Анѓушев демантира: Ѓраѓаните нема на свој трошок да набавуваат мерачи за парно


10 копии

Граѓаните кои се приклучени на системот за централно греење нема да мора сами да набавуваат мерачи за топлинска енергија за радијаторите и за тоа да треба да одвојат сопствени средства, најави денеска вицепремиерот за економски прашања Кочо Анѓушев. – Тоа е дезинформација која не знам од кои причини се шири. Мерачи ќе има и ќе се најдат финасиски средства да бидат платени, а да не бидат на товар на граѓаните. Нивната набавката ќе биде регулирана со подзаконски акти, а граѓаните нема да имаат дополнителни трошоци, изјави Анѓушев во одговор на новинарско прашање по отворањето на „Националната работилница за градење капацитети и подигнување на свеста за искористување на можностите за соработка со Зелениот климатски фонд“. Тој посочи дека има различни начини како да се набават, преку фондови да се обезбедат средства за воведување на калориметри во домаќинствата или да помогне државата. Во преговори се, како што кажа, со повеќе институции меѓу кои и со Хабитат и Зелениот климатски фонд. – Ќе направиме се тоа да ...
| | веќе видена | слични

Владата ја информира јавноста дкеа домаќинствата кои се исклучени од парно во следната 2018-та година ќе бидат целосно ослободени од плаќање на паушал кој во моментов се’ уште го плаќаат. Оваа одлука доаѓа откако Устаниот суд одлучи тие да продолжат да го плаќаат овој надоместок. Од владата соопштија дека проблемот со кои се соочуваат овие граѓани ќе се реши со подзаконските акти во новиот предлог закон за енергетика. Во подзаконските акти во новиот закон за енергетика кој ќес е воведе во текот на идната година се предвидени специфични решенија со кои ќе се реши оваа наследена ситуација, се вели во соопштението на Владата. По ова, во јавноста се поставува прашањето кој ќе го надокнади надоместокот кој БЕГ го добиваше од исклучените домаќинства. Во игра се повеќе можни решенија како: намалување на трошокот кој компанијата го плаќа за користење на дистрибутивната мрежа во сопственост на државата, дали вклучените домаќинства да плаќаат за исклучените или пак ќе се субвенционираат исклучените. Сето ова ќе се ...
| | веќе видена | слични

Дали конечно ќе заврши сагата за околу 15 илјади семејства кои со години добиваат сметки за парно греење, а не го користат. Граѓаните кои протестираат пред Регулаторната комисија за енергетика, бараа да не плаќаат паушал за парно, но, Уставниот суд по ова прашање одлучи спротивно на интересите на граѓаните, па од Владата решија работите да ги земат во свои раце. „Домаќинствата кои се исклучени од централното греење во Скопје во наредната 2018 година ќе бидат ослободени од плаќање на паушалот кој во моментов го плаќаат. Во подзаконските акти на Законот за енергетика кој ќе се воведе во текот на 2018 година се предвидени специфични решенија со кои во рамките на законската регулатива ќе се реши оваа наследена ситуација“, велат од Владата. Одлуката која ја донесе Уставниот суд е на штета на граѓаните кои се исклучени од системот за топлификација. Маријан Ненов еден од граѓаните кои секоја сабота протестираат пред Регулаторната комисија за енергетика, вели дека одлуката од судот за него е очекувана, бидејќи ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Мерачите на топлина на радијаторите, што ќе биде законска обврска за инвеститорите, ќе ги поскапат становите што ќе се градат во иднина за 5 проценти или во просек по 50 евра за квадрат, пишува Вечер.прес. Согласно новиот Закон за енергетика, кој е во подготовка, се пропишува обврска за инвеститорот на новите згради да постави мерни уреди на радијаторите, додека за постојните корисници оваа обврска не важи и се остава на нивната желба дали ќе ги вградат или не. Бизнисменот Никола Велковски, кој е поранешен претседател на Здружението за градежништво при Стопанската комора, вели дека на инвеститорите им е неисплатливо во новите згради да поставуваат радијатори за централно греење. – Освен што ја поскапуваат градбата со поставување на систем во целата зграда, туку и секоја зграда не е блиску до приклучок до градската топловодна мрежа, па потребни се дозволи и прекопувања, што исто така е трошок и ја зголемува цената на градењето. Подоцна може да се јави проблем да идните сопственици на становите да не сакаат да ...
| | веќе видена | слични

Најавите на Владата дека со законски измени ќе се најде решение за исклучените од парно не делуваа убедувачки за групата на граѓани кои како со година така и денеска продолжија со своите протести против плаќањето на паушал за топлинска енергија иако не користат никакви услуги на снабдувачот. Тие најавија дека ќе продолжат со протестите се додека не биде објавен новиот предлог закон за енергетика каде се вклучени конкретните измени кои нудат решение за нивниот проблем кој според нив треба да се решава и со подзаконски акти. Вчера од Владата посочија дека домаќинствата кои се исклучени од мрежата во 2018 година ќе бидат ослободени од плаќање на надоместокот кој во моментов го исплаќаат. Проблемот со кои се соочуваат граѓаните ќе се решава со подзаконски акти во новиот предлог закон за енергетика. Ваквите најави следуваат откако Уставниот суд донесе нова одлука да не ја прифати иницијативата на граѓаните кои не користат градско парно да не плаќаат паушал. Во моментов околу 12 илјади домаќинства кои се ...
| | веќе видена | слични

Исклучените од парно повторно на протест. Иако вчера од Владата соопштија дека од следната грејна сезона тие повеќе нема да плаќаат паушал за услугата која не ја користат тие ќе продолжат со протестите се додека не биде објавен законот за енергетика. Бараат нивниот проблем да биде решен и со закон и со подзаконски акти. Тонско Нашиот проблем да се стави конкретно во законот за енерегетика, затоа што подзаконските акти се менлива категорија . Ние останува тука секоја сабота ќе имаме протести се додека не с еобјави законот за енрегтика во целост, рече Маријан Ненов- претстваник на исклучените од парно греење Вчера од владата посочија дека домаќинствата кои се исклучени од мрежата во 2018 година ќе бидат ослободени од плаќање на надоместокот кој во моментов го исплаќаат. Проблемот со кои се соочуваат граѓаните ќе се решава со подзаконски акти во новиот предлог закон за енергетика. По ваквата одлука останува нејасно како ќе се надокнади пригходот на БЕГ кој го добивал од овие граѓани, дали и на кој начпин ќе ...
| | веќе видена | слични
7 копии

Денеска ќе се одржи 146-от редовен протест на исклучените од системот на Топлификација. Тие соопштија дека на протестот ќе ги објават нивните ставови околу калориметрите, намалувањето на цените на централното греење, наисправноста на Тарифникот на РКЕ и предлозите за промена на Законот за енергетика. На протестот ќе се собираат и потписи против незаконското работење на извршителите.
| | веќе видена | слични
7 копии

Новата 2018 година освен неизвесност во големи дози, ќе донесе бран поскапувања. Извесно е дека не очекува нова повисока цена на нафетените деривати, дизелот и бензините, поради зголемената акциза за 3 денари на нафтата, што заедно со ДДВ би значело дека ќе плаќаме 3,54 денари повеќе за литар. Се очекува поскапување и на водата во повеќе општини откако Регулаторната комисија за енергетика ги соопшти новите тарифници, анализира ТВ Нова. Поголемиот дел од јавните водоводни претпријатија бараат зголемување на цената за водата. Скопјани ќе добијат нова давачка за собирање, прочистување и одведување на отпадните води а повисоки цена на водата се предвидени за жителите на Пробиштип, Струмица, Радовиш, Куманово, Битола, Прилеп, Ресен, Велес, Неготино, Струга, Кичево, Охрид, Брвеница и Желино. Последната најава е дека ќе поскапи и парното и тоа за околу 30 проценит. Неизвесно е дали новиот закон за енергетика создава услови за поскапување и на струјата. Вицепремиерот за економски прашања, Кочо Анѓушев неодамна ...
| | веќе видена | слични

Исклучените од парно повеќе нема да плаќаат паушал. Ова одлука на владата доаѓа откако Уставниот суд одлучи тие да продолжат да го плаќаат надоместокот. Од владата соопштија проблемот со кои се соочуваат овие граѓани ќе се решава со подзаконски акти во новиот предлог закон за енергетика. Владата ја информира јавноста дека домаќинствата кои се исклучени од парно греење во наредната 2018 година ќе бидат ослободени од плаќање на паушал кој во моментов го исплаќаат. Имено во подзаконските акти во новиот законот за енергетика кој ќе се воведе во текот на идната година се предвидени специфични решенија со кои во ќе се реши оваа наследена ситуација, се вели во соопштението од Владата. Од регулаторната комисија за енергетика која своите правилници треба да ги усогласи со новиот прелдог закон за енергетика велат дека во моменталниот нацрт текстот на новиот закон за енерегтика сеуште нема јасни одредби во однос на ова прашање и доколку се предвидат конкретни одредби РКЕ ќе може да се произнесе. По оваа во ...
| | веќе видена | слични
31 копии

Домаќинствата кои се исклучени од централното греење во Скопје во наредната 2018 година ќе бидат ослободени од плаќање на паушалот кој во моментов го плаќаат, соопштија од Владата. Според Владата, проблемот со кој се соочуваат граѓаните е предвидено да се реши во рамките на новиот Предлог закон за енергетика, кој треба да биде воведен следната година.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Лидерот на „Независни Грци“ Панос Каменос, во интервју за грчата телевизија „Скај“, истакна дека договорот од Преспа е невалиден затоа што на него го нема ...
сите 403 | | | веќе видена

Откако британскиот Парламент отфрли договор за брегзит на премиерката Тереза Меј со Брисел, можноста Велика Британија да ја напушти Европската унија без ...
сите 403 | | | веќе видена

Зоран Заев на сметка на уставниот поредок, на сметка на државните и национални интереси се самопромовира во лидер со најголем рејтинг меѓу етничките Албанци, ...
сите 377 | | | веќе видена

Најмалку 40 повредени од кои 25 полицајци, еден фоторепортер и еден снимател, приведени 12, од кои уапсени седум лица, солзавец и сериозни инциденти, учество ...
сите 131 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Анѓушев демантира: Ѓраѓаните нема на свој трошок да набавуваат мерачи за парно

Од:
До кого (е-маил):
Порака: