НОВИ ПРИЈАВИ ЗА КРВАВИОТ 27 АПРИЛ: МВР продолжува со работа за расчистување на настаните


Од дом на новинар новинар биле одземени фотоапарат, камера, мобилен телефон кои можат да послужат во кривичната постапка Во изминативе неколку дена од страна на Единицата за насилен криминал при СВР Скопје до Основното јавно обвинителство - Скопје поднесени се шест известувања, во врска со преземените активности околу расчистување на настаните од 27 април во Собранието на Република Македонија. Меѓу другото, доставено е посебно известување во врска со поднесена кривична пријава против лицето А.К. за сторено кривично дело „учество во толпа што ќе изврши кривично дело“ , при што по Наредба за претрес од Основен Суд Скопје I, полициски службеници од Единицата АЛФА, извршиле претрес во домот и другите простории на пријавениот и пронајдени се предмети важни за кривичната постапка , кои со потврда за привремено одземени предмети се одземени и истите по извршеното вештачење со известување дополнително ќе бидат доставени до Основното јавно обвинителство - Скопје. Исто така, извршен е претрес во домот на еден новинар ...
| | веќе видена | слични

Тетовската полиција поднесе кривична пријава против В.Г. (26) од Скопје поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело тешка кражба и против А.Д. (35) од Скопје, З.П. (48) од Скопје и Н.А. (50) од с.Пласница поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело кривично дело прикривање.Според полицијата на 10 јануари 2016 година во периодот од 5 до 5.30 часот првопријавениот извршил тешка кражба во продавницата за бела техника во Тетово, при што одзел неколку мобилни телефони и лаптоп компјутери. На тој начин пријавениот предизвикал материјална штета од 350.000 денари.По преземените мерки било откриено дека мобилните телефони од страна на пријавените се препродавани на други лица. Истите се пронајдени и одземени со потврда за привремено одземени предмети и вратени на претставник на продавницата за бела техника.
| | веќе видена | слични

Доставено е посебно известување за поднесена кривична пријава против А.К. за сторено кривично дело „учество во толпа што ќе изврши кривично дело“. Во домот на А.К. по извршен претрес се пронајдени предмети важни за кривичната постапка. Предметите се одземени и по извршеното вештачење дополнително ќе бидат доставени до Основното јавно обвинителство Скопје. Доставено е и известување за извршени разговори со повеќе новинари, како и со М.П., а се однесуваат на кривично-правниот настан “убиство“ (во обид) извршен над пратеникот З.С. Воедно е извршен претрес во домот на еден новинар при што се пронајдени и одземени предмети (фотоапарат, камера, УСБ, преносен компјутер, мобилен телефон и ДВД) кои може да послужат во кривичната постапка. По извршеното  вештачење предметите ќе бидат доставени до Основното јавно обвинителство Скопје. ОЈО Скопје е известено во врска со утврдување присуство на странски државјанин во Собранието за две кривични дела “учество во толпа што ќе изврши кривично дело“ и “учество во толпа што ќе ...
| | веќе видена | слични
5 копии

Во изминативе неколку дена од страна на Единицата за насилен криминал при СВР Скопје до Основното јавно обвинителство Скопје се поднесени шест известувања, во врска со преземените активности околу расчистување на настаните од 27.04. во Собранието на Република Македонија. „Меѓу другото, доставено е посебно известување во врска со поднесена кривична пријава против лицето А.К. за сторено кривично дело “учество во толпа што ќе изврши кривично дело“, при што по Наредба за претрес од Основен Суд Скопје I полициски службеници од Единицата за насилен криминал и ЕПОИ АЛФА, извршија претрес во домот и другите простории на пријавениот и пронајдени се предмети важни за кривичната постапка, кои со потврда за привремено одземени предмети се одземени и истите по извршеното вештачење со Известување дополнително ќе бидат доставени до Основното јавно обвинителство Скопје. Потоа, доставено е известување во врска со извршени разговори со повеќе лица новинари, како и со лицето М.П., а се однесуваат на дејствијата околу ...
| | веќе видена | слични

МВР не објавува кај кој новинар е извршен претрес во неговиот дом во врска со настаните од 27 април кога беше направен насилен упад во Собрание и беа претепани повеќе пратеници од тогашната опозиција. Но, според соопштението на МВР претресот кај новинарот се однесува на случајот со претепувањето на Зијадин Села, пишува порталот „ Ако “. Повеќе новинари кои беа сведоци на дел од неговото малтретирање, веќе во неколку наврати раскажаа што точно виделе. На дел од новинарската заедница и беше невообичаено присуството на Александра Дуковска, поранешен новинар во неколку медиуми, која беше видена на една од најексплицитните видео снимки со фотоапарат во рацете. Таа беше во непосредна близина на осомничените за обид за убиство, татко и син, кои го влечеа Села низ ходниците, во бесознание и раскрварен: Не е познато за кој медиум известувала Дуковска од случувањата во Собрание, но таа може да се види речиси на сите поважни настани во Скопје. Во извештајот на МВР се вели дека се извршени разговори со повеќе лица ...
| | веќе видена | слични

Министерството за внатрешни работи (МВР) извести дека во изминативе неколку дена Единицата за насилен криминал при СВР Скопје до Основното јавно обвинителство Скопје поднело шест известувања за истрагата околу насилствата на 27 април во Собранието на Република Македонија. Притоа, поднесена е кривична пријава заедно со известување против А.К., за учество во толпа што ќе изврши кривично дело, при што по Наредба за претрес од Основен Суд Скопје 1 е извршен претрес во домот на пријавениот и пронајдени се предмети важни за кривичната постапка. Луѓето од СВР Скопје разговарале со повеќе новинари, како и со лицето М.П., во врска со обидот за убиство на Зијадин Села. Притоа, со наредба од Скопје 1 извршен е претрес во домот на еден новинар, при што се пронајдени и одземени фотоапарат, камера, УСБ, преносен компјутер, мобилен телефон и ДВД, кои по извршеното вештачење со дополнително ќе бидат доставени до Основното јавно обвинителство Скопје. Исто така, ОЈО Скопје е известено за утврдување на присуство на странски ...
| | веќе видена | слични

По Наредба за претрес од Основен Суд Скопје I, од страна на полициски службеници извршен е претрес во домот на едно лице (новинар), при што се пронајдени и одземени предмети (фотоапарат, камера, УСБ, преносен компјутер, мобилен телефон и ДВД) кои како важни предмети може да послужат во кривичната постапка. Истите по извршеното вештачење со Известување дополнително ќе бидат доставени до Основното јавно обвинителство Скопје-се вели во соопштението.. Loading...
| | веќе видена | слични

Шест нови известувања испрати МВР до Основното јавно обвинителство за настаните на „Крвавиот четврток“. МВР го известило обвинителството и за исказите земени од новинарите присутни во Собранието за време на крвавиот упад. Во домот на еден новинар е извршен претрес и одземени се предмети како фотоапарат, камера, УСБ, преносен компјутер, мобилен телефон и ДВД кои како важни предмети може да послужат во кривичната постапка. Исто така, обвинителството е известено и за српскиот државјанин кој два часа бил во собранието. Од МВР соопштуваат дека и во наредните денови ќе работат на расветлување на случаите од „Крвавиот четврток“. Од друга страна, скандалозните наоди од извештајот на МВР за одговорноста на полицијата за настаните во собранието не смеат да останат само на хартија, предупредуваат познавачите. Доколку полициските службеници не одговараат за пропустите тогаш се доведува во прашање и идното функционирање на министерството.
| | веќе видена | слични

Останато

„Одлуката останува на вас, граѓаните на ПЈРМ, морам да кажам вака иако воопшто не ми се допаѓа кратенката ПЈРМ. Ако барав нешто од вас, тоа е во иднина да ...
сите 170 | | | веќе видена

Стручните служби на Град Скопје ќе ја разгледаат иницијативата поднесена од Општина Аеродром за ново сообраќајно решение на булеварот „Србија“ и во соработка ...
сите 83 | | | веќе видена

Се надевам дека сите Македонци на 30 септември ќе го искористат своето право и ќе гласаат на референдумот. На дофат е историска шанса да се реши спорот за ...
сите 306 | | | веќе видена

Албанскиот аналитичар Арсим Зеколи, кој најави дека ќе го бојкотира референдумот за промена на името, сега предвидува црно сценарио на 30-ти септември. Тој ...
сите 23 | | | веќе видена

Во отвореното Студио 1 ги анализираме последните апели на партиите пред референдумот – маршот на коалицијата „За европска Македонија“ во Скопје и маршот на ...
сите 58 | | | веќе видена

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски денеска оствари средба со министерот за Европа и Америка во британскиот Форин Офис, Сер Алан Данкан. На ...
сите 284 | | | веќе видена

Припадниците на Министерството за внатрешни работи во Белград заплениле 34,3 килограми марихуана и уапсиле црногорски државјанин З.М. поради постоење на ...
сите 125 | | | веќе видена

Останува уште помалку од една седмица до конференцијата на која што Apple ќе ги претстави трите нови модели на Ајфон и новата генерација на паметниот часовник. ...
сите 66 | | | веќе видена

Вечерва, со почеток во 20 часот, во Музејот на современата уметност во Скопје ќе се отвори самостојна изложба на хрватскиот уметник Владимир Фрелих, насловена ...
сите 43 | | | веќе видена

Актерската екипа од општински народен театар „Невена Коканова“ од Дупница, Бугарија, со претставата „Хотел меѓу овој и оној свет“, беше изведена пред ...
сите 50 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

НОВИ ПРИЈАВИ ЗА КРВАВИОТ 27 АПРИЛ: МВР продолжува со работа за расчистување на настаните

Од:
До кого (е-маил):
Порака: