Амнести Интернешнл загрижена за состојбата на македонските медиуми

Македонските власти мораат да запрат со обидите за загрозување на слободата на изразување, порача „Амнести Интернешнл“, откако три весници беа затворени, а и на телевизијата А1 и’ се заканува истата судбина. „Овие затворања, средствата што се побаруваат и условите за наплата, се чини дека се политички мотивирани“, стои во писмената изјава на директорката за Европа и Централна Азија во „Амнести Интернешнл“, Никола Дакворт. Таа додава дека „ова не е изолиран инцидент, туку конфронтација со медиумите критичари на власта што се случува веќе повеќе од една година. Овие затворања изгледаат се’ повеќе и повеќе како решителен напад врз слободата на изразување“. „Амнести Интернешнл“ стравува дека со изборот на новата влада работите нема да се променат. „Стравуваме дека владата на премиерот Никола Груевски го користи новиот мандат како изговор да продолжи со намерите за изолирање, маргинализирање и замолчување на медиумите кои ја критикуваат власта“, забележува Никола Дакворт. Таа ја повикува „ЕУ да ја потсети ...
| | веќе видена | слични
2 копии

„Амнести Интернешнл“ стравува од целосна репресија на слободата на говор во Македонија. Шоун Џонс, аналитичарка во „Амнести Интернешнл“ одговорна за Македонија и Србија, за Дојче веле коментира дека станува екстремно тешко за новинарите кои ја критикуваат Владата. „Знаеме дека во минатите неколку години, господинот Груевски ја зголеми контролата на пристапот до медиумите. Одредени омилени новинари се во состојба да добијат информација дирекно од Владата. Се чини од нашите истражувања, но исто така и од разговорите со новинарите во Македонија, дека тие стравуваат оти може да има целосна репресија на нивната слобода на изразување“, забележува Џонс.
| | веќе видена | слични
2 копии

Шоун Џонс од „Амнести Интернешнл“ за DW истакнува дека секој во Македонија треба да има право да го изрази мислењето во медиумите без да се соочува со закани и обвинувања. „Амнести Интернешнл“ стравува од целосна репресија на слободата на говор во Македонија. Европската комисија, Меѓународната асоцијација на новинари, ОБСЕ и други меѓународни организации, вклучувајќи ја и „Амнести Интернешнл“, забележуваат влошување на состојбата со медиумите во минатата година. Шоун Џонс, аналитичарка во „Амнести Интернешнл“ одговорна за Македонија и Србија, за Дојче веле коментира дека станува екстремно тешко за новинарите кои ја критикуваат Владата. - Исто така знаеме дека во минатите неколку години, господинот Груевски ја зголеми контролата на пристапот до медиумите. Одредени омилени новинари се во состојба да добијат информација директно од Владата. Се чини од нашите истражувања, но исто така и од разговорите со новинарите во Македонија, дека тие стравуваат оти може да има целосна репресија на нивната слобода на ...
| | веќе видена | слични

Скопје, 6 јули - Македонските власти мора да ги прекинат воите обиди да ја задушат слободата на изразување, се вели во официјалното соопштение на Амнести интернешенл. Според Амнести интернешнл затворањата на весниците Шпиц, Време и **** ере, како резултат на бараните износи и условите на плаќање, се политички мотивирани. „Ова не е изолиран инцидент, туку пресметка со медиумите кои се критички настроени кон Владата. Таа пресметка трае речиси една година. Нивното затворање повеќе личи на целосен напад на слободата на изразување. Велија Рамковски, познат како сопственик на медиуми критички настроени кон премиерот на Македонија, Никола Груевски, меѓу кои и најпопуларната телевизија во земјата А1, беше затворен во декември, 2010 година, под обвинение за даночни затајувања“, стои во соопштението. Амнести интернешнл и препорачуваат на Европската унија да ја потсети македонската влада дека од членството се почитување на основните човекови права, како што е слободата на изразување. „Се плашиме дека премиерот Никола ...
| | веќе видена | слични

Македонските власти мора да престанат со нивните обиди да ја згаснуваат слободата на изразување, апелира организацијата „Амнести Интернешнл“, откако изминатиот викенд згаснаа весниците „Шпиц“, „Време“ и „Коха е Ре“, а тој пат сега го гази и А1 телевизија. Според АИ, овие затворања на медиумите, како резултат на бараните износи и условите на плаќање, се политички мотивирани. „Ова не е изолиран инцидент, туку пресметка со медиумите кои се критички настроени кон Владата. Таа пресметка трае речиси една година. Нивното затворање повеќе личи на целосен напад на слободата на изразување. Велија Рамковски, познат како сопственик на медиуми критички настроени кон премиерот на Македонија, Никола Груевски, меѓу кои и најпопуларната телевизија во земјата А1, беше затворен во декември, 2010 година, под обвинение за даночни затајувања. - Тврдењето на властите е дека неговите медиуми затаиле околу 10 милиони евра данок и дека мора да ги платат или во спротивно ќе се соочат со затворање. Исто така отфрлено е и барањето ...
| | веќе видена | слични

Останато

Со состојбата во Република Македонија е загрижувачка. Имаме политичко уназадување, правен хаос, девастирана и упропастена економија, здравствен систем кој не ...
сите 153 | | | веќе видена

Екс министерот за транспорт и врски, Миле Јанакиески и екс секретарот на Владата, Кирил Божиновски денеска во раните утрински часови се најдоа зад решетки. ...
сите 148 | | | веќе видена

„Зоран Заев и Оливер Спасовски знаеја дека Никола Груевски не е во партискиот штаб на ВМРО-ДПМНЕ, но одлучија да претресуваат и заплашуваат партиски членови и ...
сите 160 | | | веќе видена

Кривичниот совет на Основен суд Скопје 1 на денешната јавна седница ги одби жалбите на одбраната и ги потврди решенијата на судијата на претходна постапка за ...
сите 301 | | | веќе видена

Сопругата на Претседателот на Република Македонија, г-ѓа Маја Иванова присуствуваше на приемот што во Париз го приреди првата дама на Франција, г-ѓа Брижит ...
сите 175 | | | веќе видена

Министерството за правда ја почна постапката за екстрадиција на бегалецот Никола Груевски од Унгарија во Македонија. Премиерот Зоран Заев изрази уверување дека ...
сите 112 | | | веќе видена

Кризниот штаб против промена на Уставот, распуштање на Собранието и распишување избори „Македонија-блокира“ и Координативното тело на дијаспората во Европа ...
сите 91 | | | веќе видена

Веднаш штом Судот го донесе решението за меѓународна потерница, МВР ја распиша и го извести Интерпол, соопшти министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски ...
сите 29 | | | веќе видена

Пратениците од Беса на Билал Касами бараат одговорност од надлежните институции за бегството на поранешниот премиер Никола Груевски во Унгарија, како и одговор ...
сите 313 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Амнести Интернешнл загрижена за состојбата на македонските медиуми

Од:
До кого (е-маил):
Порака: