Снег во Хрватска и БиХ, се очекува и во Србија


11 копии

Во многу делови на Хрватска и Босна и Херцеговина падна снег, а според најавите на метеоролозите снег се очекува денеска и во Србија. Хрватските медиуми јавија дека вчера во делови на земјата паднал снег, како и дека температурата се спуштила до еден степен. Снег паѓал на врвовите на ридот околу тунелот мала Капела, како и на подрачјето на Оточац, Језерана и Брињ, додека дожд паѓал во регионите на Задар и Шибеник, каде се забележани посилни налети на бура. На планината Биоково во Сплитско-далматинската Жупанија уште во текот на попладнето почнал да паѓа снег, кој до вечерните часови премина во снежна виулица. На тој планински венец поради магла не е можно да се утврди височината на снежната покривка, а тоа го отежнува и силниот ветер, кој создава снежни наноси. Снегот во текот на вечерта почна да паѓа и на повеќе планини во БиХ, како и во Сараево. Босанските медиуми јавуваат дека Федералниот хидрометеоролошки завод соопштил дека снег паѓа и на Бјелашница и во Хан Пјесак. Во поголемиот дел од Србија од ...
| | веќе видена | слични

Снег падна ноќеска на многу места во Европа. Силни снежни врнежи го парализираа животот на Балканот и во Западна Европа. Стотици возачи се „заглавени“ во сообраќајниот метеж во централна Австрија. Многу сопственици на автомобили ги смениле зимските гуми со летни поради невообичаено топлото време во март и сега станаа заложници на снежната стихија. Патните служби ги употребија сите расположливи сили за расчистување на патиштата. Во Виена се откажни летови, а проблеми имаше и во околината на градот и на истокот од земјата. Снегот предизвика хаос и метеж во централна и западна Унгарија. На места имаше прекини на струјата. Снежни бури блокираа мноштво луѓе во планински одморалишта во Романија по Велигденските празници. Метеоролозите предупредуваат дека наскоро не се очекува подобрување на времето, а кон крајот на неделава температурите во некои делови може да паднат под нулата. За време на викендот времето ќе биде без промени. Слично е и на Балканот. Снег има во делови на БиХ и Хрватска.
| | веќе видена | слични
14 копии

Невобичаено ниските температури за овој период на годината, проследени со снег, дожд и силен ветер што ги погодија изминативе денови Хрватска и Босна и Херцеговина, според прогнозите на хидрометеоролозите, ќе потраат и следните денови. Времето во Хрватска и денеска ќе биде умерено до претежно облачно, понекаде со дожд, а во Лика и Славонија можен е нов снег, додека на брегот на Јадранско Море се очекува бура. Снегот во април предизвика бројни проблеми во сообраќајот, електроснабдувањето и водоснабдувањето ширум БиХ, а најголема штета трпат земјоделските производи. На возачите им се препорачува внимателно возење и носење на зимска опрема.. На подрачјето на БиХ и утре се очекува облачно и студено време, а на места и нов снег. Поради невремето на подрачјето на Тузланскиот Кантон денеска без електрична енергија беа над 16.000 домаќинства, повеќе од 8.000 корисници на подрачјето на Среднобосанскиот Кантон. Електроснабдувањето е во прекин и во Зеничко-добојскиот Кантон.
| | веќе видена | слични
2 копии

Априлскиот снег непријатно ги изненади Европејците. Најголем проблем настана во сообраќајот поради блокадите и застоите, но и домаќинствата се соочуваат со последиците од неочекуваниот снег во овој период од годината кој предизвика прекин на снабдувањето со струја и со вода. Во карамбол во Словачка беа повредени 24 луѓе, од кои двајца се во сериозна здравствена состојба. Силниот ветер и снежната бура значително ја отежнуваат операцијата за расчистување на автопатот. „Судирот се случи меѓу камион и 35 други возила“, изјави Јан Голијас, противпожарна екипа во Попрад. Во Австрија се зголемува снежната покривка, не само на Алпите, туку и во градските подрачја. Патните служби се на терен. На возачите им се обезбедени ќебиња и топли пијалаци, а се активирани и противпожарните екипи кои би ги снабдиле со гориво доколку е потребно. Оние кои нема да успеат да стигнат до дома, може да преноќат во училиштен објект. Состојбата е слична и во Украина и во Русија. „Април многу не изненади. Не се сеќавам кога последен пат ...
| | веќе видена | слични

Времето во Хрватска и денеска ќе биде умерено до претежно облачно, понекаде со дожд, а во Лика и Славонија можен е нов снег, додека на брегот на Јадранско Море се очекува бура. Снегот во април предизвика бројни проблеми во сообраќајот, електроснабдувањето и водоснабдувањето ширум БиХ, а најголема штета трпат земјоделските производи. На возачите им се препорачува внимателно возење и носење на зимска опрема.. На подрачјето на БиХ и утре се очекува облачно и студено време, а на места и нов снег. Поради невремето на подрачјето на Тузланскиот Кантон денеска без електрична енергија беа над 16.000 домаќинства, повеќе од 8.000 корисници на подрачјето на Среднобосанскиот Кантон. Електроснабдувањето е во прекин и во Зеничко-добојскиот Кантон.
| | веќе видена | слични

Обилни снежни врнежи ги зафатија синоќа централните региони на Европа, при што беше парализирано движењето на автомобилите на главните автопати, јавуваваат европските медиуми. Big spring snow in Częstochowa, Silesian Voivodeship, Poland this morning! Report: World Weather / Nature pic.twitter.com/4LGROfSFVD — severe-weather.EU (@severeweatherEU) April 19, 2017 Стотици возачи заглавија во сообраќајниот метеж, претежно во покраината Долна Австрија. Голем број сопственици на автомобили поради топлото време и летните температури во март побрзаа да ги сментат зимските со летни гуми и сега станаа заложници на снежната бура. За неколку часа беше прекинато движењето и на дел од патот меѓу Санкт Полтен и Виена. Heavy snowfall in Mariazell, Austria today, April 19! Report: Erika Hamza pic.twitter.com/pNPYLSqwEL — severe-weather.EU (@severeweatherEU) April 19, 2017 Во едно од училиштата во градот Аланд брзата помош организира времен центар за преноќување на возачите на моторни превозни средства. Невремето ги зафати и ...
| | веќе видена | слични
5 копии

Снег падна во континенталните делови на Хрватска и во Босна и Херцеговина, а брегот на Јадранско Море е зафатен од поројни дождови и силен ветер, а на места има и бура. Слаби врнежи од снег има во хрватските области Горски Котор и Лика, а дел од патиштата се затворени за движење, а на некои е забрането движење на товарни возила. Исто така е забрането пловењето за некои фериботи и чамци до островите во Јадранско Море. Снегот кој синоќа падна во Сараево предизвика хаос во сообраќајот.
| | веќе видена | слични
3 копии

По релативно високите пролетни температури, невреме проследено со снег и силен ветер зафати делови од Балканот и остатокот од Европа. Неочекуваниот снег го отежна сообраќајот во Босна и Херцеговина каде се задржа на улиците и предизвика одрон на земјиштето, додека во Сараево снегот предизвикал и проблеми со снабдувањето со вода. Во соседна Србија освен на планините, снег падна и на пониските места. Дневните температури беа значително пониски за овој период од годината, а според прогнозите, подобрување на временската состојба се очекува следната недела. Снегот ги погоди и континенталните делови на Хрватска. Брегот на Јадранско Море беше зафатен од поројни дождови и силен ветер, а на места имаше и бура. Ситуацијата не е поинаква ни во Европа. На повисоките места во делови од Германија температурата достигна до -10 целзиусови степени. Врнежи од снег ги изненадија и жителите на Киев каде снежната покривка достигна 10 сантиметри, при што голем број на летови беа откажани. Снегот го отежна сообраќајот на автопатот ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Управата за хидрометеоролошки работи (УХМР) за доцна попладне и во вечерните часови најавува пообилни врнежи од дожд во северните и во источните делови на Македонија. Во овие делови од земјата локално врнежите ќе бидат поројни и проследени со грмежи. „Во ноќните часови под влијание на студен бран проследен со спуштање на студен воздух од север ќе настапи нагло заладување, а на планините врнежите ќе преминат во снег, но ќе слабеат во текот на ноќта,“- велат од УХМР. На Балканот пак снегот го отежна сообраќајот во Хрватска и во Босна и Херцеговина. Слично е и во неколку земји од Европа. Дел од патиштата во Горски Котори и Лика во Хрватска се затворени, а на некои од нив е забрането движењето на товарни возила. Снег има и во Сараево што исто така предизвика метеж во сообраќајот.
| | веќе видена | слични

Најмногу снег има во источна Босна и Херцеговина. Во Горажде е измерена покривка од половина метар, а проблеми со сообраќајот и со прекин на струјата имаат и Сараево, Зеница и Тузла. Снег има и во соседна Србија, каде што Пријепоље и Нова Варош осамнаа под 30 сантиметри снег. Повеќе реки во регионот се на високо критично ниво и постои опасност од излевање. Од невреме, проследено со снег се зафатени и Германија, Полска и Чешка.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Нема да тргува со нивните гласови, но очекува поддршка.Стево Пендаровски денеска упати порака до гласачите на Блерим Река кој освои 79 илјади 169 ...
сите 440 | | | веќе видена

Според податоците на државната изборна комисија победи  кандидатот на СДСМ Стево Пендаровски со околу 4 ипол илјади гласови, по што и дефинитивно Македонија ...
сите 352 | | | веќе видена

-Последна шанса ќе ни биде на 5 мај да излезе и да дадеме поддршка на овој концепт, не на Стево Пендаровски, туку на целата политичка филозофија која ...
сите 118 | | | веќе видена

Како што почна така и заврши изборниот ден во четирите општини од крајниот исток на државата. Во Делчево до 18:30 часот во мирна и демократска атмосфера своето ...
сите 255 | | | веќе видена

Под влијание на силно југозападно воздушно струење веќе е започнат транспорт на прашина и на песок што значи дека и атмосферата понатаму ќе биде доста ...
сите 173 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Снег во Хрватска и БиХ, се очекува и во Србија

Од:
До кого (е-маил):
Порака: