Рахој најави абдицирање на шпанскиот крал Хуан Кралос


2 копии

„Неговото Величество, кралот Хуан Карлос, ми ја пренесе својата желба да се повлече од престолот. Убеден сум дека е вистинскиот момент за промени", соопшти Рахој, пренесуваат агенциите. Кралот Хуан Карлос стапи на престолот по смртта на шпанскиот диктатор Франциско Франко во 1975 година, а со своето политичко дејствување придонесе на лесната транзиција на земјата во демократија. Последните години неговата популарност, меѓутоа, значително опадна поради низата корупциски скандали во семејството и негови гафови. Рахој во понеделникот, исто така, рече дека кралот чијашто здравствена состојба во последно време е влошена, заминува поради лични причини.
| | веќе видена | слични

Како што демонстрантите започнале да го пополнуваат плоштадот така полицијата го затворила пристапот до кралската палата. Ниту еден крал не им е добар - Над илјадници антиројалисти вчера се собрале на централниот плоштад во Мадрид како и по улиците на другите градови во Шпанија барајќи референдум за опстанок на монархијата откако кралот Хуан Карлос најави абдикација. Откако во понеделникот кралот соопшти дека го остава престолот на својот син Филип, над илјадници луѓе се собрале на плоштадот Puerta del Sol и останале таму протестирајќи до доцна во ноќта, а помали протести имало и во останатите градови ширум Шпанија - пренесува AFP . Како што демонстрантите започнале да го пополнуваат плоштадот така полицијата го затворила пристапот до кралската палата. " Утре Шпанија ќе биде република! " - извикувале демонстрантите држејќи во своите раце плакати испишани: "Нема повеќе кралеви!", "Кралска транзиција без крал!", "Бурбони на избори!" ...
| | веќе видена | слични

76 - годишниот Хуан Карлос, кој е на престолот од 1975 година, веќе 35 години не ја дели брачната постела со својата сопруга, 75 - годишната кралица Софија, но затоа со децении нема проблем да најде замена за неа. Шпанска новинарка тврди дека Карлос е „професионален заводник“, кој спиел со повеќе од 1.500 жени, меѓу кои и британската принцеза Дајана. Хуан Карлос наводно ја завел Дајана уште во 1986 година, кога била на одмор во Мајорка со принцот Чарлс и нивните синови, а нејзиниот брак бил веќе во криза. Други новинари тврдат дека Дајана не била меѓу партнерките на Хуан Карлос а таа  никогаш не ја признала аферата, велејќи дека шпанскиот крал е многу шармантен. Хуан Карлос, наводно, ја мамел својата сопруга од првиот ден, а веќе подолг период тие само формално се во брак и водат одвоени животи.
| | веќе видена | слични

Одлуката на Хуан Карлос да го напушти престолот затвора големо поглавје во шпанската историја, во кое земјата израсна од репресивна диктатура во респектирана модерна демократија и почитуван играч на меѓународната сцена. Кралското семејство се надева дека крунисувањето на новиот крал, принцот Фелипе, ќе му помогне да излезе од кризата поради која неговата популарност падна на најниско ниво во демократската ера. Оптимистичкиот тон на кралот Хуан Карлос, во моментите кога ја соопштуваше својата одлука го рефлектираше ова верување. „Новата генерација бара поголема улога, на истиот начин на кој генерацијата на која јас и' припаѓав го бараше истото“, порача кралот. „Денес, младата генерација заслужува да биде на првата линија за да се соочи со предизвиците на утрешнината“. Но, висината на задачата пред која се наоѓа 46-годишниот Фелипе стана јасна само неколку часа по абдикацијата, откако во бројни шпански градови избувнаа протести на кои се бараше укинување на монархијата. Демонстрантите бараат референдумско ...
| | веќе видена | слични

Илјадници антиројалисти се собраа завчера на централниот плоштад Пуерта дел Сол во Мадрид и на улиците во другите шпански градови барајќи референдум за опстанокот на монархијата, пренесува „Франс прес“. Kога демонстрантите го исполнија плоштадот, полицијата го затвори пристапот до кралската палата, која се наоѓа во близина. „Утре Шпанија ќе биде република“, извикуваа демонстрантите што носеа плакати со пораки: „Нема веќе кралеви, референдум“, „Kралска транзиција... без крал“ и „Бурбони на избори“. Владата на Шпанија вчера одржа специјална седница посветена на наследувањето на престолот од страна на принцот Фелипе по завчерашната абдикација на кралот Хуан Kарлос. Шпанскиот премиер Маријано Рахој изјави дека целта на оваа седница е определувањето на уставните мерки, кои се потребни за да се обезбеди наследувањето на тронот. Шпанскиот устав нема прецизни одредби за абдикацијата, како и за пренос на кралската круна на наследникот, па затоа е потребна дополнителна законска регулатива за успешно спроведување на ...
| | веќе видена | слични

Шпанскиот крал Хуан Карлос, по 39 години владеење одлучи да ја напушти власта и својата круна да му ја предаде на својот син, принц Филип.Меѓутоа сето внимание е насочено кон неговото семејство и неубедливиот брак, бидејќи пред две години излезе книга во која авторката Пиљар Еире наведе дека кралот спиел со 1.500 жени и дека со својата сопруга не е во добри односи, веќе 35 години.Во Мадрид јавна тајна е дека кралот Хуан Карлос е љубител на жени, а единствена жена со која поминува сосема малку време е неговата сопруга Софија, чиј што брат е поранешен крал на Грција, Константин Втори.Во книгата Еире откри многу пикантерии од интимниот живот на кралот на Шпанија.Во неа стои и дека кралот чувствувал симпатии кон починатата британска принцеза Дајана, која тогаш имала само 25 години. Наводно тој и се додворувал на Дајана, кога таа, принцот Чарлс и нивните синови ги поминувале празниците во кралската палата на Мајорка, како гости на кралот Хуан Карлос и кралица Софија.Принцезата од Велс секогаш негирала дека ...
| | веќе видена | слични

Поради тоа што и во брак продолжил да го живее ергенскиот живот го заработил надимакот "Дон Жуан", а кралицата Софија го исфрлила од креветот пред 35 години. Шпанскиот крал Хуан Карлос е можеби најпопуларниот монарх на светот, а популарноста во својата Шпанија ја стекнал на тој начин што го бие глас дека е страстен и непоправлив љубовник. Легендата вели, (а и статистиката) дека Хуан Карлос, кој ја воведе демократијата во земјата измачена од диктатурата на Франциско Франко, за овие 39 години владеење спиел со најмалку 1.500 жени. Тој и се додворувал и на принцезата Дијана, која била импресионирана од него, тврди славната писателка Пилар Ејр во книгата која ја објави пред две години, пренесува Daily Mail . Тој наводно и се додворувал на Дијана кога таа, нејзиниот сопруг - принц Чарлс и синовите Вилијам и Хари биле на одмор во кралската палата на Мајорка. Тие им биле гости на кралот Хуан Карлос и кралицата Софија. Дијана имала само 25 години, а тоа што биле присутни нејзиниот сопруг и двете дечиња воопшто не му ...
| | веќе видена | слични

Откако вчера ја најави својата абдикација на тронот, јавноста во Шпанија започна да се занимава и со деталите од приватниот живот на кралот Хуан Карлос. Познато е дека 76-годишниот Хуан Карлос, кој е на престолот од 1975 година, веќе 35 години не ја дели брачната постела со својата сопруга, 75-годишната кралица Софија. Но, познавачите велат дека никогаш немал проблем да најде жени со кои ќе ја замени. Новинарката Пилар Ејре го опишува како „професионален заводник“, кој спиел со повеќе од 1.500 жени, меѓу кои и британската принцеза Дајана. Хуан Карлос наводно ја завел Дајана уште во 1986 година, кога била на одмор во Мајорка со принцот Чарлс и нивните синови, а нејзиниот брак бил веќе во криза. Дајана никогаш не ја признала аферата, но рекла дека шпанскиот крал е многу шармантен и оти е можеби малку повеќе внимателен кон нејзе. Хуан Карлос, наводно, ја мамел својата сопруга од првиот ден, а веќе подолг период тие само формално се во брак и водат одвоени животи. Инаку, додека шпанскиот Парламент по итна ...
| | веќе видена | слични

Во текот на неговото 40-годишно владеење, Шпанија израсна во европска економска сила и стана една од омилените туристички дестинации во Европа Принцот Филип (во средина) ќе седне на шпансиот трон Шпанскиот крал се повлекува по 40-годишно владеење Шпанскиот крал Хуан Карлос, по 40 години на престолот, ќе абдицира во корист на својот син, принцот Филип. Во телевизиско обраќање до нацијата, шпанскиот премиер Мариано Рахој потврди дека 46-годишниот принц ќе застане на престолот. Рахој не ги соопшти причините за планираната абдикација на кралот, кој до неодамна беше омилен кај шпанската јавност. Популарноста значително му опадна по сафари-патување во Африка, кое се случи во екот на длабоката економска криза во земјата. Шпанската јавност генерално позитивно гледа на 76-годишниот крал, особено поради неговото служење на нацијата и одбраната на шпанската демократија по смртта на диктаторот Франциско Франко во 1975 година. Сепак, оценува Си-ен-ен, популарноста на Хуан Карлос доживеа сериозен удар во 2012 година, по ...
| | веќе видена | слични

Абдицирањето на кралот Хуан Карлос значи дека принцот Фелипе ќе го преземе тронот. Монархијата се надева дека на тој начин ќе си го врати разнишаниот кредибилитет, но пред новиот крал се големи предизвици. Соопштението на кралот Хуан Карлос дека ќе го напушти престолот затвора големо поглавје во шпанската историја, во кое земјата израсна од репресивна диктатура во респектирана модерна демократија и почитуван играч на меѓународната сцена. Кралското семејство се надева дека крунисувањето на новиот крал, принцот Фелипе, ќе му помогне да излезе од кризата поради која неговата популарност падна на најниско ниво во демократската ера. Оптимистичкиот тон на кралот Хуан Карлос во моментите кога ја соопштуваше својата одлука го рефлектираше ова верување. „Новата генерација бара поголема улога, на истиот начин на кој генерацијата на која јас и‘ припаѓав го бараше истото“, порача кралот. „Денес, младата генерација заслужува да биде на првата линија за да се соочи со предизвиците на утрешнината“. Но, висината на ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Памела Андерсон беше гостинка на синоќешната вечера на фудбалскиот клуб Олимпик од Марсеј , каде се собирала помош за сиромашните деца од градот. наеднаш , во ...
сите 225 | | | веќе видена

Дали потпретседателот на СДСМ Мухамед Зекири прави пуч во ИВЗ или во партијата? Во екот на изборната кампања Зекири бара чистка во неговата матична партија, а ...
сите 363 | | | веќе видена

Како исходот од првиот круг на македонските претседателски избори ќе влијае на политичките елити, на вториот круг, и воопшто на политичката ситуација во ...
сите 290 | | | веќе видена

Почна пријавувањето на болните и изнемоштени лица, кои во првиот круг на претседателските избори биле спречени да се пријават во Општинската изборна комисија. ...
сите 229 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Рахој најави абдицирање на шпанскиот крал Хуан Кралос

Од:
До кого (е-маил):
Порака: