, поради различни интерпретации на изборниот процес од страна на фракциите што бараат моќ во земјата, Саиф ал Ислам Гадафи во понеделникот се обиде да се кандидира на трката како член на Народниот фронт за ослободување на Либија (ПФЛЛ). Неговата кандидатура ја потврдил неговиот адвокат, Калед Ал-Гваил, кој верува дека неговиот клиент има добри шанси да победи. „Саиф ал-Ислам има многу поддржувачи. Тие се обични луѓе. Дури и оние што претходно се посветени на арапската пролет, сега ја поддржуваат сеопфатната визија на Саиф ал Ислам Гадафи “, изјави Ал-Гваил за РТ. ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Членките на Советот за соработка во Персискиот Залив (ГЦЦ), што го сочинуваат арапските монархии од регионот, започнаа со зајакнати безбедносни патроли во ...
сите 166 | | | веќе видена

Стево Пендаровски веќе ги постави кадровските основи на неговиот кабинет. Генерален секретар на претседателската служба е досегашниот владин портпарол Миле ...
сите 214 | | | веќе видена

Пресреќна сум што фотографијата фантатстично се вклопи во пораката на песната – биди горда со она што си! Не давај никој да ти ги сосече крилјата!, раскажува ...
сите 258 | | | веќе видена

Тамара Тодевска која со песната „Proud“ го освои осмото место на евровизиското финале во Тел Авив, што е најголем успех за земјава досега на Евросонг, вечерва ...
сите 211 | | | веќе видена

Слушајќи го претседателот на САД, Доналд Трамп, тој практично звучи како отпадник во сопствената администрација: осамен службеник подготвен да прифати дека ...
сите 84 | | | веќе видена

Претседателот на мандатно – имунитетната комисија Павле Богоевски ќе ја води комисиската расправа за одземање на пратеничкиот мандат на поранешниот премиер ...
сите 199 | | | веќе видена

Цената на нафтата на светските берзи порасна на 73 долари за барел поради намалувањето на понудата и загриженоста поврзана со нов можен прекин на испораката од ...
сите 120 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Детали за апсењето на Саркози - го сослушуваат поради Гадафи

Од:
До кого (е-маил):
Порака: