Загина велосипедист во Тетово

Речиси три часа безживотното тело на 56 годишниот Димитар Николоски од Тетово лежеше на асфалтот на улица „Илинденска“ во центарот на градот. Тој загинал откако обидувајќи се да ја помине улицата со велосипед, во него, со автомобил со швајцарски регистарски таблички, удрил 23 годишен тетовец. Несреќата се случила утрово околу шест часот кога Димитар со велосипедот се движел кон своето работно место. „Од силниот удар, велосипедистот здобил тешки телесни повреди од кои починал на самото место. Извршен е увид со учество на екипа од СВР Тетово, истражен судија и јавен обвинител, а телото на починатиот, по наредба на истражен судија, предадено е за обдукција“, изјави портпаролот на СВР Тетово Маријан Јосифовски. Возилото и неговиот возач се обезбедени и се предмет на истражни активности. Потоа треба да се разјасни под кои околности се случила несреќата.
| | веќе видена | слични

Куќен притвор за возачот Бинак Љума (22) од Тетово од завчера се наоѓа во 30-дневен куќен притвор, определен од истражен судија во Основниот суд во Тетово. Тој со автомобил "мерцедес" во четвртокот изутрина го усмрти на самото место Димитрија Николовски (56) кој на велосипед тргнал на работа. Основното јавно обвинителство побара 30-дневен затворски притвор, но истражниот судија го упати Љума во притвор во неговиот дом. С.Т.
| | веќе видена | слични

ТЕТОВО - Истражен судија од Основниот суд во Тетово му одреди мерка куќен притвор во траење од 30 дена на Бинак Љума (23). По донесувањето на решението на истражниот судија, Љума од полициската станица во Тетово, каде што бил приведен, по само еден ден е предаден на неговото семејство. Бинак Љума завчера во шест часот наутро со возило „мерцедес“ на плоштадот во Тетово го усмрти Димитрие Николовски 956), кој со велосипед се движел кон своето работно место во тетовската печатница „Напредок“. Во судот во Тетово дознаваме дека Јавното обвинителство предложило притвор за предизвикувачот на сообраќајката со смртни последици. Барањето било мотивирано од можноста Љума да побегне бидејќи и по сообраќајката, тој се оддалечил од местото, како и поради фактот дека може да го попречи текот на постапката. (Г.Е.)
| | веќе видена | слични

Истражниот судија од Основниот суд во Тетово му одреди мерка 30 - дневен притвор на возачот на мерцедесот 23-годишниот Б.Љ. од Тетово во врска со сообраќајната несреќа што се случи вчера изутрина, а во која животот го загуби велосипедистот Димитрија Николоски (56). По сообраќајката што се случила околу 6 часот на крстосницата од ул.„Т.Ц.Мерџан“ и бул.„Илинденска“, Б.Љ. кој го управувал „мерцедесот“ со швајцарска национална ознака, со возилото го напуштил местото, но подоцна бил пронајден и приведен од полицијата. Од здобиените повреди при незгодата, на лице место починал Димитрија. Истражниот судија првично изрекол мерка 30-дневен домашен притвор, но по обжалување на таа мерка од страна на Обвинителството на Тетово, ја променил одлуката. Во текот на вчерашниот ден, во друга сообраќајка во Тетово уште еден велосипедист е тешко повреден и префрлен е на килиниките во Скопје.
| | веќе видена | слични

Во текот на вчерашниот дена во Тетово се случила сообраќајна незгода во која загина ендо лице. Во незгодата учестсувало возило марка „Мерцедес“ со швајцарска национална ознака, управувано од Љ.Б.(1988) од Тетово и велосипед управуван од Димитрија Н.(1955) од Тетово, по што Љ.Б. со возилото го напуштил лице местото. Од здобиените повреди при незгодата, на лице место починал Димитрија. Увид на лице место извршиле ИС, ЈО и екипа од СВР-Тетово. По наредба на ИС, телото на починатиот е предадено на обдукција. Од страна на УПС, Љ.Б. е пронајден и приведен во ПС-Тетово. (Крај)
| | веќе видена | слични

Еден велосипедист загина, а еден е тешко повреден во две одделни сообраќајни несреќи што вчераутро се случија во Тетово На Илинденска Б.Љ., управувајќи „мерцедес“ со швајцарски таблички, удрил во Диме Николовски, кој на велосипед ја минувал улицата. Од повредите Николовски починал на самото место. Четири часа потоа, околу 10 часот, на излезот од Тетово кон Скопје, близу подвозникот кај железничката пруга, камион „мерцедес“ управуван од Ф.С. (33) од тетовско Требош удрил во велосипедистот Ивица Милошевски (21).
| | веќе видена | слични

Прегазен оџачар на велосипед Димитрија Николовски (56) од Тетово го загуби животот вчераутро пред 6 часот, движејќи се со велосипед во центарот на градот. Во него удрил автомобил "мерцедес" со швајцарска регистрација, управуван од 22- годишниот Бинат Ј. Николовски со велосипед тргнал на работа во тетовската печатница "Напредок", во првата смена. Тој, за да го прехрани семејството, работел и дополнително како оџачар. Сообраќајката се случила на самиот свијок на двете улици, кога"мерцедесот" удрил во Николовски. По ударот и падот тој им подлегнал на тешките повреди на самото место на сообраќајката, соопшти вчера СВР Тетово. Вчера сообраќајот во центарот на Тетово беше блокиран неколку часа, додека полицијата вршеше увид. Ова е шеста човечка жртва во сообраќајни несреќи годинава во Тетовско. Најчести причини за фаталните сообраќајки со жртви се пребрзото возење и пијани возачи. (С.Т.)
| | веќе видена | слични

ТЕТОВО - Димитрија Николовски (56) од Тетово го загуби животот во сообраќајна несреќа во строгиот центар на Тетово, на пресекот на булеварот „Илинденска“ и „Тодор Циповски-Мерџан“, поточно во близина на некогашниот ресторан „Ловец“. Вчера, неколку минути пред 6 часот, одејќи на работа со велосипед, во Николовски удрил автомобил „мерцедес“ со швајцарски регистерски таблички, управуван од Бинат Љ. (23) од Тетово. Од стравотниот удар, велосипедистот останал на место мртов. Николовски не успеал да стигне на своето работно место во печатницата „Напредок“ во Тетово. Негови колеги ни рекоа дека тој бил вреден работник и извонреден другар. Увид на местото на несреќата изврши екипа од истражен судија, јавен обвинител и полиција. По барање на истражниот судија, телото на покојниот е дадено на обдукција. Од тетовската полиција информираат дека возачот е приведен на информативен разговор. Во текот на вчерашниот ден биле преземени сите мерки за расветлување на случајот. Вчера во Тетово страдаше уште еден велосипедист. ...
| | веќе видена | слични

Еден велосипедист загина, а друг е тешко повреден во две сообраќајни несреќи што се случија вчера во Тетово, соопшти МВР. Тетовецот Димитар Н. (56) починал на самото место, откако во него удрил автомобил „мерцедес“ управуван од Б.Љ.(22) од Тетово. Димитар, кој според зборовите на соседите секојдневно со велосипед одел на работа, бил прегазен во центарот на градот кај раскрсницата на булеварот Илирија и улицата Тодор Ципоски - Мерџан. Тој неколку минути пред 6 часот почнал да го минува пешачкиот премин, а во него удрил „мерцедесот“. По несреќата на местото пристигнаа неговите најблиски, кои беа во шок. Втората сообраќајка се случи околу 10 часот на излезот од Тетово во близина на автосалонот „Милениум“. Во тетовецот И.М. (21), кој возел велосипед, удрил камион „мерцедес“ управуван од Ф.С. (33) од Требош. Велосипедистот со тешки повреди веднаш бил пренесен во Ургентниот центар во Скопје, каде што е задржан на лекување и неговата состојба е сериозна. (И.Ц.)
| | веќе видена | слични

Велосипедист загина утрово во центарот на Тетово . Се работи за 56-годишниот Димитар Николовски, кој одел на работа. В о него удрил автомобил со швајцарски регистерски таблички што го возел 23-годишен тетовец . Неколку часа подоцна на излезот ... Велосипедист загина утрово во центарот на Тетово . Се работи за 56-годишниот Димитар Николовски, кој одел на работа. В о него удрил автомобил со швајцарски регистерски таблички што го возел 23-годишен тетовец . Неколку часа подоцна на излезот од Тетово 20-годишен велосипедист бил удрен од камион и добил сериозни повреди .
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

„Во Апелацискиот суд каде што судиите имаат одговорност за тоа во кој правец ќе продолжи да се движи македонското судство: Дали ќе се издигне над состојбите и ...
сите 292 | | | веќе видена

Според непотврдена информација, евентуалното бегство на поранешниот шеф на тајната полиција Сашо Мијалков било поврзано со лица од Унгарија, Молдавија и ...
сите 128 | | | веќе видена

Со утврдувањето дискриминација кон Никола Груевски, Комисијата за заштита од дискриминација покажа селективно и непрофесионално работење, смета Мрежата за ...
сите 360 | | | веќе видена

„Неодговорноста на СДСМ дозволува вистинска еколошка катастрофа во Охридското езеро. Десетици тони плашица веќе неколку дена е заробена во каналот Студенчишта, ...
сите 50 | | | веќе видена

Како поранешниот премиер и актуелен почесен претседател на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски избегал од Македонија, како стигнал до Унгарија , дали е уште таму и дали ...
сите 184 | | | веќе видена

На синоќешниот говор во Гостивар, лидерот на ВМРО-ДПМНЕ , Христијан Мицкоски го обвини премиерот Зоран Заев дека води политички терор против опозицијата. Тој ...
сите 53 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Загина велосипедист во Тетово

Од:
До кого (е-маил):
Порака: