КВАЛИФИКАЦИИ ЗА СП: Светскиот првак доминира


И во 6. коло од квалификациите за СП селекцијата која ја брани титулата дојде до Репрезентацијата на Германија е на чекор од пласманот на Светското првенство во Русија откако и во 6. коло забележа триумф и сега има максимален број на бодови. Германците победија со 7:0 против Сан Марино во меч во кој се очекуваше да се изборат за победа. Во ова коло победа и за Полска е лидер во групата Е и успева да ја задржи предноста во оснос на Црна Гора и Данска, додека Англија и покрај ремито кај Шкотска останува водечка во групата Ф. КВАЛИФИКАЦИИ ЗА СП (6. коло) ГРУПА Ц НОРВЕШКА - ЧЕШКА 1:1 Содерлунд 55’(п) - Гебре Селасие 36’ ГЕРМАНИЈА - САН МАРИНО 7:0 Дракслер 11’, Вагнер 16’, 29’, 85’, Јунес 38’, Мустафи 47’, Брандт 72’ АЗЕРБЕЈЏАН - СЕВЕРНА ИРСКА 0:1 Далас 90’+2 ТАБЕЛА 1. Германија 6 6 0 0 27:1 18 2. Сев. Ирска 6 4 1 1 11:2 13 3. Чешка 6 2 3 1 9:5 9 4. Азербејџан 6 2 1 3 3:9 7 5. Норвешка 6 1 1 4 6:10 4 6. Сан Марино 6 0 0 6 1:30 0 ГРУПА Е КАЗАХСТАН - ДАНСКА 1:3 Куат 76’ - Н. Јоргенсен 27’, Ериксен 51’(п), Долберг ...
| | веќе видена | слични

Црногорските ракометари се пласираа на Европското првенство во Хрватска 2018. година. Во еден драматичен натпревар, Црна Гора предводена од поранешниот наш селектор Драган Ѓукиќ и покрај негативата после првото полувреме од минус пет против Русија, на крајот дојде до големо реми (27:27) кое на крајот ја одведе на континенталниот собир. Најефикасен во редовите на Црна Гора (каде што настапува и поранешниот голман на Металург, Предраг Мијатовиќ) беше „бомбардерот“ и воедно играч на македонскиот шампион Вардар, Вуко Борозан со седум голови, следен од Милош Вујовиќ и Милош Божовиќ со по шест погодоци. На спротивната страна за руската селекција со по шест погодоци доминираа Дмитри Киселев и Дмитри Ковалев, потоа Вардарецот Данил Шишкарев не се запиша во листата на стрелците, а поранешниот член на „црвено-црните“, пивотот Михаил Чипурин имаше два голови. Шестото коло од шестата група треба да биде комплетирано денеска со дуелот Шведска-Словачка. На табелата водат Швеѓаните со осум бодови, пред Црна Гора (7), ...
| | веќе видена | слични

Машката ракометна репрезентација на Црна Гора денеска остана непоразена во Москва и со ремито против Русија дефинитивно го потврди настапот на Европското првенство во Хрватска. Дефинитивно голем удел во успешните квалификации на Црногоците имаше поранешниот македонски селектор и поранешен тренер на Вардар, Драган Ѓукиќ, кој денеска успеа да ја врати селекцијата од негатива од пет гола на полувреме (16:11), за со конечните 27:27 да го оствари она за што беше доведен на селекторската позиција. Ѓукиќ добива многу комплименти од црногорските медиуми, а за „Дерби“ открива што им порачал на своите ракометари на паузата. – Побарав од моите ракометари да веруваат во себе до самиот крај. Им порачава дека ако успеавме да ја стигнеме Словачка со шест гола негатива, зошто не би се вратиле против Русија… – вели Ѓукиќ кој ја презема селекцијата во ситуација кога веќе имаше еден убедлив пораз од Шведска и реми на домашен терен против Русија и многумина ја отпишаа од борбата за врвот, но под негово водство, следуваа четири ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Со одигрувањето на четирите реванш дуели од баражот, комплетиран е списокот на сите европски селекции кои ќе играат на Светското првенство за ракометарки Репрезентациите на: Црна Гора, Русија, Словенија и Чешка, изборија пласман на Мундијалот во Германија што ќе се одржи кон крајот на годинава. Резултати од синоќешните средби: Белорусија - Црна Гора 25:23 (вкупни 51:58), Полска – Русија 28:32 (48:63), Словенија – Хрватска 27:28 (55:51) и Турција – Чешка 23:31 (48:60). На претходно одиграните натпревари беа постигнати овие резултати: Шведска – Македонија 46:27 (77:47 вкупен резултат) и Австрија – Романија 24:33 (67:53), Србија – Италија 34:16 (67:39), Словачка – Унгарија 24:24 (43:52) и Шпанија – Украина 22:20 (46:44). Пласман на СП од европската зона претходно имаат обезбедено, Норвешка, Данска, Холандија и Франција како првопласирани од Европското првенство 2016 и Германија како домаќин, а по бараж дуелите им се приклучија: Шведска, Австрија, Србија, Унгарија и Шпанија . Мундијалот во Германија ќе се одржи ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Со дуелот меѓу Летонија и Унгарија кој заврши со победа на гостите 23:35, комплетирано е 5.коло во квалификациите за Европското ракометно првенство што следната година ќе се одржи во Хрватска. Со оваа победа Унгарците го обезбедија второто место во групата, а со тоа и своето учество на Европскиот шампионат. Селекцијата на Белорусија забележа победа над Романија, со која Белорусите покрај својот го осигураа и пласманот на Србија на ЕП. Комплетни резултати и пласман по одиграните средби од 5.коло: Група 1: Холандија – Данска 24:36 и Летонија – Унгарија 23:35. Табела: *Данска 9 бодови, *Унгарија 7, Холандија 4, Летонија 0. Група 2: Србија – Полска 34:34 и Романија – Белорусија 22:33. Табела: Белорусија 7, Србија 7, Романија 4, Полска 2. Група 3: Босна и Херцеговина – Шпанија 19:25 и Финска – Австрија 36:39 Табела: *Шпанија 10, Босна и Херцеговина 4, Австрија 4, Финска 2. Група 4: Чешка – Исланд 27:24 и Украина – Македонија 27:27 (во Суми од 18 час) Табела: Чешка 6, Македонија 6, Украина 5, Исланд 4. Група 5: ...
| | веќе видена | слични

Фаворитите ја оправдаа улогата па селекциите на Шведска, Романија, Србија, Унгарија и на Шпанија се петте репрезентации, кои по бараж-дуелите обезбедија пласман на Светското првенство во ракомет за жени во Германија, во декември годинава. Македонската женска ракометна репрезентација немаше среќа во бараж-дуелот против силната селекција на Шведска, која двата меча ги заврши со вкупна позитива од 30 гола.Синоќа се играа последните четири натпревари од баражот во кои за мундијалскиот билет играа Белорусија - Црна Гора (прв натпревар 26-33), Полска - Русија (20-31), Словенија - Хрватска (28-23) и Турција - Чешка (25-29).Од претходно обезбеден пласман на СП имаат домаќинот Германија, светскиот првак Норвешка и трите најдобропласирани селекции од Европското првенство минатата година - Холандија, Франција и Данска. Та.Д.
| | веќе видена | слични

Со одигрувањето на трите натпревари вчера комплетирано е 5.коло од квалификациите за ЕП во Хрватска, а пласман на шампионатот обезбедија три селекции. Белорусија со триумфот на гости над Романија со 32:22 го потврди своето учество, а воедно „ја повлече“ и Србија бидејќи двете селекции имаат недостижна предност во однос на Романија. Унгарија со победата над Летонија со 35:23 како гостин е втора во групата 1 со обезбеден пласман на ЕП. Само во групата 4 каде што игра Македонија се е отворено, односно ниту една селекција нема обезбеден пласман на ЕП и се ќе се решава во псоледното коло. Воедно и по одигрувањето на тие дуели ќе биде познато која ќе биде и најдобротретопласирана селекција. Табели: Група 1: Данска 9, Унгарија 7, Холандија 4, Летонија 0. Група 2: Белорусија 7, Србија 7, Романија 4, Полска 2, Група 3: Шпанија 10, БиХ 4, Австрија 4, Финска 2. Група 4: Чешка 6, Македонија 5, Украина 5, Исланд 4. Група 5: Германија 10, Словенија 5, Португалија 5, Швајцарија 0. Група 6: Шведска 8, Црна Гора 6, Русија ...
| | веќе видена | слични

Со одигрувањето на последните четири реванш натпревари познати се сите девет селекции од Европа кои изборија пласман на СП во ракомет во Германија. Последни пласман изборија селекциите на: Црна Гора, Словенија, Русија и Чешка. Црна Гора загуби минимално од Белорусија со 25:23 и со вкупен резултат 56:51 Црна Гора е подобра. Две победи постигна Русија против Словачка во реваншот беше 32:28 (вкупен резултат 63:48) и Чешка против Турција 31:23 (60:48). Минимална победа од 28:27 на гости оствари Хрватска над Словенија но поразот на првиот натпревар ја однесе Словенија на СП (55:51 за Словенија). Покрај овие селекции пласман имаат обезбедено преку баражот уште: Шведска, Романија, Србија, Унгарија и Шпанија. Пласман имаат обезбедено и преку ЕП: Норвешка, Данска, Холандија и Германија.
| | веќе видена | слични
3 копии

Денес во чешките градови Прага, Храдец и Кралов започнува 36 Европско првенство за кошаркарки. Титулата ја брани репрезентацијата на Србија, која во првото коло ќе игра против Грција (18 часот). На Еп учествуваа 16 репрезентации кои се поделени во четири групи. Група А: Унгарија, Украина, Чешка, Шпанија Група Б: Белорусија, Турција, Словачка, Италија Група Ц: Србија, Словенија, Франција, Грција Група Д: Латвија, Белгија, Црна Гора, Русија Фазата по групи ќе заврши в понеделник, на 19.јуни. Полуфиналните натпревари ќе се играат на 24, а финалето е на 25.јуни.
| | веќе видена | слични
2 копии

Репрезентациите на: Црна Гора, Русија, Словенија и Чешка, изборија пласман на Мундијалот во Германија што ќе се одржи кон крајот на годинава. Резултати од синоќешните средби: Белорусија - Црна Гора 25:23 (вкупни 51:58), Полска – Русија 28:32 (48:63), Словенија – Хрватска 27:28 (55:51) и Турција – Чешка 23:31 (48:60). На претходно одиграните натпревари беа постигнати овие резултати: Шведска – Македонија 46:27 (77:47 вкупен резултат) и Австрија – Романија 24:33 (67:53), Србија – Италија 34:16 (67:39), Словачка – Унгарија 24:24 (43:52) и Шпанија – Украина 22:20 (46:44). Пласман на СП од европската зона претходно имаат обезбедено, Норвешка, Данска, Холандија и Франција како првопласирани од Европското првенство 2016 и Германија како домаќин, а по бараж дуелите им се приклучија: Шведска, Австрија, Србија, Унгарија и Шпанија . Мундијалот во Германија ќе се одржи во декември годинава, а ждрепката за групите е предвидена за 27 јуни во Хамбург. 
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Темни облаци се надвиснати над Тереза Меј поврзани со нејзино принудно заминување. Дури и нејзините поранешни пријатели се дистанцираат од неа. Нејасно е кога ...
сите 285 | | | веќе видена

Додека СДСМ и ВМРО ДПМНЕ се натегаат околу СЈО и новиот Закон, коалициониот партнер на власта, Али Ахмети повикува на дијалог. Засега нема договор а СДСМ не ...
сите 194 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

КВАЛИФИКАЦИИ ЗА СП: Светскиот првак доминира

Од:
До кого (е-маил):
Порака: