40.000 вработени Македонци не се задоволни од работата и бараат нова


АНKЕТА НА ДРЖАВНИОТ ЗАВОД ЗА СТАТИСТИKА 39.735 вработени лица во земјата се изјасниле дека не се задоволни од работното место и дека бараат нова работа, покажува анализата на Државниот завод за статистика за состојбата на вработените лани. Среднистите најмногу бараат нова работа Подобра заработувачка и услови за работа бараат дури 52 отсто или 20.900 вработени, а дополнителни 5.841 лице се откажуваат од своето работно место бидејќи сакаат работа по струката соодветна на нивното образование, а другите сакаат да ја заменат привремената или сезонската работа со постојана. Интересен е податокот дека желба за нов поисплатлив предизвик за работа имаат 5.663 лица, кои се од 20 до 24-годишна возраст. Бројките покажуваат дека од 5.000 до 7.000 лица до 44 години имаат желба за нова работа и не се задоволни од тоа што го работат, а од 45 години па натаму оваа желба како да спласнува, па и бројките се преполовуваат. Половината од тие што бараат нова работа се со 3 и 4 години средно образование или од 39.735, дури ...
| | веќе видена | слични

Политиките за вработување кои даваат резултати треба да се продолжат, сметаат експертите коментирајќи ги најновите податоци за стапката на невработеност. Според евиденцијата на заводот за статисика таа во првиот квартал е 22,9% што е најниско откако се вршат мерењата. Намалувањето на невработеноста трае во континуитет веќе 11 години, кога како невработено се водеше 38 отсто од работоспособното население, а претходната влада спроведуваше серија мерки за поттикнување и олеснување на вработувањата во домашни компании, како и во капацитети на странските инвеститори. Од ВМРО-ДПМНЕ денес истакнаа дека најниската стапка на невработеност е резултат на економските мерки кои партијата ги презеде во последните 10 години, а со кои се отвориле околу 175.000 нови работни места. Од СДСМ, пак, порачаа дека завршило времето кога иселувањето, бришењето од евиденција, и нарачани бројки од контролирани институции се прикажувало како намалување на невработеноста. Од партијата порачаа дека новата реформска влада преку поддршка ...
| | веќе видена | слични

Историски најниската стапка на невработеност од 22.9% и креирањето на 20 илјади работни места во година на сериозна политичка криза е резултат на успешните политики на државата, коментираат дел од експертите. Според нив новата Владата треба да продол Историски најниската стапка на невработеност од 22.9% е резултат на мерките за вработување и на отворањето нови работни места не само кај странските, туку и кај домашните компании – велат дел од експертите. Според нив, добро е тоа што иако минимално, невработеноста паѓа континуирано секој квартал веќе неколку години. Велат, на новата влада останува дали ќе продолжи со започнатото или ќе носи сопствени мерки, но сметаат дека рецептот што успева не би требало да се менува. Според аналитичарите, дојдено е времето минималната и просечната плата да растат, за работниците да имаат достоинствен живот. Од Агенцијата за вработување велат дека за една година во земјава се отвориле нови 19 илјади работни места, а најновиот ...
| | веќе видена | слични
2 копии

За една деценија отворени се над 174.000 работни места, додека во првиот квартал од оваа, споредено со првиот квартал минатата година има 20.000 нови работни места, а во споредба со четвртиот квартал лани, годинава се региострирани 3.000 нови вработувања Стапка на невработеност од 22,9 проценти во првото тримесечје од оваа година измери Државниот завод за статистика. Во истиот период стапката на вработеност е 43,7. Или, од активното население кое брои 952.644 лица, вработени се 734.043, а невработени 218.601. Стапката на невработеност од 22,9 проценти е историски најниска до сега, откако со години наназад континуирано е во пад. Но, падот на невработеноста и во првото тримесечје од оваа година се смета за особен успех, затоа што земјата во тој период живееше во длабока политичка криза, која меѓу другото беше причина во истиот период кога невработеноста се намали, да падне и растот на економијата, спуштајќи се до нула. Ова го нотираше и претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски, огласувајќи се на Фејсбук. - ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски се огласи на социјалната мрежа Фејсбук по најновите податоци од Државниот завод за статистика кои покажуваат дека историски пад на невработеноста во Република Македонија. Според ДЗС во првото тримесечје од 2017 година стапката на невработеност е 22,9. -Пад на невработеноста во првите три месеци од оваа година на досега најниски 22,9%. Дури и во период на премрежја, криза и постојани напади продолживме да работиме на нашето ветување до граѓаните за намалување на невработеноста. Резултатите се потврдени. Државниот завод за статистика регистрираше досега најниско ниво на невработеност под 23%, поточно 22,9%. За една година (споредено со првото тромесечие од 2016год), имаме пад на невработеноста од 1.6%, или новоотворени над 19 000 работни места. Споредено со периодот 2005, 2006 и сега 2017 имаме пад од над 15%, од 38% на 22.9%, или од 560 000 вработени сега имаме 734 043, или во периодот додека ВМРО ДПМНЕ ја имаше одговорноста да управува со државата се отворија над ...
| | веќе видена | слични

Стапката на невработеност се намалила на 22,9%, најнизок процент досега во евиденцијата на заводот за стастистика. Споредбата на податоците за првиот квартал лани и првото тромесејче од 2017 покажува дека во земјава за една година се отвориле над 19 илјади нови работни места. Со бројни мерки и проекти невработеноста континуирано опаѓа повеќе од една деценија, а последниот усвоен оперативен план предвидува поттикнување на нови 10 илјади вработувања за оваа година, велат од агенцијата за вработување. Од Агенцијата апелираат невработените да ги следат мерките и да се пријавуваат на огласите чија цел е поттикнувања на вработувањата. За лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Груевски, новите податоци се потврда за политиките за решавање на најгорливиот проблем на граѓаните. “Дури и во период на премрежја, криза и постојани напади продолживме да работиме на нашето ветување до граѓаните за намалување на невработеноста. Резултатите се потврдени. Падот на невработеноста се должи на поттикнување и поддршката на домашното стопанство, ...
| | веќе видена | слични

На темата невработеност се огласи и лидерот на ВМРО-ДПМНЕ преку Фејсбук. Дури и во период на премрежја, криза и постојани напади продолживме да работиме на нашето ветување до граѓаните за намалување на невработеноста - напиша тој. Ова значи решавање на најгорчливиот проблем на граѓаните. Останува времето да покаже и државата би била најсреќна доколку трендот на пад на невработеноста продолжи. На новата влада предоводена од СДС им оставивме ликвиден буџет. Подобро е уште веднаш да се фатат за конкретна работа, напиша меѓу другото Никола Груевски на социјалната мрежа.
| | веќе видена | слични

Во првото тримесечје, Статистика забележува околу 950.000 активно население, од нив брои околу 730.000 вработени. Во проценти, од вработените 60,5 насто се мажи, додека во македонското стопанство има помалку вработени жени, односно 39,5 насто. Во споредба со истиот период лани, за една година во земјава се вработиле нешто повеќе од 6.800 граѓани. Економистите оптимисти, невработеноста треба да опаѓа. Универзитетскиот професор Томе Неновски вели дека намалувањето на невработеноста зависи од мерките што ќе ги презеде владата. „И ваква каква што е стапката на невработеност официјална, се разбира дека е висока и дека во претстојниот период актуелната Влада ќе треба да го продолжи своето дејствување во смисла на подобрување и преземање на мерки и активности коишто ги планирала во својата изборна програма и во својата владина програма“, изјави универзитетскиот професор, Томе Неновски.   Поранешниот премиер, Никола Груевски, падот на невработеноста го препознава како успех на ВМРО – ДПМНЕ. Партијата, државата ја ...
| | веќе видена | слични
2 копии
30 копии

Во првото тримесечје од 2017 година, активното население во Република Македонија брои 952.644 лица од кои вработени се 734.043, а 218.601 се невработени, соопшти Државниот завод за статистика (ДЗС). Стапката на активност во овој период е 56,7, стапката на вработеност е 43,7, додека стапката на невработеност е 22,9.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Лидерот на „Независни Грци“ Панос Каменос, во интервју за грчата телевизија „Скај“, истакна дека договорот од Преспа е невалиден затоа што на него го нема ...
сите 404 | | | веќе видена

Европските медиуми ја пренесуваат информацијата на “Дејли Телеграф“ утрово дека британската премиерка, Тереза Меј, ја разгледува можноста за измени на ...
сите 402 | | | веќе видена

Зоран Заев на сметка на уставниот поредок, на сметка на државните и национални интереси се самопромовира во лидер со најголем рејтинг меѓу етничките Албанци, ...
сите 377 | | | веќе видена

Најмалку 40 повредени од кои 25 полицајци, еден фоторепортер и еден снимател, приведени 12, од кои уапсени седум лица, солзавец и сериозни инциденти, учество ...
сите 131 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

40.000 вработени Македонци не се задоволни од работата и бараат нова

Од:
До кого (е-маил):
Порака: