Трамп сепак попушти


Американскиот претседател се повинува на јавниот притисок и ја смени политиката на раздвојување на мигрантските семејства на границите. Во иднина родителите и децата ќе одат заедно во затвор. По жестоката критика од земјата и од странство, американскиот претседател Доналд Трамп направи драстично свртување во курсот во важен дел од својата миграциска политика. Во иднина, родителите кои стигнуваат илегално преку јужната граница, нема да бидат раздвојувани од своите деца, за што претседателот вчера потпиша декрет. Праксата на разделување на децата од родителите беше критикувана од Демократската партија, но и во самата партија на претседателот, Републиканската. Во дебатата со критики се вклучија и папата Франциско, како и владите на Германија и на Велика Британија. „Станува збор за тоа семејствата да бидат заедно, а од другастрана да се погрижиме да имаме моќна и солидна граница“, изјави Трамп при потпишувањето на декретот во Белата куќа. Тој му дал налог на својот министер за правда за соодветна промена на ...
| | веќе видена | слични

Џим Кери го нацрта Доналд Трамп како удира дете... Ако не сте знаеле, Џим Кери е талентиран уметник исто како што е добар глумец. Тој секогаш црта интересни цртежи, од кои последниот е со американскиот претседател Доналд Трамп. На сликата стои претседателот над мало девојче, кое плаче. Тоа значи дека тој го одбележува одвојувањето на децата-мигранти од нивните родители.
| | веќе видена | слични

Џим Кери веќе некое време е познат во јавноста дека покрај тоа што е актер, тој е и талентиран уметник, а она што го црта често предизвикува бурни реакции. Токму тоа се случи со последната слика на која го нацрта претседателот Доналд Трамп. Имено, Трамп неодамна се појави на насловната страница на списанието Time, која што најверојатно ќе влезе во историјата поради нејзината содржина. На неа американскиот претседател стои над мало девојче кое што плаче. Оваа насловна го одбележува одвојувањето на децата-мигранти од нивните родители. Кери очигледно сметал дека насловната страница и требало да претрпи некои промени, па ја поправил во свој стил и ја објавил на Твитер. So I fixed the controversial TIME Magazine cover. This is much more appropriate. You’re welcome @time pic.twitter.com/VMDtGTj5Zy — Jim Carrey (@JimCarrey) June 25, 2018 „Ја поправив контроверзната насловна страница на списанието Time. Оваа е посоодветна. Нема на што” , напиша глумецот под сликата која го прикажува Трамп како го удира расплаканото ...
| | веќе видена | слични

Претставничкиот дом на Конгресот на САД го отфрли предлог- законот за имиграција, иако го поддржа претседателот Трамп. Со законот требаше да се обезбеди долгорочна заштита на младите мигранти кои во САД се доведени како деца и кои сакаат да ги остварат своите соништа, како и да се реши прашањето за децата одвоени од родителите на граница. Гласањето покажа дека јазот меѓу умерените и конзеративните Републиканци е преголем за да се избегне уште еден приказ на поделеност по прашањето за имиграцијата. Против законот гласаа 301 конгресмен, меѓу кои речиси половина Републиканци, додека „за“ гласаа само 121. Во меѓувреме, Министерството за внатрешна безбедност на САД, побара на територија на воена база да се подготват места за сместување 12.000 илегални имигранти со нивните семејства, вклучувајќи и деца, приведени во момент на нелегално преминување на јужната граница на државата. Според информациите, првите 2.000 места треба да бидат готови за 45 дена, а останатите по потреба. Местата треба да бидат опремени според ...
| | веќе видена | слични

Џим Кери веќе извесно време, освен како актер, јавноста го запозна и како талентиран ликовен уметник, а сликите кои ги слика често предизвикуваат бурни реакции во јавноста. Таков беше случајот и со неговата последна слика на кој тој го наслика американскиот претседател Доналд Трамп. Трамп неодамна се појави на насловна страна од списанието Time која веројатно ќе влезе во историјата поради самата содржина. На неа, американскиот претседател, поради критиката околу одделувањето на децата мигранти од нивните родители, е претставен како стои над мало девојче кое плаче. Џим Кери очигледно сметал дека таа насловна фотографија треба да претрпи некои измени, па ја „преработи“ во свој стил и ја објави на Твитер. So I fixed the controversial TIME Magazine cover. This is much more appropriate. You’re welcome @time pic.twitter.com/VMDtGTj5Zy — Jim Carrey (@JimCarrey) June 25, 2018 „Ја поправив контроверзната насловна фотографија од списанието Time. Оваа е многу посоодветна. Нема на што“, напиша актерот во објаснувањето ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Против администрацијата на претседателот Доналд Трамп, тужба поднесоа 17 сојузни американски држави и дистриктот Колумбија, кои се обидуваат да ја запрат „суровата и незаконска“ политика на присилно раздвојување на имигрантските семејства, кои влегуваат од Мексико. Во тужбата поднесена во американскиот окружен суд во Сиетл, американските сојузни држави го нарекоа указот, со кој се стопираше раздвојувањето на семејствата, „илузија“. Трамп на 20 јуни потпиша указ со кој на имигрантските семејства, кои илегално ја минале јужната граница на САД, им се овозможува да бидат заедно додека го чекаат исходот од имигрантската постапка. Тој, меѓутоа, напомена дека ќе продолжи политиката „нулта толеранција“, која подразбира кривично гонење на сите возрасни лица, кои се фатени како нелегално ја минуваат границата. Во тужбата се вели дека политиката на администрацијата на Трамп делумно е неуставна, бидејќи е „мотивирана од злонамерност и желба да се повредат“ имигрантите, кои доаѓаат од Јужна Америка. Судија во Калифорнија ...
| | веќе видена | слични
6 копии

Министерството за внатрешна безбедност на САД, бара на територија на воена база да се подготват места за сместување 12.000 илегални имигранти со нивните семејства, вклучувајќи и деца, приведени во момент на нелегално преминување на јужната граница на државата. Местата треба да бидат опремени според нормите утврдени од страна на американските власти, вклучително и тие за престој на деца. Предвидено е во нив да има клима, библиотеки, самостојни бањи со тушеви, како и медицински персонал. Сѐ уште не е прецизирано која воена база е избрана за целта.
| | веќе видена | слични
2 копии

Федерален судија во Сан Диего, Калифорнија, во вторникот издаде прелиминарна наредба по барање на Американската унија за граѓански слободи со која им наложи на американските гранични служби да ги спојат разделените мигрантски семејства во рок од 30 дена, пренесува „Лос Анџелес тајмс“. Судија Дејна Сабро ја издаде оваа наредба врз основа на тужба на Американската унија за граѓански слободи која се однесува на седумгодишно девојче што е одвоено од мајката, која е од Конго, и на 14-годишно момче кое е раздвоено од мајката Бразилка. Судијата Сабро исто така издаде забрана за раздвојување семејства во иднина на ниво на целата сојузна држава, освен во случаи кога ќе биде проценето дека родителот не е способен да се грижи за детето. Според наредбата, сите деца помлади од пет години мора да им бидат вратени на родителите во рок од 14 дена, додека децата постари од 5 години мора да се вратат кај родителите во рок од 30 дена. Во изминативе недели повеќе од 2 000 деца се разделени од нивните родители, нелегални ...
| | веќе видена | слични

Уште еден пораз на американскиот претседател Трамп: децата кои на американската граница се разделени од родителите мора да бидат повторно споени со нив во рок од 30 дена, нареди американски сојузен суд. Американскиот сојузен суд во Калифорнија бара децата кои на американската граница се разделени од родителите, во рок од 30 дена да бидат повторно споени со нив. Доколку децата се помлади од 5 години, тоа би требало да се случи во рок од 14 дена. Во судирот околу разделувањето на илегалните доселеници од нивните деца, американскиот претседател Доналд Трамп минатата недела направи пресврт и со декрет ја укина таквата пракса. Децата на илегалните доселеници сега би требало да бидат затворани заедно со родителите. Но, во САД сѐ уште има околу 2000 имигрантски деца кои се наоѓаат во прифатни центри во 17 сојузни држави. Американската граѓанска организација АЦЛУ покрена тужба пред судот во Сан Диего против ваквата пракса. Владата од судот побара да не издава наредба, со оглед на тоа што веќе има декрет од ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Судија во Калифорнија побара од американските погранични власти да спојат раздвоени имигрантски семејства во рок од 30 дена. Ако се деца помлади од пет години ќе мора да бидат вратени на своите родители во рок од 14 дена, се наведува во наредба издадена синоќа. Повеќе од 2.000 деца се раздвоени од родителите, илегални имигранти во САД, во изминатите недели и ставени во центри под контрола на државата. По бројни критики од редовите на својата Републиканска партија, како и од опозициските демократи, претседателот Доналд Трамп, издаде извршна наредба да се прекине со раздвојување на семејствата на илегалните имигранти и рече дека наместо тоа, родителите и децата ќе бидат во прифатни центри заедно. Меѓутоа, повторното спојување на семејствата се одвива бавно, наведуваат западни медиуми.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Рекетот на власта е формално пријавен пред четири месеци, а изнудата на милиони евра, заканите и злоупотребата на институциите се јавна тајна многу подолго. Од ...
сите 434 | | | веќе видена

Мотивот на Заев за заштита на криминалот од „Рекет“ го знаеме. Сомнежите се дека тој и неговите структури се силно вплеткани во оваа криминална – октопод мрежа ...
сите 281 | | | веќе видена

Во Охрид се одбележа Денот на Армијата. На центрланата прослава при одбележување на 27 годишнината на македонската Армија присуствуваа воени претставници од ...
сите 219 | | | веќе видена

Валканите пари од аферата Рекет, кој ја тресе Македонија, но и целиот регион, оделе во Сојузот за Србија(СЗС) и тоа преку Вук Јеремиќ, открива српски ...
сите 133 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Трамп сепак попушти

Од:
До кого (е-маил):
Порака: