Амнести Интернешнл загрижена за состојбата на македонските медиуми

Македонските власти мораат да запрат со обидите за загрозување на слободата на изразување, порача „Амнести Интернешнл“, откако три весници беа затворени, а и на телевизијата А1 и’ се заканува истата судбина. „Овие затворања, средствата што се побаруваат и условите за наплата, се чини дека се политички мотивирани“, стои во писмената изјава на директорката за Европа и Централна Азија во „Амнести Интернешнл“, Никола Дакворт. Таа додава дека „ова не е изолиран инцидент, туку конфронтација со медиумите критичари на власта што се случува веќе повеќе од една година. Овие затворања изгледаат се’ повеќе и повеќе како решителен напад врз слободата на изразување“. „Амнести Интернешнл“ стравува дека со изборот на новата влада работите нема да се променат. „Стравуваме дека владата на премиерот Никола Груевски го користи новиот мандат како изговор да продолжи со намерите за изолирање, маргинализирање и замолчување на медиумите кои ја критикуваат власта“, забележува Никола Дакворт. Таа ја повикува „ЕУ да ја потсети ...
| | веќе видена | слични
2 копии

„Амнести Интернешнл“ стравува од целосна репресија на слободата на говор во Македонија. Шоун Џонс, аналитичарка во „Амнести Интернешнл“ одговорна за Македонија и Србија, за Дојче веле коментира дека станува екстремно тешко за новинарите кои ја критикуваат Владата. „Знаеме дека во минатите неколку години, господинот Груевски ја зголеми контролата на пристапот до медиумите. Одредени омилени новинари се во состојба да добијат информација дирекно од Владата. Се чини од нашите истражувања, но исто така и од разговорите со новинарите во Македонија, дека тие стравуваат оти може да има целосна репресија на нивната слобода на изразување“, забележува Џонс.
| | веќе видена | слични
2 копии

Шоун Џонс од „Амнести Интернешнл“ за DW истакнува дека секој во Македонија треба да има право да го изрази мислењето во медиумите без да се соочува со закани и обвинувања. „Амнести Интернешнл“ стравува од целосна репресија на слободата на говор во Македонија. Европската комисија, Меѓународната асоцијација на новинари, ОБСЕ и други меѓународни организации, вклучувајќи ја и „Амнести Интернешнл“, забележуваат влошување на состојбата со медиумите во минатата година. Шоун Џонс, аналитичарка во „Амнести Интернешнл“ одговорна за Македонија и Србија, за Дојче веле коментира дека станува екстремно тешко за новинарите кои ја критикуваат Владата. - Исто така знаеме дека во минатите неколку години, господинот Груевски ја зголеми контролата на пристапот до медиумите. Одредени омилени новинари се во состојба да добијат информација директно од Владата. Се чини од нашите истражувања, но исто така и од разговорите со новинарите во Македонија, дека тие стравуваат оти може да има целосна репресија на нивната слобода на ...
| | веќе видена | слични

Скопје, 6 јули - Македонските власти мора да ги прекинат воите обиди да ја задушат слободата на изразување, се вели во официјалното соопштение на Амнести интернешенл. Според Амнести интернешнл затворањата на весниците Шпиц, Време и **** ере, како резултат на бараните износи и условите на плаќање, се политички мотивирани. „Ова не е изолиран инцидент, туку пресметка со медиумите кои се критички настроени кон Владата. Таа пресметка трае речиси една година. Нивното затворање повеќе личи на целосен напад на слободата на изразување. Велија Рамковски, познат како сопственик на медиуми критички настроени кон премиерот на Македонија, Никола Груевски, меѓу кои и најпопуларната телевизија во земјата А1, беше затворен во декември, 2010 година, под обвинение за даночни затајувања“, стои во соопштението. Амнести интернешнл и препорачуваат на Европската унија да ја потсети македонската влада дека од членството се почитување на основните човекови права, како што е слободата на изразување. „Се плашиме дека премиерот Никола ...
| | веќе видена | слични

Македонските власти мора да престанат со нивните обиди да ја згаснуваат слободата на изразување, апелира организацијата „Амнести Интернешнл“, откако изминатиот викенд згаснаа весниците „Шпиц“, „Време“ и „Коха е Ре“, а тој пат сега го гази и А1 телевизија. Според АИ, овие затворања на медиумите, како резултат на бараните износи и условите на плаќање, се политички мотивирани. „Ова не е изолиран инцидент, туку пресметка со медиумите кои се критички настроени кон Владата. Таа пресметка трае речиси една година. Нивното затворање повеќе личи на целосен напад на слободата на изразување. Велија Рамковски, познат како сопственик на медиуми критички настроени кон премиерот на Македонија, Никола Груевски, меѓу кои и најпопуларната телевизија во земјата А1, беше затворен во декември, 2010 година, под обвинение за даночни затајувања. - Тврдењето на властите е дека неговите медиуми затаиле околу 10 милиони евра данок и дека мора да ги платат или во спротивно ќе се соочат со затворање. Исто така отфрлено е и барањето ...
| | веќе видена | слични

Останато

Времето во Македонија ќе биде сончево со мала до умерна облачност. Во утринските и претпладневните часови по котлините со појава на магла. Утринската ...
сите 403 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Амнести Интернешнл загрижена за состојбата на македонските медиуми

Од:
До кого (е-маил):
Порака: