Ниту Уставен суд ќе го поништи Талат Џафери ниту Обвинителството ќе го гони


Оценување на законитоста на членови од Законот за шумите, од Законот за здравственото осигурување и одлуката за бесплатен превоз на студентите, односно доделувањето субвенции на Јавното сообраќајно претпријатие, ова се трите точки на дневниот ред на последната седница на Уставниот суд. Двете иницијативи за поништување на одлуката за избор на Талат Џафери за претседател на Собранието, поднесени од Светскиот македонски конгрес и од „За заедничка Македонија“, пред три и пред две недели, никој не ги споменува. Остануваат во судските фиоки додека Џафери со полна пареа си ја извршува функцијата, иако и за двете подносителите побараа итно постапување. Последниот пат кога „Дневник“ побара од Судот да кажат во која фаза е процесирањето на иницијативата, ни одговорија дека немаат информација кога би биле ставени на дневен ред. - Ќе дознаете кога ќе ги видите објавени на интернет-страницата на судот како дневен ред на седница, а во моментот се во рацете на судија известител - ни одговорија од Уставен суд. Спакувана во ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Во 2005 година СДСМ ја донесе Националната програма за развој на образованието во која беше предвидена екстерна проверка рече пратеникот од пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ, Драган Данев разговараше за предностите на екстерното тестирање при вчерашното гостување во емисијата „Од наш агол“. „Во 2005-та година на власт во Република Македонија не беше ВМРО-ДПМНЕ, на власт беше СДСМ заедно со коалицијата со ДУИ. 2005-та година има донесено Национална програма за развој на образованието 2005-2015 година. Во таа Национална програма, нивните министри и заменици министри и целата таа работна група која што била координирана има ставено јасно и гласно дека во Република Македонија во образовниот систем е потребна екстерна проверка на знаењата на учениците“, потенцираше Данев.
| | веќе видена | слични
2 копии

Огромното мнозинство на граѓани не го признаваат Талат Џафери за претседател на Собранието на Република Македонија рече во вчерашната емисија „Од наш агол“ пратеникот Драган Данев од пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата „За подобра Македонија“ кој говореше за состојбите во Собранието на Република Македонија. „Верувам дека огромното мнозинство на граѓани не го признаваат Талат Џафери за претседател на Собранието на Република Македонија. Исто и ВМРО-ДПМНЕ не го признава Талат Џафери за претседател на Собранието на Република Македонија. Тој беше изгласан на начин на каков што беше избран и целокупната македонска јавност беше сведок на сето тоа. За нас Талат Џафери е само колега, пратеник избран на парламентарни избори на 11 декември 2016 година и ништо повеќе од тоа“, потенцираше Данев. „Неговата комуникација и со нас и со парламентарното мнозинство исто така и целокупната македонска јавност може да ја забележи во комуникацијата со нас се обраќа на албански јазик. И јас сум убеден дека многу брзо ...
| | веќе видена | слични

-Јас верувам дека огромното мнозинство на граѓани не го признаваат Талат Џафери за претседател на Собранието на Република Македонија. Исто и ВМРО-ДПМНЕ не го признава Талат Џафери за претседател на Собранието на Република Македонија. Тој беше изгласан на начин на каков што беше избран и целокупната македонска јавност беше сведок на сето тоа. За нас Талат Џафери е само колега, пратеник избран на парламентарни избори на 11-ти декември 2016-та година и ништо повеќе од тоа, потенцираше Данев. -Неговата комуникација и со нас и со парламентарното мнозинство исто така и целокупната македонска јавност може да ја забележи во комуникацијата со нас се обраќа на албански јазик. И јас сум убеден дека многу брзо Талат Џафери ќе увиди дека прави сериозна грешка узурпирајќи го столчето на собранискиот спикер и таа комуникација што треба од тоа столче да ја врши човекот кој што седи на тоа столче ќе биде на официјалниот службен јазик на Република Македонија, а тоа е македонскиот јазик, појасни Данев.
| | веќе видена | слични
5 копии

Претседателот на Собранието Талат Џафери денеска се сретна со холандскиот амбасадор во Македонија Вилем Ваутер Пломп. На средбата амбасадорот Пломп упатил честитки за изборот на функцијата на Џафери и ја пренел пораката за подготвеноста на холандската Влада и конкретно на Парламентот за широка соработка со институциите на Република Македонија и продолжување на сите започнати проекти меѓу двете држави, соопшти службата за информирање на Собранието. Џафери го информирал Пломп за актуелната состојба во Собранието и активностите кои следат во однос на меѓународната соработка, како формирањето на делегациите во меѓународните организации и групите за билатерална соработка. – Соговорниците разменија мислења и за формите за поголема транспаретност и видливост на Собранието, односно подобро запознавање на граѓаните со работата на законодавниот дом. Притоа, беше нагласена и потребата за поголема вклученост на експертите во работата на собраниските комисии, како можност која ја дава Деловникот за работа на ...
| | веќе видена | слични

Претседателот на Собранието на Република, Талат Џафери се сретна со амбасадорот на Холандија во Македонија, Вилем Ваутер Пломп, кој му ја пренел пораката за подготвеноста на холандската Влада и конкретно на Парламентот за широка соработка со институциите на Република Македонија и продолжување на сите започнати проекти меѓу двете држави. Џафери, како што соопшти неговиот кабинет, го информирал гостинот за актуелната состојба во Собранието и активностите кои следат во однос на меѓународната соработка, како формирањето на делегациите во меѓународните организации и групите за билатерална соработка.„Соговорниците разменија мислења и за формите за поголема транспарентност и видливост на Собранието, односно подобро запознавање на граѓаните со работата на законодавниот дом. Притоа, беше нагласена и потребата за поголема вклученост на експертите во работата на собраниските комисии, како можност која ја дава Деловникот за работа на Собранието, со цел тие да придонесат за донесување поквалитетни законски решенија“, се ...
| | веќе видена | слични

Потребна е поголема вклученост на експертите во работата на собраниските комисии, како можност која ја дава Деловникот за работа на Собранието, за тие да придонесат за донесување поквалитетни законски решенија, е заклучокот од денешната средба на претседателот на Собранието Талат Џафери и амбасадорот на Кралството Холандија Вилем Ваутер Пломп. Како што соопшти Собранието, Џафери и Пломп разговарале и за формите за поголема транспарентност и видливост на Собранието и како до подобро запознавање на граѓаните со работата на законодавниот дом. „Амбасадорот Пломп ја пренесе пораката за подготвеноста на холандската Влада и конкретно на Парламентот за широка соработка со институциите на Република Македонија и продолжување на сите започнати проекти меѓу двете држави“, соопшти Собранието.
| | веќе видена | слични

Останато

Охрид, 12. јули 2019 (ИНПРЕС) – Засега до општината нема поднесени барања од граѓани за обесштетување, по завчерашното невреме што го зафати Охридскиот регион, ...
сите 144 | | | веќе видена

Руските пранкери кои го имитираат поранешниот украински претседател, Петро Порошенко, и кои им се јавуваат по телефон и ги лажат политичарите и светските ...
сите 218 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Ниту Уставен суд ќе го поништи Талат Џафери ниту Обвинителството ќе го гони

Од:
До кого (е-маил):
Порака: