Хан: Во парламентот беа нападнати оние кои се залагаат за европски процес


„Не очекував ваков напад врз Собранието, но нештата за жал некогаш тргнуваат и наопаку“, вели еврокомесарот Јоханес Хан за Стандард, во врска со последните случувања во македонскиот парламент. Според него во парламентот беа нападнати оние кои се залагаат за европскиот процес. „Ќе биде неправедно сега да кажеме, со тоа заврши перспективата за придружување (кон ЕУ, н.з.). Напротив, се надевам дека случувањата ќе бидат аларм за будење. Доколку се повторат, тогаш ќе биде загрозена европската перспектива“, вели Хан. Тој потсетува дека пред 10 години, Македонија беше земја за пример во регионот, но во меѓувреме се лизна. „Од пред две години вложуваме многу напори, да ја вратиме земјата на европскиот пат. Тоа функционираше со изборите, но не и со составувањето на Влада, која е блокирана затоа што парламентарното мнозинство не е признаено од долгогодишната владејачка партија. Но, демократијата значи и промени: доколку демократскиот процес и натаму се попречува, ние нема да можеме да го одржиме нашето ветување за ...
| | веќе видена | слични

Владејачката Партија на правдата и развојот (АКП) е подготвена да одржи вонреден конгрес. Владејачката Партија на правдата и развојот (АКП) е подготвена да одржи вонреден конгрес, на кој ќе го предводи повторно претседателот Реџеп Ердоган. Формацијата, чиј творец е самиот шеф на државата,го планира настанот за 21 мај, објави “Хуриет”. Ова ќе е и третиот голем конгрес на партијата, во кој водачот ќе биде сменет по трет пат. На конгресот се очекуваат илјадници луѓе, партиски членови и политичари од целата земја, а во Анкара ќе пристигнат близу 1.500 автобуси. Ердоган ќе биде номиниран за лидер со потписите на вкупно 1470-те делегати на конресот. Премиерот Бинали Јилдирим ќе биде прв, кој го потпишал документот. Освен партиското раководство, вишите службеници на АКП во Централниот и Извршниот совет исто така ќе бидат променети. Сите поранешни пратеници, провинциски лидери, министри и градоначалници се очекува да бидат поканети, со исклучок на протераните лица или на оние кои се повлекле од членството. ...
| | веќе видена | слични
6 копии

Белгискиот премиер, Шарл Мишел, изјави дека е време Европската Унија да донесе конечна одлука во однос на напорите за членството на Турција во ЕУ, пренесоа американските медиуми. „Мазохизмот треба да има свои граници“, порача премиерот Мишел по повеќемесечните провокации од страна на турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган. Мишел посочи дека го има чувството дека процесот за членство не е правилната форма за спроведување на успешен дијалог со Турција. – Турција секогаш ќе биде наш сосед, така што има голем стратегиски интерес за дијалог, рече Мишел и дополни дека е дојден „моментот на вистината со Турција“ Ердоган неодамна победи на референдумот со кој се зголемија надлежностите на претседателот. Тој самиот посочи дека е можно да се организира и референдум за прашањето дали земјата да продолжи со своите напори за членството во ЕУ.
| | веќе видена | слични

„Мазохизмот треба да има свои граници“, порача премиерот Мишел по повеќемесечните провокации од страна на турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган. Мишел посочи дека го има чувството дека процесот за членство не е правилната форма за спроведување на успешен дијалог со Турција. „Турција секогаш ќе биде наш сосед, така што има голем стратегиски интерес за дијалог", рече Мишел и дополни дека е дојден „моментот на вистината со Турција“ Ердоган неодамна победи на референдумот со кој се зголемија надлежностите на претседателот. Тој самиот посочи дека е можно да се организира и референдум за прашањето дали земјата да продолжи со своите напори за членството во ЕУ.
| | веќе видена | слични
5 копии

Еврокомесарот Јоханес Хан изјавил денес дека со неодамнешното насилство во македонскиот парламент го видел “невозможното” и додал “очигледно во оваа земја се е можно”. Хан имаше свое обраќање на состанокот на Заедничкиот парламентарен комитет ЕУ- Македонија свикан на иницијатива на словенечкиот европратеник Алојз Петерле (ЕПП). “Она што го видовме минатата недела е нешто што јас, искрено, не го очекував. Ова е невозможно, но, очигледно, се може да стане можно. Ова насилство во парламентот е апсолутно неприфатливо “, рече тој. Комесарот додаде дека очекувал “целосна истрага” на настаните со “правни последици”, напоменувајќи дека институциите за спроведување на законите не ја вршат својата работа подолго време. Без да ја именува ВМРО-ДПМНЕ, Хан изјави дека сфаќа дека на некои луѓе им е тешко да заминат од власт во опозиција. Тој додаде дека, сепак, промената е суштина на демократијата. Еврокомесарот исто така спомена дека бил свесен за реторика во Македонија дека победникот на изборите треба да биде во ...
| | веќе видена | слични

Русија и Турција договорија укинување на сите трговски санкции, освен на увозот на турски домати во Русија, изјави турскиот претседател Таип Ердоган. Ердоган на заедничката конференција за новинари со рускиот претседател Владимир Путин во Сочи изјави дека тој сака да ги види турските домати во Русија и дека можат да се најдат привремени решенија. Путин изјави дека руската забрана за увоз на домати од Турција ќе остане на сила, бидејќи за нејзиното укинување е потребно време. Путин нагласи дека досега, исто така на сила ќе останат и визните рестрикции со Турција.
| | веќе видена | слични
3 копии

Русија и Турција се договорија за укинување на редица мерки во економските односи меѓу двете земји, изјави рускиот претседател Владимир Путин на прес-конфренцијата одржана по средбата со неговиот турски колега Реџеп Тајип Ердоган. – Прашавте кога може да се каже дека ограничувањата што беа донесени пред извесно време, се укинати. Тоа може да се каже денеска. Се договоривме за комплексно решение на сите проблеми, поврзани со ограничувањата. Појдовме од тоа дека сите ограничувањата ја уриваат економијата и во крајна сметка им штетат и на нашите производители, наведе Путин. Тој посочи дека ги разгледал со Ердоган прашањата поврзани со укинувањето на ограничувањата и бариерите во трговијата, како и можноста за преминување кон порамнување во националните валути. Путин истакна дека со решавањето на овие задачи се занимаваат активно меѓувладини комисии и вицепремиери кои се посебно овластени за тоа. Рускиот претседател констатираше дека во текот на првите месеци на годинава е забележано мало зголемување на ...
| | веќе видена | слични
7 копии

Постепеното стабилизирање на внатрешните политички состојби во Турција ќе создадат услови за сигурен развој на односите со Русија, изјави рускиот претседател Владимир Путин на почетокот на средбата со турскиот колега Реџеп Таип Ердоган во резиденцијата во Сочи. Путин истакна дека односите меѓу Русија и Турција во целост се обновуваат и добиваат „посебен карактер“, додавајќи оти билатералните односи се развиваат „по планот“. - Добро е што имаме можност благовремено да се сретнеме и да разговараме за клучните прашања од билатералната соработка, но и за важните прашања од меѓународната агенда, вклуичително и итните прашања, како што е сириската криза, посочи Путин. Ердоган се согласи дека двајцата лидери имаат добра можност да разговараат за двата аспекта - билатерална соработка и регионални прашања. - Сигурен сум дека овие чекори кои заедно ги преземаме ќа ја сменат судбината на целиот регион, потенцира Ердоган.
| | веќе видена | слични

Една од темите бил и рускиот ракетен систем С-400 “Триумф”, кон кој турските вооружени сили пројавуваат интерес за заштита на турското небо. Од оваа информација станува јасно дека околу прашањето за воената и техничка соработка меѓу двете земји има “позитивен тон”. Претходно овој месец стана јасно дека Турција постигна принципиелн договор со Русија за купување на комплекси С-400. По средбата на прес-конференција Путин изјави дека односите меѓу двете земји се вратиле во нормален ритам. Тие доживеаја крах по соборувањето на рускиот борбен авион во ноември 2015 година. „Пред некое време нашите билатерални односи го поминаа тестот за издржливост. Сега може со сигурност да се констатира дека овој период во руско-турските односи е завршен, ние се враќаме на нормално партнерство интеракција “, посочи рускиот претседател. Сирискиот конфликт исто бил главна тема на разговорите. Путин изјави дека војната може да дојде до својот крај само со политички и дипломатски мерки. Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган истакна ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Турција ќе продолжи да презема мерки против заканите што доаѓаат од нејзините јужни граници со Сирија и Ирак, изјави денеска турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган, пренесоа британските медиуми. На заедничка прес-конференција со својот руски колега Владимир Путин во Сочи, Ердоган изјави дека верува дека Путин ќе одигра важна улога во воспоставување на примирјето во Сирија. Ердоган посочи дека Турција не прави разлика меѓу сириските курдски Сили за заштита на народот, кои се подржани од САД како нивни сојузник во борбата против Исламска држава, и оваа радикална сунитска група. - Ние не правиме разлика меѓу терористички организации. ДАЕШ (арапскиот акроним за Исламска држава), СЗН, Ал Каеда за нас се едно исто, посочи Ердоган во коментарот што во живо беше пренесуван на телевизија. - Наша заедничка одговорност е да ги искорениме, додаде турскиот претседател. Ердоган повеќе пати ги критикуваше САД за нивната поддршка за Силите за заштита на народот во борбата против ИД. Турција овие курдски сили ги смета за ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Бројот на заболени од мали сипаници постојано расте. За една недела пријавени се вкупно 71 случај. Од почетокот на епидемијата во Скопје, заклучно со денешниот ...
сите 192 | | | веќе видена

 Но, велат колку професорката од Правниот факултет ќе успее да привлече непартиски гласови на контото на ВМРО ДПМНЕ ќе зависи и од кандидатот што ќе го ...
сите 162 | | | веќе видена

Асоцијацијата на Спортски Обложувалници на Македонија (АСОМ) и нејзините постојани и придружни членки: Спорт Лајф, Моцарт, Златна Копачка, Евротип, Марбет и ...
сите 256 | | | веќе видена

Во Градската општа болница „8 Септември“ хоспитализирани се 18 пациенти, а тројца од нив се во критична состојба. Останатите 15 пациенти се во стабилна ...
сите 209 | | | веќе видена

Претседателот на Собранието на Република Северна Македонија, Талат Џафери испрати покани за учество во набљудувањето на изборот за претседател на државата што ...
сите 154 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Хан: Во парламентот беа нападнати оние кои се залагаат за европски процес

Од:
До кого (е-маил):
Порака: