Вонреден состанок на за новиот пакет помош за Грција

3 копии

Вонредната средба на еврозоната, на која треба да биде финализиран вториот план за спасување на Грција, започна со состанок на водечките претставници на Европската унија и Меѓународниот монетарен фонд. Според европски извори, како што пренесува агенцијата АПА, во разговорите учествуваат германската канцеларка Ангела Меркел, францускиот претседател Никола Саркози, претседателот на Европската централна банка, Жан Клод Трише и претседателот на Еврогрупата Жан-Клод Јункер. Кон нив ќе се приклучат и грчкиот премиер Јоргос Папандреу, претседателот на Европскиот совет Херман Ван Ромпуј, претседателот на Европската комисија Жозе Мануел Баросо и новиот директор на ММФ Кристин Лагард. Меркел и Саркози веќе имаа одделна средба, на која била постигнат договор за спасителниот план за Грција.
| | веќе видена | слични

Кредитот по пониски камати ја покажува повторно европската солидарност, поттикната од неопходноста да се спаси не само Грција туку и севкупната еврозона, но истовремено докажува и дека Грција навистина е своевидно европско галениче МАРШАЛОВИОТ ПЛАН Е ГЕНЕРАЛНА ПОВЛАСТИЦА Она што го преземаме за Грција да ја оспособиме да се носи со долговите нема да го направиме за ниедна друга земја од еврозоната, Грција е специјален случај, изјави францускиот претседател Никола Саркози, откако лидерите на земјите од еврозоната завчеравечер договорија нов пакет финансиска помош за Грција и за еврото. Новите 109 милијарди евра што ќе ги добие Грција во овој Маршалов план треба да и помогнат на земјата полека да го преземе и да почне да го растовара огромниот товар од 340 милијарди евра долгови. Кредитот по пониски камати ја покажува повторно европската солидарност, поттикната од неопходноста да се спаси не само Грција туку и севкупната еврозона, но истовремено докажува и дека Грција навистина е своевидно европско ...
| | веќе видена | слични

Новиот пакет со финансиска помош за Грција сериозно го постави на маса прашањето за можноста од прв банкрот во еврозоната. Тоа сепак може да се избегне, што е потврдено и со мирната реакција на финансиските пазари на одлуката да и се доделат на Грција дополнителни 109 милијарди евра, донесена на 21 јули од лидерите на земјите од Европската унија во Брисел, коментира Андреј Федашин, политички аналитичар за агенцијата Риа Новости. Одобрениот план за помош предвидува значително проширување на овластувањата на Европскиот фонд за финансиска стабилност / EFSF /: Фондот сега ќе може да купува обврзници на еврозоната на секундарните пазари и да дава кредити на земјите уште пред тие да го изгубат пристапот до приватни кредити. Покрај тоа, EFSF и ММФ ќе и обезбеди на Грција уште еден заем од 109 милијарди евра, покрај првите 110 милијарди, одлука што беше донесена во мај 2010 година. За спасувањето на Грција ќе бидат привлечени и приватни доверители, ако тие се согласат да ги разменуваат своите обврзници со краток рок ...
| | веќе видена | слични

Клуч на планот е новата тригодишна програма за финансиска помош на Грција во износ од 158,6 милијарди евра Грција избегна класичен банкрот откако лидерите на држави и на влади на 17-те членки на еврозоната прексиноќа по деветчасовни напорни преговори донесоа заедничка одлука за преземање мерки за помош на Атина, јави МИА од Брисел. - Остануваме посветени и ќе ги вложиме сите напори за да ~ се обезбеди финансиска стабилност на еврозоната, помагајќи ~ на нејзината членка Грција - изјави претседателот на Европската Унија, Херман ван Ромпуј. Во нацрт-спогодбата се наведува дека е постигната согласност за разработување на инвестицискиот Маршалов план за Грција, кој треба да создаде услови за забрзување на темпото на развој на грчката економија, со што ќе ~ се помогне на државата да излезе од кризата. Главен елемент на мерките е новата тригодишна програма за финансиска помош на Грција во износ од 158,6 милијарди евра и дополнителни мерки за стабилизирање на финансиските системи на еврозоната. - На средбата беа ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Лидерите на земјите од еврозоната договорија нов пакет финансиска помош за Грција и за еврото. За првпат е договорено и учество на приватниот сектор во помошта, но на доброволна база. Грција ќе добие најмалку 109 милијарди евра за да може полека да го понесе огромниот товар од 340 милијарди евра долгови. Европскиот фонд за спас, ЕФСФ и ММФ треба на Грција да ие' стават на располагање кредити, но со пониски каматни стапки отколку досега - 3,5 наместо 4,5 проценти, а рокот за отплата ќе биде до 30 години. Грчкиот премиер Јоргос Папандреу ја потенцира европската димензија на програмата за спас, но и нејзиното значење за Грција: „Ние сме горд, креативен и трудољубив народ. Она што бараме е правото да спроведеме големи трајни промени во нашата земја. Ние ќе ги спроведеме реформите за нашата држава да ја направиме способна за функционирање, да овозможиме развој и работни места.“ Од новите поволни кредити ќе профитираат и другите земји, како Португалија и Ирска. Претседателот на Европската комисија Жозе Мануел ...
| | веќе видена | слични

Еврозоната ја зголеми двојно својата помош за Грција. [Ројтерс] Членките на Еврозоната, на итниот состанок во Брисел доцна во четвртокот (21-ви јули), се согласија двојно да ја зголемат меѓународната помош за задолжената Грција, давајќи й на земјата нови 109 милијарди евра за надминување на нејзините финансиски тешкотии. Приватни кредитори, исто така, ќе учествуваат во новиот пакет, кој доаѓа по 110-те милијарди евра финансиска помош што Атина го прими од ЕУ и ММФ минатата година. Новиот заем ќе биде доделен од членките на еврозоната и од ММФ, и ќе дојде под олеснети услови. Неговиот рок на отплата и рокот на отплата за сите идни заеми е продолжен на 15 до 30 години, со грејс-период од десет години, од сегашните 7,5 години. Каматната стапка е, исто така, намалена од 4,5 и 5,8 отсто на 3,5 отсто, што е пониско од пазарните стапки. Водачите на еврозоната, исто така, се согласија значително да ги продолжат роковите на отплата на постојниот грчки заем и ветија дека ќе ја поддржуваат земјата додека не биде ...
| | веќе видена | слични

Одлуката на европските лидери да го одобрат вториот пакет за спас на Грција е големо олеснување, но непопуларните мерки за штедење ќе продолжат, изјави грчкиот министер за финансии Евангелос Венизелос. Премиерот Папандреу уверен - Грција конечно има програма да го реши должничкиот проблем на подолги патеки. Еврозоната и ММФ вчера и го одобрија на Грција така наречениот „Маршалов план“ вреден 109 милијарди евра, со великодушна камата од 3,5 проценти и рок на отплаќање од 15 до 30 години. Во меѓувреме, во земјата продолжува штрајкот на таксистите, засегнати од една од владините мерки за штедење. Ударот на протестите најмногу го почувствуваа туристите, на кои им е попречено движењето низ градовите и блокирани им се пристапите до аеродромите и пристаништата.
| | веќе видена | слични
9 копии

Атина Претседателите на држави и на влади на 17-те членки на еврозоната синоќа по деветчасовни напорни преговори донесоа заедничка одлука за преземање мерки за помош на Грција, која е зафатена од сериозна финансиска криза, јави дописникот на МИА од Брисел. „Остануваме посветени и ќе ги вложиме сите напори за да и се обезбеди финасиска стабилност на еврозоната, помагајќи и на нејзината членка Грција“, изјави председателот на Европската унија Херман Ван Ромпуј. Во нацрт-спогодбата се наведува дека е постигната согласност „за разработување на инвестициониот план Маршал за Грција“ и се додава дека тој план треба да создаде услови за забрзување на темпото на растот на грчката економија, со што ќе и се помогне на државата да излезе од кризата. Главен елемент на усвоените мерки е новата спасувачка финансиска програма за Грција. Лидерите од еврозоната не ја наведуваат точната сума на новата помош, а сумата одобрена минатата година изнесуваше 110 милијарди евра. Новата помош, според некои експерти, може да изнесува ...
| | веќе видена | слични

Грчкиот министер за финансии Евангелос Венизелос денеска изјави дека синоќешната одлука на лидерите на еврозоната да го одобрат вториот пакет финансиска помош за официјална Атина го оцени како „големо олеснување“ за нејзината економија. Венизелос, исто така, вети дека и натаму ќе инсистира на примената на непопуларните мерки за штедење со цел да се постигне примерен буџетски суфицит, почнувајќи уште од следната недела, пренесуваат американските медиуми. Државите членки на еврозоната и ММФ вчера на вонреден самит во Брисел на Грција и ветија нов пакет со помош вреден 159 милијарди евра, покрај првиот пакет од 110 милијарди евра што беше одобрен во мај минатата година. Од соопштувањето на одлуката за помошта, клучниот индекс на Атинската берза нарасна за дури три отсто на 1,250,18 поени, додека високите трошоци за задолжувањето, заради кои Грција не можеше да се задолжува на странките пазари, за десетгодишните обврзници опаднаа за повеќе од 100 базични поени на 16,5 отсто.
| | веќе видена | слични

Дел од заедничкиот план на Германија и Франција е во отпишувањето на дел од долгот на земјата да учествува и приватниот банкарски сектор, кој ќе треба да откупи грчки обврзници со големи попусти Европската Унија е подготвена да и дозволи на Грција краткорочен или селективен банкрот, како дел од мерките за надминување на кризата, кои вклучуваат и повторно купување обврзници, но нема да има нови даноци за банките, изјави за Ројтерс анонимен претставник на ЕУ пред почетокот на самитот на европските лидери. Нацрт-декларацијата од самитот во Брисел, во која Ројтерс имал увид, покажува дека европските лидери разгледуваат и проширување на улогата на механизмот за финансиска стабилност, за да им се помогне на државите побргу да ги рекапитализираат банките и да интервенираат на пазарот на обврзници. Пред почетокот на самитот, германската канцеларка Ангела Меркел и францускиот претседател Никола Саркози усогласиле заедничка позиција за новиот финансиски пакет за Грција. - Очекувам дека ќе договориме нова програма за ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

На синоќешното гласање доверба во грчкиот Парламент, Алексис Ципрас со 151 гласа „за“, доби поддршка за неговата влада. Од пратениците, 148 гласаа „против“, а ...
сите 724 | | | веќе видена

Правилната форма на државјанството напишано на личните документи на албански јазик треба да биде државјанство „на Македонија“ („E Maqedonisë”), а не како што ...
сите 106 | | | веќе видена

Портпаролот на Бачев, Христијан Мицкоски бадијала се дообјаснува, нека се спрема за пораз на какви било избори Мицкоски повторно си ги дообјаснува своите ...
сите 326 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Вонреден состанок на за новиот пакет помош за Грција

Од:
До кого (е-маил):
Порака: